Կորսվող հնարավորությունների պահը
Այն վերաբերմունքը, որը ցուցաբերվում է ԵԽԽՎ հայտնի բանաձեւի պահանջները կատարելու նկատմամբ, պարզորոշ ցույց է տալիս, թե ինչպիսին է քաղաքական խնդիրները լուծելու, հասարակական պառակտվածությունը չեզոքացնելու հարցում դրսեւորվող «սկզբունքայնության» լրջության մակարդակը։
Ընդ որում` այդ բանաձեւի պահանջների կատարումն իրականում ոչ թե հարցի վերջնական լուծում է ենթադրում, այլեւ պարզապես բանակցություններ սկսելու, դրանով պայմանավորված երկխոսության որոշակի կուլտուրա մշակելու նախադրյալ։ Որովհետեւ ԵԽ-ի կողմից առաջադրված պայմանների կատարումն առաջին հերթին հենց բանակցություններ էր ենթադրում։ Այսինքն՝ գոնե այս պահին ԵԽ այդ բանաձեւը երկրում առկա խնդիրների ոչ թե բովանդակային, այլ ձեւաչափային լուծումներ է առաջարկում։ Եվ քանի որ հայաստանյան քաղաքական ուժերը փոխադարձ անհանդուրժողականության պայմաններում ի վիճակի չեն սեփական նախաձեռնությամբ մշակելու այդ ձեւաչափը, ԵԽԽՎ բանաձեւը մնում է դրա համար այս պահին միակ ընդունելի տարբերակը։ Այս տեսակետից բանաձեւի նկատմամբ վերաբերմունքի լրջության մակարդակը դառնում է այն ցուցիչը, որով որոշվում է, թե որքանո՞վ ենք հակված, շահագրգռված` ձեւավորելու բանակցությունների ու իրական երկխոսության անհրաժեշտ միջավայրը։
1609 բանաձեւն ուղղակիորեն այդպիսի կոնկրետ երկու միջավայր ստեղծելու խնդիր է դրել։ Խոսքը մի դեպքում վերաբերում է մարտյան դեպքերն ուսումնասիրող անկողմնակալ, համակողմանի հետաքննության իրականացման պահանջին։ Ընդդիմությունը հայտարարում է, թե ԵԽԽՎ այս պահանջը պետք է կատարվի միայն միջազգային փորձագետների ներգրավմամբ։ Մինչդեռ իշխանություններն առայժմ կոնկրետ այս խնդիրի լուծման որեւէ մեխանիզմ չեն առաջարկել։ Ավելին, անցած շաբաթ ԱԺ պետաիրավական հանձնաժողովը 30 օրով հետաձգեց պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանի ներկայացրած «Նախագահական ընտրություններից հետո տեղի ունեցած իրադարձությունների կապակցությամբ ՀՀ-ում ստեղծված ներքաղաքական իրավիճակի հաղթահարման ուղիներն ուսումնասիրող ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու մասին» օրինագիծը։ Ուշագրավն այն է, որ այս նախագիծը ոչ թե վերաբերում էր մարտյան դեպքերի հետաքննությանը, այլ դրա հետեւանքների վերացման ուղիներ գտնելու հնարավորությունների ուսունասիրմանը, որն այլ կերպ, քան հասարակական քննարկումների միջոցով, դժվար է պատկերացնել։ Այդ օրինագիծը նույնիսկ քննարկումների համար օրակարգում չընդգրկելն ուղղակի անհասկանալի է դառնում ԵԽԽՎ բանաձեւի՝ քաղաքական երկխոսություններ սկսելու պահանջի տրամաբանության ներքո, մանավանդ որ առանձնապես սուր ծայրեր չի ենթադրում։
Երկրորդ միջավայրը պետք է դառնար Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի (ՀՀՌԽ) եւ Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի (ՀՌԱԽ) կազմերի փոփոխությունը։ ԵԽԽՎ-ն բանաձեւում շատ ընդհանրական է ձեւակերպել ոչ միայն այդ փոփոխությունների ձեւաչափը, այլեւ նպատակները, համաձայն որոնց՝ պետք է երաշխավորվի հանրային հեռուստատեսության եւ ռադիոյի անկախությունը տարբեր քաղաքական հետաքրքրություններից, բացի դրանից՝ «այդ մարմինների կազմը պետք է վերանայվի, որպեսզի