Հայ-թուրքական սահմանին ապրողները չեն կարողանում օգտագործել իրենց հողերը
Սահմանամերձ Մեղրաշատում (Շիրակի մարզ) ամենադիտարժան կառույցը Սուրբ Աստվածածնա եկեղեցին է, որ զարմացնում է իր մեծությամբ ու շքեղությամբ, թեպետ երկրաշարժից տուժել են զանգակատունն ու պատերը: Շինությունը խորհրդային տարիներին ծառայել է որպես պահեստ:
«Մի բարերար չեմ գտնում, որ էս գյուղում զանգի ձայն լսվի, զզվել ենք արդեն մոլլի ձենը լսելուց»,- ասում է համայնքապետ Վահրամ Սաղաթելյանը: Ուղիղ 14:30-ին գյուղի լռությունը խախտվեց. նամազի ժամ է հարեւան թուրքական Սունգյուդարի գյուղում: «Հլա ուր էս, իրիկունը 7-ին էլ նույն պատմությունն է, ճար չունենք, պիտի լսենք, երկու գյուղերի միջեւ հեռավորությունը 1 կմ էլ չկա»,- ավելացնում է համայնքապետը:
Մեղրաշատը հիմնվել է 1812 թ.-ին: Գյուղը հայ-թուրքական սահմանից 500 մետր է հեռու: 1950 թ.-ից Մեղրաշատը հայկական մի շարք գյուղերի հետ հայտնվել է արգելապատնեշի ներսում: Գյողում սահմանվեց անցագրային ռեժիմ: «Պատկերացրեք բանտ, բայց ազատ ռեժիմով, անցաթուղթ չունենայիր, ներս չէին թողնի, օտար մարդ չպիտի լիներ գյուղում: 1965 թ.-ին հայրս մահացել էր, եղբայրս ուրիշ տեղ էր ապրում, մինչեւ եկել հասել էր, ուշ էր եղել, անցաթուղթ չէր ունեցել, ներս չէին թողել, հետ էր դարձել Գյումրի»,- պատմում է համայնքապետի տեղակալ Իշխան Սահակյանը Մեղրաշատցի տիկին Աելիտան հիշում է, որ երկար բողոքելուց հետո, ի վերջո, սահմանային ռեժիմը հանել են:
«Գյուղը փակ կյանքով կապրեր, մեղրաշատցի աղջիկներին դրսից ուզող չէր գա, ստիպված ամուսնություններն իրար մեջ էր կատարվում, հետո եղավ մի պահ, որ արդեն անթույլատրելի էր դա, սաղ գյուղն իրար բարեկամ էր»,- ծիծաղելով պատմում է Աելիտան: 1967 թ.-ին Մեղրաշատում գործող սահմանային ռեժիմը մեղմացվել է, գյուղի դիմաց գտնվող ուղեփակոցը հանվել է, սակայն գյուղին պատկանող խոտհարքի ու արոտի 99 տոկոսը հայտնվել է փշալարե պատնեշի ետեւում:
«Հիմի մենք մեղավո՞ր ենք, որ Մեղրաշատի աշխարհագրական դիրքն էս է,- դժգոհում է համայնքապետ Վահրամ Սաղաթելյանը,- մենք մեղավո՞ր ենք, որ մեր հողերն էդքան մոտ են պետական սահմանին, ուրեմն ի՞նչ, մեր անասունը պիտի սոված մնա՞»: Գարունը բացվելուն պես սկսվում են նաեւ մեղրաշատցիների խնդիրները Գյումրիում տեղակայված սահմանապահ ջոկատի հրամանատարության հետ: Համայնքապետը պատմում է, որ 2006 թ.-ին Ջոկատի նախկին հրամանատար Ուսովի հրահանգով 2 ամիս չեն թույլատրել գյուղի անասունը արոտ տանել: Դրանից առաջ անասնագողության դեպք էր արձանագրվել, սահմանային ռեժիմը բոլոր ուղեկալներում խստացվել էր:
«Ուղեփակոցը չէին բացում, որ անասունը արոտ տանեինք,- պատմում է մեղրաշատցի Վազգեն պապը,- աչքերիս առաջ մեր ապրուստը կոտորվում էր, վերջը նկարահանող խումբ ենք կանչել, նկարել են, ցույց տվել, որ հարցը լուծվել է: Ախր հարցն էն է, որ մեր գյուղի մոտ երբեք խախտումներ չեն եղել, բայց հենց սահմանի երկարությամբ մի ուղեկալի, մի տեղամասում դեպք է պատահում, մենք էլ մյուսների հետ տուժում ենք»: Համայնքապետ Վահրամ Սաղաթելյանը հասկանում է, որ սահմանապահները առաջնորդվում են ՀՀ-ում գործող պետական սահմանի մասին օրենքով: Եվ այդ օրենքի համաձայն` սահմանապահն իրավունք ունի մինչեւ մեկ կմ շառավղով մարդ չթողնել սահմանին:
«Ախր Մեղրաշատը կես կմ է հեռու սահմանից, ուրեմն սաղ գեղով պիտի արտաքսեն, գնանք Կապս գյուղում ապրենք,- ասում է համայնքապետը,- մեր ունեցած 350 հա արոտից, որ սահմանի ներսում է, ընդամենը 50 հեկտարն ենք օգտագործում: Ամեն օր գյուղից 400-500 գլուխ անասուն է դուրս գալիս, ու՞ր տանենք էդ անասունը: Ջոկատի ներկա հրամանատար պարոն Պոլիշուկին որ լսենք, պիտի հարեւան Հայկավանի ու Ողջիի արոտավայրերը տանենք, ո՞ր մի հարեւանս կհանդուրժի»:
Այս տարի գարնանը սահմանի խախտման փորձ էր արձանագրվել Գտաշենի տարածքում: Այդ մասին Գյումրիում տեղակայված սահմանապահ ջոկատի հրամանատար Սերգեյ Պոլիշուկը հայտարարեց մեկ ամիս առաջ կայացած մարզխորհրդի նիստի ժամանակ եւ սահմանամերձ բնակավայրերի համայնքապետերին զգոնության ու համագործակցության կոչ արեց: «Չեմ հասկանում, թե համագործակցությունն էլ ինչ տեսակ է լինում, նախորդ տարի էր, թուրքին օրը ցերեկով գյուղի մեջ բռնեցինք, տարանք հանձնինք իրանց,- պատմում է Վահրամ Սաղաթելյանը,- էդ սահմանախախտման դեպքն էլ որ ասում էր, իրոք, գիշերը տագնապի ազդանշան սաղ ուղեկալներում եղել է, բայց վերջը չիմացանք, թե կոնկրետ ինչ էր եղել, ասին` քրդեր են եղել ձիերով, եկել, ետ են գնացել»: Սահմանապահ ջոկատի հրամանատարը դիմել էր անգամ մարզպետին, որպեսզի վերջինս ազդի գյուղացիների վրա, եւ անասունը սահմանի ներսում արածացնելու փոխարեն այլ ելք մտածեն: Մարզպետ Լիդա Նանյանը գնդապետ Պոլիշուկի հրավերով շրջել էր սահմանի վտանգավոր համարվող հատվածներում, սակայն հրաժարվել էր պարոն Պոլիշուկի առաջարկը կյանքի կոչել: «Ես նրան ասացի, որ չեմ պատրաստվում ժողովրդիս կոտորել, մեղրաշատցին այսօր անասունից ստացած եկամտով է ապրում,- պարզաբանեց տիկին Նանյանը,- ես ասի, որ դա իրենց խնդիրն է, իրենց վճարում են դրա համար եւ իրենք էլ պարտավոր են սահմանը հսկել, ոնց որ պետքն է: Եթե զինվորների խնդիր ունի, թող թիվն ավելացնի, դա իր պարտականությունն է»:
Մեղրաշատի համայնքապետը ներկա է եղել այս տարի ԱԺ-ում տեղի ունեցած սահմանամերձ բնակավայրերի վերաբերյալ քննարկումներին եւ ասում է, որ եթե «այդ բոլոր գրածներն իրականանան, ապա, փաստորեն, հրաշք պայմաններ են լինելու եւ մարդիկ շտապելու են սահմանային գյուղերում ապրելու»:
«Բայց դե, եսիմ դա ե՞րբ լինի, լինի՞, թե չլինի, փաստն էն է, որ որպես սահմանամերձ բնակավայր իմ դոտացիան ամեն տարի 1մլն դրամ է եղել,- դժգոհում է Վահրամ Սաղաթելյանը,- բա դա թի՞վ է, դրանով հոգս կհոգա՞ս…Անցյալ տարի էնքան էի զայրացել, որ ասի` հրաժարվում եմ էդ գումարից, էդ գումար չի, ողորմություն է…էս տարի 3 մլն դրամ էին հատկացրել, բայց էդ էլ մեր նման գյուղերի համար քիչ է, մենք սահմանն ենք պահում, պետական սահմանը»:

The most picturesque structure in the village of Meghrashat, close to the Turkish border in Shirak Marz, is the Sourb Astvatzatzna Church. Even though the belfry and walls were damaged in the earthquake, the church still amazes visitors with its massive size. During the Soviet era it was used as a storage facility. ‘I still haven’t found a benefactor so that the sound of the church bell can ring out in this village. We’ve grown sick and tired of listening to the muezzin’s call to prayer,” says Mayor Vahram Maghatelyan.
