Հակադաբաղային լաբիրինթոս. ո՞վ է մեղավոր դաբաղի տարածման համար
Հունիսի սկզբից կարանտին է հայտարարված Գեղարքունիքի մարզի Ճամբարակ, գ. Մարտունի, Գետիկ, Այգուտ համայնքներում: Պատճառը Ադրբեջանի սահմանակից Վահան գյուղում մայիսի վերջին հայտնաբերված կովերի դաբաղ հիվանդությունն է, ինչի արդյունքում Գեղարքունիքի մարզպետ Նվեր Պողոսյանը հունիսի 8-ին ստիպված որոշեց Ճամբարակի տարածաշրջանը հայտարարել կանխարգելման գոտի՝ կարանտին: Դա նշանակում է, որ այդ գյուղերից մսամթերք եւ կաթնամթերք ներս ու դուրս անել, հնարավոր չէ: Իհարկե, սա մեծ վնաս է հասցնում այդ տարածքում առանց այդ էլ չքավորության մեջ ապրող քաղաքացիներին, սակայն, ով է մեղավոր, որ ամիսներ շարունակ բռնկված հիվանդությունը այդպես էլ չի ցանկանում անկում ապրել:
Դաբաղի համաճարակը այս տարածաշրջանում իրականում բռնկվել է այս տարվա մարտի վերջին, սակայն գյուղնախարարությունը այն թաքցրել էր: «Հետքը» գյուղացիներից հենց այդ ժամանակ էր ահազանգեր ստացել:
ՀՀ նախագահի 2010 թվականի դեկտեմբերի 11-ի «ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության սննդամթերքի անվտանգության եւ անասնաբուժական ու բուսասանիտարիայի պետական տեսչությունները ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության կառավարման ոլորտում գործող պետական մարմնի վերակազմակերպման մասին» ՆՀ-292-Ն հրամագրով ստեղծվեց սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայություն, որի արդյունքում նախարարության աշխատակազմի այդ տեսչությունների բոլոր աշխատակիցները սույն թվականի ապրիլի մեկից ազատվեցին աշխատանքից:
Մարտի կեսերին համաճարակ է բռնկվել Գավառում եւ հարակից Հացառատում: Սակայն այդ մասին նույնպես չի հայտարարվել: Ֆերմերների աղմուկից հետո Սննդամթերքի անվտանգության եւ անասնաբուժական պետական տեսչության աշխատակիցները հայտատարեցին, որ վարակվել են 43 անասուն եւ որ հիվանդությունը մեկուսացվել եւ վիրուսը ոչնչացվել է: Եթե համադրենք դաբաղի ինկուբացիոն շրջանի տեւողությունը, չի բացառվում, որ վիրուսը Ճամաբարակ հենց այս բնակավայրերից կարող էր տեղափոխվել:
Ոլորտի պատասխանատուները միաբերան հայտարարում են, թե հիվանդությունը Ճամբարակի տարածաշրջան է ներթափանցել Ադրբեջանից, այդպիսով փորձ անելով թոթափել իրենց մեղքի բաժինը: Մինչդեռ, եթե ոլորտի նույն պաշտոնյաները զբաղվեին օրենքով վերապահված իրենց գործառույթներով, ապա շատ հանգիստ կարելի էր Ադրբեջանից ներթափանցած, կամ Գավառից տարածված վարակի դեմն առնել: Պարզապես պետք է ժամանակին կատարվեին պատվաստման աշխատանքներ:
Հաշվի առնելով, որ Հայաստանի տարբեր շրջաններում ապրիլի կեսերից անասուններին արդեն արոտավայր են հանում, ապա մինչ այդ պետք է ավարտված լիներ պատվաստումը: Պատվաստանյութերի ձեռքբերման մրցույթը պետք է արվեր 2010թ. դեկտեմբերին, կամ 2011թ. հունվարին, որպեսզի փետրվարին պատվաստանյութերը լինեին Հայաստանում, իսկ մարտին արդեն պետք է արվեր պատվաստումը, քանի որ հակադաբաղային իմունիտետը ձեւաորվում է վակցինացումից միայն 21 օր հետո: Փաստորեն ժամանակին մրցույթ չի հայտարարվել, ի դեպ դրա պատասխանատուն այն ժամանակ, ինչպես նաեւ տարիներ շարունակ, եղել է այժմյան գյուղատնտեսության նախարարի առաջին տեղակալ Գրիշա Բաղյանը:
Գյուղատնտեսության նախարարության սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության լրատվական բաժնից «Հետքին» հայտնեցին, որ 400.000 դոզա քանակությամբ դաբաղային պատվաստանյութի խմբաքանակի ձեռքբերում եւ ներկրումը կատարվել է ապրիլի 8-ից մինչեւ ապրիլի 29-ը: Սա աննախադեպ էր, քանի որ պատվաստանյութ ձեռք բերելու համար համապատասխան կազմակերպություններին պետք է դիմել 3-4 ամիս առաջ:
Գյուղնախարարության «Հետքի» աղբյուրը հայտնում է, որ սա կատարվել է այդ ժամանակվա նորանշանակ պետ Գրիգոր Գրիգորյանի միջամտության շնորհիվ: Ապրիլի 30-ին պատվաստանյութը արդեն գտնվում էր սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պահեստում, իսկ մայիսի 2-ին ծառայության Գեղարքունիքի մարզի պահեստում: Նշենք նաեւ, որ դեռեւս 2010 թ. ՄԱԿ-ի պարենի եւ գյուղատնտեսության կազմակերպությունը վտանգված գոտում պատվաստումներ իրականացնելու համար գյուղնախարարությանը անհատույց տրամադրել է 382 հազար դոզա հակադաբաղային պատվաստանյութ: Սակայն անհասկանալի էր, թե ինչու 2010-ին այն չի օգտագործվել եւ միայն 2011-ի ապրիլի վերջին է ուղարկվել մարզեր:
Գեղարքունիքի մարզպետարանի գյուղատնտեսության եւ բուսաբուծության վարչության պետ Վանիկ Հովհաննիսյանն էլ ասաց, թե անասունները պատվաստվել են, բայց այդ աշխատանքներն ուշացումով են կատարվել: «Մինչեւ յայլաղ բարձրանալը պետք է անասունները պատվաստվեին, բայց դեղամիջոց չլինելու պատճառով չեն սրսկվել: Անասունները յայլաղ բարձրանում են ապրիլի վերջերից, մի քիչ ուշացումներ եղել են, բայց ոչ բոլոր տեղերում: Մեր մարզում վակցինացումն արվել է մայիսի վերջին ու հունիսին: Ես ասում եմ այն ինչ կա»,-ավելացրեց վարչության պետը:
Ակնհայտ է, որ մարզպետարանի եւ սննդամթերքի անվտանգության ծառայության աշխատակիցների խոսքերում անհամապատասխանություն կա: Եթե պատվաստանյութը ներկրվել է ապրիլի 29-ին եւ 3 օրվա ընթացքում, բաժանվել է մարզերին, ապա, ինչպե՞ս եղավ, որ այն Գեղարքունիքի մարզ հասավ մեկ ամիս ուշացումով՝ հունիսին, երբ հիվանդությունն արդեն տարածված էր Վահան գյուղում, եւ վակցինացումն այլեւս օգուտ չէր տալու:
Ուշացած պատվաստման ադյունքը
Կարանտինում գտնվող Գետիկ համայնքում անասունները պատվաստվել են մայիսի կեսերին, այսինքն այն ժամանակահատվածում, երբ անասունները դուրս են եկել արոտի: Համայնքի ղեկավար Սարգիս Այունցը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ իրենց գյուղում դաբաղով հիվանդացել է մոտ 600 մանր ու խոշոր եղջերավոր անասուններ: «Անասունների պատվաստումը համընկավ նրանց արոտի հանելու ժամանակահատվածի հետ: Թե ինչու են կովերը դրանից հետո հիվանդացել, թող պարզեն գիտնականները»,-ավելացրեց Ս. Այունցը: Պարզ է, որ այս համայնքում պատվաստանյութի ներարկումն արդեն ուշացած է եղել եւ անասուններին հակադաբաղային պատվաստանյութ ներարկելը ոչ մի օգուտ չի տվել, պարզապես եւս մեկ անգամ ավելորդ ֆինանսական միջոցների վատնում է եղել:
