Քաշաթաղում «ոչ» են ասում մադրիդյան սկզբունքներին
ԼՂՀ անկախության 18-րդ տարեդարձին էր նվիրված նաեւ այսօր Քաշաթաղի շրջանի Բերձոր շրջկենտրոնում տեղի ունեցած տոնական միջացառումը, որին տրվեց քաղաքական երանգ եւ արդյունքում վերածվեց միտինգի: Միջացառումը նախաձեռնել էին Քաշաթաղի շրջանի վարչակազմը եւ Հայ Հեղափոխական Դաշնակցությունը:
Ինչպես «Հետք»-ի հետ հեռախոսազրույցում նշեց ՀՅԴ Արցախի կենտրոնական կոմիտեի ներկայացուցիչ Դավիթ Իշխանյանը, միջացառմանը մասնակցում էին 1000-ից ավելի մարդիկ, որոնց թվում էին նաեւ ինչպես Ստեփանակերտից, այնպես էլ Վայոց ձորի ու Սյունիքի մարզերից Բերձոր այցելած մասնակիցները: Ներկա էր նաեւ Վայոց ձորի մարզպետը:
Դավիթ Իշխանյանի խոսքերով, միջոցառման մասնակիցները մեկ անգամ եւս նշեցին, որ ազատագրված տարածքները սակարկության ենթակա չեն, որ հաստատ են կանգնած այս տարածքներում եւ որ ոչ մի դիվանագիտական կամ քաղաքական հարաբերություններ չեն կարող հետ պահել իրենց պահանջներից:
Ելույթներում հստակ «ոչ» էր ասվում մադրիդյան սկզբունքներին, հայ-թուրքական նման հարաբերություններին, որոնք նշված են օրերս հրապարակված արձանագրություններում:

Today’s ceremonies in Berdzor, Kashatagh, marking the 18th anniversary of Artsakh independence, took on a decidely political overtone. More than 1,000 people, some from as far away as Vayots Dzor and Syunik, joined local government officials at the ceremony organized by the Kashatagh Regional Administration and the ARF.
Davit Ishkhanyan, a representative of the ARF’s Artsakh Central Committee, told "Hetq" over the phone that the assembled throng had made it clear once again that the liberated territories were not subject to negotiation, despite whatever diplomatic processes are taking place in various European capitals. Mr. Ishkhanyan added that people were loudly chanting "No Way" whenever the Madrid Principles were mentioned and that the recent Armenian-Turkish negotiation protocols were also met with boos and hisses from the crowd.