«Ոչինչ համաձայնեցված չէ, քանի դեռ ամեն ինչ համաձայնեցված չէ»
07_09-a-g_borderՀայ-վրացական սահմանի քարտեզագրման աշխատանքներն ավարտին են մոտենում: Սակայն դեռևս կան վիճելի տարածքներ, որոնք պետք է համաձայնեցնի երկու երկրների միջկառավարական հանձնաժողովը: Օգոստոսի վերջին տասը օրերի ընթացքում և մինչ օրս հայկական լրատվամիջոցներն անդրադառնում են հայ-վրացական սահմանազատման և Բավրայի հատվածում տեղի ունեցած իրադարձություններին:
Հիշեցնենք, որ Բավրայի հատվածում վրացի սահմանապահները թույլ չէին տվել հայ գյուղացիներին իրենց հողատարածքներում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնել` պատճառաբանելով, որ այդ տարածքը վրացական կողմին է պատկանում: Բավրայի համայնքապետ Կորյուն Սումբուլյանը կտրականապես հերքում է հողերի` վրացական կողմին պատկանելու փաստը` վկայակոչելով այդ հողերի նկատմամբ գյուղացիների սեփականության իրավունքի կադաստրային փաստաթղթերը: Իսկ վրացի սահմանապահները նշել են, որ գոյություն ունի 1942 թվականի քարտեզագրություն, համաձայն որի` այդ հողերն իրենց են պատկանում: a-melqonyan_5.09.09«Թե ի՞նչ սահմանազատում պետք է լիներ Հայրենական պատերազմի տարիներին, բացարձակապես տրամաբանություն չեմ տեսնում: 1942 թ.-ի Ստալինգրադի ճակատամարտի օրերին Խորհրդային Հայաստանի և Խորհրդային Վրաստանի միջև սահմանազատո՞ւմ կարող էր անցնել: Դեռ մենք չգիտեինք` Ստալինգրադը կպահե՞նք, թե՞ ոչ, սահմանազատում լինե՞ր»,- զարմանում է ԳԱԱ Պատմության ինստիտուտի տնօրեն, պ.գ.դ., պրոֆեսոր, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ Աշոտ Մելքոնյանը: Պրոֆեսոր Մելքոնյանը, որպես Խորհրդային Հայաստանի և Խորհրդային Վրաստանի միջև սահմանազատման վերջին համաձայնագիր, վկայակոչում է 1921 թվականի նոյեմբերի 6-ի փաստաթուղթը: Դրա տակ դրված են Հայաստանի հեղկոմի նախագահ Ալեքսանդր Մյասնիկյանի և Վրաստանի հեղկոմի նախագահ Բուդու Մդիվանու ստորագրությունները: Համաձայնագիրն ունի հավելված, որի մեջ կոնկրետ բլուր, առվակ, ձոր, գյուղ` մեկ առ մեկ նշված է սահմանը, և պատմաբանն իր «Ջավախք» գրքի հավելվածում ամբողջությամբ զետեղել է այն: «Մինչև 1929 թ.-ը, առանձին դեպքերում մինչև 33-34 թթ.-ը կան փաստաթղթեր, որոնք վերաբերում են սահմանամերձ կոլտնտեսականների միջև ծագած վեճերին` մեկը մյուսի խոտհարքներից, ջրի աղբյուրներից օգտվելու համար, բայց դա չի նշանակում, որ սահմանի տեղաշարժ է եղել, երկու հանգամանք անընդհատ իրար հետ շփոթում են: Այդ համաձայնագրերը կնքվել են հարևան շրջանների միջև: Օրինակ` Գյումրիի ու Բոգդանովկայի շրջանի միջև նման համաձայնություններ են եղել»,- ասում է Աշոտ Մելքոնյանը:
Միջկառավարական հանձնաժողովը դեռևս 70% է սահմանագծել
Երկու երկրների միջկառավարական հանձնաժողովի քարտեզագրողներն արդեն 3 տարի է` աշխատում են սահմանի քարտեզագրման ուղղությամբ: Հայկական կողմից սահմանազատման հանձնաժողովում ընդգրկված է 13 ներկայացուցիչ տարբեր գերատեսչություններից` ՀՀ ԱԳՆ, Կառավարությանն առընթեր Ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքեր, Արդարադատության նախարարություն, Պետեկամուտների կոմիտե, Զինված ուժեր, Տարածքային կառավարության նախարարություն, «Հողշինմոնիթորինգ», «Գեոդեզիայի և քարտեզագրության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ներ և այլն: Իսկ հանձնաժողովը նախագահում է փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը: Մեր հարցմանը, թե հայ-վրացական սահմանին տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունների կապակցությամբ ի՞նչ քայլեր է ձեռնարկել ՀՀ ԱԳՆ-ն, ստացել ենք հետևյալ պատասխանը. «Նման հարցերը ծագում են սահմանի այն հատվածներում, որոնք դեռեւս նախնական կարգով հանձնաժողովի շրջանակներում համաձայնեցված չեն: Հենց դրան է ուղղված հանձնաժողովի գործունեությունը, որն այժմ աշխատանք է տանում, որպեսզի նմանատիպ խնդիրներ չառաջանան»: Իսկ թե հայ-վրացական սահմանի ո՞ր հատվածներում սահմանը դեռևս համաձայնեցված չէ, ԱԳՆ-ն հստակ չի պատասխանել, այլ նշել է, որ «արդեն իսկ հայ-վրացական սահմանի 70 տոկոսը համաձայնեցված է: Սակայն հանձնաժողովն առաջնորդվում է մի սկզբունքով` ոչինչ համաձայնեցված չէ, քանի դեռ ամեն ինչ համաձայնեցված չէ»:
«Հայ-վրացական սահմանը պարզ սահման չէ»
«Բավրայի հողերը հողօգտագործման հատակագծերով միշտ էլ եղել են Հայաստանի Հանրապետությանը, և Բավրան է միշտ դրանք օգտագործել: Այսօր, եթե անգամ վրացական կողմը պնդում է 42 թվականի քարտեզագրությունը, ի՞նչ է` պատերազմից հետո մարդիկ ուրիշ դարդ ու ցավ չեն ունեցե՞լ, որ սահման նշանակեն, ու քարտեզների վրա հենց այնպես նշանակումնե՞ր են կատարել, դա չի նշանակում, որ այդ հողերն իրենցն է: Տեղեր կան, որ մեկը մյուսին պետք է փոխզիջման գնա, որովհետև ժողովուրդը մեղավոր չէ, եթե այդքան ժամանակ օգտագործել են, պետք է շարունակեն օգտագործել»,-ասում է «Գեոդեզիայի և քարտեզագրության կենտրոնի» տնօրեն Հովսեփ Պետրոսյանը: Վերջինս ընդգրկված է սահմանազատման միջկառավարական հանձնաժողովում որպես քարտեզագրող և գեոդեզիստ և խոստովանում է, որ հայ-վրացական սահմանը պարզ սահման չէ, քանի որ, որպես հարևան երկրներ, ում ինչ ձևով հարմար է եղել` շահագործել ու օգտագործել է: «Արդեն շուրջ երկու տարուց ավելի է` քննարկումների մեջ ենք: Մոտ 60%-ն արդեն կողմնորոշված է, քարտեզագրական նյութերի վրա անցկացված է, և վիճաբանական հարցեր չկան: Նորմատիվ, տեխնիկական փաստաթղթերի պահանջներով անցկացված է սահմանը, եթե պետք է անցնի ջրբաժան կամ ջրհավաք կետերով, այդպես էլ անցկացված են»,- նշում է Հովսեփ Պետրոսյանը: Ըստ մասնագետի` վիճելի հարցեր առաջանում են հարթ տարածքներում, որտեղ գյուղատնտեսական նշանակության հողեր կան ու բնակավայրեր: Այդ տարածքներից են` Բավրայի տարածքը` հայկական կողմից, և երեք հայկական գյուղեր` վրացական կողմից:
Քարտեզագրական աշխատանքները` մասնագիտական լեզվով
2003 թ.-ին հայ-վրացական սահմանին, չունենալով 1/1000 մասշտաբի քարտեզ, հայկական կողմն իրականացրել է ստերեո տիեզերալուսանկարչական աշխատանքներ: Գրություններ են ուղարկել և համաձայնություններ ստացել, որպեսզի վրացական տարածքներում պլանաբարձունքային կետեր դրվեն: «Նկարից քարտեզ ստեղծելու համար սկզբից պետք է ստանանք օրտոֆոտո հատակագծերը, որը պետք է պլանաբարձունքային համակարգով տեղանքում ամրացնենք, քարտեզի նկարը բերենք մասշտաբի, որից հետո նոր քարտեզը կգծվի»,- բացատրում է Հ. Պետրոսյանը: Նա հաստատում է, որ հայկական կողմից նման աշխատանքներ կատարվել են և փոխանցվել վրացիներին, որ նրանք էլ ուսումնասիրություններ կատարեն, և սահամանագիծը ոչ թե 50 հազար, այլ 10 հազար մասշտաբանոց քարտեզի վրա անցկացնեն: Վրացական կողմն ընդունել է հայ գեոդեզիստների առաջարկը, բայց չի կատարել: Իրենք էլ իրենց կողմից են նկարահանման աշխատանքներ կատարել 2008 թ.