Մարզպետարանում նույնպես հստակ չգիտեն, թե ինչ պատճառաբանությամբ է պատվաստանյութն ուշ հասել իրենց մարզ: «Ես չգիտեմ, կառավարությանը հարցրու, ես կարո՞ղ եմ նման հարցերին պատասխանել»,- այսպես պատասխանեց Վանիկ Հովհաննիսյանը, ավելացնելով, որ Ճամբարակի տարածաշրջանում շարունակվում է արձանագրվել դաբաղ հիվանդության դեպքեր: Իսկ սննդամթերքի անվտանգության ծառայության լրատվական ծառայությունից ասացին, որ ծառայությունը զբաղվում է միայն պատվաստանյութերի ձեռքբերմամբ ու բաժանմամբ:
Ըստ նրանց՝ մայիսի 2-ին պատվաստանյութը Գեղարքունիքի մարզ հասցնելն ուշացած չէ, քանի որ անասուններին ավելի ուշ են արոտի տանում: Իսկ երբ նշեցինք, որ Գետիկ գյուղում անասունները պատվաստվել են մայիսի կեսին, Անահիտ անունով աշխատակիցը պատասխանեց, թե ասելիք չունի: «Կարող ենք ասել, որ այս տարվա պատվաստանյութի ներկրման փոքր ինչ ուշացումը կապված է եղել մեր ծառայության կառուցվածքային փոփոխությունների հետ, բայց դրանից վնասներ չի եղել: Տարի է եղել, որ պատվաստանյութը ներկրվել է մայիսի կեսերին»,-ավելացրեց Անահիտը:
Նշենք, որ երբ որեւէ տարածքում համաճարակ է գրանցվում, դրան անմիջապես պետք է հետեւի նաեւ շրջակա բոլոր բնակավայրերի անասունների պատվաստումը: Դա արվում է վարակը մեկուսացնելու եւ նրա հետագա տարածումը կանխելու նպատակով: Վահան գյուղին պատվաստանյութը հատկացվել է ապրիլին՝ ՄԱԿ-ի պարենի եւ գյուղատնտեսության կազմակերպության կողմից հանրապետության անասնապահական տնտեսություններին հատկացաված պատվաստանյութից: Սակայն, ինչպես տեղեկացնում է գյուղնախարուրության «Հետքի» աղբյուրը Սննդամթերքի անվտանգության և անասնաբուժական պետական տեսչության նախկին աշխատակիցները ինչ որ մեկի միջոցով լուրեր են տարածել, որ տեսչության նորանշանակ պետ Գրիգոր Գրիգորյանը որոշել է չվճարել անասնաբույժների աշխատավարձը, քանի որ նոր կառույցի ստեղծումից հետո նոր պայամանագրեր չէր կնքվել նրանց հետ: Եւ ըստ նույն աղբյուրի, որոշ գյուղերում անասնաբույժերին խանգարել են իրականացնել պատվաստումը` գործադրելով զանազան մեթոդներ:
Ծառայության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Բաբկեն Պիպոյանն էլ իր հերթին պարզաբանեց, թե վակցինացումը գյուղատնտեսության նախարարության գործառույթն է, իրենք ընդամենը վերահսկում են, թե ինչպես է ընթանում այդ աշխատանքները: «Վակցինացնելը մեր գործառույթի մեջ չի մտնում: Դեռեւս հունիսին զգուշացրել ենք, որ եթե քաղաքացին դիմի անասնաբուժին եւ կասի, որ գա իր անասունին պատվաստեն ու դա չի լինի, թող ահազանգեն մեզ, որ համապատասխան գործառույթ իրականացնենք: Այս ընթացքում որեւէ ահազանգ չի եղել քաղաքացիների կողմից»,-ասաց Բ. Պիպոյանը:
Նա թերհավատորեն մոտեցավ այն հարցին, որ պատվաստանյութը Գեղարքունիքի մարզ հասել է ներկրումից մոտ մեկ ամիս ուշացումով: «Այդ ինֆորմացիան դեռ պետք է ճշտել, որովհետեւ հնարավոր է մի անասնաբույժ ասի, որ պատվաստանյութ չունի կամ ասած էլ չլինի նման բան, բայց գյուղացին ասի, թե անասնաբույժը նման բան է ասել»,-ավելացրեց Բաբկեն Պիպոյանը:
Մեր այն դիտարկմանը, թե պատվաստանյութի ուշացման մասին հայտնել են, ոչ թե «ստախոս» գյուղացիները, այլ Գեղարքունիքի մարզպետարանից, Բաբկեն Պիպոյանը նշեց, թե մեկ շաբաթով գործուղվում է Ճամբարակի տարածաշրջան եւ ամեն ինչ տեղում կպարզի:
Նշված խնդրով զբաղվող տարբեր գերատեսչությունների պատասխանատուների կարծիքն այնքան տարբեր էր նույն թեմայով տրված պարզաբանումներում, որ իրենք էլ էին որոշ դեպքերում զարմանում: Օրինակ, երբ պարզաբանման համար զանգահարեցինք գյուղատնտեսության նախարարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Վահագ Մարտիրոսյանն, նա խորհուրդ տվեց դիմել սննդամթերի անվտանգության պետական ծառայությանը, իսկ երբ նրան փոխանցեցինք, ծառայության պատասխանը, արձագանքեց. «Բա ինչի՞ համար է ստեղծված այդ գործակալությունը: Մամուլի քարտուղարը «ցանում» է իր վրայից, դա արդեն լավ չի, որ նոր ստեղծված ծառայությունը նման բան է անում»:
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի առաջին տեղակալ Գրիշա Բաղյանը, ով 2007թ. փետրվարից մինչեւ այս տարվա հունվարի 12-ը զբաղեցրել է սննդամթերքի անվտանգության եւ անասնաբուժական պետական տեսչության պետի պաշտոնը, մեզ հետ զրույցում ասաց, թե պատվաստումների ժամանակացույցի մասին ամենաճիշտը կասի տվյալ համայնքի անասնաբույժը կամ անասնատերը, թե դեղը երբ է տեղ հասել, ու երբ են անասունները պատվասվել:
«Իմ ասելը այդքան էլ ճիշտ չի լինի: Եթե Ճամբարակի անասնաբույժն ասում է, որ դեղը ստացել են մայիսին կամ հունիսին, ուրեմն ուշացում է եղել, որովհետեւ դա պետք է լիներ մարտ-ապրիլ ամիսներին: Իմ ղեկավարած տարիներին կառույցը կոմպակտ աշխատում էր եւ ամեն ինչ արվում էր, բայց այս անգամ սուբյեկտիվ եւ օբյեկտիվ պատճառներով ուշացումներ եղել են»,-ավելացրեց Գրիշա Բաղյանը:
Նա չցանկացավ ասել այն օբյեկտիվ ու սուբյեկտիվ պատճառները, որոնք էլ հիմք են հանդիսացել դաբաղի պատվաստանյութի ուշ ներկրման եւ բաշխման համար: «Չեմ ցանկանում, որ իմ ասածները համադրելով հակասություններ փնտրեք»,-ավելացրեց գյուղնախարարի առաջին տեղակալը:
Ի՞նչ արժեք ունեն Բաղիյանի արդարացումները
Գրիշա Բաղիյանը 2004 թվականից ղեկավարում էր գյուղանախարոոթյան անասնաբուժական տեսչությունը: Այդ տեսչությունը 2007-ին վերանվանվեց Սննդամթերքի անվտանգության և անասնաբուժական պետական տեսչության, որը մինչեւ 2011 թվականը ղեկավարել նույն ինքը Գրիշա Բաղյանը: Ուսումնասիրելով պատվաստանյութերի ձեռքբերման եւ Հայաստան ներկրման 2005-ից -2010 թթ մեր ձեռքի տակ եղած նյութերը պարզվեց, որ պատվաստանյութերը միշտ գնվել են ուշացումով` մարտ-ապրիլ ամսիներին, իսկ կան տարիներ` մայսին:
Այսինքն միշտ խախտվել են ժամանակցույցերը եւ պատվաստումները կատարվել են ուշացումով: Եւ հասկանալու համար, թե ինչ հետեւանքներ են ունեցել պատվաստումների ուշացումները ներկայացնենք մի քանի փաստեր.
