Ուսանողներն Ազատության հրապարակում են
«Ոչ մի օրենքով` ո՛չ գողական, ո՛չ մարդկային, ո՛չ ժողովրդավարական օրենքներով չի կարելի մարդուց խլել իր ընտրելու ձայնը: Դա չի վաճառվում: Խաբում են, առնում են փողով: Նենց սոցիալական վիճակ են ստեղծում, որ մարդիկ էդ կոպեկներին են նայել»:
«Մենք պահանջում ենք վերականգնել մեր ազատ ընտրություն կատարելու իրավունքը»:
«Ես Լեւոնի նկատմամբ հատուկ համակրանք ունեմ: Ես տեսնում եմ, որ այսօր միայն նա կարող է համախմբել մարդկանց»:
«Մենք պետք է հասնենք նրան, որ այս ընտրությունները չեղյալ հայտարարվեն: Մենք դա անելու ենք խաղաղ երթերի, նստացույցերի միջոցով, ինչպես ասել է մեր ընտրած նախագահը»:
Լեւոն Բաբաջանյան
17 տարեկան
«1988-ին մեր հայրերը պայքարել են արտաքին թշնամու դեմ, հիմա մեր թշնամին ներսում է, դա ավելի վատ է»:
«Մեզ վիրավորում է, որ ինչ-որ օլիգարխների հպատակներ գալիս ծեծում են վստահված մարդկանց, տանում Սեւան: Այդ օրը ես ինքս տեսել եմ, որ կեղծումներ են եղել, մարդկանց ծեծել են, Արաբկիրի թաղապետը մեր շտաբի պետին ծեծեց իմ աչքի դիմաց: Ի՞նչ իրավունքով»:
«Եթե չհավատայինք, այստեղ չէինք գա: Այսօր բերետավորները մեզ փորձեցին ճամփից շեղել, բայց չստացվեց, մենք եկանք այստեղ, որովհետեւ էս պահին պիտի այստեղ լինենք»:
«Մեր ընկերները զանգում ասում են, որ համալսարանների դռները փակում ու չեն թողնում, որ գան այստեղ»:
«Ես Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի ֆանատիկը չեմ ու չեմ ասում, որ ինքը միշտ ճիշտ է եղել, բայց հիմա ժամանակն է թելադրում, որ մենք այստեղ իր կողքին լինենք»:
«Եթե Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը գա, իշխանափոխություն չի լինի, որովհետեւ Ազգային ժողովում հանրապետականներն են, բայց ես վստահ եմ, որ կառավարման մեխանիզմները կփոխվեն: Հանրապետականների մեջ էլ լավ մարդիկ կան, եթե կառավարման մեխանիզմները փոխվեն, կառավարման որակն էլ կփոխվի»:
«Սերժին ընտրողներ էլ կային, բայց նա չի հաղթել»:
Իշխան Գեւորգյան
18 տարեկան
«Ինձ դուր չի գալիս, որ ամեն ինչ մի քանի մարդկանց ձեռքում է, ու մյուսների բարեկեցությունը նրանցից է կախված»:
«Ինձ համար կարեւոր է այստեղ գալ: Ես զգում եմ, որ այստեղ պիտի լինեմ»:
«Ես քաղաքականությամբ չեմ հետաքրքրվում, ես իմ ու իմ ընկերների ապագայի մասին եմ մտածում: Բոլոր ընկերներս էլ լավ սովորում են, ուզում եմ, որ նորմալ ապագա ունենան»:
Հայկ Խալափյան
19 տարեկան
«Ես չեմ պատկերացնում` ինչ ընթացք կունենա, որովհետեւ ես հավատում էի, որ կեղծումներ չեն լինի, ու ամեն ինչ այլ ընթացք կունենա: Բայց հիմա վստահ եմ, որ կեղծումներ են եղել»:
«Ոզում եմ փոխվի, այստեղ հեռանկար չկա, ամեն ինչ մի քանի հոգի է որոշում»:
«Ես պահանջում եմ երկրորդ փուլ եւ հեռուստաբանավեճ: Ես ուզում եմ, որ հեռուստաալիքները ցույց տան` ինչ է կատարվում այստեղ, որ գյուղերի մարդիկ էլ իմանան»:
«Ցանկացած մեկին փողոցում բռնեն հարցնեն, կասեն` ինչ կեղծիքներ են տեսել, եթե այդ դիտորդները դա չեն տեսնում, այդ դեպքում ես չեմ հասկանում` նրանք ինչի՞ համար են եկել Հայաստան»:
«Ինչու՞ հեռուստաընկերությունները չեն լուսաբանում այս ամենը, որ արդեն երեք օր է տեղի է ունենում, ինչու՞ դիտորդները չեն տեսնում այս ամենը»:
«Իմ կարծիքով` Սերժ Սարգսյանը չի ընտրվել: Ես չեմ կարող ասել, որ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն է ընտրվել: Այդ պատճառով էլ պահանջում եմ երկրորդ փուլ»:
«Ես կարծում եմ, որ կեղծիքներ են եղել: Ես ուզում եմ չեղյալ հայտարարվեն ընտրությունները: Իշխանությունները պետք է հաշվի նստեն մեզ հետ»:

Students Rally at Freedom Square
