Նրանք պատերազմից անբուժելի հիվանդություն են «ժառանգել»
Արամ Կոստանդյանի առողջական վիճակի վրա արցախյան պատերազմն իր ամենադաժան հետքն է թողել։ Երբեմնի ազատամարտիկն այժմ հայտնվել է Ստեփանակերտի հոգեթմրաբանական դիսպանսերում։
Արամի հանգիստ ու վստահ հայացքը զրույցի հենց սկզբից հուշեց, որ նա քչախոս է։ Միայն պատմեց, որ Ղարաբաղի տարբեր բնակավայրերի ազատագրմանն է մասնակցել, ինչպես նաեւ` Լաչինի միջանցքի համար մղվող մարտերին։
39-ամյա Արամը, ով արցախյան պատերազմի ակտիվ մասնակիցներից էր, դիսպանսերում հայտնվեց այն ժամանակ, երբ հերթական նոպան արդեն շատ լուրջ էր։ Նա, բժշկի խոսքերով, տառապում է շիզոֆրենիայով։
Արամի պես նախկին ազատամարտիկներ էլի կան դիսպանսերում։ Իսկ թե հաշվառված 2000 հիվանդներից քանի՞սն են նախկին ազատամարտիկ, դիսպանսերի գլխավոր բժիշկ Էռնեստ Գրիգորյանը չկարողացավ ասել, քանի որ նման տվյալներ չունեն, միայն նշեց, որ 2000 հիվանդների մեծամասնությունը հոգեկան խանգարումներ ունի։
Նախկին ազատամարտիկի ծնողները` Արուսյակ եւ Ռաֆայել Կոստանդյանները, պատմում են, որ մարտական գործողություններից մեկի ժամանակ Արամը վիրավորվել էր ոտքերից, եւ մինչեւ հիմա բեկորները ոտքերում են, իսկ որոշ ժամանակ անց նրա մոտ արկ պայթեց ու նրան մի քանի մետր շպրտեց։ «Արդյունքում Արամս գլխի վնասվածք ստացավ, ինչն էլ հասցրեց կանտուզիայի ու հոգեկան խանգարումների»,- լացակումած հիշում է մայրը։ Նրա խոսքերով` Արամը դրանից հետո էլ աշխատում էր պաշտպանության բանակի զորամասերից մեկում, սակայն, օրերից մի օր գործընկերները նրան բերեցին տուն, քանի որ վիճակը շատ լուրջ էր` հերթական նոպան էր ունեցել։
Հայրը լավ է հիշում այն օրը, երբ գնաց Արամին Չիտայից բերելու։ Խորհրդային բանակում էր ծառայում։ «1990-ին էր, երբ գնացի նրա հետեւից, ենթասպա էր Արամը։ Այստեղ կադրերի կարիք կար, որոշեցի նրան հայրենիք բերել։ Դա միայն իմ որոշումը չէր, Արամն ասում էր, որ պետք է վերադառնալ Ղարաբաղ, քանի որ հայրենիքում արդեն մարտական գործողություններ էին սկսվել»,- պատմում է Ռաֆիկ քեռին։
Եկան Ստեփանակերտ։ Արամը ծառայությունը նախ շարունակեց խորհրդային բանակի` Ստեփանակերտում տեղակայված զորամասում, իսկ հետո միացավ իր հասակակից ազատամարտիկներին։ «Հեռատես մարդիկ այդ ժամանակ տղաներին հանում էին Ղարաբաղից, իսկ ես Արամին բերեցի, եւ արդյունքում...»,-արցունքները հազիվ զսպելով` ասում է հայրը։
«1995 թվականին էր, երբ հերթական նոպայից հետո ընկերները Արամին տուն բերեցին։ Դրանից հետո նրան տարանք Հայաստան` Նորքի հոգեբուժարան, որտեղ նա մեկ ամիս բուժում ստացավ։ Հետո եկանք տուն, սակայն որոշ ժամանակ անց Արամի վիճակը նորից վատացավ, ու ստիպված եղանք նրանք տանել Ստեփանակերտի հոգեթմրաբանական դիսպանսեր, որտեղ նա մշտապես չի մնում։ Հաճախակի տուն է գալիս, բայց երբ վատանում է, նորից տանում ենք դիսպանսեր»,- պատմում է Ռաֆիկ քեռին։ Բացի Արամից` նա երկու տղա էլ ունի, երկուսն էլ` երաժիշտներ։