1. 2004 թ. -դաբաղի բռնկումներ Շիրակի եւ Արամավիրի մարզերում
2. 2005 թ. -դաբաղի բռնկումներ Շիրակի մարզում
3 .2006թ. -դաբաղի բռնկումներ Շիրակի եւ Արագածոտնի մարզերում:
4. 2007թ. -դաբաղի բռնկումներ Սյունիքում:
5. 2008 թ. -դաբաղի բռնկումներ Լուռու եւ Տավուշի մարզերում:
6. 2010թ. -դաբաղի բռնկումներ Լոռու եւ Վայոց Ձորի մարզերում:
Այս բռնկումների մասին մասին պաշտոնապես չեն հայտարարվել; Սննդամթերքի անվտանգության եւ անասնաբուժական պետական տեսչությունը դրանց մասին տեղեկատվությունը միշտ թաքցրել է: Չմոռանանք նաեւ 2004-2010 թթ առանձին համայնքներում խոզերի դասական ժանտախտի բռնկումները, 2007-2010 թթ աֆրիկյան ժանտախտը եւ 2004-2010 թթ. թռչուններ նյուքսալ հիվանադությունը: Եթե աֆրիկյան ժանտախտի դեպքում կարելի էր «արդարնալ», ասելով, որ պատվաստանյութ գոյություն չունի, ապա ինչով բացատրել խոզերի դասական ժանտախտի եւ նյուքսալ հիվանդության բռնկումները, որի դեմ պետությունը ամեն տարի ձեռք է բերում պատվաստանյութ: 2010 թ. ոչ պաշտոնական տվյալներով նյուքսալ հիվանդության համաճարակի արդյունքում անկել եւ հարկադիր ոչնչացվել է մեկ մլն թռչուն: Եւ այս ամենը տեղի է ունեցել այսօրվա փոխնախարար Գրիշա Բաղյանի կառույցը ղեկավարելու տարիներին:
Մասնագետ. «վարչապետի ասած բարեփոխումները ֆիկցիա է»
Նշենք, որ Գ. Բաղիյանից հետո, այս տարվա ապրիլի 8-ին սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետ էր նշանակվել Գրիգոր Գրիգորյանը: Նրա նշանակումը համընկավ անասնաբուժական միջոցառումների կազմակերպման հետ: Այդ իսկ պատճառով այսօր գյուղանախարարության որոշ պաշտոնյաներ փորձում են պատվաստումների ուշացումների մեղքը բարդել Գրիգոր Գրիգորյանի վրա: Ինքը Գրիգոր Գրիգորյանն հրաժարվեց որեւէ մեկնաբանություն տալ իր մի քանի ամիս ղեկավարած կառույցի գործուենության վերաբերյալ:
Գրիգորյանը ազատվել էր զբաղեցրած պաշտոնից այս տարվա հուլիսի 12-ին, սակայն նրա աշխատանքից ազատելու հանգամանքը այդպես էլ մնաց չպարզաբանված: Տեսչության արդեն նախկին մեկ այլ աշխատակից այսպես մեկնաբանեց Գրիգոր Գրիգորյանին աշխատանքից հեռացումը. «Գրիգորյանը տասնամյակներ շարունակ ձևավորված համակարգը քանդում էր եւ կառուցում հիմնովին նորը եւ բարեփոխվածը: Հաշվի չառնելով, որ նախկին համակարգը կլանել էր գրեթե բոլորին, նա պայքարեց դրա դեմ եւ արդյունքում դարձավ համակարգի զոհը: Գրիգորին չթողեցին շարունակել սկսած աշխատանքը, քանի որ այն բախվում էր մի շարք սնունդ ներկրող եւ արտադրող օլիգարխների, պետական տենդերների մշտական շահող գործարարների, սննդի օբյեկտների վրա նալոգ դնող չինովնիկների եւ մի շարք այլոց շահերին: Այնպես որ վարչապետի ասած բարեփոխումները ֆիկցիա է»,- ասաց արդեն գործազուրկ մասնագետը:
Այն, որ պատվաստանյութը մարտ-ապրիլ ամիսներին մարզեր հասցնելու եւ ժամանակին անասուններին պատվաստելու փոխարեն, դա արվել է մայսին եւ հունիսին, խոսում է սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության՝ մեղմ ասած, թերի աշխատանքի մասին: Հարցին, թե այդ ուշացման համար, ծառայությունը պատրաստվում է փոխհատուցել վնաս կրած գյուղացիներին, ծառայության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետը չկարողացավ պատասխանել:
Նման դեպքերից գյուղացին առաջիկայում էլ ապահովագրված չէ: Քանի, որ գյուղատնտեսության ոլորտը կառավարության համար հռչակվել է ոչ թե գերակա ճյուղ, ինչպես որ հայտարարում են, այլ պաշտոնյաների համար իսկական փորձադաշտ: Գրիգոր Գրիգորյանի փոխարեն ծառայության պետ է նշանակվել ԿԸՀ նախկին քարտուղար Աբրամ Բախչագուլյանը, ով գյուղի հետ երեւէ կապ չի ունեցել եւ ունի ընդամենը տնտեսագիտական կրթություն, որը դժվար որեւէ ձեւով առնչվի կովերի կամ ոչխարների պատվաստումների հետ:
Ինչ վերաբերում է հակադաբաղային պատվաստանյութի ձեռքբերմանը, ապա այն լավ բիզնես է, խոշոր գումարների չարաշահում: Տարիների շարունակ պատվաստանյութերի և ձեռք բերման համար հայտարարված մրցույթներում հաղթում էին նույն ընկերությունները : Վարչապետի վերահսկողական ծառայությունը գյուղնախարարությունում իրականացրած ստուգումների արդյունքում բացահայտել էր, որ եթե այդ տարիների համար պատվաստանյութը ձեռք բերվեր միջազգային շուկայական գներով, ապա 2008թ. կտնտեսվեր 1.121.280 ԱՄՆ դոլար, իսկ 2009-ին՝ 827.191ԱՄՆ դոլար: Մինչդեռ պատկան մարմինների անուշադրության հետեւանքով պատվաստանյութի ներկրման մրցույթում հաղթած «Բիո Ունիվերսալ» ՍՊԸ-ն այն պետության վրա վաճառել էր կրկնակի անգամ թանկ գներով:
