Բ.Սահակյան.«Մենք ԼՂՀ անկախությունը տեսնում ենք ոչ ԼՂԻՄ-ի տարածքների շրջանակներում»
«Այս 18 տարիների ընթացքում ամեն տարի ձեռք են բերել նոր նվաճումներ, որոնք առաջին հերթին ձեռք են բերված մեր սուրբ նահատակների արյան եւ կյանքի գնով: Այս տարիների ընթացքում մենք ունեցել ենք բազում փորձություններ, զրկանքներ, կորուստներ, եւ դրա հետ մեկտեղ մենք ունեցել ենք նաեւ նվաճումներ»,-այսօր Ստեփանակերտի հուշահամալիրում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ նշել է ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը: Նրա խոսքերով, ողջ հայ ժողովրդի մասնակցությամբ նվաճված անկախությունը բացահայտել է այն գերագույն իմաստը, որ չկա հայրենիքից բարձր արժեք:
«Արցախի ժողովուրդը դա գիտակցում է, եւ սա է նրա առաջնորդվելու միջոցը այսօր»,-հավելել է ԼՂՀ նախագահը:
Խոսելով Հայաստանի եւ Թուրքիայի երկկողմ հարաբերությունների զարգացման օրերս հրապարակված արձանագրությունների վերաբերյալ Բակո Սահակյանը հայտնեց այն կարծիքը, որ գործընթացը մեկ անգամ եւս միջազգային հանրության համար կբացահայտի, թե որ ժողովուրդն է իրականում կողմ այդ կառուցողական հարաբերություններին:
«Դժբախտաբար գործ ունենք մի այնպիսի երկրի հետ` ի դեմս Թուրքիայի, որ դեռ խաբեբայությունը նրանց քաղաքականության մի մասն է կազմում: Մենք տեսնում ենք, թե արձանագրությունից հետո ինչպիսի մեկնաբանություններ են կապում Թուրքիայի պետական պաշտոնյաները: Իհարկե, սա չի կարող մեզ հույս ներշնչել, որ այդ պահվածքով ու կեցվածքով կարող ենք ակնկալել ազնիվ եւ անկեղծ հարաբերությունների կառուցում, բայց, կարծում եմ, հայ ժողովուրդը շահած դուրս կգա այս գործընթացից, որովհետեւ Հայաստանի տրամադրությունն ու մտադրությունն ազնիվ են»,-նկատել է Արցախի նախագահը:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացին` նա շեշտեց, որ «հիմք չունեն կասկածելու, որ այսօր Մինսկի խմբի համանախագահներն իրականում ցանկանում են, որ վերջապես այս գործընթացն իր տրամաբանական ավարտին հասցվի»:
«Բայց այստեղ նույնպես գործ ունենք Ադրբեջանի ղեկավարության ներկայիս կեցվածքի հետ, եւ ակտիվություն չի կարող այդ գործընթացն ունենալ, քանի որ հիմնական կողմը ներկայացված չէ բանակցություններում, եւ միայն բանակցային գործընթացի ձեւաչափը վերականգնելուց հետո մենք կարող ենք խոսել ակտիվ ժամանակաշրջանի մասին»,-շարունակել է նախագահը:
Բանակցությունները շարունակվում են Մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա, որոնք նախատեսում են նաեւ տարածքների հանձնում: «Հետք»-ի հարցին, թե տարածքներ հանձնելո՞ւ ենք, թե՞ ոչ, ԼՂՀ նախագահը պատասխանեց. «Նման հարցադրումներ լինում են, եւ նաեւ այնպիսի հարցեր ուղղում են ինձ, թե վերջնականապես ինչպե՞ս է Արցախը պատկերացնում ԼՂՀ անկախությունը` ԼՂԻՄ-ի տարածքների շրջանակներում, թե դրանից դուրս: Մենք ԼՂՀ անկախությունը տեսնում ենք, եւ այլ կերպ չի կարող լինել, ոչ ԼՂԻՄ-ի տարածքների շրջանակներում»:
Հիշեցնենք, որ ԼՂՀ նախագահն իր պաշտոնավարության ողջ ընթացքում վերոնշյալի վերաբերյալ միշտ ուներ իր հստակ դիրքորոշումը, որը հայտարարվում էր հիմնականում ազատագրված տարածքներում:
Նա տարբեր առիթներով շեշտել է, որ «Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության անկախությունն ու անվտանգությունը սակարկության ենթակա չեն»:
Նա միաժամանակ նաեւ շեշտում էր, որ այդ տարածքներն ազատագրվել են 1990-ականների սկզբներին, որոնք այսօր ամրագրված են ԼՂՀ Սահմանադրությունում եւ որակված որպես անվտանգության գոտի:
Ի դեպ, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այդպես էլ այսօր լրագրողներին ճեպազրույց չտվեց, ինչն արդեն վերջին տարիներին կարծես թե ավանդույթ է դարձել: Նա սովորաբար նման օրերին Ղարաբաղում էքսկլյուզիվ հարցազրույց է տալիս միայն Հայաստանի հանրային հեռուստատեսության` Երեւանից իր հետ Արցախ ժամանած թղթակցին: Այնպես, որ կարելի է նույնը ակնկալել նաեւ այսօր:

NKR President: "An independent Karabakh will be based on other than old Soviet borders"
A "Hetq" reporter asked President Sahakyan whether Karabakh settlement negotiations based on the Madrid Principles would in fact lead to territorial concessions. "Such questions often arise and are directed at me regarding how Artsakh pictures its future independence; whether within the territories of the old Nagorno-Karabakh Autonomous Region or outside its borders. We see the future independence of the NKR as being outside those borders and it cannot be otherwise," stated the president.
We should remind readers that President Sahakyan has adopted a fairly clear policy on the issue which has been mainly expressed in the liberated territories. On various occasions he has stated that "the independence and security of the Republic of Mountainous Karabakh is not subject to negotiation".
At the same time, President Sahakyan has stressed that these territories were liberated in the early 1990’s and have been officially recognized in the NKR Constitution as constituting NKR territory, being classified as a "security zone".
In his remarks, President Sahakyan noted that alongside the many losses and hardships during the past 18 years, the country has registered numerous achievements that have primarily come at the cost of those who gave their lives for the benefit of Artsakh. "The people of Artsakh understand this full well and today are directed by this understanding," he noted.
President Sahakyan also touched upon the recent normalization protocols signed by Armenia and Turkey, saying that the process would show the international community which nation, in fact, sincerely wishes to realize such constructive relations.
"Sadly, we are dealing with a country, Turkey, which still employs deceit as part of its political policy. We see how various Turkish officials are interpreting the protocols after having been signed. Of course, this isn’t an encouraging sign and that we shouldn’t expect the establishment of sincere and open relations. However, I believe, that the Armenian people will come out the winner in this process since Armenia’s intentions are sincere," commented President Sahakyan.