Գառնու տաճարը տեսնելու համար օտարերկրացի զբոսաշրջիկը վճարում է 1000 դրամ, իսկ տեղացին` 100
Վերջերս Գառնի տաճարում էի եւ ականատես եղա, թե ինչպես էր ֆրանսիացի զբոսաշրջիկը վիճում է սպասարկման ոլորտի աշխատակցի հետ: Զբոսաշրջիկը վիրավորվել էր, երբ իր հայ ընկերոջից մուտքի տոմսի գումարը գանձել էին 100 դրամ, իսկ իրենից 10 անգամ ավելի թանկ` 1000 դրամ: Աշխատակիցն էլ փորձում էր ֆրանսիացուն համոզել, որ այդ գինն ինքը չի սահմանել եւ այդ հարցով պետք է դիմի համապատասխան կառույցներին:
Քանի որ կառավարությունը զբոսաշրջությունը դիտում է մեր երկրի համար գերակա ճյուղ եւ տնտեսությունը խթանող ոլորտներից մեկը, այս հարցով դիմեցինք Էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության եւ տարածքային տնտեսական զարգացման վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանին:
«Այդ գնային քաղաքականությունը շատ տրամաբանական է, որովհետեւ Հայաստանի քաղաքացիներն էլ են դժգոհում, թե ինչու իրենց երեխաները պետք է պատմամշակութային արժեքները տեսնելու համար թանկ գին վճարեն: Դա էլ հակառակ կողմի մոտ է բողոք առաջացնում: Զբոսաշրջիկն ասում է, թե խտրական վերաբերմունք է ցուցաբերվում պետության կողմից, բայց դա պետք է դիտել, որպես զեղչ` Հայաստանի քաղաքացիների համար»,- պարզաբանեց Մեխակ Ապրեսյանը:
Նրա տեղեկացմամբ, մշակույթի նախարարության եւ այլ կառույցների հետ քննարկվում է այդ հարցը, որպեսզի գտնեն բոլորին գոհացնող մի տարբերակ: «Մենք հյուրընկալ ժողովուրդ ենք ու խտրական վերաբերմունք չենք դնում»,- ավելացրեց Մ. Ապրեսյանը:

I recently visited the Garni temple and witnessed an argument between a French tourist and a service employee at the entrance to the site.
The French tourist was up in arms over the fact that he had been charged 1,000 AMD as an entrance fee; 10 times more than his Armenian friend. The employee was trying to explain that he didn’t make the rules and that the disgruntled tourist should take up the matter with the proper authorities.
Given that the government has placed high hopes on the tourism sector to boost the sagging economy of the country, we took the matter to Mekhak Apresyan, Head of the Division of Tourism and Regional Economic Development at the Ministry of the Economy, for clarification.
"The pricing policy makes sense. Many citizens have complained and asked us why their kids have to pay so much to visit Armenian cultural monuments. It has the opposite effect with tourists who complain that it’s discrimination. The policy must be viewed as a discount to citizens; not the other way round," Mr. Apresyan argued.
He added that the matter was being discussed by a number of government departments in order to arrive at a solution agreeable to all concerned. "We are a hospitable people and would never dare sow discrimination to anyone," he claimed.