Այսօր առավոտյան Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանում սկսվեց «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի թողարկման պատասխանատու, լրագրող Հայկ Գեւորգյանի որդու` Վահագն Գեորգյանի գործով դատավարություն: Նա մեղադրվում է «վիրավորանքի»
եւ «իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու» մեջ` քրեական օրենսգրքի 136-րդ հոդվածի 1-ին և 316-րդ հոդվածի 1-ին մասերով:Դատական նիստը հետաձգվել է մինչեւ օգոստոսի 19-ը, քանի որ Վահագն Գեւորգյանը ստիպված է փոխել իր պաշտպանին, իսկ վկաներից մեկը մինչեւ օգոստոսի 15-ը արձակուրդում է գտնվելու:
Հիշեցնենք, որ Վահագն Գեւորգյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը սկսվել է ապրիլին Հյուսիսային պողոտայում տեղի ունեցած ընդդիմադիր երիտասարդների եւ ոստիկանների բախման արդյունքում:
Ի դեպ, «Վիրավորանքի» համար սահմանված առավելագույն պատասխանատվությունը 100 հազար դրամի չափով տուգանքն է, իսկ «իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելը» պատժվում է տուգանքով՝ 300-500 հազար դրամի չափով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը հինգ տարի ժամկետով:

This morning at the Kentron and Nork-Marash District Court the case of Vahagn Gevorgyan, son of Hayk Gevorgyan, a manager and reporter at the daily newspaper "Haykakan Zhamanak" got underway. The trial was postponed till August 19.
Vahagn is charged with verbal injury and assault against an officer of the state.
The postponement was due to the fact that Vahagn had to change lawyers at the last moment and because one of the scheduled witnesses was on vacation and couldn't make the court session.
The criminal case against Vahagn Gevorgyan stems from an encounter that opposition youth had with the police on Northern Avenue back in April.
The maximum penalty for verbal injury is a fine of 100 AMD and 300,000 - 500,000, or five years in jail, for the assault charge.