Անտառուտի բժիշկը հիվանդներին ընդունում է երկաթյա տնակում տեղավորված համայնքապետարանում
Այս լուսանկարը տեսնելով` դժվար թե ինչ-որ մեկի մտքով անցնի, որ սա համայնքապետարան է ու այստեղ Հայաստանի Հանրապետության անունից տեղական ինքնակառավարում է իրականացվում: Արագածոտնի մարզի Անտառուտ գյուղի կենտրոնում տեղադրված երկաթյա տնակը տեսնելով` սկզբում մտածեցի, թե անապահով ընտանիքներից մեկի տունն է, մանավանդ, որ ո'չ դրոշակ կար կախված, ո'չ էլ` համայնքապետարանի անունը հուշող ցուցանակ:
Գյուղացիները կատակով ասում էին, թե իրենց համայնքապետարանը խեղճ է` ինչպես իրենք: Անտառուտը գտնվում է Բյուրականի վերեւի, իսկ մարզի` վերջնամասում: Անտառուտը մինչեւ 1991 թ. եղել է Բյուրական համայնքի կազմում, սակայն 18 տարի է առանձնացրել են, ու հիմա բնակչությանը սպասարկող ոչ մի կառույց գյուղում չկա, ամեն ինչ մնացել է Բյուրականում: Գյուղը չունի ոչ միայն համայնքապետարանի շենք, այլեւ բուժկետ ու մանկապարտեզ: Աստված մի արասցե, եթե անտառուտցիներից մեկը «համարձակվի» հիվանդանալ, նրան պետք է տանեն Բյուրական գյուղ` 3-4 կիլոմետր հեռու, քանի որ ամբուլատորիան այնտեղ է: Կամ էլ` հիվանդը պետք է սպասի, թե երբ է գալու հինգշաբթի օրը, որ Բյուրականից բուժքույրը գա Անտառուտ եւ հետաքրքրվի հիվանդի առողջականով: Թեեւ շաբաթը մեկ անգամ բժշկուհին Անտառուտում հիվանդների ընդունելություն է կազմակերպում, սակայն ոչ մի հիվանդ չի գնում: Իսկ «պրոֆիլակտիկ» ստուգման չգնալու պատճառն այն չէ, որ անտառուտցիներն առողջական խնդիրներ չունեն: Բժիշկը հիվանդներին ընդունում է համայնքապետարան համարվող երկաթյա տնակում: Ոչ մի հիվանդ իրեն թույլ չի տա բուժզննում անցնել մի սենյակում, որտեղ եւ' բժիշկն է նստում, եւ' համայնքապետը, եւ' այլ աշխատակիցներ: Այստեղ էլ խիստ հարաբերական է ասված «բուժզննումը»: Անտառուտ ժամանած բժիշկը լավագույն դեպքում կարող է հիվանդի ճնշումը չափել, սրտի ու թոքերի աշխատանքը լսել ու դեղ նշանակել: Բժիշկն այլ բան չի կարող անել, քանի որ իր հետ ունենում է միայն «ֆարենդասկոպ»:
Բյուրականի ամբուլատորիայի տնօրեն Ռուզաննա Հարությունյանը «Հետքի» հետ զրույցում հաստատեց, որ բժշկի ընդունելության օրերին ոչ ոք նրան չի մոտենում: «Գիտեք, ես հասկանում եմ հիվանդներին, որովհետեւ դա ոչ թե ամբուլատորիա է, այլ համայնքապետարան»,- ասաց Ռ. Հարությունյանը: Տնօրենը պատմեց, որ սկզբում իրենք հիվանդներին ընդունել են անտառուտցիներից մեկի տան` վարձակալությամբ վերցրած սենյակներից մեկում, սակայն տանտերն այլեւս չի ցանկացել իր տունը վերածել հիվանդանոցի եւ ամբուլատորիայի հետ խզել է պայմանավորվածությունը: «Բազմիցս դիմել եմ գյուղապետին, որ հիվանդների ընդունելության համար սենյակ հատկացնի, բայց պատասխան չկա»,-ավելացրեց Ռ. Հարությունյանը: Անտառուտի համայնքապետ Սամվել Հովհաննիսյանն էլ ասաց, թե համայնքապետարանը ֆինանսական միջոցներ չունի ամբուլատորիա կառուցելու համար: «Ես հիմա նույնիսկ գյուղապետարանի շենքի մասին չեմ մտածում, ինձ ավելի շատ գյուղի գազիֆիկացումն է հետաքրքրում»,- պատճառաբանեց համայնքապետը: 273 բնակիչ ունեցող Անտառուտում խնդիրներն այնքան շատ են, որ դրանք անվերջ կարելի է թվարկել: «Չկա, չունենք» արտահայտությունը մտել է յուրաքանչյուր անտառուտցու առօրյա: Անտառուտը չունի ոռոգման ջուր, այդ պատճառով էլ չեն մշակվում սեփականաշնորհված հողերը:
«Գյուղը ոռոգման ջրի խնդիր ունի, եւ օգտվում ենք միայն ձնհալի ու անձրեւաջրերից: Այդ ջրերով գյուղացիները ոռոգում են մինչեւ հուլիս ամիսը, որից հետո սպասում են անձրեւի գալուն: Եթե ոռոգման ջրի հարցը լուծվի, լավ կլինի, որովհետեւ բավականին սեփականաշնորհված հողեր ունենք, որոնք չեն մշակում հենց այդ պատճառով: Գոնե ժողովուրդն այդ հողերով իր տարվա հացի 60-70 տոկոսի հարցը կլուծի»,- նշեց Ս. Հովհաննիսյանը: Անտառուտն ունի 221 հա հող, որից շուրջ 50 հա սեփականաշնորհված հողերը, ջուր չլինելու պատճառով, որպես խոտհարք են օգտագործվում: Տնամերձ հողերը ոչ լրիվությամբ, սակայն մշակվում են: Արոտավայրերի սակավության պատճառով Անտառուտում քիչ-քիչ վերանում է անասնապահությունը, որովհետեւ ձմռան համար խոտ գնելու հնարավորություն գյուղացիները չունեն, իսկ ամռանն էլ անասուններին պահելու տեղ չկա: Ինչ վերաբերում է գազիֆիկացմանը, ապա այստեղ էլ պետությունը «ձեռքերը լվացել է», մի կողմ քաշվել: Համայնքապետարանի միջոցներով միջին ճնշման մոտ 550 մետր երկարությամբ գազատար է անցկացվել, սակայն գումար չլինելու պատճառով աշխատանքները դադարեցվել են: «Օգնության խնդրանքով դիմել ենք Տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանին, դեռ պատասխան չենք ստացել: Չգիտենք էլ` կլինի, թե ոչ: Եթե մոտ 500 մետր խողովակ ձեռք բերենք, կարող եմ ասել, որ գյուղի 50%-ի գազիֆիկացման հարցը կլուծվի, ինչը մեծ օգուտ է գյուղացիների համար: Եթե կառավարությունը չօգնեց, հակառակ դեպքում պետք է մեր միջոցներից ներդրում անենք, բայց էլի մինչեւ վերջ մեր ուժերով չենք կարող անել»,- ասաց Ս. Հովհաննիսյանը: Վատ վիճակում են նաեւ գյուղի ճաբնապարհները: Դրա համար նույնպես գումարներ չկան:

Antarut: Where the Expression “We Don’t Have” Rolls Off the Tongue
