Տիգրան Խզմալյան. «Տիգրան արքան է խոսում Սերժ Սարգսյանի հետ»
«Կա՞ արդյոք աշխարհում երկիր, որտեղ իրեն քաղաքական կամ հասարակական գործիչ կամ մտավորական համարող մեկը խելացի դեմքով, վեհ կեցվածքով նստի հեռուստախցիկի առաջ կամ ամբիոնից խոսի հայրենի հողը հանձնելու մասին: Կա՞ այդպիսի երկիր: Երևի մենք ենք միակ երկիրը, որտեղ մարդիկ կարող են նման բաներ քննարկել և իրենց դեռ համարել քաղաքագետ, քաղաքական գործիչ, քաղաքացի: Այս խայտառակությանը պետք է վերջ դնել»:
Այս մասին սեպտեմբերի 3-ին «Միացում» ազգային նախաձեռնության կազմակերպած «Ոչ մի թիզ հայրենի հողից» հավաք-քննարկման ժամանակ ասաց նախաձեռնության անդամ, կինոռեժիսոր Տիգրան Խզմալյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ ընկերների հետ Արցախում սկսում է նկարահանումներ` Տիգրանակերտի մասին: Ռեժիսորի խոսքերով` բազմադարյա պատմության ընթացքում հայ ժողովուրդը իր մեծագույն արքա հռչակել է Տիգրան Երկրորդ Մեծին գուցե այն պատճառով, որ աշխարհում երբեք Տիգրան Մեծից առաջ և, ցավոք, նաև հետո հայի անունն ու խոսքը այդքան բարձր ու վեհ չեն հնչել:
«Ես չեմ հավատում պատահականություններին: Դա պատահականություն չէ: Ինչո՞ւ 2000 տարուց ավել հողի տակ մնացած Տիգրանակերտի ամրոցը հայտնվեց հանկարծ` 1,5-2 տարի առաջ, երբ Համլետ Պետրոսյանը սկսեց պեղումները: Որովհետև մեր արքան հողի տակից ուզում է ասել այն մարդկանց, ովքեր կռվում են իր աթոռի համար, որ հայրենի հողը չի կարելի սակարկել, որ ոչ մի թիզ հայրենի հողից չի կարելի տալ թշնամուն կամ բարեկամին կամ որևէ մեկին: Տիգրան արքան է խոսում մեզ հետ: Տիգրան արքան է խոսում Սերժ Սարգսյանի հետ: Իր ամրոցի միջոցով: Լուռ խոսում է»,- ասաց Տիգրան Խզմալյանը:
Նա հավելեց. ««Միացում» նախաձեռնությունը ուզում է ասել բոլոր նրանց, ում դա վերաբերվում է, որ պարոնայք, եթե դուք մենաշնորհել եք տնտեսությունը, դիվանագիտությունը, քաղաքականությունը, պատմությունը, և մենք լռում էինք, որովհետև ժողովրդի մեծ մասը մտածում էր. «Միայն թե պատերազմ չլինի», հիմա դուք փորձում եք վաճառքի հանել հայրենի հողը` հենց այն, ինչի համար մենք պատերազում էինք: Այդ մենաշնորհը իրենց մոտ չի ստացվի: Մենք չենք տա նրանց դա»:
Անդրադառնալով` օգոստոսի 31-ին` գիշերը, ստորագրված հայ-թուրքական արձանագրություններին` «Միացում» նախաձեռնության անդամն ասաց, որ գիշերային կյանքը բնորոշ է խավարասերներին, առնետներին «ու գիտեք` ում: Խավարասերները վախենում են լույսից: Մեր պարտքն է լույս սփռել էդ ամեն ինչի վրա»:
«Ի՞նչ է կատարվում մարդկանց հետ, երբ պաշտպանության նախարարը զբաղեցնում է նախագահի աթոռը, երբ ընդհատակյա պայքարի կազմակերպիչներից մեկը զբաղեցնում է նախագահի աթոռը: Եվ հանկարծ մի գեղեցիկ օր իրենք սկսում են գործել, կարծես թե իրենք ոչ թե այս ազգից են, կարծես թե իրենք ոչ թե մեր պաշտպանության նախարարն են, այլ թշնամու: Ի՞նչ է կատարվում իրենց հետ»,- ասաց կինոռեժիսորը:
Նրա համոզմամբ` պատճառն այն է, որ պաշտոնները զբաղեցնելուց հետո այդ պաշտոնյաները տարիներ շարունակ բոլորովին նոր դասակարգ են ձևավորել: Նրանց շահերը դասակարգային են, որովհետև մարդկության պատմությունը դասակարգային պայքարի պատմություն է:
«Այդ դասակարգային շահերից ելնելով` իրենք, այսպես ասած, «սեփականաշնորհեցին» մեր երկիրը, մեր հայրերի ու պապերի աշխատանքը, թալանեցին երկիրը, գրպանեցին այն, վաճառեցին ու վերավաճառեցին ամենը, ինչ հնարավոր է: 5 մլն դոլարով երկաթուղին են տվել Ռուսաստանին, կոպեկներով հանձնել են մեր գործարանները: Եվ հիմա, չունենալով այլևս ոչ մի բան, սկսում են սակարկել, սկսում են վաճառել հողերը, հայրենիքը, որովհետև դրան է իրենց դրդում իրենց դասակարգային շահը: Ահա որտեղ է գաղտնիքը»,- ասաց Տիգրան Խզմալյանը:
Նա նշեց, որ այն փոփոխությունները, որ իրենք ակնկալում են, բոլորովին կապված չեն անձի, ընդդիմության, աթոռի տեղափոխության հետ, այլ սոցիալական և սեփականության հարց լուծող փոփոխություններ են: Այլապես հայ ժողովուրդը կկորցնի ոչ միայն Արցախը, այլևս ՀՀ-ն` չնայած պարզ է, որ Արցախի կորստից հետո արդեն Հայաստանից ոչ մի բան չի մնա:
«Ցավոք, ընդդիմությունը մեզ հետ չէ այս հարցում: Երկու հիմնական հարց կա, որը պետք է բաժանի իշխանությանը և ընդդիմությանը: Ներքին հարցն է սեփականության հարցը: Այդ հարցում իրենք միակարծիք են, իրենք նույն դասակարգից են: Արտաքին քաղաքականության մեջ դա Արցախյան հարցն է: Այստեղ էլ են նրանք, ցավոք, միակարծիք դարձել: Ուրեմն մենք պետք է վերակազմավորենք ընդդիմությունը»,- ասաց Տիգրան Խզմալյանը:
Նա անդրադարձավ նախորդ բանախոսի` ազատամարտիկ Հայկ Բալանյանի տեսակետին, որ «այն, որ իշխանությունը հիմա ռիսկ է անում նման խայտառակ զիջումների գնալ` արտաքին քաղաքականության մեջ, նշանակում է մի բան, որ շարժումը, որ մենք սկսել էինք անցած տարի (նախագահական ընտրությունները նկատի ունեմ) ավարտված է. այլևս ինքը վախ չունի ընդդիմությունից»:
Տիգրան Խզմալյանն ասաց. «Մենք ինքներս խիզախություն ունենանք և ասենք` այո, չստացվեց: Բայց դա չի նշանակում, որ մենք պետք է հեռանանք: Դա նշանակում է, որ մենք պետք է վերակազմավորվենք և շարունակենք պայքարը, գտնենք նոր ճանապարհը, որովհետև մենք ճանապարհ` հետ, չունենք»:
Անդրադառնալ որոշ երկրների դիրքորոշմանը, համաձայն որի` Հայաստանը թշնամուն պետք է հանձնի ազատագրված հայկական տարածքները` Տիգրան Խզմալյանն ասաց, որ պետք է նայել, թե ովքեր են մեզ զիջումների կոչ անում` Ռուսաստանը, Ֆրանսիան, Անգլիան և ԱՄՆ-ն:
«Ոչ ոք չի փորձում օրինակ ծառայել: Այդ ինչո՞ւ Ռուսաստանը Ճապոնիային չի նվիրում Կուրիլյան կղզիները: Այդ ինչո՞ւ Անգլիան Ֆոլկլենդյան կղզիները չի նվիրում Արգենտինային, այլ դաժան պատերազմ է մղել դրանց համար: Այդ ինչո՞ւ Ամերիկան Ռուսաստանին Ալյասկան չի նվիրել: Այդ ինչո՞ւ Իսպանիան չի նվիրում բասկերի երկիրը, իսկ Ֆրանսիան` Կորսիկան: Պատասխանը պարզ է: Երբ Հայաստանում չկան երևանյան սկզբունքներ, մեզ փորձում են ստիպել ապրել «Մադրիդյան սկզբունքներով»»,- ասաց «Միացում» նախաձեռնության անդամը:

Tigran Khzmalyan: Tigran the Great Speaks to Serzh Sargsyan and the President Should Listen
At a public meeting held on September 3 entitled "Not One Inch of the Homeland", organized by the "Union National Initiative", film director Tigran Khzmalyan lambasted Armenian officials who seem to be preparing to give liberated Armenian lands back to the enemy.
"Can anyone name me a country where someone claiming to be a political leader or intellectual can look into the TV camera or stand at a podium and talk about returning native lands with a straight face? Does such a country exist? Perhaps we are the only country where people can actually debate such issues and still call themselves politicians, political scientists or just citizens. This insanity must stop." This is how Mr. Khzmalyan summed up the political discourse in Armenia today on the heels of the protocols signed by officials in Yerevan and Ankara.
