Ժողովուրդ եւ էլեկտորատ, կամ` արտաքին ու ներքին լեգիտիմության արանքում
Հայաստանում նախագահական ընտրություններն այս անգամ էլ ընթացան ետխորհրդային երկրներում տարածված սցենարով. հասարակության եւ քաղաքական դաշտի համար ետընտրական գործընթացներն ավելի նշանային էին, քան բուն ընտրական իրադարձությունները:
Ադրբեջանում նախագահական ընտրություններն անց են կացվելու 2008 թ. աշնանը: Հենց այս` արդեն տեղի ունեցած եւ սպասվելիք իրադարձությունների մեկնաբանությունները ստանալու սկզբունքով էինք մենք կազմել հայ եւ ադրբեջանցի փորձագետներին ուղղված հարցերը: Ենթադրում էինք, որ ընտրությունների արդյունքներն ու դրանց հետ կապված սպասելիքները, միեւնույն է, պետք է ցուցադրեն երկու հասարակություններում տիրող իրավիճակներն ու բացահայտեն նրանց մեջ հնարավոր փոփոխությունները: Նրանց հարցազրույցներն արդեն տպագրվել են «Հետք»-ում, «168 ժամ» եւ ադրբեջանական «Նովոյե Վրեմյա» թերթերում:
Սակայն տարեսկզբին դժվար էր մտածելը, թե նախընտրական ադրբեջանական հասարակությունը, որը նկարագրված է ադրբեջանցի փորձագետների հարցազրույցներում, այդքան շատ կտարբերվի ներկայիս հայ հասարակությունից, եւ որ մեր մեջ տեղի ունեցած այս փոխակերպումները հնարավոր են այսքան կարճ ժամանակաընթացքում: Չէ՞ որ դեռեւս անցած տարվա աշնանը հայ հասարակությունն էլ էր գտնվում այն նույն ապատիկ վիճակում, որը կարճ ու դիպուկ ներկայացրեց ադրբեջանցի փորձագետներից մեկն իր երկրի ներսում տիրող տրամադրությունները նկարագրելիս. «Հասարակությունն ապրում է քաղաքական, տնտեսական, բիզնեսի, տեղեկատվական, քաղաքացիական ոչ մրցակցային միջավայրում»: Դատելով նաեւ հարցված մյուս ադրբեջանցի մասնագետների պնդումներից` հոկտեմբերին կայանալիք ընտրությունները անցնելու են հասարակության «կողքով» եւ այս անգամ էլ են ավարտվելու նախապես որոշված արդյունքների հրապարակումով:
Մոտավորապես այսպես, կանխատեսելի արդյունքներով էին անց կացվելու նախագահական ընտրությունները նաեւ Հայաստանում, չնայած այն բանին, որ առաջին նախագահ Տեր-Պետրոսյանի` հրապարակում հայտնվելու պատճառով հայաստանյան ընտրական գործընթացներում անհամեմատ ավելի մեծ ինտրիգ էր առաջացել, քան եղել էր երբեւէ մինչ այդ: Նույնիսկ դեկտեմբեր-հունվար ամիսներին առավելագույնը, որ կանխատեսելի էր ինձ համար, այն էր, որ Ռ. Քոչարյանից Ս. Սարգսյանին իշխանության փոխանցման սցենարն արդեն հարթ չի լինի, կերկարաձգվի «օբյեկտիվորեն առաջացած» երկրորդ փուլի պատճառով: Երկրորդ փուլին գնալու հավանականությունն ինձ համար պայմանավորված էր այն հանգամանքով, որ լեգիտիմության լիարժեք պաշարի կարիք ունեցող իշխանական հավակնորդի հաղթանակի այդ տարբերակն ավելի տպավորիչ եւ արժանահավատ էր լինելու նախեւառաջ դրսի համար: Հայաստանում, ինչպես եւ ետխորհրդային այլ երկրներում, մինչեւ վերջերս քիչ էին հաշվի առնում այն հանգամանքը, որ ընտրությունների արդյունքները պետք է արժանահավատ լինեն նախեւառաջ երկրի ներսում, սեփական հասարակության համար:
Ապրիլի 9-ին իշխանական մի գործչից մյուսին կառավարման լծակների փոխանցումն ամրագրվեց պաշտոնապես, բայց դա եղավ աննախադեպ ցավոտ կերպով, ալեկոծեց առանց բացառության ողջ հասարակությանը եւ սկզբունքորեն փոխեց նրան: Վերջին անգամ Հայաստանում արտակարգ դրություն սահմանել էին խորհրդային իշխանությունները: Անկախ Հայաստանի պատմության մեջ երբեւէ նման ծավալի ու նման հետեւանքների բախումներ հասարակության եւ ուժային ստորաբաժանումների միջեւ չեն եղել: Չի եղել երբեւէ այնպես, որ պետական նշանակության այնպիսի մի հանդիսավոր իրադարձության ժամանակ, ինչպիսին նաեւ նորընտիր նախագահի երդման արարողությունն է, հասարակության մեկ ուրիշ հատված դուրս գա փողոց մեկ այլ, լրիվ հակառակ` ցավալի ու տխուր առիթով: Չնայած` ոչ երդման օրն էր կարելի տեղաշարժել, ոչ էլ` զոհերի մահվան քառասունքը հետաձգել: Այս անհամատեղելի իրադարձությունների ընթացքը մեկ օրվա մեջ, նույն ժամերին եւ միեւնույն քաղաքի` իրարից ոչ հեռու հատվածներում չափից ավելի ցցուն էին դարձնում այն երկիմաստ զգացողությունները, որ ապրեց հասարակությունն իր ամբողջության մեջ ետբախումնային առաջին օրերին:
Ադրբեջանցի փորձագետները պնդում են, որ իրենց երկրում ակնհայտ է «նույնիսկ ժողովրդավարական բարեփոխումներ անցկացնելու իմիտացիայից հրաժարումը»: Այնտեղ բոլորն արդեն հասկացել են, որ ժողովրդավարական խաղեր տալու համար ավելորդ ջանքեր թափելու պահանջ այլեւս չկա, Ադրբեջանն իր նավթապաշարների պատճառով քարտ բլանշ ունի երկրի ներսում կամայականություններ անելու եւ դրա համար չպատժվելու համար: Հայաստանում, հակառակը, հասարակական-քաղաքական դիսկուրսում արդեն վաղուց եւ խորն է արմատավորվել արդար եւ թափանցիկ ընտրություններ անցկացնելու անհրաժեշտության մասին թեզը: Ժողովրդավարության, որպես պետության միակ կապիտալի մասին, որը կարելի է հետո ուղղել ամենատարբեր, նույնիսկ այնպիսի կարեւոր հարցի լուծմանը, ինչպիսին ղարաբաղյան հակամարտությունն է, խոսում են վաղուց, համառորեն եւ համարյա մշտապես: Հայաստանում 2007 թ. խորհրդարանական ցուցափեղկային, «ճիշտ» ընտրություններից ստացած տպավորությունները, հատկապես եվրոպական կառույցների գովասանական գնահատականները հասարակական լայն զանգվածների համար այդքան նշանակալի չէին: Դժվար է ասել, թե դրա պատճառն ա՞յն էր, որ Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունները ամենից շատ հետաքրքրում են միայն ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժերին եւ նրանց կայուն կողմնակիցներին, այլ ոչ թե ողջ հասարակությանը: Թե՞ այն, որ այդ «օրինակելի ընտրությունների» ժամանակ եւ մրցակցությունն էր չնչին, եւ Հանրապետական ու «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունների համար փոքրամասնության մեջ հայտնվելու վտանգ առհասարակ չկար: Ուստի, չկար նաեւ ռիսկի գնալու, պատգամավորական մանդատների համար ամեն գնով պայքարելու անհրաժեշտություն: Հարթակում վաղուց իրար լավ ճանաչող, մեկը մյուսի քայլերը նախօրոք իմացող խաղացողներ էին, ոչ մի անկանխատեսելի շրջադարձ չէր սպասվում, չնայած մրցակցությանը մասնակցեց նորաստեղծ «Իմպիչմենտ»-ը:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի վերադարձի փաստն ինքնին սենսացիոն էր, քանի որ իր հրաժարականից հետո անցած այս ողջ ժամանակաընթացքում նա երբեւէ չի մեկնաբանել իրենից հետո եկած իշխանությունների քայլերը ղարաբաղյան կարգավորման բնագավառում, հաճախ նույնիսկ չափից ավելի կտրուկ էր մերժում լրագրողների խնդրանքներն այս մասին` ստեղծելով խորհրդավոր լռության մի տպավորություն: Մինչդեռ հենց այդ հարցի` ղարաբաղյան կարգավորման պատճառով 1998 թ. փոխվեց իշխանությունը Հայաստանում, եւ անցած տարիների ընթացքում քիչ չեն եղել այն հիմնավոր առիթները, որոնք նա կարող էր օգտագործել «պատասխան քայլ» անելու համար:
