«ՀՀ ոստիկանության Կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության համապատասխան ստորաբաժանումը, որը զբաղվում է թրաֆիքինգի հարցերով, արդեն իսկ հարցումներ է ուղարկել մի շարք վայրեր` մամուլում հրապարակված ինֆորմացիայի հավաստիությունը ճշտելու համար: Եթե տեղեկատվությունը հաստատվի, անպայման կձեռնարկվի համապատասխան միջոցներ»,- «Հետքին» փոխանցեց ոստիկանության հասարակայնության հետ կապի և լրատվության վարչության պետի տեղակալ Մուշեղ Կրոյանը:
Նախորդ շաբաթ «Առավոտ» օրաթերթը գրեց, որ Հայաստանում Եվրոպական հանձնաժողովի պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Ռաուլ դը Լյուցենբերգերի ընտանիքում ՀՀ քաղաքացի Աստղիկ Դանիելյանը ենթարկվել է թրաֆիքինգի:
37-ամյա Աստղիկն աշխատել է դեսպանի ընտանիքում, որպես վերջինիս դստեր դայակ-դաստիարակ: 2008-ի մայիսին դեսպանի կնոջ` բելառուսցի Նատալիա Հրուշայի առաջարկով Աստղիկը մեկնել է Բրյուսել` օգոստոսին վերադառնալու պայմանով: Ավելի ուշ Աստղիկը պարզել է, որ իր անձնագրում կնքված «տուրիստական» վիզան և ինքնաթիռի տոմսը պարունակում են օրինախախտումներ:
Արդեն Բրյուսելում դեսպանի տիկինն Աստղիկին խորհուրդ է տվել քաղաքական ապաստան խնդրել ` վկայակոչելով Հայաստանում տեղի ունեցած մարտյան դեպքերը:
Աստղիկ Դանիելյանի պատմելով` Բրյուսելում Նատալիա Հրուշան սիրալիր տիկնոջից վերածվել է դժգոհ, սաստող և հրամայող տիրուհու. « ...Ես, փաստորեն, վերածվեցի աղախնի և տկն Հրուշայի կամակատարի: Աշխատանքային օրս սկսվում էր 8:30-ին և ավարտվում 22:00-ին, երբեմն` կեսգիշերին կամ ավելի ուշ: Զրկված սնունդից (տկն Հրուշան խորհուրդ էր տալիս սնվել դստեր մնացորդներով), բուժօգնությունից (որի կարիքը բազմիցս զգացել եմ), տնից դուրս գալու և հանգստյան օրերի իրավունքից, ես շարունակեցի աշխատել մինչև հուլիսի 2-ը: Տկն Հրուշան ինձ պարտադրում էր հանգստի ժամերին և աշխատանքային ժամերից հետո արդուկ, լվացք և տան մաքրություն կատարել»,- պատմել է Աստղիկը:
Հուլիսի 2-ին նա հրաժարվել է «աղախնի» պարտականություններից և խնդրել, որ հաջորդ օրվա համար իրեն վերադարձի տոմս գնեն դեպի Հայաստան: Արդյունքում Նատալիա Հրուշան և նրա բնակարանում ապրող ընկերուհին` Սվետան, սկսել են վիրավորել, ծաղրել ու հայհոյել Աստղիկին, այնուհետև քաշքշել ու հարվածել` ջարդելով ատամը: Ա. Դանիելյանի ասելով` դեսպանի կինը նաև սպառնացել է, թե իր ամուսնու պես հզոր դիպլոմատի դեմ «վայրի ու հետամնաց երկրի դուսպրծուկ աղջնակը ոչ մի շանս չունի»:
«Արցունքոտ, պատառոտված հագուստով և այլայլված դուրս պրծնելով դժոխային կալանքից, գիշերվա կեսին` իրերովս հանդերձ, առանց դրամի հայտնվեցի փողոցում... Հասնելով մոտակա ոստիկանության բաժանմունք` ես բողոքի հայտ ներկայացրի Լյուցենբերգեր-Հրուշա ընտանիքի դեմ: Բողոքս արձանագրվել է Բրյուսելի ZP 5339 Իքսել ոստիկանատան աշխատակից Էլիս Վանդերշրիկի կողմից»,- պատմել է Աստղիկը:
Բրյուսելի փողոցներում գիշերն անցկացնելուց հետո նա փեսայի օժանդակությամբ մեկնել է Փարիզ, և առայսօր ապրում է քրոջ բազմանդամ ընտանիքում:
Փարիզում բժիշկ Ժան-Քրիստոֆ Գալիեյը հուլիսի 4-ին տված տեղեկանքով հաստատել է, որ «տիկին Դանիելյան Աստղիկը, որը հայտարարում է, որ 2.07. 2008-ին ստացել է մարմնական վնասվածքներ» ձախ և աջ թևերին, աջ ձեռքին ունի այտուցված կապտուկներ, առկա է նաև մաշկային սալջարդ. « ...Ծնոտի աջակողմյան մասում` մաշկային սալջարդ: Ներքին ծնոտի վրա` աջակողմյան ժանիքը ցավոտ է և տեղահանված: Տիկինը բողոքում է թևերի և մեջքի ցավից, ընդ որում` առկա ուժեղ սթրեսից և տագնապից»,- արձանագրել է բժիշկը` նշելով, որ տեղեկանքը տրվում է իրավապահ մարմինների պահանջով` ներկայացնելու ըստ պահանջի:
Մի քանի օր է` «Հետքը» փորձում է այս պատմության առնչությամբ մեկնաբանություններ ստանալ Հայաստանում Եվրոպական հանձնաժողովի պատվիրակության ղեկավար Ռաուլ դը Լյուցենբերգերից: Ի վերջո, դեսպան Լյուցենբերգերն օգնականի միջոցով փոխանցեց, թե աշխատանքային խիստ հագեցած գրաֆիկի պատճառով չի կարող հանդիպել մեզ հետ, և խոստացավ հրապարակման կապակցությամբ մեկնաբանություններ ներկայացնել եկող շաբաթ:
Աստղիկ Դանիելյանը կատարվածի մասին տեղեկացրել է նաև Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Վիգեն Չիթեչյանին: Արդյունքում նրան զանգահարել է Բրյուսելում ՀՀ հյուպատոսը և առաջարկել` օգնել հայրենիք վերադառնալու հարցում, ինչից Աստղիկը հրաժարվել է: Նա հայտարարել է, թե Եվրոպայում հաստատվելու մտադրություն չունի, ուզում է ժամ առաջ հետ գալ Հայաստան, սակայն, կատարելապես տիրապետելով ֆրանսերեն և անգլերեն լեզվին, չի ցանկանում այլոց մեղքով կամ պարզապես խաբված լինելու պատճառով իր անձնագրում «դեպորտի» կնիք ունենալ և արդյունքում հետագա 10 տարիների ընթացքում զրկվել եվրոպական երկիր մուտք գործելու իրավունքից:
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության պետ Տիգրան Բալայանը նույնպես նշեց, թե դեպքի իրական պատկերը ստանալու համար հարցում են ուղարկել Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանություն. «Իրականում ե՞րբ է ՀՀ քաղաքացին դիմել դեսպանություն, ի՞նչ խնդրանքով, ինչպիսի՞ քայլեր են ձեռնարկվել դեսպանատան կողմից: Մի խոսքով` բոլոր հարցերի համար սպասում ենք տեղեկատվության, որից հետո կդիմենք որոշակի գործողությունների»,- «Հետքին» ասաց Տ. Բալայանը` առանց մանրամասնելու, թե արտգորնախարարությունն ինչ քայլերի կարող է դիմել:
«Լյուցենբերգեր-Հրուշա ընտանիքը պետք է պատասխանատվություն կրի իմ հանդեպ գործած անօրինականությունների համար, վերականգնի իմ ոտնահարված իրավունքները, փոխհատուցի ինձ՝ ինքնասիրությանս հասցված բարոյական եւ ֆիզիկական վնասները, վարձահատույց լինի Եվրոպայում վարած իմ թշվառ գոյատեւման համար»,- ասում է Աստղիկ Դանիելյանը:
Բրյուսելի ոստիկանությունում Արքայական դատախազին ուղղված բողոքը ներկայացնելուց 2 ամիս անց գործը փակվել է՝ առանց պատճառաբանության եւ հետագա ընթացքի: Աստղիկը դիմել է նաև PAG ASA բելգիական կազմակերպությանը: Այստեղ պարզաբանել են, թե Լյուցենբերգերը դիվանագիտական անձեռնմխելիություն ունի, ուստի, լինելով Իտալիայի քաղաքացի, Բելգիայում նրա նկատմամբ չի կարող գործ հարուցվել: Այնուամենայնիվ, կազմակերպությունն Աստղիկին առաջարկել է տեղի ունեցածի մասին գրավոր նամակ գրել, որի հիման վրա կփորձեն հետամուտ լինել խնդրին:
Որպես վերջին հնարավորություն` Աստղիկ Դանիելյանը մտադիր է դիմել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:

Moushegh Kroyan, Assistant Chief of the RoA Police Department’s Public Affairs and Press Division sent the following statement to "Hetq":
"The corresponding units of the RoA Police Department’s Organized Crime Division that deals with issues of human trafficking has already sent inquiries out to various locations to verify reports that have appeared in the press. If the press reports turn out to be factual then appropriate measures will naturally be taken."
