Արթուր Բաղդասարյանի միակ հույսը մնացել են հաշմանդամները
Խորհրդարանական ընտրություններից 9 ամիս առաջ մարզերում արդեն մեկնարկել է քարոզարշավը: Իշխանական կուսակցություններից յուրաքանչյուրը ջանում է ընտրողներին համոզել, որ ինքն ավելի սրտացավ է գյուղացու հոգսերի նկատմամբ, քան մնացած կուսակցությունները: Հիմա իսկը ժամանակն է Գեղարքունիքի պես աղքատ մարզում տուկի թել, սերմնացու կարտոֆիլ բաժանելու համար՝ պայմանով, որ «նվերի» դիմաց ընտրողը հենց այդ կուսակցությանը ձայն տա:
Վարդենիսի տարածաշրջանում կոալիցիան ակտիվացել է: ՀՀԿ-ն, ԲՀԿ-ն եւ ՕԵԿ-ը սկսել են իրարից ընտրող փախցնել ու արագացված կարգով նրանց կուսակցականացնել: Իշխանական կուսակցության տարածքային գրասենյակները, որ անցնող 4 տարում երբեւէ չեն հետաքրքրվել գյուղացու գոյությունով, հիմա կուսակցական ակտիվիստների միջոցով «սկաուտականի» կերպարով օգնության ձեռք են մեկնում գյուղացուն՝ առաջարկելով իրենց կուսակցության փոքրիկ «նվերը»: Դրանից հետո արդեն հաջորդ քայլն է: Գյուղացին տանը նստած՝ մեկ էլ թակում են դուռը, թե դու արդեն կուսակցության անդամ ես եւ որպես հավատարիմ կուսակցական՝ ընտրություններին պիտի «մեր օգտին աշխատես»:
Գրեթե նույն տարբերակով էլ վերջերս «Օրինաց Երկիր» կուսակցության անդամ են դարձել Գեղարքունիքի մարզի Տրետուք համայնքի բնակիչներ Հովհաննես Բաղդասարյանը, կինը՝ Սուսունց Գյուլին եւ նրանց 19-ամյա որդին՝ Դավիթը: Տարբերությունն այն է, որ այս ընտանիքը դեռեւս օգնություն չի ստացել ՕԵԿ-ից, սակայն կուսակցության ղեկավարի անունով նամակն արդեն ուղարկված է: Հովհաննեսն ու իր կինը հաշմանդամ են, նրանց միակ խնամակալը որդին է, ով չի աշխատում: Ապրում են ամսական 38.700 դրամ գումարով, որից 10.500 դրամը կնոջ թոշակն է, 14.700 դրամը՝ ամուսնու: 13.500 դրամ էլ նպաստն է: «Հոգիներս ենք պահում, որ չընկնենք մեռնենք, 38.000 դրամով ապրել կըլնի՞»,-ասում է Սուսունց Գյուլին:
Ամուսինն էլ անկեղծացավ, թե կուսակցական են դարձել, որ իմանան` իրենց նման ապրող մարդ էլ գոյություն ունի, ու ինչ-որ բանով իրենց էլ օգնեն:
Սուսունց Գյուլին պատմեց, որ իրենց տուն եկել է «Օրինաց երկիր» կուսակցության Վարդենիսի գրասենյակի ղեկավարը եւ ասել է, որ պիտի անդամագրվեն կուսակցությանը եւ ընտրություններին էլ ձայն տան ՕԵԿ-ին: Հաշմանդամ ամուսիններին նույնիսկ տարել են Վարդենիս, ինչ է թե կուսակցության ղեկավար կազմից հյուրեր են եկել Վարդենիս ու պիտի հանդիպում լինի կուսակցականների հետ: «Եկել տարել են, ես էլ քյացել եմ: Խի՞ պիտի ուրիշ կուսակցության անդամ ըլնեի՞: Սխալ բան եմ արե՞լ, իմ բալա»,- վախվորած հարցնում էր Սուսունց Գյուլին:
Ամուսինն էլ հանգստացրեց կնոջը, թե «մի վախի, Աստված մեծ ա»: Հովհաննես Բաղդասարյանն ու իր կինը փախստական են: Ամուսինը 1990-ականների սկզբներին արտագաղթել է Խանլարի շրջանի Ազատ գյուղից, կինը՝ Գետաշենից: Հովաննեսի ասելով՝ ինքը հաշմանդամ է դարձել կարիքից ելնելով, դրա համար էլ հիմա կուսակցական լինելով է փորձում ընտանիքի կարիքները հոգալ: Նա պատմում էր, որ 1992 թվականին կարիքից դրդված որոշել է գնալ Քարվաճառ` «ավար» բերելու: Ճանապարհին հայ զինվորականները նրան բռնել տարել են զորանոց, որպեսզի ուղարկեն մարտի դաշտ, սակայն տեսել են, որ 55 տարեկան է, բաց են թողել: Հովհաննեսն այնտեղից սարերով է եկել տուն: Ճանապարհին ոտքերը ցրտահարվել են, բուժվելու համար գումար չի ունեցել, այդ իսկ պատճառով երկու ոտքերն էլ կտրել են:
Ասում է, որ մարզպետարանն իրեն հաշմանդամության սայլակ տվել է, սակայն շատ բարձր է եւ չի կարողանում ազատ տեղաշարժվել, դրա համար ստիպված ձեռքով սարքած սայլակից է օգտվում: Վերջում նա խնդրեց, որ համապատասխան մարմիններին միջնորդենք իրեն ծերանոց տանելու հարցում, քանի որ տանը կենցաղային պայմաններ չունեն, իսկ ձմռանը սայլակով ներս ու դուրս անելը իսկական տանջանք է իր համար:
Ընտանիքի անդամներն ամեն պահի սպասում են, որ իրենց տան դուռը պիտի թակեն ՕԵԿ կուսակցության անդամները եւ օգնություն առաջարկեն: Արդեն մեկ ամիս է, սպասում են կուսակցականների այցին, բայց նրանք չեն գալիս ու չեն գալիս:

