Ինչու սփյուռքահայ Կապրիելյանը Հայաստան չի վերադառնում
«Արցախբանկի» խոշոր բաժնետեր, «Արարատ» ֆուտբոլային ակումբի նախագահ, շվեյցարական ժամացույցի գործարանի բաժնետեր, ԱՄՆ քաղաքացի Հրաչ-Ներսես Կապրիելյանի «գործունեությունը» հայտնվել է ՀՀ իրավապահների ուշադրության կենտրոնում:
Ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչությունում անցյալ տարեվերջին հարուցվել է քրեական գործ` «Առանձնապես խոշոր չափերի խարդախության» հատկանիշներով: Սակայն որեւէ մեկին դեռեւս մեղադրանք առաջադրված չէ` թերեւս այն պատճառով, որ Հրաչ Կապրիելյանը Հայաստանում չէ:
Թե Հայաստանում, թե Արցախում սփյուռքահայ Կապրիելյանը խոստացել եւ պարտավորվել է կատարել խոշոր ներդրումներ, բայց տարիներ շարունակ ոչինչ չի արել: Իբրեւ ցցուն օրինակ` կարելի է մատնանշել հենց «Արարատ» ակումբի Ձորաղբյուրի մարզաբազան, որտեղ, ըստ պարտավորությունների, պետք է ներդրվեր մի քանի միլիոն դոլար, եւ որը դեռ տարիներ առաջ պետք է որ միջազգային չափանիշներին համապատասխանող հիանալի մարզական կառույց լիներ:
«Հետքի» տեղեկություններով` ՀՀ իրավապահները Կապրիելյանի գործունեությամբ սկսել են հետաքրքրվել այն բանից հետո, երբ նրա ընկերություններից մեկում` «Իտարկո Քոնսթրաքշն»-ում, հայտնի են դարձել աուդիտի արդյունքները:
Սփյուռքահայ Կապրիելյանի գործունեության ոլորտը բավական ընդգրկուն է. նա բաժնետոմսեր ունի մի շարք ընկերություններում` սկսած ոսկերչականից, վերջացրած շինարարականով: Հիշյալ աուդիտի արդյունքում պարզվել է, որ Կապրիելյանին պատկանող ընկերություններում գումարները շրջանառվելով բոլորովին այլ տեսք ու անվանում են ստանում. պետությանը ներկայացվում են իբրեւ ներդրում, սակայն իրականում «պարտքով փողի» ֆունկցիա են կատարում:
Ասենք` ոսկերչական ընկերությունը, շինարարական աշխատանքներ պատվիրելով «Իտարկո Քոնսթրաքշն»-ին, փոխանցում է 1 մլն ԱՄՆ դոլար, որը, սակայն, այստեղ ձեւակերպվում է որպես Կապրիելյանի անունից կատարված ներդրում: Հետո այդ ներդրումը, այլ կերպ ասած` պարտքը, փոխառությունը, վերադարձվում են նույն ոսկերչականին` պատվիրված շինարարության համար: Արդյունքում ձեռնունայն ու խաբված է մնում պետությունը:
Այս ամենը բացահայտող աուդիտը «Իտարկո Քոնստրաքշն» ՓԲԸ-ում սկսվել է բաժնետերերից մեկի` Նարինե Նալբանդյանի պահանջով: Վերջինիս ամուսինը ԱԺ ԲՀԿ-ական պատգամավոր Արագած Ախոյանն է, որը մինչեւ 2004 թ. հուլիսը եղել է «Իտարկո Քոնսթրաքշն»-ի գլխավոր տնօրենը: Դրանից մեկ տարի անց Արագած Ախոյանը շատ տարօրինակ կերպով ընկերությունում ունեցած իր 20 տոկոս բաժնետոմսերը նվիրել է Հրաչ-Ներսես Կապրիելյանին:
Ախոյանի կինն էլ, հետագայում պատճառաբանելով, որ այդ 20 տոկոսն իրենց համատեղ սեփականությունն էր, եւ ամուսինն իրավունք չուներ, առանց իր համաձայնության, նվիրել որեւէ մեկին, դատարանով վերադարձրել է այն:
Տարիներ շարունակ կողմերի` իրար դեմ ներկայացվող հայցերով մեր եռաստիճան դատական համակարգում ընթացել են դատավարություններ: Դրանցում ներգրավվել են նաեւ պատգամավոր Ախոյանի հարազատ եղբայրն ու վերջինիս կինը: Գործի այս դրվագը եւս տարբեր փուլեր անցնելուց հետո հանգրվանել է Արաբկիր եւ Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում: Բայց անցյալ տարվա դեկտեմբերին դատավոր Սարիբեկ Արամյանը գործի վարույթը կասեցրել է` «մինչեւ Հրաչ Կապրիելյանի նկատմամբ հարուցված քրեական գործին վերջնական լուծում տալը»:

The business activities of Hratch Gabrielian, a U.S. citizen who owns a 44% of Artsakh Bank and is president of the Ararat football club, have appeared on the radar screen of RA law enforcement.
Late last year, the Central Investigative Department of the RA Police launched a criminal case of “large-scale fraud”, but so far no one has been indicted. Perhaps this is because Gabrielian is not in Armenia at the moment.
Mr. Gabrielian had promised to make significant investments in Armenia and Artsakh, and assumed the legal responsibility to do so. Over the years, however, he hasn’t come through on those promises.
One glaring example of this failure is the Dzoraghbyur training center for the Ararat team. Mr. Gabrielian had assumed the responsibility for investing millions to bring the place up to international standards.
According to Hetq information, Armenian law enforcement became suspicious that something was fishy after one of Mr. Gabrielian’s concerns, Itarko Construction, underwent a financial audit.
Mr. Gabrielian has his hand in many commercial concerns; from jewellery to construction.
The audit sending up red flags showed that funds being passed off to the government as investments were actually being used as debt funds.
For example, the jewellery firm would place a construction order for $1 million. The transaction would be reported as an investment made by Gabrielian. Then, that investment, or more properly, the debt, would be returned to the same jeweller, for the ordered construction work. As a result, the government would be swindled.
The audit of Itarko Construction was launched by Narineh Nalbandyan, one of the shareholders. She is the wife of Prosperous Armenia Party MP Aragatz Akhoyan, who served as the company’s executive director till 2004. A year later he unexpectedly gifted his 20% share to Hratch Gabrielian.
Narineh Nalbandyan, arguing that the 20% share was “common property” and that her husband had no right to hand it over without her consent, went to the courts and got it back.
The parties to the case have been filing suits and countersuits in the courts over the years.
Also drawn into the legal brouhaha have been MP Akhoyan’s brother and his wife.
The case has wound up in the Arabkir and Kanaker-Zeytoun Administrative Court. However, last December Judge Saribek Aramyan postponed the case, “until a final decision in the criminal case against Hratch Gabrielian is handed down”.