“There is no law on earth, whether criminal, humanitarian or democratic, that can steal away one’s vote. It is not for sale. They deceive and buy them with money. They created such a social situation where the people are attracted by those kopeks.”
“We demand that our right for a free election be reinstated.”
“I have a special sympathy for Levon. In my view he’s the only one that can unite the people.”
“We must get this election annulled. We will accomplish this through peaceful marches and sit-down strikes as our elected president has stated.”
Levon Babajanyan - 17 years old
“In 1988 our fathers fought against the foreign enemy. Today, we face an internal enemy who is worse.”
“They injure us and the servants of the oligarchs attack the proxies of the opposition parties and take them off to Sevan to be stranded. I saw fraud take place that day with my own eyes and people being beaten. The Arabkir District Leader beat up our campaign headquarters’ chief in front of my eyes. And you talk about rights?”
“If we didn’t believe it, we wouldn’t be here. The police patrols attempted to misdirect us on the way here but we got here just the same because today this was the place to be.”
“Our friends telephoned us to say that they had been locked in their classrooms, to prevent them from coming here.”
“I’m not a Ter-Petrosyan fanatic and I don’t say that he’s right all the time. But today’s situation demands that we be here today at his side.”
“Even if Levon Ter-Petrosyan becomes president there won’t be a regime change since the Parliament is controlled by the Republican Party. But I’m confident that the mechanisms of government will change. There are decent guys within the Republican Party as well. If the government mechanism change the quality of the government will improve.”
Ishkhan Gevorgyan - 18 years old
“I don’t like the fact that a few individuals control everything and that the well-being of others is dependent on them.”
“It was important for me to be here today. I felt the need to be here.”
“I’m not really interested in politics. I’m thinking about my future and that of my friends. We’re all good students All we want is to have a normal future.”
Hayk Khalapyan - 19 years old
“ I can’t say what the outcome will be. I always believed that the elections would be free and fair. Now I realize they weren’t.”
“I want things to change. There’s no future here. Just a few people decide everything.”
“I demand a second stage of the elections and a T.V. debate. I want the T.V. stations to broadcast what is taking place here today so that even the villagers be informed.”
“Ask anyone in the street and they’ll tell you about the fraud they saw during the elections, even if the observers didn’t see anything. In this regard, I don’t even know why they came to Armenia in the first place?”
“Why doesn’t the T.V. broadcast the developments of the past three days? Why don’t the international monitors comment on all this?”
“In my view Serzh Sargsyan didn’t win. Neither can I say that Ter-Petrosyan won. That’s why I call for a second-stage.”
Garen Hakobyan - 18 years old
“I am sure that fraud took place and I want the election to be declared null and void. The regime must take us into account.”
“I am satisfied with the response of the people.
If Serzh Sargsyan can only bring people to his meetings through intimidation, we are here today out of our own free will.”