Արշալույս Հակոբյանի կալանքի ժամկետը երկարաձգել են
Հունիսի 5-ին սեփական բնակարանում անսթափ վիճակում ոստիկաններին դիմադրություն ցույց տալու մեղադրանքով ձերբակալվել էր իրավապաշտպան, Հելսինկյան ասոցիացիայի անդամ Արշալույս Հակոբյանը: Օգոստոսի 5-ին որոշում է կայացվել` Ա. Հակոբյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանքը երկարաձգել ևս մեկ ամսով:
«Հայացք» ակումբի հյուրերն այսօր Հելսինկյան ասոցիացիայի նախագահ Միքայել Դանիելյանն ու փաստաբան Գայանե Խաչատրյանն էին: Փաստաբանը ներկայացրեց, թե ինչ է տեղի ունեցել իրականում:
«Արշալույս Հակոբյանն այն փաստի առթիվ է ձերբակալվել, որ ոստիկանները նրան ծանուցագիր են բերել, և իր բնակարանում նա Կենտրոն բաժնի ոստիկաններին ծեծի է ենթարկել: Ոստիկանությունը հաղորդագրություն էր տարածել, որ Ա. Հակոբյանը տանը գտնվել է հարբած վիճակում և հարձակվել է ոստիկանների վրա: Իրականում եղել է ճիշտ հակառակը,- ասաց Գ. Խաչատրյանը` շարունակելով,- երբ ոստիկանները ծանուցագիր են բերել, ըստ օրենքի` կամ պետք է անձամբ հանձնեն` ում ուղղված է, կամ էլ ընտանիքի անդամներից որևէ մեկին: Երբ Հակոբյանի կինն ասել է, որ նա քնած է, ոստիկանները պնդել են, թե անպայման պետք է անձամբ Հակոբյանին ներկայացնեն ծանուցագիրը ու ասել, որ վերջինիս անհրաժեշտ է արթնացնել: Նրանք մուտք են գործել վերջինի բնակարան` մինչև անգամ ննջարան: Քանի որ Հակոբյանը տեսողական խնդիրներ ունի, ծանուցագիրը ստորագրել է ոչ ճիշտ տեղում, ինչը ոստիկաններին զայրացրել է, և նրանք կոպիտ ձևով պահանջել են, որպեսզի ճիշտ տեղում ստորագրի»,- ասաց նա:
Այնուհետև, փաստաբանի խոսքերով, Հակոբյանի այն պահանջին, թե քանի որ արդեն ծանուցագիրը հանձնել են, ոստիկանները պետք է ազատեն իր բնակարանը, վերջիններս զայրացել են դրա համար: Փաստաբանը նշում է, որ գործի քննության ընթացքում մի շարք խախտումներ են թույլ տրվել:
«Գործով անցնում էին ընդամենը երկու վկա` ի դեմս «տուժած» ոստիկանների: Իսկ Հակոբյանի կնոջ ծնողները չեն հարցաքննվել, քանի որ Ամերիկա էին մեկնել»,- ասաց նա:
Միքայել Դանիելյանն էլ նշեց, որ մայիսի 31-ի ընտրություններին ինքը և Արշալույս Հակոբյանը դիտորդություն են անցկացրել նույն տարածքում, որտեղ իրենց գործունեությանը խոչընդոտել են:
«Մենք դրա համար դիմում ենք գրել հատուկ քննչական ծառայություն, բայց այդ պահին այդ հայտարարությունը ստորագրեց Արշալույսը, քանի որ ես հարցազրույց էի տալիս: Մի քանի նմանատիպ հայտարարություններ են եղել, ու բոլորին զանգելով են կանչել քննչական ծառայություն, ոչ ոքի ծանուցագիր չի ուղարկվել: Հետո` ուղղակի ծիծաղելի է. այդ ծանուցագիրը գրվել էր ֆաքսի թղթի վրա: Կարելի է գործ սարքել, Հայաստանում դա պրոբլեմ չի, բայց ոչ այդ մակարդակով: Վերջին անգամ երբ քնիչները դատարան մտան` ավելացնելու ժամկետը, հարց էր տրվել, թե ի՞նչ նոր փաստեր կան` կալանքի ժամկետը երկարացնելու համար, բայց քննիչը ոչինչ չասաց, որովհետև որևէ փաստ չուներ: Դատավորն էլ երեք ժամ մտածելուց հետո որոշեց բավարարել միջնորդությունը, երեք ժամ ինչի՞ մասին էր մտածում»,- ասաց նա:
Մ. Դանիելյանը միանշանակ վստահ է, որ Ա. Հակոբյանի ձերբակալությունն ուղղված է իրենց կազմակերպութjան դեմ: Նա պատմեց հետևյալը. «Երբ Արշալույսը բերվել է Կենտրոնի ոստիկանություն, ոստիկանապետն իրեն հարցրել է` «էդ դու՞ ես իրավապաշտպանը, յա` դու, յա` քո շեֆը», ու թքել է Արշալույսի վրա»:

On July 5, 2009, Helsinki Association member and legal rights defender Arshaluys Hakobyan was arrested by police at his home, charging him with resisting arrest while in an intoxicated state. On August 5, law enforcement officials decided to extend his detention by one month.
At a press conference held today, Helsinki Association President Mikayel Danielyan and attorney Gayaneh Khachatryan spoke about the case.
Ms. Khachatryan stated that Arshaluys Hakobyan was arrested by police from the Kentron Division who had visited his home to deliver a summons. The police claim that he was drunk and proceed to assault them.
The attorney argues that just the opposite occurred. "By law, when the police deliver a summons or subpoena they must hand it to the intended addressee or to a family member. When Hakobyan's wife told the police that he was asleep the police took no notice and argued that they must deliver the notice to him directly. They told the wife that he must be woken. The police made their way into the apartment and even entered the bedroom. Since Hakobyan has vision problems he signed the document in the wrong place, further infuriating the police. They demanded that he sign the summons correctly," stated Ms. Khachatryan.
She went on to say that Hakobyan demanded that the police vacate his home since they had delivered the summons and that the police were in an uproar when told this. the attorney say that numerous violations occurred during the case examination.
Ms. Khachatryan claims that only two witnesses were called to testify - the two cops allegedly beaten.
Mikayel Danielyan stated that he and Mr. Hakobyan served as monitors during the May 31 municipal elections in the district and that they were hampered in completing their work.
Mr. Danielyan added that the two protested the incident to the Special Investigative Service but that Hakobyan was the one who signed off on the complaint. Mr. Danielyan stated that to date no one has been summoned to the SIS in writing but rather by phone.
The Helsinki Association president stated that he is convinced that the arrest of Mr. Hakobyan is directed against their organization. He recounted that when Hakobyan was brought to the Kentron police station, the local chief asked, "So you're the legal rights defender? Here's what I think of you and your boss..." The police chief then spat on Hakobyan.