Ձեւական աճուրդ Թեղուտում
Տավուշի մարզի Թեղուտ գյուղի համայնքապետարանը մայիսի 5-ին գյուղի «Հաղարծին յալ» թաղամասից աճուրդի էր ներկայացրել 1190 քմ հողակտոր: Հողամասն աճուրդով վաճառելու մասին հայտարարությունը տպագրվել էր «Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթի ապրիլի 4-ի համարում:
Աճուրդի մեկնարկը հայտարարված էր ժամը 12:00-ին, համայնքապետ Գեւորգ Թամրազյանը, ով պետք է անցկացներ աճուրդային վաճառքը, Թեղուտում չէր: Նա անձնական գործերով Երեւան էր մեկնել: Համայնքապետարանի աշխատակիցներից տեղեկանալով աճուրդին ներկա գտնվելու մեր ցանկության մասին, պրն Թամրազյանը զանգահարեց եւ հայտնեց, որ աճուրդը սկսվելու է ժամը 15:00-ին: Սակայն սա աճուրդային կարգի միակ խախտումը չէր: Աճուրդին մասնակցել ցանկացողները պետք է մրցույթից առնվազն 3 օր առաջ մասնակցության հայտ ներկայացնեին Թեղուտի համայնքապետարան:
Հողամասի աճուրդային վաճառքի համար հայտ ներկայացրած 2 անձանց` Սեյրան Հովսեփյանի եւ Ալեքսանդր Բադալյանի հայտերում, ուշագրավ զուգադիպությամբ, նույն ջնջումն է: Հայտերը նախ լրացվել են մայիս ամսով, իսկ հետո ջնջումներով հայտերի ներկայացման ամսաթիվը դարձել է ապրիլի 30-ը: Ինչեւիցե, ժամը 15:00-ին համայնքապետարանում սկսվեց բնակելի կառուցապատման նպատակով վերոհիշյալ հողամասի վաճառքը: Հողամասն օտարվում էր կադաստրային արժեքով` 1 քմ-ը 222 դրամով, մեկնարկային ընդհանուր գինը` 265 հազար դրամ: Աճուրդն անցավ կանխատեսելի սցենարով. Երեւանի բնակիչ Սեյրան Հովսեփյանը մի քայլ կատարեց մեկնարկային արժեքի 5 %-ի չափով: Դրան հետեւեց մյուս մասնակցի` նույնպես երեւանցի Ալեքսանդր Բադալյանի քայլը` 5%-ի չափով: Համայնքապետը փայտե մուրճիկով ազդարարեց աճուրդի ավարտը, եւ Ալեքսանդր Բադալյանը 291 հազար դրամով դարձավ 1190 քմ մակերեսով հողամասի տերը:
Աճուրդը կարող էր ավելի երկար տեւել, ինչի մասին վկայեց Ա. Բադալյանը. «Ճիշտն ասած` ես պատրաստ էի մի քանի քայլ էլ անելու, որովհետեւ ուզում եմ այստեղ իմ ձեռքով տուն կառուցել»: Նա ասաց, որ մասնագիտությամբ ճարտարապետ է, եւ իր համար հեշտ կլինի կառուցելը: Մանավանդ որ, իր վկայությամբ, պապն իջեւանցի է եղել, եւ «հողը ձգում է»: Սեյրան Հովսեփյանը, ով մայրաքաղաքից 100 կմ ճանապարհ էր անցել աճուրդում լոկ մեկ քայլ կատարելու համար, պարտությունից իրեն վհատված չէր զգում: Ի դեպ, աճուրդից հետո նա նստեց Ալեքսանդր Բադալյանի արտասահմանյան արտադրության ավտոմեքենան եւ միասին վերադարձան Երեւան: Համայնքապետ Գեւորգ Թամրազյանի վկայությամբ` 2007 թ. գյուղում թվով 7, ընթացիկ տարում 2 հողամաս է աճուրդով վաճառվել:
«Սակավահող Թեղուտ համայնքում հողերի օտարումն ի՞նչ նպատակ է հետապնդում» մեր հարցին համայնքապետը պատասխանեց. «Մի քանի նպատակ ունի: Համայնքում խնդիրներ կան լուծելու, որոնց համար ֆինանսներ են պահանջվում: Պարենի համաշխարհային ծրագրի աջակցությամբ ջրագիծ ենք կառուցում: Այդ ծրագրում համայնքը 4.5 մլն դրամ ֆինանսական ներդրում պետք է կատարի: Այլ տեղից ֆինանսական օգնության հույս չունենք: Համայնքի հողերն օտարելով` մի կողմից լուծում ենք խմելու ջրի հարցը, մյուս կողմից` չօգտագործվող հողատարածքները վաղը մյուս օրը կբարելավվեն, կկառուցապատվեն, գյուղը կընդարձակվի, որից նաեւ գյուղի բյուջեն կմեծանա` գույքահարկ, հողի հարկ կգանձվի: Այսինքն` դա գյուղի համար նպաստավոր է բոլոր առումներով»:
