«Թուրքիայի հետ հարաբերությունները պետք է կարգավորել»,- գտնում են քաղաքական գործիչները
«Հայելի» ակումբում այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ քաղաքական գործիչներ Հրանտ Բագրատյանն ու Գուրգեն Արսենյանը անդրադարձան հայ-թուրքական հարաբերություններին:
Հ. Բագրատյանը նշեց, որ նախագահը պետք է գնա ֆուտբոլային երկրորդ հանդիպմանը: Չգնալը նա իբրև բացարձակ հիմարություն որակեց:
«Կարծում եմ` մեր կողմից կոպիտ սխալ էր ցեղասպանության հարցը դնելը: Ու հիմա զարգացնելով այդ հարաբերությունները, կարծում եմ, թույլ չպետք է տալ, որպեսզի Թուրքիան հայտնվի «առաջին ջութակի» դերում: Դրա հետ մեկտեղ` մենք նրանցից իրավունք չունենք նեղանալու: Պետք է գնալ խաղին, պետք չի թուրքերին ուրախացնել` չգնալով: Պետք է աշխատել թուրքական հասարակության հետ: Պետք է զգույշ լինել, նրանք մեզ գերազանցւոմ են տարածքով 25 անգամ, մոտավորապես այդքան էլ` բնակչությամբ, առավել ևս` տնտեսական պոտենցիալով` 90 անգամ: Այդ ամենին պետք է համապատասխան վերաբերմունք ցույց տալ»,- ասաց նա:
Թեև Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ կգնա Թուրքիա բաց սահմանով, բայց դա` Հ. Բագրատյանի կարծիքով` տղայական հայտարարություն է, և եթե նախագահն ինքն է սկսել սա, ինչո՞ւ է հիմա թշնամացնում:
Գ. Արսենյանն էլ գտնում է, որ Հայաստանի և Թուրքիայի փոխհարաբերություններում կարող ենք էական առաջընթաց տեսնել: Ցանկացած դեպքում երկու երկրների մեջ կապերի զարգացումն ու բարդույթների հանումը դրական է Հայաստանի պետության ու հասարակության համար:
«Կարծում եմ նաև, որ որոշակի կերպով շահարկվում է այդ առաջընթացը, որպեսզի դրա շուրջ հնարավոր քաղաքական դիվիդենտներ շահեն»,- ասաց նա` նշելով, որ Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորումը բխում է Հայաստանի շահերից: Գ. Արսենյանի կարծիքով` մեր հասարակությանն էլ է պետք պատրաստել, որպեսզի նա հանգիստ տանի այն փաստը, որ Թուրքիան գոյություն ունի, որպեսզի թշնամանքի մթնոլորտը դուրս գա:
Մասնագիտությամբ տնտեսագետներ Գ. Արսենյանի և Հ. Բագրատյանի կարծիքով` ի՞նչ կտա Թուրքիայի հետ սահմանների բացումը` տնտեսական առումով:
Գ. Արսենյանը գտնում է, որ Հայաստանի ցանկացած տնտեսվարող, ունենալով բաց սահման, և տնտեսական ազատ գործունեության հնարավորություն մի երկրում, որի բնակչությունը կազմում է մոտ 80 միլիոն մարդ, կկարողանա եռապատկել իր արտադրական հզորությունը:
Հ. Բագրատյանի կարծիքով էլ` դա մի հսկայական երկրի հետ անմիջական առևտուր անելու հնարավորություն է, որից կշահեն և' Թուրքիան, և' Հայաստանը:
«Թուրքիայի հետ սահմանների բացումը նշանակում է գոնե մասնակի մոնոպոլիաների վերացում: Սա արդեն լուրջ քայլ է, Հայաստանի իշխանությունը հենված է տնտեսական մենաշնորհների վրա: Եթե նախագահն իրոք ուզում է վերացնել այն, ինչո՞ւ որևէ գործով չի ապացուցել, որ շահագրգռված է դրանում: Եթե մենաշնորհներ չլինեին, 17 տոկոս անկում չէր լինի: Եթե ցանկանում է վերացնել դա, թող կապի ոլորտը կարգավորի, ավիացիան, վերացնի որևէ մենաշնորհ: Արդեն տարիուկես է` աշխատում է»,- ասաց նա:
Հ. Բագրատյանի բնորոշմամբ` Երևանը սարսափելի թանկ քաղաք է: «Գազի, էլեկտրաէներգիայի գինը, անգամ` ջուրն ավելի թանկ է, քան ջուր չունեցող քաղաքներում: Աշխարհում ճգնաճամ է, այդպիսի գներ չկան ընդհանրապես: Այս ամենը մենաշնորհի արդյունքն է»,- ասաց նա:

Today political analysts Hrant Bagratyan and Gurgen Arsenyan spoke about Armenian-Turkish relations at a press conference. Mr. Bagratyan argued that President Sargsyan must travel to Turkey for the return football match between the teams of the two countries and that it would be foolish not to go.
"I believe that it would be a major blunder to place the issue of the Genocide on the table. We shouldn't let Turkey get the upper hand and they would be pleased if President Sargsyan didn't go.
We must work with the Turkish society. We must be on the alert. Turkey is twenty-five times larger than Armenia and ninety times stronger economically. We must act accordingly," said Mr. Bagratyan.
He added that the comment by President Sargsyan that he would only make the trip if Turkey opened the border was childish and that he must continue what he started.
Mr. Arsenyan stated that he believes that one can see fundamental development in Armenian-Turkish relations. He added that development of relations and the removal of problems can only benefit Armenia.
Given that the two analysts have a background in economics, reporters asked what Armenia would gain, in economic terms, with the opening of the border.
Mr. Arsenyan said that any given entrepreneur in Armenia could triple their capacity once the border was opened since Turkey has an internal market of some 80 million souls. Mr. Bagratyan agreed, saying that an opened border with such a large country would benefit Armenia as well as Turkey.
"Opening of the border with Turkey would mean the partial removal of the monopolies in Armenia. This would be a serious step since the Armenian regime is propped up on private monopolies. If the president wants to do away with this situation he should be taking real steps. The Armenian economy wouldn't have fallen 17% if it was free of monopolies. If he wants to remove these monopolies he should start regulating the communications sector," Mr. Bagratyan said.
Mr. Bagratyan described Yerevan as a very expensive city. "Gas, electricity, and even water are more expensive than in cities without water. There is a crisis in the world and such prices aren't to be found in general. All of it is the result of monopolies."