«Այս պահի դրությամբ չենք պատրաստվում հարձակման»
Այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ԼՂՀ պաշտպանության նախարար Մովսես Հակոբյանը` պատասխանելով լրագրողի` վերջերս պատերազմի վերսկսման եւ ղարաբաղյան կողմի հարձակման պատրաստակամության մասին պտտվող լուրերի վերաբերյալ հարցին:
«Պաշտպանության բանակն առաջին հերթին պաշտպանողական խնդիրներ է իրականացնում` ապահովելով ԼՂՀ ժողովրդի անվտանգությունը, բայց չի բացառվում, որ իրավիճակն այնպիսին լինի, որ մենք հարձակվենք»,-ավելացրել է նախարարը:
«Հետքի» հարցին, թե ՊԲ-ն հարձակողական նպատակ չի՞ հետապնդում եւ չի՞ նախատեսում ազատագրել Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող Ղարաբաղի տարածքները` Մարտունու շրջանի մի մասը, Շահումյանը եւ այլն, Մովսես Հակոբյանը մասնավորապես նշել է. «Իհարկե մեր հիմնական խնդիրը ժողովրդի անվտանգության ապահովումն է, որը հնարավոր է կազմակերպել պաշտպանողական մարտում, բայց պաշտպանողական մարտն իր մեջ ներառում է պաշտպանողական, հարձակողական եւ հակահարձակողական օպերացիաներ: Վստահեցնում եմ, որ բոլոր օպերացիաները մեզ մոտ մշակված են եւ համապատասխան միջոցառումներ իրականացվում են նաեւ այդ ուղղությամբ»:
Շրջանների ազատագրման վերաբերյալ պաշտպանության նախարարը նշել է, որ դա ընդհանուր օպերացիայի մեջ է մտնում, որը կարող է իրականացվել նաեւ Ադրբեջանի կողմից պատերազմի վերսկսման դեպքում: «Նմանատիպ գործողություններ պլանավորում ենք, ինչը հակառակորդին կարճ ժամկետում կպարտադրի նորից նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ»,-ավելացրել է նա:
Խոսելով բանակի պատրաստության եւ սպառազինությունների մասին` Մովսես Հակոբյանը շեշտել է, որ այն ինչ կա այսօր ՊԲ-ում բավական է, որ իր առջեւ դրված խնդիրը կատարի, սակայն, ըստ նախարարի, դա չի նշանակում, որ դրանով բավարարվում են: Այսօր էլ եղածը մարտական վիճակում պահելուն զուգահեռ անընդհատ միջոցառումներ են իրականացվում` նոր սպառազինություններ եւ տեխնիկա ձեռք բերելու համար:
Բավականին պաշտպանված է նաեւ ԼՂՀ օդային տարածքը: Նախարարի հավաստմամբ` չկա 1 քառ, մետր օդային տարածք, որը չվերահսկվի ՊԲ-ի կողմից եւ հարկ եղած դեպքում չխոցվի: Ավելին` վերահսկվում է նաեւ հակառակորդի օդային տարածքը` սահմանից մի քանի տասնյակ կմ խորությամբ:

NKR Defense Minister – “We will attack if the situation so demands”
Today, NKR Defense Minister Movses Hakobyan responded to reporters who asked about recent rumors regarding a possible preemptive strike by Karabakh forces by stating that no such preparations were in the works.
"The NKR Defense Forces are presently engaged in purely defensive measures, ensuring the security of the Karabakh people. But it can't be ruled out that we will mount an offense if the situation calls for one," DM Hakobyan declared.
When asked by a "Hetq" reporter if the NKR Defense Forces weren't preparing to liberate the territories still under Azerbaijani control, like Shahumyan and a portion of Martuni, DM Hakobyan noted, "Naturally, our prime aim is the security of our people which can be ensured from ma defensive posture. But, a defensive war includes defensive measure, attack and counter-attack operations. Rest assured that we have honed all these operations and that corresponding measures are being enacted along these lines."
The Defense Minister noted that the liberation of the territories in question falls within a general operation that can also be implemented if Azerbaijan resumes military operations. "We are planning for such steps that will force the enemy to once again quickly sit down at the negotiations table."
DM Hakobyan added that the military capacities of the NKR armed forces are more than adequate to meet any challenges that might arise, adding that this doesn't mean that they are satisfied with what they have. Parallel to efforts to maintain what we have in a state of military preparedness, we are also procuring new weapons systems and equipment.
DM Hakobyan stressed the air space over the NKR is also satisfactorily protected. He claimed that there isn't one square meter of Karabakh land that isn't being monitored and that the NKR is also monitoring enemy air space several kilometers behind its borders.