Ծաղկաշենում մարդիկ ոչ միայն ապրում են, այլեւ հարկեր են վճարում
Գեղարքունիքի մարզի Ծաղկաշեն համայնքը մարզկենտրոն Գավառից ընդամենը 10 կմ է հեռու, սակայն երբ հասնում ես Ծաղկաշեն, թվում է, թե քաղաքակրթությունից հեռացել ես հարյուրավոր կիլոմետրերով:
Իհարկե, սա չի նշանակում, թե Գավառը քաղաքակրթության վկայությունն է: Գավառ-Ծաղկաշեն ճանապարհի` աղբանոցի վերածված մի նկատելի հատված ակնհայտորեն բացառում է այդպիսի մտայնությունը: Ու եթե Գեղարքունիքի մարզկենտրոնի ծայրամասն է այդքան բարձիթողի վիճակում, ապա ինչքա~ն խնդիրներ կլինեն սարերի փեշերին գտնվող Ծաղկաշեն գյուղում:
Ծաղկաշենը Գավառի վարչատարածքի միակ համայնքն է, որ գտնվում է այդքան մեկուսացած դիրքում: Նպաստավոր չեն նաեւ բնակլիմայական պայմանները: Ծաղկաշենի վարելահողերը գտնվում են ծովի մակերեւույթից 2300-2400 մ, խոտհարքների մեծ մասը` 2400 մ, իսկ արոտավայրերը` մինչեւ 2480 մ բարձրության վրա: Համայնքի` բարձրլեռնային լինելու հանգամանքը չի նպաստում հողագործության զարգացմանը: Համայնքի 20 տնտեսություններ սարերի թեք լանջերին գտնվող իրենց հողերը սեփականաշնորհումից ի վեր չեն կարողացել օգտագործել, քանի որ ձնհալից հոսող ջրերը խոր ու մեծ առուներ են բացել այդ հողակտորներում: Անասնապահությունն էլ չի զարգանում, քանի որ ծախսերը չեն արդարացվում: 1 խոտի հակի հաշվով ծախսերն այս տարի կազմել են 550 դրամ, մինչդեռ համայնքում այն վաճառվել է 600 դրամով: Այդ պատճառով էլ մարդիկ մեծամասամբ նախընտրում են գնել եւ ոչ թե հավաքել խոտը:
Վատ են գործերը նաեւ ջրամատակարարման ոլորտում: Ոռոգման ջուր համայնքը չունի, իսկ խմելու ջրի հարցը լուծվել է համայնքում տեղադրված 6 ծորակների միջոցով, որոնք ինքնահոս ջուր են մատակարարում: Որեւէ տնտեսություն իր բակում, առավել եւս տանը, ջուր չունի: Իսկ այս տարվա ցուրտ օրերին համայնքի բնակիչները միայն մեկ ծորակից էին ջուր վերցնում, քանի որ մնացած 5-ը սառել էին: Գյուղի տների կեսից ավելին, որոնք գտնվում են Գավառագետի ափին, հարցը լուծել են ջրհոր փորելով: Սակայն ջրհորներից հանած ջուրը, որ գոյանում է գետի ջրերի ու ձնհալի արդյունքում, մաքուր չի, ուստի օգտագործում են միայն անասունների համար: Անցած ձմռանը, երբ սառել էր անգամ ինքնահոս ջրի ակունքը, մարդիկ ճարահատյալ խմելու նպատակով օգտագործում էին ջրհորների ջրերը: Սակայն այս ջրհորներն էլ սեզոնային են, դրանք գետի վարարումներից ու ձնհալից հետո ցամաքում են:
Ծաղկաշենն ունի 661 բնակիչ, 176 տնտեսություն, եւ համայնքի գրեթե բոլոր ընտանիքներն էլ դրսում աշխատող 1-2 մարդ ունեն: Այլապես, համայնքում մնալով, տուն-տեղ պահելու հնարավորություն չկա:
Այս իրավիճակում արդեն «օրինաչափ» է թվում համայնքապետարանի եւ համայնքային ենթակայության 2 կազմակերպությունների (գրադարան, մշակույթի տուն)` տարիներ շարունակ կուտակած աշխատավարձերի ու սոցվճարների պարտքերի առկայությունը: Այս խնդիրը քննարկվել է Ծաղկաշենի 2008 թ. հունվարի 15-ի ավագանու նիստում, եւ ավագանու որոշմամբ հաստատվել է ժամանակացույց, ըստ որի` նախատեսվել է 6 միլիոն 796 հազար դրամ պարտքը մարել առաջիկա 7 տարիների ընթացքում:
Համայնքապետարանն ունի նաեւ 303 հազար 400 դրամ գույքահարկի եւ 3 մլն 452 հազար հողի հարկի ապառքներ: Գույքահարկի ապառքները հիմնականում գոյացել են չշահագործվող, սակայն հաշվառման մեջ գտնվող 20-25 տրանսպորտային միջոցների համար չկատարվող վճարումներից: Հողի հարկերի ապառքներն առաջացել են հողերի չօգտագործվելու, քիչ եկամտաբերության եւ այլ օբյեկտիվ պատճառներով:
2008 թ. ընթացքում Ծաղկաշենում ավագանին արդեն 3 նիստ է հրավիրել եւ հաստատել է որոշումներ համայնքի 2007 թ. բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվության, 2008 թ. բյուջեի, անասնագլխաքանակի հաշվառման մասին եւ այլն: Ավագանու նիստերի արձանագրության մատյանում նիստերը պատշաճ արձանագրված են, ելույթները մեջբերված են հասկանալի համառոտագրությամբ, ինչը դժվար է նկատել այլ համայնքների շատ արձանագրություններ ուսումնասիրելիս: Համայնքի ավագանու անդամ Ջանիկ Պապեյանն էլ նշեց, որ ավագանու նիստերի մասին իրենց տեղեկացնում են օրենքով սահմանված ժամկետներում, ինչպես նաեւ` ավագանու նիստերի մասին նախապես հայտարարություններ են տեղադրվում համայնքի 2 ցուցատախտակներին:
2007 թ. Ծաղկաշենն էական աջակցություն է ստացել պետությունից. վերանորոգվել են Գավառագետի վրա կառուցված 3 կամուրջներից 2-ը, որոնք քանդվել էին գետի գարնանային հեղեղումներից:
Անհրապույր, ալյումինե դուռ ու լուսամուտ ունեցող համայնքապետարանի դուռը կիսաբաց պահելու համար ծաղկաշենցիներն օգտագործում են 2 քար: Ավելի տխուր պատկեր է ներսում: Գորշ միջանցքներ, իսկ ընդհանուր բաժնում` խորհրդային շրջանից մնացած գրասեղաններ ու մի քանի հնամաշ աթոռներ: Համայնքապետարանի աշխատակազմի քարտուղար Սեդրակ Մարգարյանը հայտնեց, որ ձմռանը կարողացել են էլեկտրաէներգիայով ջեռուցել միայն համայնքի ղեկավարի աշխատասենյակը, իսկ այս տարի ցանկանում են վերանորոգել ու աշխատանքային փոքրիշատե բավարար պայմաններ ստեղծել համայնքապետարանում:
Ծաղկաշենի ու ծաղկաշենցիների վիճակը բնութագրական է հանրապետության բազմաթիվ այլ համայնքների էլ: Փոքր, հեռավոր, մեկուսացած, բարձրլեռնային ու սահմանամերձ համայքների խնդիրների շարանն անվերջ է: Մեծ համայնքներն էլ իրենց խնդիրներն ունեն, սակայն ակնհայտ է մի բան. «Տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքով համայնքի կարգավիճակ ունեցող 45 բնակչով Գեղաքարի, 661 բնակիչ ունեցող Ծաղկաշենի, 11 հազար բնակիչ ունեցող Վարդենիկի կամ 26 հազար 400 բնակիչ ունեցող Գավառի միջեւ հավասարության նշան է դրված: Իսկ եթե Գեղարքունիքի մարզի այս համայնքների բնակչության թվաքանակի հետ համեմատենք մարզի կարգավիճակ ունեցող Երեւանի համայնքներից մեկի բնակչության թվաքանակը, պարզապես տխուր ու միաժամանակ զավեշտալի կլինի: Նաեւ` անարդար...
Բնական է, որ համայնքի զարգացման հեռանկարն այս պարագայում դժվար է պայմանավորել ներքին հնարավորություններով ու ռեսուրսներով, իսկ արտաքին հնարավորություններին ու աջակցություններին ապավինելը փոխում է տեղական ինքնակառավարման բովանդակությունն ու իմաստը: Յուրաքանչյուր խնդիր հիշատակելուց հետո ծաղկաշենցիներն արտահայտում են իրենց ակնկալիքները կառավարությունից աջակցություն ստանալու մասին: Մինչդեռ սա չի խոսում հօգուտ ապակետրոնացման, որին, իբրեւ թե, ձգտում են մեր իշխանությունները` միաժամանակ ամուր պահելով այն թելերը, որոնք վերահսկելի ու կառավարելի են դարձնում ՏԻՄ-երին: Սակայն վերահսկելի ոչ թե տեղական ինքնակառավարման սկզբունքների կենսագործման, այլ հենց իշխանությունների վերարտադրության ապահովման գործառույթների առումով:
Երբ Ծաղկաշենի մասին տպավորություններս նկարագրում էի Գեղարքունիքի մարզի համայնքներին լավատեղյակ մի ֆինանսիստի, վերջինս ուշագրավ կարծիք հայտնեց. «Ախր այդ սարերի տակն ապրող ժողովրդին միայն այդ տարածքում ապրելու համար պարզապես պետք է ազատել հարկերից»:

The People of Tzaghkashen Work and Pay Taxes Too
The village of Tzaghkashen in Gegharkunik Marz lies only 10 kilometers from the regional center of Gavar. Upon entering the village however you would think that you’ve entered a place hundreds of kilometers from the last outpost of civilization.