երաշխավորված լինի հայաստանյան հասարակության համար նրա ներկայացուցչական լինելը»։ Բնականաբար, նման ձեւակերպումների պայմաններում եւ այս խնդրի հետ կապված փոփոխություններ կատարելու իրական տրամադրվածության դեպքում հեշտ է տարբեր մեկնաբանությունների ենթարկել բանաձեւի այս պահանջը։ Այն լիովին հնարավորություն է տալիս պարզապես կոսմետիկ փոփոխությունների միջոցով պահանջի կատարման իմիտացիա ստեղծել, եւ ԵԽԽՎ-ն էլ, բանաձեւի պահանջների կատարման ընթացքն ուսումնասիրելիս, հաստատապես կկենտրոնանա միայն կատարված փոփոխությունների արտաքին, երեւացող շերտի վրա։ Մինչդեռ առկա քաղաքական իրավիճակի պայմաններում այս կոլեգիալ մարմինների կազմերի փոփոխությունը ենթադրում է, որ դրանցում պետք է ընդգրկվեն նաեւ արմատական ընդդիմության ներկայացուցիչներ, եւ հենց այդպիսի ներկայացուցչական մարմինների մասին է խոսում ԵԽԽՎ-ն իր բանաձեւում։
Ինչպես այս, այնպես էլ բանաձեւի մնացած պահանջների կատարման համար առաջարկություններ ներկայացնելու նպատակով ՀՀ նախագահի հրամանագրով ստեղծված աշխատանքային խումբն արդեն առաջարկությունների փաթեթը ներկայացրել է նախագահին։ Սակայն, առայժմ անհասկանալի պատճառներով, այդ առաջարկությունների էությունը չի հրապարակվում, այսինքն` հասարակական քննարկման չի դրվում։ Եվ պարզ չէ, թե կոնկրետ ՀՀՌԽ եւ ՀՌԱԽ կազմերի հետ կապված ինչպիսի մոտեցումներ է առաջարկում աշխատանքային խումբը։
Ըստ էության, այս խմբի ստեղծումը պետք է համարել երրորդ միջավայրը, որտեղ պետք է դրսեւորվեր բանակցությունների գնալու` կողմերի տրամադրվածությունը։ Այն գուցե առաջին այդպիսի հնարավորությունը պետք է համարել` հաշվի առնելով, որ, ըստ էության, տրամաբանորեն հենց առաջարկությունների մշակման փուլում պետք է ապահովվեր դրանում քաղաքական-հասարակական բոլոր հետաքրքրությունների ներգրավվածությունը, երկրորդ՝ որովհետեւ դա ոչ թե ԵԽ-ի պահանջ էր, այլ ներքին անհրաժեշտության լուծում, որը տեսավ ՀՀ նախագահը։ Այս իմաստով չափազանց խոսուն է աշխատանքային խմբի ձեւավորման հետ կապված երկու շատ կարեւոր գործոն։ Առաջին՝ նախագահի հրամանագրով դրանում ներգրավվեցին ՀՀ արտաքին գործերի, արդարադատության փոխնախարարները, գլխավոր դատախազի տեղակալը եւ ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության անդամները։ Պատահական չէր, որ այդպես էլ չբացատրվեց, թե ինչու՞ ընտրվեց հենց այս ձեւաչափը, երբ արդեն իսկ ակնհայտ էր, որ դրանում առավելագույնը կարող է ներգրավված լինել ընդդիմության ընդամենը մեկ ներկայացուցիչ՝ ի դեմս «Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցության ղեկավարի։ Երկրորդ՝ ինչու՞ խմբի աշխատանքներին մասնակցել չկարողանալու` Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հիմնավորումը եւ իրեն «Ժառանգության» մեկ այլ ներկայացուցչով փոխարինելու առաջարկը կոալիցիոն կուսակցությունների համատեղ տարածած հայտնի հայտարարության մեջ մեկնաբանվեց իբրեւ խմբի աշխատանքներին մասնակցելուց «Ժառանգության» հրաժարում։ Այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, որ կոալիցիայի համար ոչ այնքան կարեւոր է այդ խմբում գոնե այդ մեկ ընդդիմադիր ուժի ներկայության ապահովումը, որքան հենց հատկապես ԵԽԽՎ հայկական պատվիրակության կազմը պահպանելը, նույնն է թե՝ խնդրի միայն ձեւական կողմի ապահովումը։