The film director said that he and his friends had started to produce a film in Artsakh about the excavations at Tigranakert. He said that throughout its long history the Armenian people have regarded Tigran II (The Great) as their most supreme king most likely because both before and after him the status and influence of Armenians were never greater.
Mr. Khzmalyan added, "I do not believe in coincidence. It is not mere coincidence that after 2,000 years of lying buried under the ground the remains of Tigranakert’s fort was uncovered suddenly, just a mere two years ago when Hamlet Petrosyan started to excavate . Why was this so? Because our king wishes to speak to those men who are vying for his throne that Armenian land cannot be bargained with, that not one inch of native soil can be given to the enemy, to a friend or to anyone. King Tigran speaks to us. King Tigran also speaks to Serzh Sargsyan; through his fortress. He speaks in silence."
Director Khzmalyan continued by saying, The "Union Initiative" wants to say to all concerned that if you have monopolized the economy, politics, diplomacy, history and we remained silent because the bulk of the people thought, ‘at least not there not be war’, now you want to bargain away native land; land for which we fought a war. They will not be able to monopolize this. We will not allow them."
When commenting on the signing of the Armenian-Turkish protocols on the night of August 31, Mr. Khzmalyan said that night life is characteristic of cockroaches, rats and other who will remain nameless. "Cockroaches are afraid of the light. It is our duty to spread the light of day on all of this."
Mr. Khzmalyan went on to say that a certain privileged class had not only usurped the economy and the work of our forbearers but had now set their sights on the only thing left to trade and sell – the land of Armenia. He said that if immediate changes weren’t made that didn’t resolve social and property rights issues, then the Armenian people faced losing not only Artsakh but the Republic of Armenia itself; even though it is clear that after the loss of Artsakh there would be little left of Armenia.
He also condemned the so-called political opposition in Armenia and argued that its representatives were from the same "class" as those in the regime and thus are motivated by the same degenerate interests.
"Sadly, the opposition isn’t with us on this issue. There are two fundamental issues that must separate the regime from the opposition. The domestic issue is one of ownership. On this issue they see eye to eye with the regime for they are from the same class. In foreign affairs the issue is that of Artsakh and here too, sadly, they are in agreement with the regime. Thus, we must restructure the opposition," Mr. Khzmalyan concluded.