16 տոկոսով աճել է ծնունդների թիվը
«Հանրապետությունում իրականացվող ծնելիության եւ բազմազավակության խթանման ծրագրերն իրենց շոշափելի արդյունքներն արդեն տալիս են»,-երեկ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ԼՂՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության պետ Մանուշ Մինասյանը` ներկայացնելով այս տարվա առաջին կիսամյակի ժողովրդագրական տվյալները:
Մ. Մինասյանի խոսքերով, հունվար-հունիսին ԼՂՀ-ում ծնվել է 1306 երեխա /աճ`16 տոկոս/ կամ 1000 բնակչի հաշվով 9.3 երեխա` համապատասխանաբար նախորդ տարվա ` 1126 եւ 8.1 երեխայի դիմաց:
Իրագործվող ծրագրերի արդյունքում 2009թ 1-ին կիսամյակում ընտանիքներում ծնված 3-րդ եւ հաջորդ երեխաների թիվը անցյալ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ աճել է 115-ով:
Այս տարվա առաջին 6 ամիսների ընթացքում գրանցվել է մահացության 634 դեպք, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակշրջանի համեմատ նվազել է 11,5 տոկոսով: Մեռելածինները 2009թ. հունվար-հունիսին կազմել են 3 երեխա` նախորդ տարվա 8 երեխայի դիմաց` նվազելով 2.7 անգամ: Մինչեւ 1 տարեկան մահացած երեխաների թիվը կազմել է 13` նախորդ տարվա 20-ի դիմաց:
«Այս տարի, ինչպես եւ նախորդ տարի, հանրապետությունում մայրական մահացության դեպք չի գրանցվել: Մոր միջին տարիքը երեխայի ծննդյան ժամանակ ԼՂՀ-ում հունվար-հունիսին կազմել է 27 տարեկան, ընդ որում` առաջնեկ ունեցող մոր միջին տարիքը` 24 տարեկան»,-տեղեկացրել է Մանուշ Մինասյանը:

NKR Birthrate Up 16% in 2009
During a press conference held yesterday, NKR National Statistics Agency Director Manoush Minasyan stated that during January-June of this year 1,306 babies were born in the country; a rise of 16% over the same period last year.
Mr. Minasyan attributed the rise to government programs designed to spur the birth rate and families raising three or more children. He stated that in the first half of 2009, families giving birth to three or more children had risen by 115 over last year.
Mr. Minasyan added that the number of deaths registered in the country during the first six months of 2009 was 634; a drop of 11.5% over 2008. Three cases of still-births were reported this year as compared to eight during the first half of last year.
He stated that there were no cases of mothers dying while giving birth and that the median age of females giving birth was twenty-seven and that the median age of first-birth moms was twenty-four.
Mr. Minasyan noted that marriages during the first half of 2009 dropped by 88.1% over the same period last year, arguing that this was the result of the state program to financially assist newly wedded couples to the tune of 300,000 AMD. He added that divorces have dropped by 29% so far this year.