-ին, բայց նրանց քարտեզներում որոշ պլանային, բարձունքային պետական ցանցի կետերը շեղումներ ունեն: Հովսեփ Պետրոսյանն ասում է, որ վրացական կողմի հետ աշխատելը հեշտ է այն առումով, որ քարտեզագրման հետ կապված աշխատանքներն իրականացնում են մասնավոր ինստիտուտները, և չկա քարտեզների գաղտնիության սկզբունք: Վրաստանի ԱԳՆ-ն միայն կառավարչական գործունեությամբ է զբաղվում: Մինչդեռ Հայաստանում տեղագրական 10 հազար, 25 հազար, 50 հազար մասշտաբի քարտեզները գաղտնի են և հրապարակման ենթակա չեն: «Իրենց տվյալները վերցրել ենք, տեղադրել ենք մեր քարտեզի վրա, անճշտություններն ուղղելուց հետո, որտեղ որ անհամաձայնություն կա, դաշտում էլ չափագրական աշխատանքներ կկատարենք, իսկությունը կճշտենք, որից հետո, ըստ հանձնաժողովի եզրակացության, առաջարկություններ կներկայացվի երկու պետությունների ղեկավարներին: Վատ երևույթն այն է, որ յուրաքանչյուր կողմ միշտ ձգտում է ոչ թե իրենց պարտականությունների մասին մտածել, այլ իրենց իրավունքներն են ասում»,- ասում է ՊՈԱԿ-ի տնօրենը:
«Գիծ քաշելը պատմական պահ է»,- ասում է մասնագետը
Երկու երկրների քարտեզագրող մասնագետների քարտեզների համադրությունը խիստ տարբերվում է հատկապես Աղքյորփի, Չանախչի, Ջիլիզա գյուղերի հատվածներում, Դեբեդի որոշ հատվածների խաղողի այգիներում և սահմանային անտառի հատվածում: Խոսքը վերաբերում է այդ շրջաններում մոտ 120 հեկտար հողատարածքին: Պրոֆեսոր Աշոտ Մելքոնյանը ցավալիորեն նշում է, որ փոփոխություններ առաջացել են նաև անտառային շերտի հետ կապված: Այն է` Նոյեմբերյանի շրջանից մինչև Ալավերդու շրջան ընկած հատվածը սարահարթը վերջանում է, բլուրները վերջանում են, սկսվում է դաշտավայրը, որտեղից սկսվում է Հյուսիսային Լոռին: «Ճիշտ այդտեղից սահմանազատելու համար անտառաշերտ է եղել, որն անընդհատ հատվել է, հատկապես Վրաստանի Հանրապետության կողմից, որովհետև մարդիկ ապրելու հնարավորություն չեն ունեցել: Ստացվել է այնպես, որ սահմանը գնալով նահանջել է դեպի ՀՀ տարածք»,- նշում է պատմաբանը: «Անտառի մասին են խոսում, բայց քարտեզագրությունը չի սիրում այդպիսի բան: Կա կոորդինատ, կա գիծ, ազիմուտ, երկարություն և այլ կողմնորոշման չափանիշներ: Սահմանազատման գիծը գրված է եղել անտառը, բայց անտառը կտրել են, մտել են մեր տարածք, բայց դա չի նշանակում, որ դա իրենց տարածքն է: Ժամանակակից տեխնոլոգիաները թելադրում են կոորդինատ, գիծ, անկյուն հասկացողություն, որը տեղից չի փախչում»,- հավելում է «Գեոդեզիայի և քարտեզագրության կենտրոնի» տնօրենը: Ֆոտոգրամետրիայի տեղագրակադաստրային բաժնի պետ Էլմիրա Ավետիսյանն է կատարում քարտեզագրական աշխատանքները: Նա այժմ աշխատում է արբանյակային ստերեո նկարի հիման վրա իրենց ստացած քարտեզի և վրացական կողմի տրամադրած քարտեզի համադրության ուղղությամբ: «Բավրայում մենք սահմանի խնդիր ընդհանրապես չունենք, Բավրայի մասում սահմանը հստակ անցնում է, ես զարմանում եմ, թե ինչու է խնդիր առաջացել»,- ցույց տալով երկու քարտեզների համադրությունը` ասում է Էլմիրա Ավետիսյանը: Որպես քարտեզագրության մասնագետ, ով աշխատում է թղթի վրա, Էլմիրա Ավետիսյանն ասում