Մի փաստ էլ կա , որի վրա պետք է ուշադրություն դարձնեն պատկան մարմինները: Պարզվում է, որ այս տարվա համար նախատեսված պատվաստանյութերի և ախտորոշիչների ամբողջ խմբաքանակը ձեռք է բերվել Գրիգոր Գրիգորյանի պաշտոնավարման ժամանակահատվածում ինչի արդյունքում խնայվել է 167 մլն դրամ: Միայն այս փաստ կարող է բավարար լինի Գրիգորյանին աշխատանքից ազատելու համար: Պատկերացնում եք, քանի պաշտոնյա են զրկվել պետական գումարները թալանելուց: Սա նշանակում է, որ ամեն տարի այդքան գումար յուրացվում էր միայն պատվաստանյութեր ձեռք բերելու ընթացքում:

Foot & Mouth Disease Spreads in Armenia: Who's to Blame?
Quarantine has been declared in Chambarak, Martuni, Getik, Aygut communities of Gegharkunik Marz since the beginning of June.
The reason was cattle FMD discovered in the end of May in Vahan village bordering with Azerbaijan, as a result the Mayor of Gegharkunik Never Poghosyan had to declare Chambarak a prevention zone – quarantine was imposed from on 8th June. This means that meat and dairy products cannot be brought in or out of the village. This certainly causes a big damage to the people living in that area in poverty. But who is to blame that outbreak of the disease does not diminish. In fact the outbreak of FMD started in this region in the end of March this year, however the Ministry of Agriculture concealed the fact. At that time “Hetk” had received alarms from the villagers.
A State Service of Food Safety was established by the RA President’s order No NH-292-N of 11 December, 2010 on “Reorganization of state inspections of food safety, veterinary and phytosanitary of the RA Ministry of Agriculture into a state body operating in the administration of the RA Ministry of Agriculture”. As a result the staff of these inspections was dismissed from their jobs as of 1 April, 2011.
Outbreak was spread in Gavar and neighboring Hatsarat in mid March. However it was not declared either. After the farmers made a noise about it the officials of the State Veterinary and Food Safety Inspection declared that 43 animals were infected, the disease was detained and the virus was eradicated. Considering the FMD incubation period it is likely that the virus was conveyed to Chambarak from these settlements.
Responsible officials unanimously claim that the disease has penetrated to Chambarak region for Azerbaijan, hence trying to throw off their share of guilt. Whereas if the same officials performed their functions stipulated by law it would be possible to combat the virus penetrated from Azerbaijan or transmitted from Gavar. Simply the vaccination should be carried out on time.
Taking into consideration that in different regions of Armenia the livestock is taken to the pasture from mid April the vaccination should be completed by then. Tender for procurement of vaccines should be held in December 2010 or January 2011 to get the vaccines in Armenia in February and the vaccination should be done in March, since the immunity to FMD is developed only 21 days after the vaccination. In fact the tender was not announced on time and, by the way the responsible person at that time and for many years was Grisha Baghyan, at present the First Deputy Minister of Agriculture.
The Information department of State Food Safety Service of the Ministry of Agriculture informed “Hetk” that 400.000 dose FMD vaccines were obtained and imported from 8th April to 29 April. This is unprecedented, because to obtain vaccines arrangement should be made with the relevant organizations 3-4 months earlier. The source of “Hetk” in the Ministry of Agriculture reports that this was done due to interference of Grigor Grigoryan, at that time the newly appointed head of State Service of Food Safety. In April 30 the vaccine was already in the storehouse of the State Service of Food Safety. Note, that in 2010 UN FAO provided without indemnity 382 000 doses of FMD vaccines to the Ministry of Agriculture to carry out vaccination in the endangered areas. However, it is not clear why it was not used in 2010 and only in the end of April 2011 the vaccines were sent to regions.
