Դավիթ Շահնազարյանն առաջարկ է անելու իշխանություններին
«Թուրքական մամուլում տեղեկատվություն կա, որ նախատեսվում է ստորագրել այդ արձանագրությունները հոկտեմբերի 13-ին, ինչից հետո փաստաթղթերը կփոխանցվեն խորհրդարաններ»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀԱԿ ներկայացուցիչ Դավիթ Շահնազարյանը:
Դրանից հետո, ՀԱԿ ներկայացուցչի խոսքով, կասկած չկա, որ Թուրքիայի խորհրդարանն ուղղղակիորեն արձանագրությունների կիրառումը կկապի ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման հետ:
Հայաստանի խորհրդարանը կանի այն, ինչ կհրահանգվի նախագահական նստավայրից: Թուրքիայի խորհրդարանի դեպքում էլ եթե վարչապետ Էրդողանը հայտարարի, որ սա իրենց ծրագիրն է, որ այն պետք է հաստատվի, ապա այն կհաստատվի խորհրդարանում:
«Բայց դա տեղի չի ունենա: Կարծում եմ, որ Էրդողանը խորհրդարանին կասի, որ իրեն հետաքրքիր է նրա կարծիքը, և խորհրդարանի միջոցով Լեռնային Ղարաբաղի նախապայմանը որպես Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների և հատկապես որպես սահմանի բացման նախապայման` գործի կդրվի: Ես կարծում եմ, որ Հայաստանի խորհրդարանը գոնե այնքան խելք կունենա, որ որոշում ընդունելուց գոնե արձանագրի, որ դա ուժի մեջ է մտնում Թուրքիայի խորհրդարանի հաստատումից հետո: Ցավոք, կարծում եմ, որ առայժմ քիչ են հնարավորությունները` այս գործընթացն ուղղելու, կանգնեցնելու համար»,- ասաց Դ. Շահնազարյանը` հայտարարելով, որ երբ մոտենա Հայաստանի խորհրդարանում այդ հարցը քննարկելու պահը, ինքը իշխանություններին կանի մի առաջարկություն, որը նրանց համար դժվար կլինի մերժելը: Թե ինչ առաջարկություն է դա, Դ. Շահնազարյանն առայժմ հրաժարվեց թեկուզ մոտավոր ասել` նշելով, որ իր ժամանակին բոլորը դրա մասին կիմանան:
Այսօր նախագահ Սերժ Սարգսյանը խորհրդակցություն է հրավիրել` հայ-թուրքական արձանագրությունների քննարկման նպատակով: Դ. Շահնազարյանը, սակայն, կարծում է, որ դա հերթական անլուրջ, ոչ քաղաքական քննարկումն է, որը սկսվեց այն ժամանակվանից հետո, երբ Թուրքիայում սկսվեցին քաղաքական կոնսուլտացիաները, քննարկումները:
«Օրինակ` փոփոխություններ անելու մասին Դաշնակցության առաջարկն անլուրջ է, և ընդհանրապես Դաշնակցության գործունեությունը բացառապես ներիշխանական գործընթացներ են: Դաշնակցությունը, շատ լավ իմանալով, որ իրենց չի սպառնում նույնիսկ «soft-ընդդիմության» պիտակ ունենալը, ուղղակի այս գործընթացներով փորձում է խուսափել այն պատասխանատվությունից, որ ինքը որպես կուսակցություն ունի թե' հայ-թուրքական հարաբերությունների, թե' Ղարաբաղի ներկայիս իրավիճակի համար»,- ասաց նա` նշելով, որ Դաշնակցությունն արդեն նման փորձ ունի:
«Ցեղասպանության ճանաչման հարցով իրենց ամբողջ այդ գործընթացը, որը մի քանի տասնյակ տարի է` Դաշնակցության հիմնական նպատակն է, նույնպես ուղղված է նրան, որ Դաշնակցությունը փորձի խուսափել կամ քողարկել իր պատասխանատվությունը և իր մեղքը 1915 թվի ցեղասպանության հարցում»,- ասաց Դ. Շահնազարյանը:

HAK's Shahnazaryan - Armenian Parliament Will Do Bidding of President Re:Protocols
Armenian National Congress (HAK) representative Davit Shahnazaryan today stated that the Turkish press is reporting that the Armenia-Turkey protocols are scheduled to be signed by the leaders of the two countries on October 13 and that the documents would later be presented to the respective parliaments.Mr. Shahnazaryan said that there was no doubt that the Turkish parliament would link the enactment of the protocol provisions directly to a settlement of the Karabakh conflict, adding that the RoA National Assembly would follow the directives emanating from the presidential palace. The HAK representative said that if Turkish PM Erdogan directed the Turkish parliament to ratify the document it would do so as well.
"But this will not happen. I believe that Erdogan will tell the parliament that he is interested in using the parliament to include the Karabakh settlement precondition to the normalization of Armenian-Turkish relations and, in particular, to the opening of the border. I would think that the Armenian parliament would have enough sense to include the provision that this takes effect only after the ratification by the Turkish parliament. Sadly, I believe that the possibilities to correct or halt the process are limited," Mr. Shahnazaryan noted.
Commenting on today’s hearings on the protocols organized by President Sargsyan, the HAK official sated that they shouldn’t be taken as a serious debate of the issue and that it’s just the next in a continuing series of non-political discussions that started after debates and political consultations begin in Turkey.
Mr. Shahnazaryan also labelled the ARF attempts to introduce modifications to the proposals as "non-serious" and argued that ARF actions in general are mainly aimed at the internal power scene in Armenia."Because the ARF is aware that they will not even be taken as a ‘soft’ opposition force, these actions of theirs are directly aimed to avoid responsibility that the party has regarding Armenian-Turkish relations and the present situation in Karabakh," he argued.
The HAK representative went even further, saying that the decades-old process conducted by the ARF towards Genocide recognition, is also a direct attempt by the party to avert or cloak its responsibility and share of guilt in the events of 1915.