«Նրանք բիզնես են անում, մենք հացի փող ենք աշխատում»
Այս տարվա փետրվարից եկեղեցական ամենաէժան մոմը թանկացավ 50 տոկոսով: Նախկինում այն արժեր 40 դրամ, հիմա` 60: Միջին մոմը 60 դրամից դարձել է 100 դրամ, մեծ մոմը 150-ից դարձել է 250 դրամ:
Եկեղեցի գնացող մարդիկ չգիտեն` ինչու՞ է մոմը թանկանում, դրա մասին չգիտեն նույնիսկ մոմավաճառները: «Մեզ ոչ մեկ ոչինչ չի ասում»,- ասում է Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու մոմավաճառը: Մոմի վաճառքի համար նախատեսված սեղանների մոտ փակցված են նոր գները. փոքր մոմը` 60 դրամ, միջինը` 100, իսկ մեծը` 250 դրամ:
Մայր Աթոռ Սբ. Էջմիածնի պաշտոնական մեկնաբանությամբ` եկեղեցական մոմերի թանկացումը պայմանավորված է մոմերի արտադրության համար գործածվող հումքի թանկացմամբ:
«Երեւի ամեն ինչ թանկանում է, մոմն էլ է թանկանում»,- ենթադրում է է 42-ամյա Գայանե Համբարձումյանը, որի հետ զրուցեցինք եկեղեցու բակում:
«Ես ամբողջ կյանքում միշտ 10 հատ մոմ եմ առել, հիմա, թանկանալուց հետո, 5 հատ եմ վերցնում: Եկեղեցուց դուրս մի կին 20 դրամով է վաճառում, բայց ես ուզում եմ եկեղեցուն աջակցել եւ ներսից եմ մոմ գնում: Ինչու՞ եկեղեցին ոչինչ չի անում մեզ ընդառաջ գալու համար»,- հարցնում է նա: Եկեղեցում ուրիշ կանայք նույնպես հավաստում էին, որ թանկացման պատճառով հիմա ավելի քիչ են մոմ գնում:
Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցի տանող աստիճանների ներքեւում երկու կին մոմ են վաճառում` հատը 20 դրամ: Նրանց վաճառած մոմը գրեթե ոչնչով չի տարբերվում եկեղեցու 60 դրամանոց մոմից (չափով մի քիչ փոքր է):
Մոմավաճառ կանայք ասում են, որ իրենց մոմն ընդամենը 10 դրամով է թանկացել, իսկ նախկինում ընդհանրապես 5 դրամով էին վաճառում: Նրանցից մեկը, գլխով ցույց տալով եկեղեցու կողմը, ավելացնում է. «Նրանք բիզնես են անում, մենք հացի փող ենք աշխատում»:
Եկեղեցու «խղճուկ» մրցակիցները ստիպված են էժան վաճառել նաեւ այն պատճառով, որ շատ հաճախ մարդիկ նախընտրում են մոմ գնել եկեղեցում` հավատալով, որ Էջմիածնի մոմաձուլարանում պատրաստված մոմերը օրհնված են:
«Անօրինական մոմավաճառները» խուսափում են երկար խոսել անծանոթ մարդկանց հետ: Ասացին միայն, որ մոմերը նրանք չեն պատրաստում, այլ վերցնում են հատուկ «մոմի ցեխից», բայց թե որտեղ` չասացին: Ակնհայտ է, որ դրանք գաղտնի են պատրաստվում:
«Հայկոպ»-ը պարսկական ապրանքների պահեստ է: Այնտեղ կարելի է գնել Պարսկաստանից ներկրած մոմի պատրաստման համար պարաֆին եւ նաեւ` արդեն պատրաստի եկեղեցական մոմեր:
Այդ մոմերը, սակայն, Պարսկաստանից չեն բերվում, այլ ներկրած պարաֆինից պատրաստվում են Հայաստանում: Իրանցի պահեստապետը նույնպես չասաց, թե ովքեր եւ որտեղ են պատրաստում այդ մոմերը: Նա միայն ասաց, որ պարաֆինն իսկապես թանկացել է. 1կգ պարաֆինը վաճառվում է 420 դրամով 350 դրամի փոխարեն:
Պարսկական պահեստում փոքր չափսի մոմերը Էջմիածնի նույն չափի մոմերից թերեւս միայն գույնով են տարբերվում: Մեծերը` արտաքինից ոչնչով: Սակայն, դրանք անհամեմատ էժան են. 1 փոքր մոմն արժե 1.4 դրամ, կապոցով` 100 հատն արժե 150 դրամ: 1 մեծ մոմն արժե 7 դրամ, դրանք նույնպես վաճառվում են 100 հատանոց կապոցներով:
Իրականում անգամ մոմի հումքի թանկացման դեպքում ո՛չ ներկրողի, ո՛չ վաճառողի եւ ո՛չ էլ վերավաճառողի մոտ մոմերի թանկացումն այն աստիճանի չէ, որ մարդկանց մոտ զարմանք եւ վրդովմունք առաջացնի, ինչպես Էջմիածնի մոմերի դեպքում:
«Հետք»-ի խմբագրությունը նամակով դիմել էր Մայր Աթոռ Սբ. Էջմիածնի Տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Վահրամ քհն. Մելիքյանին` պարզելու, թե ինչու՞ են եկեղեցական մոմերը թանկացել: Էջմիածնի պատասխանը ճիշտ եկեղեցական ոգով է, քանի որ ավելի շատ հիշեցնում է կրոնական բարոյախոսություն, քան պաշտոնական պատասխան:
Պատասխան նամակում որպես զուտ տեղեկատվություն նշվել է, որ պատճառը հումքի թանկացումն է: Մոմի հումք ներկրում է Էջմիածնի մոմաձուլարանը, սակայն մեզ չեն պատասխանել, թե հումքի քանի՞ տոկոս գնաճ է եղել 2005թ.-ից սկսած:
Մենք խնդրել էինք նաեւ հնարավորություն տալ այցելել Էջմիածնի մոմաձուլարան եւ պարզել, թե ինչպե՞ս է գոյանում մոմի գինը: Հետաքրքիր էր պարզել նաեւ, թե, արդյոք, իրավունք ունե՞ն այլ կազմակերպություններ եկեղեցական մոմեր արտադրել, եթե ոչ, ապա ինչու՞ է եկեղեցական մոմի արտադրությունը Մայր Աթոռ Սբ. Էջմիածնի մենաշնորհը: Եվ էլի շատ հարցեր:
Այս բոլոր հարցերի պատասխանը մեկն էր. «Մոմավառությունը բարեպաշտական սովորություն է: Այն յուրաքանչյուր հայորդու նվիրատվությունն է եկեղեցուն: Հարկ է նշել, որ մոմավառությունը, իր խորհրդաբանական կողմից բացի, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի եւ թեմերի եկամտի միակ աղբյուրն է: Ուստիեւ մոմի գնի թանկացումը միայն չի բխում տնտեսագիտական հաշվարկներից: Մոմավառությունից գոյացած գումարով է, որ Եկեղեցին հոգում է իր վարչական ծախսերը, իրականացնում տարբեր սոցիալական ծրագրեր, կազմակերպում եկեղեցիների պահպանությունը:
Հայաստանյան թեմերի եկեղեցիներում վաճառվող մոմն արտադրվում է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի մոմաձուլարանում: Վաղուց ի վեր այդ մոմաձուլարանը գործում է Մայր Աթոռում, ինքն է ներկրում անհրաժեշտ հումքը եւ լիովին բավարարում է Եկեղեցու պահանջները` ապահովելով արտադրության բարձր որակ»:
Նամակի վերջում Վահրամ քհն. Մելիքյանը նշել է, որ պետք չէ մոմավառությանը մոտենալ կամ քննել իբրեւ առեւտրային կամ ձեռնարկատիրական գործունեություն:

Churchgoers have no idea why the price of candles has gone up; neither do those who sell candles. “They haven’t told us anything,” says a candle seller at the Gregory the Illuminator Church in Yerevan. A new candle price list has been affixed to the tables where the candles are sold.