«Արամս էլ էր երաժշտություն շատ սիրում։ Երաժշտական ուսումնարանն է ավարտել ու մինչեւ բանակ գնալը տարբեր քեֆերում կլառնետ էր նվագում։ Շատ ուրախ ու կենսախինդ տղա էր։ Ո՞վ կմտածեր, որ անբուժելի հիվանդություն կստանա Արամս»,- արցունքները սրբելով` շարունակում է մայրը` տիկին Արուսյակը, ով երկու օրը մեկ Արամի համար ուտելիք է տանում դիսպանսեր։ «Այնտեղ կերակրում են, ուղղակի Արամը տնական ճաշ է սիրում»,- ասում է մայրը։
Ծնողների խոսքերով` տղան նոպաների ժամանակ ավելի ագրեսիվ է դառնում եւ կարող է ջարդել տարբեր իրեր, նույնիսկ խփել նրանց։ «Դրա համար էլ հերթագրվել ենք, որ Արամին առանձին բնակարան տրամադրեն։ Այսպես հնարավոր չէ, երկու տղա ունենք, հարս ու թոռներ, ինչ-որ չափով վտանգավոր է»,- ասում է Ռաֆիկ քեռին, ով, հոգու խորքում չհաշտվելով տղայի հիվանդության հետ, ամեն կերպ փորձում է ապահով ու լավ կյանք ստեղծել նաեւ մյուս տղաների ու թոռների համար։
Ի տարբերություն Արամի, դիսպանսերի հիվանդներից մեկը` Նվեր Գասպարյանը, ավելի անհանգիստ էր զրույցի ժամանակ։ Նա ինձ երկար նայելուց հետո տվեց իր առաջին հարցը. «Ինձ կօգնե՞ս այստեղից դուրս գամ»։
1974 թվականին ծնված Նվերն էլ է պատերազմի մասնակից։ Նա մասնակցել է Կարմիրավան գյուղի, ինչպես նաեւ` Ճիլոտ կոչվող տեղամասի մարտական գործողություներին։ «Պատերազմի ժամանակ կանտուզիա եմ ստացել։ Արդեն 10 տարի է այստեղ եմ։ Ամեն ինչ նորմալ է, ուզում եմ տուն գնալ»,- կցկտուր խոսում է Նվերը, որը նույնպես շիզոֆրենիայով է տառապում։
Նույն հիվանդությունը պատերազմից «ժառանգեց» նաեւ 39-ամյա տղամարդը, որը չցանկացավ իր անունը տալ։ Միայն ասաց, որ Ասկերանի շրջանում է ապրում եւ հերթական անգամ եկել է դիսպանսեր` դեղեր ստանալու։ «1992-ին Ֆիզուլիի մոտ ականի վրա եմ պայթել։ Մեկ սուտկա առանց գիտակցության պառկած էի, հետո պարզվեց, որ կանտուզիա եմ ստացել»,- պատմում է տղամարդը, ով ամեն կերպ փորձում էր թաքցնել իր հայացքը, մի քիչ կարմրած աչքերը։
Նա ասում է, որ նոպաներ է ունենում տարբեր պատճառներով` ցրտից, խմիչք օգտագործելուց (թեկուզ կես բաժակ), աղմուկից, ջղայնանալուց։ «Իսկ թե ի՞նչ է կատարվում ինձ հետ, ես չգիտեմ։ Դա պետք է կնոջիցս հարցնեք, նա է այդ ամենը տեսնում ու երբեք ինձ չի պատմում»,- ասում է 39-ամյա տղամարդը, որն արդեն 4 տարի է դեղեր է օգտագործում։ «Այս դեղերով եմ յոլա գնում, եթե սրանք չլինեն, շատ վատ կզգամ ինձ»,- հավաստիացնում է նա։
Հիվանդներից չկարողացա պարզել` նրանց հետ հոգեբաններ աշխատո՞ւմ են, թե՞ ոչ։ Հարցը հնչելուց հետո նրանք զարմացած ինձ էին նայում։ Միայն ասացին, որ դիսպանսերում հատուկ սենյակ կա, որտեղ զբաղվում են` նկարում են, կարդում եւ այլն։
Իսկ դիսպանսերի գլխավոր բժիշկը տեղեկացրեց, որ հատուկ սենյակ ունեն ու հոգեբան, որն աշխատում է հիվանդների հետ։ «Բայց դա կատարվում է միայն հիվանդների ցանկությամբ։ Նա պետք է ցանկանա, որ հոգեբանը նրա հետ աշխատի, ստիպողաբար չենք կարող դա անել»,- ասում է գլխավոր բժիշկը, որի հավաստիացմամբ` նախկինում դրսից մասնագետներ էին գալիս, բայց արդեն մի քանի տարի է ոչ ոք չի այցելում նրանց։

They Returned from the War “Inheriting” Incurable Maladies
The war in Artsakh has left its disastrous stamp on the health of Aram Kostanyan. The former freedom fighter now shows up at the psychiatric clinic.