Last week, the "Aravot" newspaper wrote that RoA citizen Astghik Danielyan has been the subject of trafficking in the family of Ambassador Raul de Lutsenberger, who heads the European Commission delegation to Armenia.
37 year-old Astghik Danielyan was employed by the family as a nurse/tutor for their daughter. In May 2008, at the suggestion of the ambassador’s Belarus wife, Natalya Hrousha, Astghik travelled to Brussels on the condition that she would return in August. Later on, Astghik found out that there were irregularities with the tourist visa stamped in her passport and airplane ticket.
Astghik had already arrived in Brussels when the ambassador’s wife suggested that she apply for refugee status and that she use the events of March 1 in her claim.
Astghik Danielyan says that in Brussels Natalya Hrousha turned from a sweet lady into a demanding and irate employer. "...I basically became a domestic servant at her beck and call. My work day started at 8:30 in the morning and lasted till 11p.m.; sometimes till midnight and later. I was deprived of food (Mrs. Hrousha said that I should feed off the scraps of her daughter’s plate) and medical care, which I frequently was in need of. I had no days off and wasn’t allowed to leave the house. I continued to work there till July 2. Mrs. Hrousha even forced me to iron, wash and clean the house during my off hours," recounts Astghik.
On July 2, Astghik refused to work anymore and requested a plane ticket to Armenia for the next day. As a result, Natalya Hrousha and a lady friend staying in the apartment began to ridicule and verbally abuse Astghik. This lead to physical abuse as well and one of Astghik’s teeth was broken.
Ms. Danielyan also says that the ambassador’s wife threatened her by saying that a "girl from a backwards and wild country" had no chance against a powerful diplomat like her husband.
Astghik says that she fled the house and went to a police station and filed a complaint against the de Lutsenberger/Hrousha family. Elise Vandershrik, a police employee, at the Brussels ZP 5339 Iksel police station registered the complaint.
After spending a night on the streets, Astghik made her way to Paris with the help of her husband and presently lives with her sister’s family there.
Doctor Jean-Christophe Galie in Paris, in a statement dated July 4, certified that the claims made by Mrs. Danielyan as having received wounds to her right and left arms and that her hands showed bruises and fractures to the chin skin were true and that the woman complained of pain to the arms and back. The doctor noted that his statement was made at the behest of the police.
It has been a few days that "Hetq" has tried to contact Ambassador Raul de Lutsenberger for his side to this story. Finally, the ambassador’s personal assistant told us that the ambassador has an extremely busy work schedule and cannot meet with us at the moment but that he promised to comment on the story next week.
Astghik Danielyan also reported what had happened to Vigen Chitechyan, Armenia’s Ambassador to France. He telephoned the Armenian Consulate in Brussels and suggested that they assist in Astghik’s return to Armenia. Astghik has turned down the offer. She says that she has every intention of returning but doesn’t want her passport to be stamped with the word "deported" and thus be deprived of entering Europe for the next ten years.
Tigran Balayan, Chief of the Public Affairs Department at the RoA Ministry of Foreign Affairs told "Hetq" that they have sent an inquiry to the Armenian Embassy in France to clarify the matter. "In actuality, when did the RoA citizen apply to the embassy? What was the request and what steps did the embassy take? In a word, we are waiting for the necessary information and then we will see what steps are possible." Mr, Balayan failed to mention what those possible steps might be.
Astghik Danielyan is demanding that Ambassador de Lutsenberger and his wife be held accountable for their actions and that they compensate her for damages she has suffered.
The Brussels police sent the case to the Royal Prosecutor’s Office by the case was mysteriously closed after two months without any explanation. Astghik sought the advice of a Belgian legal advice center and was told that Ambassador de Lutsenberger enjoyed diplomatic immunity and that as an Italian citizen no case could be initiated against him in Belgium.
As a last resort in her quest for justice, Astghik Danielyan intends to petition the European Court of Human Rights.