Բնապահպանները ճշտում են
ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը դեռեւս չգիտի, թե ո՞վ կամ ո՞վքեր են ողջ աշխարհի որսորդներին իտալական «Արարատ Սաֆարի» ընկերության միջոցով Հայաստանի Արարատյան դաշտավայրում թռչունների որս առաջարկում:
Նախարարության տեսուչները երեկվանից անընդհատ փորձում են զանգահարել կայքում նշված հայաստանյան բջջային (093 55-59-70) եւ քաղաքային (010 55-71-06) հեռախոսահամարներով, որպեսզի պարզեն որս կազմակերպողների ինքնությունը, սակայն այդ զանգերին ոչ ոք չի պատասխանում:
Կայքում նշված է նաեւ հասցե Երեւանում` Չարենցի 40: Այդ հասցեում գրանցված է բազմաբնակարանային շենք: Տարբեր մուտքերում բնակվող 5 բնակիչներից ոչ ոք չէր լսել նման ընկերության մասին:
Փոքր-ինչ տարօրինակ է, որ բնապահպանության նախարարության տեսուչները ոստիկանության աշխատակիցների հետ միասին մինչեւ հիմա չեն կարողանում պարզել այդ մարդկանց ինքնությունը կամ գտնվելու վայրը, մանավանդ, որ կայքում լուսանկարներ կան:
Բնապահպանության նախարարության հանրության հետ կապերի բաժնի պետ Արծրուն Պեպանյանն ասում է, որ այս պահին նրանք ճշտում են բոլոր տվյալները: «Առայժմ, քանի դեռ չունենք կոնկրետ տվյալներ, մենք հայտարարում ենք, որ նման բան չկա»,- ասում է նա:
Խմբ. կողմից - Բնապահպանության նախարարությանը խորհուրդ ենք տալիս տեղեկատվություն ստանալու համար դիմել նախարարության Մասիս քաղաքի բնապահպանական տեսչություն, որի հսկողության ներքո է գտնվում լուսանկարներում պատկերված Արմաշի լճերի տարածքը, իսկ լուսանկարի որսորդներից մեկը Մասիսի բնակիչ է:

Bird Hunting in Armenia - The Ministry Of Nature Protection Investigates
Department heads at the Ministry in Yerevan have been calling the telephone numbers listed on the website in an attempt to find out more about this heretofore unknown company. (The telephone numbers on the site are: Cell-093-55-59-70 and City-010-55-71-06). So far they haven’t been able to get through to anyone at these numbers.
There’s also a Yerevan address noted on the website-40 Charents Street. There’s an apartment building located at this address and all of the 5 families residing there said they had never heard of Ararat Safari.
It’s a bit odd that Ministry officials, in conjunction with the Police, have not yet been able to find out anything regarding the identity of the company personnel or the location of the hunts, especially given the fact that the site contains several photos.
Arcrun Pepanyan, Head of the Ministry’s Press Relation’s Department, said that they are presently investigating the matter. He stated that, “Given that we have no positive evidence to the contrary, we declare that such a company doesn’t exist.”
Editor’s Note - We would advise the Ministry to contact its local department in the city of Masis, under whose jurisdiction is located the Armash wetlands shown in the photographs. By the way, one of the hunters shown in the photos is a resident of Masis.