The ease he expressed at the beginning of our conversation would prove that he wasn’t a very talkative person. He only said that he participated in the liberation of various areas of Karabakh, including the Lachin corridor.
39 year-old Aram started coming to the clinic when his successive nervous attacks began to worsen. His doctor says Aram suffers from schizophrenia.
There are other former war vets who also visit the clinic. Dr. Ernest Grigoryan, the clinic’s chief physician, states that they do not possess statistics that show how many of the clinic’s 2,000 patients are former vets.
The parents of Aram, Aryusak and Rafael Kostanyan, recount that during one battle Aram was wounded in the feet and that ammo fragments are still embedded there. They say that later on a shell exploded close to his position that threw him several meters back.
Shaking with emotion Aram’s mother recounted that, “My boy was wounded in the head and received a concussion and recurring psychological disorders.” She continued that Aram started to work at one of the army bases but that one day a fellow worker brought him home since his nervous spasms had really gotten bad.
Aram’s father remembers well the day he went to bring his son back from the city of Chita in Russia. He was serving in the Soviet army. Raffik recounts that, “In 1990, I went looking for him. At the time Aram was a NCO in the army. They needed officers here so I went to bring him back to Armenia. Aram also expressed the wish t go to Karabakh since military operations had already begun.”
They returned to Stepanakert. Aram continued to serve in the Soviet army base there but soon joined up with other freedom fighters of his own age. “At the time, the far-sighted people were sending their boys out of Karabakh while I brought him there and, as a result...” the father breaks off his trembling words.
“It was in 1995 when they brought Aram to the house from work after a series of nervous attacks. Afterwards they took him to the Nork psychiatric center in Armenia where he was treated for one month. His condition again worsened after returning home and we were forced to admit him to the psychiatric clinic in Stepanakert as an out-patient” says Aram’s father. Rafael has two other sons besides Aram who are also musicians.
“My Aram also loved music very much. He graduated from a music institute and would play the clarinet at various celebrations before joining the army. He was a very happy and out-going boy. Who would have thought my Aram would suffer from this incurable disorder?” Mrs. Aryusak says wiping tears from her eyes.  Every two days she brings home cooked meals to Aram at the clinic. The mother says, “They serve meals there as well, but my boy prefers my cooking.”
The parents say that Aram becomes physically aggressive during his seizures, breaking household items and even assaults them. His father says, “That’s why we’ve applied for a separate apartment for him. With two other boys and their families as well in the house, conditions aren’t that safe.” Rafael, who still hasn’t come to terms with Aram’s disorder, does all he can to guarantee that his two other sons and grandkids lead normal lives.
Contrary to Aram, another clinic patient, Nver Gasparyan, was more agitated during our talk. After staring at me for a while he asked his first question, “Can you help me get out of this place?”
Nver was born in 1974 and participated in the war. He fought in the village of Karmiravan and participated in military operations in the Jilut area. Nver, who also suffers from schizophrenia, speaks incoherently, “I received a concussion during the war. I’ve been here for ten years. Everything is normal now and I want to go home.”
Another 39 year-old male patient, who didn’t wish to give his name, “inherited” the same disorder from the war. He only stated that he lives in then Askeran area and that he frequently comes to the clinic to get his drug prescriptions. “In 1992 I tripped a landmine under foot in the Fizuli region. I was laid up unconsciousness for a day. Afterwards, they found that I had received a concussion,” trying to avert his bloodstained gaze.
He says his seizures are triggered by a variety of reasons - the cold, drinking, even half a glass, noise and anger. “What happens when an attack occurs, I couldn’t say. You’d have to ask my wife. She sees it all but never tells me.” The 39 year-old has been a patient at the clinic for 4 years already. He confesses that, “If it weren’t for the drugs he takes, things would be much worse.”
I wasn’t able to find out from the patients whether psychologists treat them or not. They appeared amazed by the question. All they said was that there’s a separate room at the clinic where they can go to read, paint, etc.
The Chief Physician at the clinic informed me that a psychologist did work with the patients in a separate room. “ But only if the patients request such treatment, he continued. “ The patient must express such a desire, we can’t force the patient to see the psychologist.” He concluded by noting that specialists used to visit the clinic but that no such people have seen the patients for several years.