Единственной надеждой Артура Багдасаряна остались инвалиды
За 9 месяцев до парламентских выборов в областях уже началась предвыборная кампания. Каждая из властных партий стремится убедить избирателей в том, что к проблемам крестьян она относится с большей сердобольностью, чем другие. В такой бедной области, как Гегаркуник, сейчас самое время раздавать семенной картофель с условием, что против этого “подарка” избиратель отдаст свой голос именно за эту партию.
В Варденисском районе коалиция действует весьма активно. Республиканская партия, “Процветающая Армения” и “Оринац еркир” уводят друг у друга избирателей и в ускоренном порядке принимают их в свои ряды. Территориальные офисы властной партии, которые за последние 4 года ни разу не интересовались существованием крестьян, сейчас с помощью напоминающих скаутов партийных активистов протягивают крестьянам руку помощи, предлагая от своей партии маленький “подарок“. Затем следует новый шаг. В доме крестьянина раздается стук в дверь, заходят люди и заявляют: ты уже член партии, и как верный партиец должен работать на выборах “в нашу пользу“.
Практически по такому принципу на днях членами партии “Оринац еркир“ стали жители села Третук области Гегаркуник Ованнес Багдасарян, его жена Гюли Сусунц и их 19-летний сын Давид. Разница лишь в том, что эта семья пока не получила помощь от ПОЕ, однако письмо на имя руководителя партии уже отправлено. Ованнес и его жена – инвалиды, их единственным опекуном является сын, который не работает.
Живут на 38.700 драмов в месяц, из которых 10.500 –пенсия жены, 14.700 – мужа. Еще 13.500 составляет пособие. “С трудом поддерживаем свое существование, чтобы не умереть. Разве на 38.000 проживешь“,- говорит Гюли. Ее муж признался, что стал членом партии, чтобы там знали, что есть такие люди, как они, чтобы им чем-нибудь помогли.
По словам женщины, к ним пришел руководитель варденисского офиса партии “Оринац еркир“ и сказал, что они должны вступить в партию и на выборах отдать голоса за ПОЕ. Супругов-инвалидов даже повезли в Варденис, где должна была состояться встреча членов партии с приехавшими туда представителями руководящего органа. “Меня повезли, я и поехала. А почему я должна была стать членом другой партии. Сынок, я что-то не то сделала? “,- испуганно спросила Гюли Сусунц. Муж успокоил ее: “Не бойся, Бог милостив“.
Ованнес Багдасарян и его жена беженцы. В начале 1990-х годах муж бежал из села Азат Ханларского района, а жена – из Геташена. По словам Ованнеса, инвалидом он стал по бедности, поэтому сейчас, вступая в партию, хочет каким-то образом решить проблемы семьи. По его словам, в 1992 г., движимый нуждой, он отправился в Карвачар за трофеями, но по дороге его задержали армянские солдаты и решили отправить на поле боя. Однако увидев, что ему 55 лет, отпустили. Оттуда Ованнес добирался домой горами.
По дороге отморозил ноги, а поскольку денег на лечение не было, то ему ампутировали обе конечности. Ованнес сообщил, что областная администрация выделила инвалидное кресло, но оно очень высокое, и он не может в него садиться, поэтому вынужденно пользуется самодельной коляской. Мужчина попросил помочь ему переехать в интернат для престарелых, так как дома бытовых условий нет, а зимой передвигаться на коляске из дома во двор и обратно для него настоящее мучение.
Семья каждую минуту ждет, что в дверь постучат члены ПОЕ и предложат помощь. Уже месяц ждут прихода однопартийцев, но их нет и нет.