է, որ քարտեզագրությունը չի սիրում մոտավոր հաշվարկներ և ունի հստակ X և Y կետեր: Համեմատելով իրենց ունեցած և վրացական կողմի մասնագետների քարտեզները և տեսնելով տարբերությունները ` մասնագետը հետաքրքրվում է, թե նրանք իրենց X-ը և Y-ը ինչպես են ստացել, քանի որ ինքն արբանյակային նկարի հիման վրա է ստացել այդ սահմանագիծը, իսկ այդ նկարը ֆոտոգրամետրիկ մշակման հնարավորություն ունի: Նոր համակարգչային ու ծրագրային հնարավորությունները թույլ են տալիս ավելի ճշգրիտ կետերը հաշվել` ըստ բարձրության, ըստ ռելիեֆի, ըստ գագաթների և այլն: «Դա շատ աշխատատար պրոցես է, որ ասում են` հա, լավ, գիծ է` քաշեք, բայց այդ գիծ քաշելը պատմական պահ է, մենք պետք է ունենանք մեկ միասնական քարտեզ: Հիմա ես նորից մշակում եմ, որովհետև կային դաշտային չափագրման բարձրությունների սխալներ: Երկու կետերը խառնելով` ես նորից քարտեզ եմ ստանում»,- ասում է Էլմիրա Ավետիսյանը:
Սահմանազատման հարցը քննարկել են երկու երկրների արտգործնախարարները
Սեպտեմբերի 4-6-ը աշխատանքային այցով Հայաստանում էր Վրաստանի արտգործնախարար Գրիգոլ Վաշաձեն: Երկու արտգործնախարարները խոսել են հայ-վրացական սահմանազատման հարցերի շուրջ, իսկ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման ժամանակ անդրադարձել են նաև միջկառավարական հանձնաժողովի առաջիկա նիստում քննարկվելիք հարցերին: Սահմանազատման հանձնաժողովի գեոդեզիստների վերջին հանդիպումը եղել է 2009 թ. հունիսի 9-10-ին, քննարկել են քարտեզագրական նյութերի արդիական լինելու հանգամանքը: Հանդիպման ընթացքում, համատեղելով նոր տեխնոլոգիաներով քարտեզները, իրենց նյութերը հայկական կողմը վերցրել է, որպեսզի համեմատի և միասնական մեկ քարտեզ ստեղծեն: Այժմ քարտեզագրության վերջնական փուլն է, և մինչև սեպտեմբերի վերջ կամ հոկտեմբերի սկզբներին քարտեզագրական աշխատանքներն ավարտին կհասնեն: «Գեոդեզիայի և քարտեզագրության կենտրոնի» տնօրեն Հովսեփ Պետրոսյանը նշում է, որ իրենք անում են իրենց գործը, սակայն սահմանագծի վերաբերյալ վերջնական որոշումը պետք է երկու երկրների արտաքին գերատեսչությունները կայացնեն: «Դա նաև քաղաքական հարց է, ես միայն քարտեզագրական աշխատանքների մասով եմ պատասխանատու»,- խոստովանում է Հովսեփ Պետրոսյանը: Միասնական քարտեզ ստեղծելուց հետո երկու կողմերը տվյալ քարտեզի վրա կանցկացնեն սահմանի նկարագրության պետական գիծը: Հանձնաժողովն իր աշխատանքներն ավարտելուց հետո արդյունքները պետք է ներկայացնի ԱԺ, իսկ վերջնական սահմանագիծը կվավերացնեն երկու հանրապետությունների նախագահները: Սահմանազատման հանձնաժողովի հաջորդ հանդիպումը կայանալու է այս ամսվա վերջին:

Work on mapping the Armenian-Georgian border is coming to a close. However disputed territories still exist and it is up to the Inter-State Demarcation Commission to reach a mutually agreeable resolution. For the past two weeks, the Armenian media has been covering the of the Armenian-Georgian border demarcation issue and events centered in the Armenian town of Bavra, located in the far north of Shirak Marz. At the border town, Georgian patrols have not permitted Armenian villagers from accessing certain agricultural lands, arguing that these in fact are located within Georgia proper.