Of course, this doesn’t mean that Gavar itself is some shining example of what civilization has to offer. The stretch of road linking Gavar and Tzaghkashen has become a veritable garbage dump. Tzaghkashen remains the only settlement in the Gavar administrative district that is totally isolated. The village’s natural climatic conditions aren’t the best either. Its arable lands lie some 2300-2400 meters above sea level, most of its meadowlands at 2400 meters and its pasturelands even higher at 2480 meters. The lofty elevation of the village has worked against the development of agriculture.
The twenty families whose land is situated on the steep slopes of the mountains haven’t been able to work the land since they were privatized. Every year the melting snows run down in torrents, cutting the land up with deep and wide ditches. Animal husbandry also hasn’t been developed since the sector hasn’t proved to be cost effective. This year it cost 550 drams to produce one bale of hay, but hay is being sold in the village for 600 drams. Naturally, the villagers would rather buy hay given these conditions.
The village goes without water for irrigation while drinking water freely flows through six taps installed throughout the settlement. There is no family that has access to water in their courtyard, much less in their house. During the deep freeze of last winter only one of the six taps was operational, the others having froze up. Half of the village’s families, living next to the Gavar River, attempted to solve the water problem by drilling a well. But the water extracted, a mixture of river water and snow melt, proved to be dirty and unfit for human consumption and is only used for the animals. Many however were forced to drink this water when the taps froze last winter. But even the wells are seasonal and are dependent on snowmelt and the river flows.
Tzaghkashen has a population of 661 and 176 homesteads. Practically all have one or two family members working elsewhere since there is no other way to make ends meet.
Both the Village Municipality and the two other municipal institutions, the library and the cultural house, haven’t been able to pay salaries for years. This issue was taken up by a session of the Village Council on January 15, 2007. As a result, a timetable was drafted that envisages paying off the owed salaries of 6.8 million drams during the next seven years.
The Municipality also has property tax debts to the government of 303,400 drams and land tax debts of 3.5 million drams. The property tax debt mostly derives from the 20-25 vehicles registered to the village but never used and the land tax debt stems from paltry revenues and other objective conditions.
In 2007 Tzaghkashen received vital assistance from the state budget that was used to repair three of the two bridges spanning the Gavar River that had been damaged by spring floods.
The aluminum door leading into the unattractive one-windowed Municipal Office is propped open by two large stones. Once inside, the setting is even gloomier. Grey corridors lead to a general room furnished with tables from the Soviet era and a few battered chairs. Setrak Margaryan, the Municipality’s Secretary, noted that during the past winter they were only able to supply the Mayor’s office with electric heaters. This year they would like to renovate the entire building and make it somewhat presentable.
The situation of the village and its residents is characteristic of many other rural settlements in Armenia. The problems faced by small, remote settlements straddling the borders or located in the higher elevations are unending. While larger settlements have their problems as well, one thing is clear. According to the ROA law regarding “Local Self-Governance” there is no differentiation made between the following settlements: Geghakar (pop. 45), Tzaghkashen (Pop. 661), Vartenik (pop. 11,000) and Gavar (pop. 26,400). If we compare one of these settlements of Gegharkunik Marz with settlements of Yerevan (itself considered a Marz) based on similar population figures the result is sad and comical at the same time.
Naturally, it would be difficult to base the village’s future development solely on internal resources and potential. But by relying on external assistance and exigencies would distort the entire meaning and thrust of ‘local self-governance’. Residents of Tzaghkashen are quick to point out what they expect from the government in the way of assistance when they read out their long list of complaints. But this goes counter to the government’s stated plans to decentralize matters away from the capital Yerevan while at the same time maintaining the links necessary to make the “Local Self-Governance Bodies” accountable and controllable; controllable not by practicing the precepts of local governance but in terms of the central government controlling its functions.
When I was sharing my observations of Tzaghkashen with a certain businessman familiar with the villages of Gegharkunik, he made an interesting point, “The simplest way to keep those people living in the shadows of those mountains would be to cut all their taxes.”