Գյուղապետը դժգոհում է թունաքիմիկատների ու պարարտանյութի որակից
Գյուղացիները բազմիցս են դժգոհել, որ շուկայից գնված թունակիմիկատները չեն համապատասխանում տուփի վրա նշված որակին եւ դժվար է նման թունաքիմիկատներով պայքարել վնասատուների դեմ: Այս անգամ, դժգոհում է Արմավիրի մարզի Ակնաշեն համայնքի ղեկավար Միսակ Միսակյանը:
«Մեր հիմնական բողոքը թունաքիմիկատների հետ է կապված: Որպես գյուղապետ չեմ էլ կարող հսկողություն սահմանել, որ մարդիկ նորմալ թունաքիմիկատներ գնեն: Ընդհանրապես ժամկետները չի նշվում, ու այդ թույները ոչ մի արդյունք չեն տալիս: Ճիշտն ասած, նոր գյուղնախարարը մարզում հանդիպում ունեցավ ու ասաց, որ պետք է հասնի նրան, որ գյուղացին առաջին ձեռքից թունաքիմիկատը ձեռք բերի: Եթե նախարարությունը թունաքիմիկատների մենաշնորհը վերցնի իր ձեռքը` բնական է, որ մարզպետարանը կունենա համապատասխան պայմանավորվածություն գյուղապետարանների հետ ու դա կլինի խիստ հսկողության տակ»,-ասաց համայնքապետը:
Միսակ Միսակյանի դժգոհությունը միայն թունաքիմիկատների որակով չի սահմանափակվում: Նա լուրջ կասկածներ ունի նաեւ վրացական պարարտանյութի որակի առումով. «Ճիշտ է, մարզպետարանը տարեսկզբին պահանջվող չափը էժան գներով հատկացրեց գյուղացիներին, բայց այդ պարարտանյութի որակն էլ այն չի: Վրացական պարարտանյութերի պարկի վրա գրված է 34 տոկոս ազոտ, բայց ես ո՞նց կարող եմ որոշել` դրա մեջ 34 տոկոս ազոտ կա՞, թե՞ ոչ»:
Գյուղնախարարության աշխատակազմի բույսերի կարանտինի եւ երկրագործության պետական տեսչության, երկրագործության եւ բույսերի պաշտպանության Արմավիրի մարզի ստորաբաժանման պետ Աբրահամ Հակոբյանը իրականությանը չհամապատասխանող համարեց գյուղապետի նշած դժգոհությունները:
«Թունաքիմիկատների վրա պարտադիր նշված է արտադրման տարին եւ ժամկետայնությունը: Ցանկացած թունաքիմիկատ, որ մտնում է Հայաստան` անցնում է լաբորատոր փորձաքննություն: Հայաստանում առկա է ինչպես ֆիրմային արտադրության, այնպես էլ որոշ պետությունների կողմից արտադրված թունաքիմիկատներ, որոնք իրենց որակով համապատասխանում են սահմանված նորմերին,-ասաց Ա. Հակոբյանը եւ ավելացրեց: - Թունաքիմիկատները ոչ թե չեն օգնում, այլ արդյունավետ պայքարի համար կա ճիշտ ժամանակ: Բացի դա` վնասատուները թունաքիմիկատների նկատմամբ իմունիտետ են ձեռք բերում եւ անհրաժեշտ է նրանց դեմ պայքարը սկսել օգտագործված դեղամիջոցը նմանատիպ մեկ այլ դեղամիջոցով փոխարինելով»:
Աբրահամ Հակոբյանի փոխանցմամբ, 2008 թվականին թունաքիմիկատների 15 խանութից պատահական ընտրությամբ վերցվել է 174 նմուշ եւ ենթարկել լաբորատոր փորձաքննության: Բոլոր նմուշներն էլ համապատասխանել են նորմերին: Այս տարի եւս 60 թունաքիմիկատ ներկայացվել է փորձաքննության եւ բոլորն էլ համապատասխանել են որակին:
Անդրադառնալով Ակնաշենի գյուղապետի դժգոհությանը, որ պարարտանյութում առկա 34 տոկոս ազոտը խիստ կասկածելի է, Աբրահամ Հակոբյանն ասաց. «Վրաստանից պարարտանյութ ներկրող խոշոր ընկերությունը «Դվին Կոնցեռն» է: Նրանք նույնպես ներկրելուց առաջ պարարտանյութը ներկայացնում են փորձաքննության: Առանց փորձաքննության ոչ մի պարկ պարարտանյութ հանրապետություն չի գա»:
Արմավիրի մարզպետարանից էլ «Հետքին» փոխանցեցին, որ արդեն պայմանավորվածություններ ունեն թունաքիմիկատներ արտադրող իրանական ընկերությունների հետ եւ առաջիկայում թունաքիմիկատներ կներկրվեն նաեւ Իրանից:

Misak Misakyan, mayor of the rural community of Aknashen in Armavir Marz, agrees with local residents that the quality of insecticides purchased from the market are substandard and not at all effective when it comes to battling insects that do harm to crops.
"Our primary complaint deals with insecticides. As village mayor I can't inspect the insecticides that our residents buy and verify that they are what they claim to be. There usually is no expiration date and the chemicals have no effect at all. In fact, the new Agricultural Minster visited our area and said that everything must be done to see to it that villagers can buy insecticides directly from the manufacturer. If the ministry was to assume the distribution of insecticides, such needed quality control would be greatly enhanced," said Aknashen's mayor.
He also questions the quality of fertilizer imported from Georgia. "True, the regional governor distributed fertilizer at reduced prices at the beginning of the year, but the product wasn't all that good. 34% nitrogen was written on the outside of the sacks, but how can I be sure?"
Abraham Hakobyan, who heads the Armavir branch of the Ministry of Agriculture's Department of of Botany, refutes the claims of the mayor.
"Every bag of insecticide must carry a production and expiration date. All insecticides imported into Armenia must undergo laboratory testing. It must all meet certain quality standards. Insecticides must be used correctly and at the most effective time. Also, insects build up immunity to certain insecticides and it is necessary to replace them occasionally."
Mr. Hakobyan stated that 174 insecticide samples were taken from 15 stores in 2008 and were tested. All the samples, he claimed, were found to meet the required standards. 60 insecticide types have been tested this year and all have passed.
Turning to the suspicions expressed by Aknashen Mayor Misakyan regarding the 34% nitrogen content of Georgian fertilizer, Mr. Hakobyan said that the firm "Dvin Concern", a large importer of Georgian fertilizer, also tests the product before delivery. "There is not one bag of fertilizer in Armenia that hasn’t been tested."