Bavra community leader Koryun Soumboulyan emphatically denies that this is the case and back up his assertion by presenting property deeds issued the Armenian villagers by the State Property Cadastre. Georgian border guards point to a 1942 demarcation document showing that the lands in question belong to Georgia.
Ashot Melkonyan, Director of the RoA Academy of Sciences’ Institute of History states in amazement that, “I really don’t see the logic. What need was there for such a demarcation during the Great Patriotic War? Do you really think that during the battle for Stalingrad they were mapping out the borders between Soviet Georgia and neighboring Soviet Armenia? At the time we didn’t even know if Stalingrad would fall or not.” Professor Melkonyan points to the document signed on November 6, 1921 between the two Soviet republics as the last demarcation agreement. It was signed by Armenian Revolutionary Committee (Revkom) President Aleksandr Myasnikyan and his Georgian counterpart, Budu Mdivani. The treaty includes an addendum mapping out the border in minute detail, showing each hill, valley, village and stream. Professor Melkonyan lays it all out in his book “Javakhk”. « While there are documents registering disputes among state economic enterprises along the border in the late 1920’s and early 1930’s, regarding grazing and water usage rights, this doesn’t mean that the border itself was moved. People always get the two sets of circumstances mixed up. These agreements were signed by neighboring districts. For example, there were such agreements brokered between Gyumri and the Georgian district of Bogdanovka.
The Inter-State Commission Has Demarcated 70% of Border
It has been three years now that an inter-state committee comprised of cartographers of the two nations has been working on demarcating the border. (The Interstate Commission on Diplomacy and Demarcation of the Armenian-Georgian border was founded in 1995 but did little of practical value until a few years ago)The Armenian component is made up of 13 specialists from various departments – the RoA Academy of Sciences, the National Security Service’s Border Patrol, Ministry of Justice, State Revenue Commission, Ministry of Territorial Administration, and the State Non-Commercial Organizations “Hoghshinmonitorink”, “Geodesic and Cartography Center”, etc. When we enquired what steps were planned by the RoA Ministry of Foreign Affairs in light of recent developments on the Armenian-Georgian border, we received the following answer: “Such issues crop up in those border areas as yet not included in the parameters of the border commission. The activity of the commission is being directed along these lines to see that such issues do not appear in the future.” The RoA Foreign Ministry did not specify what parts of the border between Armenia and Georgia were still in question. Rather, it noted that 70% of the 206 kilometer border had been officially demarcated. However, the commission works according to the following principle - nothing has been agreed to since as yet everything hasn’t been agreed to.
Hovsep Petrosyan: « The Armenian-Georgian border isn’t black and white»
Hovsep Petrosyan, Director of the Geodesic and Cartography Center, states, « The maps of Bavra’s agricultural lands show that they have always belonged to the RoA and Bavra residents have always used these lands. Today, even if the Georgians point to the 1942 demarcation document to buttress their claims, this doesn’t mean that the lands belong to them. Do you think that the people didn’t have anything better to do than map out a border or make such modifications? There are sites along the border that must be conceded to the other since the local residents are not at fault. People who have been using certain areas for so many years must be allowed to continue so.” Mr. Petrosyan is a member of the Inter-State Commission in the capacity of a cartographer. He confesses that the Armenian-Georgian border is complex since residents on both sides have been using it as they see fit when it benefits them. «We have been in negotiations for two years already. About 60% has been mapped out satisfactorily. The border has been drawn to meet all technical and normative standards and has even taken into account issues of water rights.” According to the expert, issues arise when demarcating the border on flat lands; the site of rural communities and adjoining agricultural lands. For the Armenians, Bavra is such a contested site, while there are three Armenian villages contested by the Georgians.