Փաստորեն, աշխատանքային խմբի այսպիսի ձեւաչափն էլ թելադրեց դրա` փակ գործունեություն ծավալելու աշխատաոճը, ինչի պայմաններում այսօր կոալիցիայից դուրս որեւէ հասարակական-քաղաքական ուժ չգիտի, թե ինչպիսի առաջարկներ են ներկայացվել նախագահին, որքանով են դրանք բխում ստեղծված իրավիճակից եւ որքանով կարող են արդյունավետ լինել առկա հիմնահարցերը լուծելու ճանապարհին։ Եվ դա այն դեպքում, երբ բանաձեւի 8.1 կետը սահմանում է, որ «քաղաքական համակարգում պետք է երաշխավորված լինի ընդդիմության անհրաժեշտ կարգավիճակը եւ համապատասխան իրավունքները»։
ԵԽԽՎ բանաձեւի պահանջներին ընթացք տալու վերջնաժամկետը լրանում է երկու-երեք շաբաթից։ Մինչդեռ այն, ինչ իշխանությունը հասցրել է անել այս ընթացքում, ամբողջանում է ընդամենը բոլորին անհայտ առաջարկությունների փաթեթի ներկայացմամբ։ Իհարկե, դա եւս կարող է ներկայացվել իբրեւ պահանջների կատարում, մանավանդ, եթե հաշվի առնենք, որ ԱԺ է ներկայացվում հավաքներ եւ ցույցեր անցկացնելու մասին նոր օրինագիծ՝ իբրեւ թույլ տված «սխալների ուղղում» (բնութագրումը՝ Հանրային հեռուստատեսության «360 աստիճան» հաղորդաշարի, 18.05.2008 թ.)։ Սակայն ամենակարեւոր հարցը, որը կարող է հնչել այս ընթացքում կատարված աշխատանքի վերաբերյալ, առայժմ որեւէ պատասխան չունի։ Այդ հարցն է՝ որքանո՞վ է ընդդիմությունը կամ ընդդիմադիր կեցվածք որդեգրած, իշխանության նկատմամբ վստահության լրջագույն պրոբլեմներ ունեցող հասարակությունը պատասխանատվություն կրում այդ փոփոխությունների համար։
Անշուշտ, այստեղ պակաս կարեւոր չէ նաեւ ընդդիմության կեցվածքը, որը, սակայն, առանձին քննարկման նյութ է, եւ որին կանդրադառնանք առաջիկայում։

The PACE Resolution and Lost Opportunities
The attitude regarding the fulfillment of the demands put forth by the resolution adopted by the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) clearly shows the “principled” level of seriousness inherent in the resolution of political problems and the neutralization of the divide in the society.
Moreover, in reality, the fulfillment of that resolution’s demands doesn’t assume to be a final solution to the issue but simply a precondition for the start of negotiations and the creation of an atmosphere for dialogue. This is the case because the fulfillment of the proposed conditions made by the Council of Europe envisaged an initial stage of negotiations. In other words, at least at this stage, the Council of Europe resolution proposes formulaic resolutions to the existing problems in the country, and not of substance.
And since, given the situation of mutual intolerance, Armenian political forces aren’t able to create such a formula on their own, the PACE resolution remains the only acceptable version at the moment to create it. From this viewpoint, the level of seriousness regarding the resolution becomes the yardstick to gauge just how inclined and interested we are to organize negotiations and the necessary conditions for real dialogue.