According to the official reports from the Holy See of Etchmiadzin the price of candles has risen due to the increase in the price of the ingredients involved.
Gayaneh Hambardzumyan, whom we spoke to in the church courtyard, surmised that, “Perhaps the price of everything is going up, candles as well. All my life I’ve always bought 10 candles. Now, after the price rise, I only get 5. There’s a woman selling them for 20 drams a piece a bit down the way but I want to support the church and always buy from inside. Why doesn’t the church do anything to ease the burden?” Other women in the church also said that they’re now buying less candles as a result of the price hike.
At the foot of the steps leading to Saint Gregory’s two women were selling candles for 20 drams apiece. These candles were practically identical to the ones being sold by the church for 60 drams, maybe a tad smaller).
These women stated that their candles had only gone up by 10 drams and that they used to sell them for 5 drams apiece. Turning her head towards the church, one of the candle sellers stated that, “They’re doing business while we’re trying to make a living.”
Those competing with the church also have to undercut their prices because many people believe that church-bought candles, manufactured by Etchmiadzin, are officially blessed.
These “illegal candle sellers” avoided a lengthy conversation with us given that we were total strangers poking our nose around. They only said that they didn’t make the candles themselves but purchased them from a small time candle maker, but didn’t say where. It was clear that the candles were produced on the sly.
“Haykop” is a warehouse for Iranian goods where one can buy paraffin imported from Iran as well as ready made church candles. These candles are made here with the imported paraffin. The Iranian warehouse manager didn’t say who produced these candles or where they were made. He merely stated that the cost of paraffin had indeed gone up to 420 drams per kilo from 350 drams.
The small candles available at the warehouse only differed in color from the same sized ones produced by the Etchmiadzin foundry and there were no visible differences in the largest ones. There were great differences in the prices though. A small warehouse candle costs 1.4 drams or 150 drams for a bunch of 100 and the largest ones go for 7 drams apiece. These too are sold in packs of 100.
In any case, even with the increase in the cost of ingredients, the price of these candles hasn’t gone up so high to make the final consumer as flustered, as is the case with Etchmiadzin candles.
“Hetq” got in touch, in writing, with Father Vahram Melikyan, Director of the Department of Information at Etchmiadzin, to find out the reason for the price hike in their candles. Etchmiadzin’s response to our query sounded more like a sermon lecture than an official answer. The letter stated that the reason was price increase in the imported raw materials needed to manufacture candles. The letter failed to state what the actual percentage of the increase was since 2005.
We also requested permission to visit the candle foundry at Etchmiadzin for ourselves and ascertain what actually is involved in the final pricing of a candle. We also wanted to find out if other firms had the right to make candles for the church or if the Holy See of Etchmiadzin possessed a monopoly on candle making.
The answer to all these questions was the same. “The lighting of candles in the church is a custom representing piety. It is a gift that every faithful member of the flock makes to the church. Aside from its mystical symbolism, it’s the only source of income for the Holy See and the various Dioceses in Armenia. Thus, the price hike in candles doesn’t solely arise based on economic calculations. From the monies derived from the practice of candle lighting the Church covers its administrative costs and is able to implement social programs and other church maintenance duties. The candle foundry at Holy Etchmiadzin that has been operating since long ago produces all candles sold throughout the various dioceses in Armenia. The foundry imports the raw materials and manufactures candles to satisfy the demand, while maintaining a high degree of quality control.”
At the end of the letter Father Melikyan noted that the custom of candle lighting mustn’t be approached or scrutinized as a business-making process. From this statement we can perhaps assume that the reason for the price hike in church candles isn’t based on economic factors.