At exactly 2:30 pm the village calm was broken. It was prayer time in the village of Moungyughar over on the Turkish side. “That’s not all. At seven in the evening it’s the same story. There’s no escape. We have to listen to it. Less than one kilometer separates the two villages,” added the mayor. 03_08-meghrashat-1 Meghrashat was founded in 1812 and lies some 500 meters from the border. Starting in the 1950’s, Meghrashat, along with a few other Armenian villages, found itself cordoned off within the restricted zone. You needed a permit to enter the area. ‘Just imagine a prison. You could walk around but needed a permit to enter. It was forbidden zone for non-residents. My father passed away in 1965. At the time my brother was living elsewhere. By the time he arrived it was late at night. He had no permit and they didn’t allow him in. He had to return to Gyumri,” says Deputy Mayor Ishkhan Sahakyan. Mrs. Aileta from Megrashat remembers that it was only after residents constantly protested that the permit entry system was removed.
No outside suitors for village girls
“The village was cut off. There were no outside suitors for the girls in Meghrashat. Thus, marriages took place within the village. There came a point when the entire village was interrelated. Something had to be done,” Mrs. Aileta says with a chuckle. In 1967 the permit system was eased somewhat. The road barrier opposite the village was removed. However 99% of the village’s pasture land and fields now lay behind the barbed wire that delineated no-man’s land. “Now, are we to blame for Meghrashat’s geographic position?” complains Mayor Maghatelyan, “Is it our fault that our lands are so close to the border? Does it mean that the animals can no longer graze there?”
Village residents square-off with border patrol
Come every spring, the residents of Meghrashat also start to have their share of problems with the command of the border guard unit stationed in Gyumri. The mayor told us that in 2006, the former commander of the unit gave an order that the villagers wouldn’t be allowed to take their animals out for grazing for two months. Just before this there was an incident of cattle rustling and security was beefed up all along the border. “They wouldn’t open the road barrier so that we could take the animals to graze,” recounts Grandpa Vazgen from the village. “Our livelihood was crumbling before our eyes. Later, we called in a camera crew to document what was taking place here. They came and shot some film and then showed it here and there. We thought the problem would be solved. But the problem is that there have been no border violations in the village. But if there’s an incident along the entire stretch of the border, we along with the others suffer.” Mayor Maghatelyan realizes that the border guards go about their business in accordance with RoA regulations regarding border security. And the law stipulates that guards have the right to forbid anyone access to the border closer than one kilometer.
No lands for grazing
“Meghrashat is less than a half kilometer from the border. So, will they evict the entire village? Will we have to move to the nearby village of Kaps? Of the village’s 350 hectares of land that fall within the border zone, we only cultivate 50. Every day, we have to graze some 400-500 head of cows. Where should we take them? The current commander of the border patrol, Mr. Polishuk, says that we should graze them on the lands in the neighboring villages of Haykavan and Voghji. Do you think our neighbors would allow such a thing?” Mayor Maghatelyan said. In the spring of this year, an attempted border violation was registered. Border patrol Commander Sergei Polishuk reported the incident at last month’s Regional Council meeting and called on all mayors of border communities to remain alert and to cooperate with all security measures. “I don’t understand what else we can do to cooperate. Last year we rounded up some Turks who had entered the village and handed them over,” recounts Vahram Maghatelyan, “this was the incident Commander Polishuk was referring to. The alarm was raised at all the checkpoints. But, in the end we never understood what had happened. They said that some Kurds on horseback crossed the border and then went back.”
Shirak Regional Administrator visits border
The border patrol commander even raised the issue with the Regional Administrator with the request that he talk to the villagers and see if they could come up with an alternative to grazing the animals within the restricted zone. Regional Administrator Lida Nanyan, at the invitation of Commander Polishuk, visited the border areas considered to be dangerous. However, she refused to take Commander Polishuk up on his offer. Mrs. Nanyan explained that, “I told him that I wasn’t ready to penalize the residents of Meghrashat.
They live off the income derived from their livestock. I said that it was their problem and that they were getting paid to monitor the border as necessary. If the guards have a problem their ranks should increase. That’s their responsibility.” Meghrashat’s mayor attended this year’s National Assembly hearings regarding the border communities. He said that, “If all those resolutions are actually implemented then conditions in these communities would be so wonderful that everybody would pack their bags and head off to live in the border villages.”
“But God knows when all that will happen, if it ever does. The fact is that the village receives a yearly state subsidy of one million AMD as a border community, complains Mr. Maghatelyan. “What kind of money is that? Can the problems of the village be solved with such a pittance? I got so angry last year that I told them to keep their money; that it wasn’t a proper amount but more like a charity hand-out. This year they’ve allocated three million. But it’s still not enough for villages like ours. People like us safeguard the border, the national border.”