Լ. Տեր-Պետրոսյանի հայացքները ղարաբաղյան հակամարտության մասին հայ, ադրբեջանցի եւ այլ փորձագետների համերաշխ գնահատականներով այժմ անվանում են «կարգավորմանն ուղղված ավելի մեղմ մոտեցումներ»: Սակայն սա (Հայաստանում վերջին տասնամյակի ընթացքում պաշտոնապես ընդունված ձեւակերպումների հետ նոմինալ այս տարբերությունը) չէր, իմ կարծիքով, այն բանի պատճառը, որ նա վերստացավ քաղաքական լուրջ գործոն լինելու հնարավորությունը: Եվ կարելի է նույնիսկ վստահաբար ասել, որ նրա կողմն անցած բողոքական ընտրազանգվածն առաջնորդվում էր ոչ թե ղարաբաղյան հարցում նրա հայացքների տարբերության, այլ բոլորովին այլ, փոխկապակցված մի ամբողջ խումբ պատճառներով: Եվ դրանցից հիմնականներն իշխանությունների ու մյուս ընդդիմադիր ուժերի կողմից անձամբ այս գործչի ֆիգուրի հետ կապված ամեն ինչի նկատմամբ դրսեւորած վերաբերմունքն է: Չնայած այս ընտրությունների ընթացքում ղարաբաղյան հակամարտությունը հիշատակվում էր ավելի ինտենսիվ եւ ավելի մեծ զգացականությամբ, քան 1998 թ.-ից հետո տեղի ունեցած ընտրությունների ժամանակ, սակայն մարդկանց զանգվածների վրա ազդեցություն չէր գործում: Ընտրությունների ժամանակ ղարաբաղյան հակամարտությանն այդքան մեծ տեղ տալու եւս երկու պատճառ կար: Եվ մեկը բավական բանալ էր. եթե Տեր-Պետրոսյանին հեռացնելու պատճառը ղարաբաղյան հակամարտությունն էր, ապա նրա «քաղաքական ոչնչացման» հիմնական փաստարկն այժմ էլ պետք է դառնար հակամարտությունը: Գուցե, ասենք, Ռուսաստանից հարաբերականորեն վերջերս Հայաստան եկած նախագահի թեկնածու Տիգրան Կարապետյանին քարոզչական լավ հնարք էր թվում բլոկադային Լենինգրադի տեսարաններ հիշեցնող 90-ականների սառած երեւանյան կադրերի ցուցադրումն ու «Մի ընտրեք անցյալը, այլ ընտրեք ապագան» կոչերը: Բայց չէ՞ որ գոնե Ղարաբաղում պաշտպանական գործողությունները ղեկավարող, համակարգող ու դրանց մասնակցող Ռ. Քոչարյանն ու Ս. Սարգսյանը լավ գիտեին, թե «որքան ծանր աշխատանք է եղել պատերազմը» բոլորի համար` իշխանություններից մինչեւ հասարակ ժողովուրդ:
Արտակարգ իրավիճակի օրերին ադրբեջանական եւ ղարաբաղյան ստորաբաժանումների միջեւ կարճատեւ, բայց զենքի ավելի լայն տեսականու գործադրմամբ բախումը ղարաբաղյան հակամարտության թեման զարգացրեց ներքարոզչական փոքր-ինչ այլ, բայց ոչ ամբողջովին ուրիշ ճանապարհով: «Թե ովքեր են հետապնդում պետական շահեր, իսկ ովքեր իրենց նեղ անձնական կամ նեղ քաղաքական նպատակներին հասնելու համար գնում են պետությանը վտանգող քայլերի» մոտիվներով խոսակցություններն այնքան հին են, որքան գոյություն ունի իշխանության համար պայքարն առհասարակ: ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի հարցով ընդունված բավական կոշտ որոշումը հաստատ դեռ լինելու է այս թեման ներքին քննարկումների ընթացքում ծավալելու առիթ: Սակայն, մյուս կողմից էլ շատ դժվար է հիմա դասդասել բոլոր 9 թեկնածուներին եւ քաղաքական այլ ուժերին ըստ ընդունված մեխանիզմի. բոլոր իշխանամետ ուժերը հետապնդել եւ շարունակելու են հետապնդել պետական շահեր, իսկ բոլոր ընդդիմադիր ուժերը` այն մյուսը, ոչ պատվաբերը, նեղ անձնականը: Քանի որ հիմնական պայքարն ընտրությունների բոլոր փուլերի ժամանակ, այդ թվում` մարտիմեկյան իրադարձություններից հետո, ընթանում էր «բոլորը Տեր-Պետրոսյանի դեմ» սկզբունքով:
Ժողովրդավարական ընտրություններ անցկացնելու անհրաժեշտության տակ միշտ, նաեւ նախագահական ընտրությունների նախօրեին, հասկանում էին ոչ այնքան այն, թե ինչպես կընդունվեն այդ ընտրությունները գործընթացի բուն դերակատարների` ընտրազանգվածի ու քաղաքական ուժերի կողմից, որքան` թե ինչպես գործընթացին կվերաբերվեն երկրի սամաններից դուրս: Սակայն ընտրությունների մասին այդքան շատ խոսելու արդյունքում ավելի ու ավելի շատ մարդիկ սկսեցին իրենց սպասելիքները կապել ընտրությունների հետ, հավատալ այդ թեզին եւ այն բանին, որ բողոքի ցուցադրումը կունենա սթափեցնող նշանակություն: Մանավանդ, որ ընտրությունների մասին խոսակցությունների ֆոնին հասցրել էր հասունանալ մի նոր, երիտասարդ, արդարության պահանջարկ ունեցող մի սերունդ: Ես, իհարկե, հասկանում եմ, թե իրականում ի՞նչ էր ուզում ասել հրապարակախոս Ալվարդ Պետրոսյանը, երբ լրագրողների համար իր ելույթներից մեկում պնդում էր, որ Հայաստանի խնդիրներն այն բանից են, որ այս ժողովրդին երկար եւ համառորեն ներշնչում էին, որ ինքը նաեւ ընտրազանգված է: Սակայն այդ դեպքում ինչի՞ համար են կազմակերպվում առհասարակ ընտրությունները, եթե այդ ընթացքում մեջտեղ պետք է բերվեն Ղարաբաղի նման կարեւորագույն ու ցավոտ մի այնպիսի հարցի հետ կապված «բացահայտումներն» ու «ոչնչացնող հիշեցումները», որոնք ճիշտ ընկալելու ու մարսելու համար ոչ ժողովուրդ լինելն է բավարար, ոչ էլ` թրծված էլեկտորատ:
Սա, իհարկե, Հայաստանում ընթացող խորը հասարակական գործընթացների միակ ցուցանիշը չէ, որոնք դրանց արագ փոխակերպումների պատճառով դժվար է միարժեք գնահատելը: Բայց մի բան միանշանակ է. այն, որ փետրվարի 19-ին քվեատուփերին մոտեցած ընտրողներն ու ներկայիս հասարակությունն իր ամբողջության մեջ երկու տարբեր երեւույթներ, հանրույթներ, երկու տարբեր քաղաքական գործոններ են: Ետընտրական հասարակության հետ, որին այժմ արդեն անվանում են ժողովուրդ, ավելի շատ են հաշվի նստում, եւ եթե իշխանություններն ականջ են դնում երկխոսության մասին կոչերին, ապա միայն այն նպատակով, որպեսզի կարողանան «կազմաքանդել» քաղաքական ընդդիմախոսներին սատարող քաղաքացիների բանակը: Կկարողանա՞ն, արդյոք, Տեր-Պետրոսյանն ու նրա շուրջ հավաքված ուժերն այսուհետ էլ մնալ ներքաղաքական ազդեցիկ գործոն: Դժվար է ասել, քանի որ այսպես կոչված անցումային ժողովրդավարությունների երկրներում, ինչպիսին նաեւ մինչեւ վերջերս անվանվում էր Հայաստանը, ընտրություններից հետո արվում է ամեն ինչ քաղաքական ընդդիմախոսներին թուլացնելու, գուցեեւ ապագա ընտրազանգվածի աչքում քաղաքականապես ոչնչացնելու նպատակով:

The People and the Electorate - Between External and Internal Legitimacy
Presidential elections in Azerbaijan will take place in the fall of 2008. It was in order to obtain commentary regarding developments that have already transpired and are yet to occur that we had drafted a set of questions for a select group of Armenian and Azeri experts. We had assumed that the election results and the expectation they left in their wake would have to depict the prevalent realities in both societies and uncover the possible changers in them. The interviews with these experts have already been published in “Hetq”, “168 Hours” and in the Azeri newspaper “Novoye Vremya”.