Head of the Department of Agriculture and Plant Cultivation of the Municipality of Gegharkunik Vanik Hovhannisyan said that the livestock has been vaccinated, but it was belated: “The cattle should be vaccinated before taking to pasture, but it didn’t happened for the lack of vaccines. The livestock go to pasture in the end of April and the vaccination in our region was done in the end of May and in June” – the head of department added.
Obviously there is a discrepancy between the words of the Municipality official and the Food Safety Service officers. If the vaccine was imported on 29 April and distributed to regions within 3 days, then how did it happen that the vaccine reached Gegharkunik region a month later- in June, when the disease was already spread in the village Vahan and the vaccination was  no longer useful.
Effect of delayed vaccination
In Getik community under quarantine the cattle was vaccinated in mid May i.e. in the period when the cattle goes to pasture. The head of community Mr. Sargis Ayunts stated in our discussion that about 600 cattle was infected with FMD in their village: “Livestock vaccination coincided with the pasturing period. The scientists should find out why the cows were affected with the disease after that.” – added S. Ayunts. Apparently introduction of the vaccine to this community had been delayed, thus FMD vaccine injections were of no avail, and once again it was just waste of money.
The Municipality also was not aware of the reason why the vaccine introduction in their region was delayed. “I don’t know; ask the Government, how can I answer to these questions?” –answered Vanik Hovhannisyan and added that incidences of FMD are being recorded in Chambarak region. However, we were told by the information unit of the Food Safety Service that they only deal with acquisition and distribution of vaccines.
According to them introduction of vaccine in Gegharkunik Marz on 2nd May is not tardy since the cattle is pastured late. But when we mentioned that in Getik community the cattle was vaccinated in the middle of May an employee whose name was Anahit answered that she has nothing to say: “We can say that a little delay of the import of vaccines this year was due to structural changes in our service, but it has no effect on the course of vaccination campaign. There were years when vaccine was introduced even in mid May.” – Anahit added.
We should note that when an outbreak is registered in any area vaccination of all animals in the surrounding neighborhoods should immediately follow. It is done to detain the infection and prevent further spread of the disease. Village Vahan was supplied with vaccine in April that was provided by UN FAO to the livestock farms. However, as the “Hetk” source of the Ministry of Agriculture informs the former employees of the State Food Safety and Veterinary Inspection have spread rumors that the newly appointed head of the State Service Grigor Grigoryan decided not to pay the salaries of veterinarians as new contracts have not been concluded with them after establishment of the new structure. According to the same source in some villages the veterinarians were impeded to perform vaccination by different methods.
Head of Public Relations unit of the State Service Babken Pipoyan in his turn clarified that vaccination is the function of the Ministry of Agriculture, and they only control /supervise the course of works. “Making vaccination is beyond our functions. We have notified in June that if a citizen asks veterinarian to vaccinate his livestock but it doesn’t happen, we advised them to refer to us so we can carry out appropriate function. There was no reference by citizens in this period. ” – said B. Pipoyan. He was doubtful about the issue that vaccine reached Gegharkunik region about a month after its import: “This information has yet to be verified; because it is possible that a veterinarian may tell he has no vaccine or possibly the farmer may say that the veterinarian did so.” – added Babken Pipoyan.
In response to our observation that we were told about the delay not by the “liar” villagers but the Municipality of Gegharkunik region, Babken Pipoyan noticed that he is taking a business trip to Chambarak for a week and he will clarify everything on site.
Explanations for the same subject of the responsible officials of different agencies dealing with the same issue were so different that in some cases they were also surprised. For example, when we called to the head of PR department of the Ministry of Agriculture Vahag Martirosyan for clarification he advised us to refer to the State Service of Food Safety. And when we passed him the response of the latter he responded “So why that agency is established? The press secretary “dumps” and it’s not good for the newly created service to act like this”.
The first Deputy Minister of Agriculture Grisha Baghyan , who occupied position of the head of the State Food Safety and Veterinary Inspection from February 2007 to January 12 this year, told us that the community veterinarian or the cattle owner can most precisely tell about the vaccination schedule, when the vaccine was in place and when the cattle was vaccinated. “My answer won’t be very accurate. If the Chambarak regional veterinarian tells that the vaccine was received in May or June it means there was a delay, because it was supposed to be in March-April. During the years of my management the structure was operating solid and everything was being performed. But this time there were delays due to some subjective and objective reasons” –said Grisha Baghyan. I didn’t want to name those subjective and objective reasons that caused late introduction and distribution of FMD vaccines. “I don’t want you to seek for contradictions confronting my statements” - added the first Deputy Minister of Agriculture.
