Վարչական վարույթ՝ 16 օրինախախտ տնտեսվարողի նկատմամբ
ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական Հանձնաժողովի կողմից հուլիսի 26-ին և 27-ին կատարված մարզային այցելությունների ընթացքում տեղի առևտրի կետերում հայտնաբերվել էին տասնյակ խախտումներ: Մասնավորապես, Կոտայքի և Արմավիրի մարզերի մի քանի առևտրի կետերում կատարված դիտանցումները փաստեցին, որ սպառողական ապրանքները վաճառվում են օրենքի խախտումներով: Առանց արտադրության տարեթվի, պահպանման ժամկետի, հայերեն մակնշման և արտադրողի վերաբերյալ տեղեկատվության, վաճառքում առկա էին սառեցված հավ, հավի միս, հրուշակեղեն, մեղր, կաթնամթերք, տնտեսական մի շարք ապրանքներ:
ՏՄՊՊՀ աշխատակիցները տեղում կատարել են հսկիչ գնում և կազմել են արձանագրություն: Հանձնաժողովը դիմել է տնտեսվարող սուբյեկտներին՝ պահանջելով տեղեկատվություն՝ վերոնշյալ ապրանքների մատակարարների վերաբերյալ, որն արդեն ստացվել է:
«Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքի խախտումների առնչությամբ Հանձնաժողովը որոշեց հարուցել վարչական վարույթ՝ 16 տնտեսվարողների նկատմամբ: Վարույթի արդյունքների մասին օրենքով սահմանված ժամկետում կտեղեկացվի հանրությանը:
Համաձայն օրենքի, տնտեսվարողի ցանկացած վարքագիծ, որը կարող է մոլորեցնել հասարակությանը նրա առաջարկած ապրանքների վերաբերյալ, համարվում է անբարեխիղճ մրցակցության գործողություն: Մոլորեցում է համարվում որակի, քանակի կամ այլ բնութագրերի վերաբերյալ համապատասխան տեղեկատվություն չհիշատակելը, ապրանքի արտադրության կամ պահպանման ժամկետի, արտադրող կամ ներկրող տնտեսվարող սուբյեկտի անվան, հասցեի կամ օրենսդրությամբ նախատեսված պարտադիր այլ նշումների բացակայությունը, որը կարող է հանգեցնել թյուր տպավորության:
Տեղեկացնենք նաև, որ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական Հանձնաժողովը հայտնաբերված խախտումների մասին ողջ տեղեկատվությունը փոխանցել է նաև ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությանը:

Административное производство в отношении 16 хозяйствующих субъектов
Государственная комиссии по защите экономической конкуренции в ходе посещения областей страны 26-27 июля выявила в торговых точках десятки нарушений. В частности, мониторинг нескольких торговых точек в областях Котайк и Армавир показал, что потребительские товары прдаются с нарушениями закона. На имевшихся в продаже замороженных курах, курином мясе, кондитерских изделиях, меде, молочных продуктах, ряде хозяйственных товаров отсутствовала информация о дате выпуска, сроках хранения, производителе.
Сотрудники ГКЗЭК на месте провели контрольную закупку и составили протокол. Комиссия обратилась к хозяйствующим субъектам с требованием предоставить сведения о поставщиках вышеупомянутых товаров, которые уже получены.
В связи с нарушением закона РА “О защите экономической конкуренции” комиссия решила возбудить административное производство в отношении 16 хозяйствующих субъектов. О результатах производства общественность будет проинформирована в установленный законом срок.
Согласно закону, любые действия хозяйствующего субъекта, которые могут ввести в заблуждение общественность в отношении предлагаемых товаров, считаются недобросовестной конкуренцией. Отметим также, что все данные о выявленных ГКЗЭК нарушениях представлены в Государственную службу безопасности пищевых продуктов Министерства сельского хозяйства РА.