However, at the beginning of the year, it was difficult to ponder that the Azeri pre-election society described by the Azeri experts in their interviews would be so different from present Armenian society and that the transformations that have occurred in our midst were possible in such a short period of time. For isn’t it the case that Armenian society found itself in the same apathetic situation in the fall of last year, a situation concisely and pointedly presented by one of the Azeri experts when describing the dominant mood within his country; “The society lives in a non-competitive political, economic, business, informational and civil environment.” After weighing the claims of the other interviewed Azeri experts the upcoming October elections will take place “removed” from the society and that this time they will also end with pre-determined results being announced.
The elections in Armenia were to have taken place in more or less the same manner, that is to say with the expected results despite the fact that due to first President Ter-Petrosyan’s reemergence in the arena there was a relatively large degree of intrigue that was created; something that hadn’t been seen up till then. At most, what was foreseeable for me even during the months of December - January was that the scenario of the transfer of power from Robert Kocharyan to Serzh Sargsyan wouldn’t take place smoothly, that it would be delayed by the need for a second stage of elections arising from objective conditions. For me, the likelihood of events reaching a second round was conditioned on the fact that this version of victory for the regime’s favorite son, who needed a full storehouse of legitimacy, would be more impressive and credible in the eyes of the outside world. In Armenia, as in other post-Soviet countries, it has only been of late that the concept of the need of elections to be credible first and foremost domestically, for one’s own society, has taken hold.
On April 9th the levers of government power passed from one member of the regime to another, but this happened under the most tragic of circumstances; it wrenched all segments of society without exception and fundamentally changed it in the process. The last time that a State of Emergency was declared in Armenia was by the Soviet authorities. Confrontations on such a wide scale and with such consequences between the society and law enforcement in Armenia had never been witnessed before. It has never happened that at the same time such a festive event with official significance as the swearing in ceremony of the newly elected president you would see an entire segment of society pouring out into the streets to commemorate a totally opposite and tragic occasion. Nevertheless, it wasn’t possible to neither change the date of the swearing in ceremony nor postpone the 40-day requiem ceremony for those who died the night of March 1st. For these two incomparable events to take place on the same day and hour in the same city, only a few miles apart, really brought those emotions that the society was living during the days immediately after the clashes to the surface.
The Azeri experts claim that in their country even the prospect of “undergoing the process of imitating democratic reforms” is denied to them. Everyone there has already understood that there’s no longer any demand to expend additional energy just to engage in democratic games and that due to its oil reserves Azerbaijan has carte-blanche to do as it pleases internally and escape punishment for its actions. On the contrary, in Armenia the thesis regarding the necessity of holding free and transparent elections has long since established a deep hold in the social-political discourse. Democracy, as the sole capital that the government possesses that can lead to the solution of diverse and even hugely important problems such as the Karabakh conflict, has long been spoken about practically in all circles quite fervently. The impressions received from the “correct”, showcased parliamentary elections in Armenian in 2007, especially the praiseworthy evaluations of European institutions, weren’t that significant for large segments of the population. It’s hard to say if the reason for this was because parliamentary elections in Armenia mostly interest those political figures actually participating in them and their stalwart supporters and not the society as a whole? Or perhaps it was because at the time of those “exemplary elections” there was no real competition to speak of and because there was no overall danger that the Republican and Prosperous Armenia parties would wind up in the minority. Thus, there was no need to take risks or to wage a struggle to win seats at any cost. The players involved were well acquainted with one another from way back and could predict the actions of their counterparts as well. Nothing out of the ordinary was to be expected despite the fact that the newly created “Impeachment” group had also participated.
The reality of Levon Ter-Petrosyan’s return was that it was a sensation in and of itself since during the entire period after handing in his resignation he never commented on the steps taken by the authorities regarding the settlement of the Karabakh conflict. In fact, he often bluntly refused the requests of reporters to comment on the issue, thus creating a mysterious impression of silence. But all the while it was exactly this issue, the settlement of the Karabakh problem, that there was regime change in Armenia in 1998. In subsequent years there were more than enough real occasions for Ter-Petrosyan to take advantage of and take “counter steps”.