Map Making: A Professional Glossary
Not having a 1/1000 scale map for the Armenian-Georgian border, the Armenians conducted a stereocompilation photographic work in 2003. They sent letters and received the go-ahead to place planimetric points on Georgian lands. “To create a map from photos we must first receive orthophotographic diagrams to be overlaid on the planimetric maps to come up with a new map to scale,” explains Mr. Petrosyan Mr. Petrosyan certifies that the Armenian side carried out such work and that it was transferred to the Georgians and that they also conducted research and that they drew the border line on a map with a 10,000 scale and not a 50,000. The Georgians accepted the proposal of the Armenian cartographers but it wasn’t acted on. They also conducted photographic work in 2008 but that their maps contain certain planimetric deviations. Hovsep Petrosyan says that working with the Georgians is easy in the sense that the mapping work is carried out by private institutions and the principle of map secrecy doesn’t exist. The Georgian Foreign Ministry merely is involved in administrative activities. However, relief maps in Armenia with scales of 10,000, 25,000 and 50,000 are kept secret and not distributed. Mr. Petrosyan says, « We took their figures and incorporated them onto our maps. After correcting for inaccuracies, we will conduct field measurements for sites where disagreements exist. We will check what actually exists on the ground and afterwards, according to the conclusions of the commission, we will present our findings and proposals to the leaders of the two nations. The main drawback is that each side, rather than thinking about its obligations, is more concerned with voicing their rights.”
«Drawing the line is a historic moment»
The maps drawn up by the cartographers of both countries drastically differ in the rural communities of Aghkyurpi, Chanakhchi and Ziliza, certain vineyards of Debed and various forested border regions. These contested sites comprise about 120 hectares. Professor Ashot Melkonyan sadly notes that modifications have also arisen in the forested belt – the plateau stretches from the Noyemberyan area to Alaverdi. There it ends. The hills give way to the grasslands at which point Northern Lori begins. «There used to be a forested zone right there as a demarcation. But it was continually cut down, especially by the Georgians, because residents had no other means of livelihood. Thus, it turns out that the border started to gradually encroach into Armenia,” says Professor Melkonyan. «They like to mention the forest but cartography doesn’t appreciate such references. There are coordinates, a line, an azimuth, distances and other standards of delineation. The forest was once considered the demarcation of the border but over the years the forest has been felled on their side. They have encroached into our territory but this doesn’t mean that the lands belong to them. Modern technologies stipulate the concepts of coordinates, angles, lines. Once fixed they are drawn and remain despite changes to the exterior landscape,” says Mr. Petrosyan, Director of the Geodesic and Cartography Center. Elmira Avetisyan, who heads the Photogrammetry Topographic Registry Division, is now busy with the synthesis of the maps by the Armenian and Georgian teams with satellite imagery. «For the most part we don’t have a border problem in Bavra. The border is drawn quite clearly through Bavra. For the life of me, I don’t know why a problem arose in the first place,” says Elmira Avetisyan, showing the overlay of the two maps. As a cartography expert who works on paper, Elmira Avetisyan says that approximate measurements have no place in the field and that there are concise X and Y points. Comparing the Armenian and Georgian maps and seeing the differences, the expert is interested to know how they came up with their X and Y since she came up with the border line on the basis on satellite imagery. That imagery lends itself to photogrammetric refinement. New computer technologies allow for the more correct calculating of points; according to elevation, relief, mountain peaks, etc. «It is a very labor intensive process. You just can’t say, ‘hey, it’s just a line, draw it’. The drawing of that line is a historic moment. We must have a unified map. Now, I am refining what we have because there were inaccuracies in elevations from on-site measurements. By mixing two points I come up with a map again,” says Elmira Avetisyan.
Georgian and Armenian Foreign Ministers Discuss Demarcation Issue
Grigol Vashadze, the Georgian Foreign Minister was in Armenia on a working visit from September 4-6. The two foreign ministers discussed issues related to the Armenian-Georgian border demarcation and discussed the agenda of the inter-state commission’s upcoming session with RoA President Serzh Sargsyan. The last meeting of the demarcation commission’s geodesists took place on June 9-10 of this year. During the meeting, by combining maps made with new technologies, the Armenian experts took certain materials in order to compare and come up with a unified map. Now, the process is in the final stage and the cartography work will be completed by the end of September or early October. Director Hovsep Petrosyan of the Geodesic and Cartography Center notes that they are doing their job but that it remains for the foreign ministries of the two nations to ratify their results. “It is also a political issue and I am only responsible for the mapping part of it.” After the creation of a unified map, the two sides will formally draw the boundary line through it. After the inter-state commission completes its work, the end product will be presented to the RoA National Assembly. The final border will be certified by the presidents of the two nations. The next meeting of the demarcation commission takes place at the end of September.