What is the value of Grisha Baghyan’s justifications?
Since 2004 Grisha  Baghyan was managing veterinary inspectorate of the Ministry of Agriculture. This inspectorate was renamed to Food Safety and Veterinary State Inspectorate in 2007, which was managed by Grisha Baghyan until 2011. When studying materials on acquisition and import of vaccines from 2005-2010 it was revealed that the vaccines were always purchased late – in March April, sometimes even in May, i.e. the time schedule has always been violated and vaccination was done belated. To isslustrate the consequences of delayed vaccination some facts are presented below:
Year 2004 – FMD outbreaks in Shirak and Armavir regions;
Year 2005 – FMD outbreak in Shirak region;
Year 2006 – FMD outbreaks in Shirak and Aragatsotn regions;
Year 2007 – FMD outbreak in Syunik;
Year 2008 – FMD outbreak in Lori and Tavoush regions;
Year 2010 – FMD outbreak in Lori and Vayots Dzor regions;
These outbreaks were not declared officially. The Food Safety and Veterinary State Inspectorate always concealed this information. We should remember also outbreaks in some communities of classical swine fever from 2004-2010, African fever from 2007-2010 and poultry disease Newcastle from 2004-2010. If in the case of African fever it was possible to “justify oneself” telling that vaccine does not exist for this disease, then how the outbreaks of classical swine fever and Newcastle poultry disease can be explained, when every year the state acquires vaccines against these diseases. According to non official data of 2010 one million poultry was destroyed as a result of Newcastle outbreak. And all these happened during the years of management of the current Deputy Minister Grisha Baghyan.
Specialist:  “Prime Minister’s stated reforms are fiction”
Note, that Grigor Grigoryan was appointed as head of State Service of Food Safety on 8 April this year after G. Baghyan. His appointment coincided with organizing veterinary measures. That is the reason why some officials of the Ministry of Agriculture try to ascribe the blame of vaccination delays to Grigor Grigoryan. G. Grigoryan refused to give any comments on activities of the structure that he managed for a few months.
Grigoryan was dismissed from his position on 12 July this year, however the reason for dismissal still remains unclear. One of the already former employees of the service commented about Grigor Grigoryan’s dismissal: “Grigoryan was crushing the system that was formed for decades and he was constructing a completely new and improved one. Despite the fact that the ex-system had swallowed almost everyone, he fought against it and as a result became the victim of the system. Grigor was not permitted to continue the work he started, because it was against the interests of a number of food importing and producing oligarchs, businessmen always winning state tenders, officials that impose charges on food services and some others’. So the reforms that the Prime Minister talks about are fiction”- said the unemployed specialist.
The fact that the vaccine was distributed to regions in Many-June instead of March-April demonstrates poor performance of the State service of food safety. To our question whether the service is going to compensate the incurred loss to the farmers, the head of the PR department of the service could not answer.
The farmers are not secured form similar cases also in future. Since the sector of agriculture is declared by the Government not a priority area as they announce but rather a real testing arena for other officials. In the place of Grigor Grigroyan the former secretary of the Central Election Committee Aram Bakhchagulyan is appointed as head of service, who has nothing to do with villages and has educational background in economics, unlikely to be associated in any way with vaccination of cows and sheep.
As for acquisition of FMD vaccines –it is a good business, misuse/ abuse of large amounts of money. In the tenders announced for procurement of vaccines for many years the same companies used to win. In the result of inspections carried out at the Ministry of Agriculture by the Control service of the Prime Minister it was revealed that if during those years the vaccine was procured at the international market price then USD 1.121.280 would be saved in 2008 and USD 827.191 in 2009. Meanwhile, due to negligence of state authorities the company that won the tender “Bio Universal” Ltd sold the vaccines to the state at twice expensive prices.
There is another fact that the state authorities should pay attention to. It turns out that this year all lots of vaccines and diagnostic testers were procured in the period of Grigor Grigoryan’s management resulting in AMD 167 million saving. This fact alone might be a sufficient reason for the dismissal. Can you imagine how many state officials were deprived from the opportunity to loot the country? This means that each year that much money was appropriated only during acquisition of vaccines.