Resolution 1609 directly addresses the issue of creating these two specific environments. On the one hand, it concerns the need to initiate a non-partisan and multi-sided investigative inquiry of the events of March 1st. The opposition states that this demand of PACE must take place only with the involvement of international experts. The authorities, on the other hand, have yet to propose a concrete mechanism to fulfill such a task. Furthermore, last week the National Assembly’s Standing Committee on State and Legal Affairs postponed by 30 days the bill proposed by Deputy Victor Dallakyan entitled, “The creation of a temporary committee in the National Assembly to study ways to overcome the domestic political situation created by post election developments in the ROA.” It is interesting to note that this bill isn’t concerned with an investigation of the events of March 1st but rather with an investigation of the possible avenues to remove the consequences resulting from those events. It is difficult to imagine such a process taking place except though social discussions. The exclusion of the bill from the National Assembly’s debate agenda is clearly incomprehensible when viewed in the context of the PACE resolution’s demand to begin political talks, especially since the bill lacked any extreme points.
The second field concerns a change in the staff at the Public TV and Radio Council and the National Committee of TV and Radio. The PACE resolution formulates not only the degree of those changes in a very general manner, but the objectives as well, according to which the independence of public TV and radio must be guaranteed from competing political interests. In addition, “the staff of those bodies must undergo review so that they can be considered truly representative of the Armenian society.” Naturally, this demand of the resolution can be interpreted in various ways given the conditions of the formulations and the actual inclination to implement the changes involved. It affords the complete possibility to fulfill the demands by creating an imitation solution through cosmetic changes and PACE, when reviewing the fulfillment process, will concentrate solely on the external, visible layer of the changes. However, given the conditions of the existing political state of affairs, a change in the staff of these collegial bodies assumes that they must include representatives of the radical opposition and the PACE resolution specifically discusses such representatives bodies.
The working group created by the directive of the ROA President has already submitted a proposals package to the President that includes suggestions as to how to fulfill this and the other demands as set forth in the PACE resolution. However, for inexplicable reasons, the essence of these proposals hasn’t been made public, in other words it hasn’t been made available for public discourse. It is not yet clear what specific approaches the working group has come up with regarding modifications to the staffs of the Public TV and Radio Council or to the National Committee of TV and Radio.
In essence, the creation of this group must be considered the third segment where the inclination of the parties to enter talks should have been manifested. It should have been regarded as perhaps the initial such possibility taking into account that it is logical to assume that during the stage of drafting proposals it is necessary to insure the inclusion of all political-social interests. Secondly, because it wasn’t a demand of the Council of Europe but rather a solution of domestic expediency as viewed by the ROA President. In this context, two important factors regarding the formulation of the working group stand out. First, by way of presidential directive, the group would include Deputy Ministers of the ROA Foreign Affairs and Justice Ministries, the Deputy Prosecutor General and members of the PACE delegation in Armenia. It is not by accident that no explanation was given why such a formation was chosen when it was already apparent that at most only one representative of the opposition could be included in the structure; the head of the “Heritage” parliamentary faction. Secondly, why was Raffi Hovhannisyan’s statement that he couldn’t participate in the working group and his proposal to substitute another representative of “Heritage” in his place, viewed as a refusal on the part of “Heritage” to participate in the workings of the group by the coalition parties? The impression is thus created that it is less important for the coalition to insure the presence of at least this one oppositional force than to specifically guarantee the preservation of the PACE Armenian delegation’s make-up.
In fact, such a formation of the working group dictated this; to implement a closed-off working process leading to conditions in which no civil-political force outside the confines of the coalition knows what has been proposed to the president, to what degree these proposals stem from the situation created and to what extent they can effectively resolve the paramount issues that exist. And this when Point 8.1 of the resolution specifies that, “the required status and corresponding rights of the opposition must be guaranteed within the political system.”
The deadline to comply with the demands set forth in the PACE resolution ends in two to three weeks. In the meantime all the authorities have been able to do is come up with a package of proposals. Of course, this also can be offered as evidence of meeting the demands especially if we take into account the new bill presented in the National Assembly regarding the staging of rallies and demonstrations that is considered to be a “correction of past errors” (This description was given by the “360 Degree” broadcast of May 5, 2008 on Public TV). However the most important question that can be posed regarding the work that has taken place still has no answer. To what degree is the opposition or that segment of society that has adopted an oppositional stance and which has serious problems confiding in the regime, ultimately responsible for making those changes happen.
Of course, of equal importance here is also the position of the opposition. This is a subject that we will cover separately in the future.