The views of Levon Ter-Petrosyan on the Karabakh conflict, according to the modest evaluations of Armenian and Azeri experts, are presently termed as “A softer approach leading towards a settlement”. This however (the nominal difference between Ter-Petrosyan and the formulations officially accepted in Armenia during the past decade) wasn’t, in my estimation the reason that he had the possibility to regain the role of being a serious political factor. It is possible to confidently state that the protestors that rallied around him didn’t do so because of the differences in his views regarding the Karabakh issue but rather because of a host of reasons interconnected to it. The essential ones dealt with the stance displayed by the authorities and other opposition forces directed personally to this figure on every conceivable matter. Even though the Karabakh conflict was broached more intensively and emotionally during this election period than during any other election since 1998, as a whole, the issue didn’t play much of a factor in the minds of the masses. There were two other reasons why the Karabakh conflict was given such wide play during the election run-up. One was fairly banal - if the reason for removing Levon Ter-Petrosyan back then was the Karabakh conflict then the main argument for his “political destruction” now would be the same issue. Perhaps it appeared to presidential candidate Tigran Karapetyan, who relatively recently arrived in Armenia from Russia, that it would be a clever propaganda ploy to show photos of a frozen-over Yerevan in the 1990’s that would conjure up images of the blockade of Leningrad and the slogan, “Don’t vote for the past, vote for the future”. But isn’t it true that both Robert Kocharyan and Serzh Sargsyan, who directed, coordinated and participated in defensive operations in Karabakh, knew all to well the “heavy cost of the war” paid by all, from the authorities at the top to the average person down below.
During the days of the State of Emergency the clashes between Azeri and Karabakh forces while short-lived saw the use of a wider range of military hardware. This clash directed the theme of the Karabakh conflict, on the level of internal propaganda on a slightly altered, but not completely different path. Statements laden with motives such as, “Let’s see who is pursuing the interests of the state and who, merely to accomplish a set of narrow personal or political aims, takes steps that threaten the state”, are as old as the existence of the struggle for power in general. The fairly blunt declaration adopted by the Council of Europe’s Parliamentary Assembly (PACE) on the Armenian issue will surely serve as an occasion to widen the scope of this theme during internal discussions. However, from the one side, it is now very difficult to classify all the other nine candidates and other political forces according to the accepted mechanism according to which all pro-regime forces have pursued and continue to pursue state interests while the other side, the opposition forces, are pursuing dishonorable, narrow personal interests. This is the case since the essential struggle during all stages of the elections, including the period after the March 1st incidents, took place based on the principle that, “We are all opposed to Levon Ter-Petrosyan”.
Under pressure to implement democratic elections and also on the eve of the presidential elections, they understood not so much how the actual players would accept the elections involved, namely the electorate and the political forces, but more so how the outside world would react to the process. However, as a result of talking about the elections so much, people more and more began to tie their expectations directly to the elections and to believe this or that thesis or opinion that a display of protest would have a sobering effect. This was especially the case since against the backdrop of election related discussions a new, young generation had matured with a demand for justice. I of course can understand what public orator Alvard Petrosyan actually wished to say when she claimed, in one of her meetings with reporters, that the problems of Armenia derived from the fact that the authorities had been convincing the people very persistently for a long time that they constituted the electorate. In that case however, why organize elections at all if during the process such an important and painful question as Karabakh needs to be thrown into the mix along with the “exclamations and destructive exhortations” linked to it. To both perceive and digest the latter it is not sufficient to be part of the people, nor of a forged electorate.
Of course, this isn’t the only index of the deep social processes taking place in Armenia whose fast-paced transformations are the reason why it is difficult to give a uniform evaluation. However, one thing is crystal clear - that the voters, who approached the ballot box on February 19th and present-day society, in its entirety, constitute two different phenomena, public sectors and two different political factors. More than ever, they are taking into account the post-election society, which they now call the people, and if the authorities are paying heed to the calls regarding dialogue it is only so that they can “demolish” the army of citizens supporting the voices of the political opposition. Will Levon Ter-Petrosyan and the forces that have rallied around him be able to remain influential players in the domestic political game? It is difficult to say, because in case of countries undergoing so-called democratic transformation, which was how Armenia had been classified until recently, everything is done to weaken the voices of the political opposition after elections. Perhaps the aim of this is to politically decimate those voices in the eyes of the future electorate.