By looking at this photo, one would hardly imagine that this houses the community municipality and that local self government decisions in the name of the Republic of Armenia are adopted here. After I first spotted this iron-clad hut, located in the middle of the Andarut village in Aragatzotn, it occurred to me that maybe one of the community’s poorer families called the place home, especially since there was no flag hoisted on the building nor it have any sign on the outside as to its function. Local villages joke that their municipal office is in a miserable state, just as they are.
Andarut is located a few kilometers north of Byurakan and up till 1991 was part of that community. However, for the past 18 years it has been cut off and all municipal services have remained behind in Byurakan. Not only does the village lack a municipal building, but there is no medical clinic or kindergarten. Heaven forbid if a local resident dared to get sick. They would have to be taken to the clinic in Byurakan some four kilometers away. Otherwise, the patient would have to wait till Thursday when a nurse from Byurakan comes to the village and makes her rounds.
Villagers refuse medical check-ups
Even though the nurse sets up shop to receive new patients once a week in the village, no one from Antarut ever bothers to show up. The reason they don’t go for medical check-ups is because they have no health issues. The doctor sees the patients in the iron framed building that passes as the municipality. But none of the sick will allow themselves to be examined in a room where both the doctor and mayor sits, in addition to other staff members. Here, the term “medical exam” is quite a relative concept. In the best of conditions, the visiting physician may check the patient’s pressure, heart and lung functions and prescribe some drugs. The doctor can do no more since the only equipment he brings along is a stethoscope.
Rouzanna Haroutyunyan, Director of the Byurakan ambulatory clinic, confessed that no one from the village shows up on the days that the doctor is in town. “You know, I understand what the concerns of the villagers are. That isn’t a clinic but a municipal office.” She said in the beginning the patients would gather in one of their neighbor’s homes but that the owner broke off the agreement because he no longer wanted his place to be converted into a health clinic. “I petitioned the community mayor on several occasions to allocate one room for the patients but he hasn’t responded,” added Ms. Haroutyunyan. Antarut Mayor Samvel Hovhannisyan said that the municipality just doesn’t have the resources to build a clinic. “I even don’t have the luxury of thinking about the municipality building itself. I’m more interested in bringing in gas to the village.”
No funds to supply village with gas
Antarut, with a population of 273, is a village with a long laundry list of problems. In fact the expressions, “there isn’t” and “we don’t have” roll off the tongues of local residents quite easily. Antarut has no irrigation water and so the villagers don’t bother working the fields they own. “The village has no irrigation water and folks use the snow melt and rain water. They only irrigate the fields up till July. Then they wait for the rainy season. If we had irrigation water coming in that would really allow us to cultivate large tracts of land that go fallow. At least the villagers would earn 60-70% of their yearly budget,” noted Mayor Hovhannisyan. Antarut has 221 hectares of land of which 50 hectares are privatized. These fields are mostly used to grow fodder grass since there’s no irrigation water. Fields located closer to the homes are mostly cultivated but grazing land is scarce. Thus, animal husbandry is slowly vanishing as a livelihood since the villagers can’t afford to buy grass during the winter and there is no place to keep the animals during the summer. When it comes to the question of supplying the village with natural gas, it would appear that the government has washed its hands of the matter as well and pulled out. Some 550 meters of gas pipe has been laid by the village itself but the funds have dried up and so has the work to complete the project.
“We’ve petitioned Minister of Territorial Affairs Armen Gevorgyan for assistance but haven’t heard back from him yet. I really don’t know what to expect. If we got another 500 meters of pipe then I could say that 50% of the village’s gas problem had been solved. It would be a great boost for the village. Without government assistance, we’d be forced to tackle the job on our own but we just don’t have the resources to finish it,” stated Mayor Hovhannisyan.