Սակայն համայնքի բյուջեն էապես համալրելու համար պետք է իրական աճուրդ կայանա, մեծ թվով անձանց մասնակցությամբ: Մանավանդ որ, համայնքապետն էլ է ընդունում, որ Թեղուտի 1600 բնակիչներից աճուրդին մասնակցելու համար վճարունակ մարդիկ կան: Համայնքապետը լրագրողին ասում է` ցանկալի կլիներ, որ աճուրդին թեղուտցիներ մասնակցեին: Համայնքապետարանի շենքի առաջին հարկում հայտարությունների ցուցանակ կա, ուր զանազան բնույթի ազդեր են փակցվում: Սակայն այնտեղ 1190 քմ հողամասի վաճառքի վերաբերյալ տեղեկատվությունը չի զետեղվել:
Համայնքապետ Գ. Թամրազյանը հավաստիացնում էր, որ համայնքի բոլոր բնակիչներն էլ աճուրդային վաճառքից տեղյակ են, քանի որ ինքը համայնքի ավագանու անդամներին պատվիրել է, որպեսզի նրանցից յուրաքանչյուրն իր թաղամասում տեղեկացնի աճուրդի մասին: Համայնքապետարանի դիմաց խմբված թեղուտցիների հետ մեր զրույցը հակառակն ապացուցեց: Գյուղի բնակիչ Յուրիկ Թամրազյանը, Արարատ եւ Աղասի Հախվերդյանները, Ռազմիկ Ենգիբարյանն անտեղյակ էին հողամասի աճուրդից: Ավելին, այդ վաճառքից անտեղյակ էր նաեւ համայնքի ավագանու ակտիվ անդամներից մեկը` Ռենիկ Բաբինյանը: Վերջինս ասաց, որ գիտեր հողամասն օտարելու մասին, սակայն տեղյակ չէր, որ մայիսի 5-ին է կայանալու աճուրդը: Նա նաեւ չգիտեր, թե որտեղ է գտնվում այդ հողամասը: Դեռ մինչ աճուրդը, ի պատասխան 1190 քմ հողամասի վաճառքի վերաբերյալ հարցի, նա կարծիք հայտնեց, թե այդ հողամասը պատկանում է գյուղացիներից Ալվարդ Հախվերդյանին, ով ժամանակին այդտեղ ցանկապատում է կատարել, եւ աճուրդը միայն օրինականացնելու է հողամասի փաստացի պատկանելությունը:
Առավել ուշագրավ էր համայնքապետի տեղակալ Ալբերտ Հովհաննիսյանի հայտնածը, որ հողամասն օտարելու մասին հայտարարությունը հրապարակվել է «Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթում: Երբ նրան հարցրի, թե «Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթի քանի՞ օրինակ են ստանում գյուղում, նա անվարան պատասխանեց` շուրջ 50: Մեր տարակուսանքը տեսնելով` նա միայն ծուռ ժպտաց:
Համայնքապետարանում համայնքի ղեկավարն ու մրցույթում հաղթած Ալեքսանդր Բադալյանն ասում էին, թե վաճառված հողամասը ժայռոտ է, կառուցապատման համար` ոչ հարմար: Համայնքապետին առաջարկեցինք միասին տեսնել հողամասը: Այն հենց ճանապարհի եզրին էր, կոմունիկացիաների` խմելու ջրագծի, գազատարի եւ էլեկտրական գծերի հարեւանությամբ: Ընդամենը երկու ոչ մեծ քար կար հողում: Տեղանքից հիանալի տեսարան էր բացվում դեպի «Դիլիջան» ազգային պարկի անտառները: Հողամասն էլ ոչ թե ամայի վայրում էր, ինչպես ասվում էր, այլ` առանձնատների կողքին, համայնքապետի տնից 50 մ հեռավորությամբ:
1600 բնակիչ ունեցող Թեղուտն ընդամենը 11 հա վարելահող եւ 71 հա տնամերձ ունի: Ընդարձակվող գյուղում տնամերձերի խիստ պակասություն է զգացվում: Համայնքապետարանը պատրաստվում է այս խնդիրը լուծել ի հաշիվ չմշակվող գյուղատնտեսական նշանակության հողերի, որի համար պետք է դիմել կառավարությանը` դրանց նշանակությունը փոխելու եւ այդ տարածքները բնակելի կառուցապատման համար գործածելու նպատակով:
Թեղուտն առողջարանային Դիլիջան քաղաքից ընդամենը 8 կմ հեռավորության վրա է գտնվում: Դիլիջանն էլ, կառավարության որոշմամբ, հանրապետության ֆինանսական կենտրոն պետք է դառնա: Թեղուտի տարածքում, նշանավոր Հաղարծին վանական համալիր տանող ճանապարհին հողամաս ունենալը շատ երեւանցիների է հրապուրում: Թոշակառու Ռազմիկ Ենգիբարյանը վրդովվում է. «Էրեվանցիք գյուղը գրավել են` Հաղարծին տանող ճանապարհին»:

A Mock Auction in Teghut
It was announced that the auction would begin at 12 noon. Gevorg Tamrazyan, who was supposed to have conducted the auction, was not in Teghut but rather in
When employees of the Municipality learnt of our desire to be present at the auction Mr. Tamrazyan telephoned and said that the auction would begin at 3 p.m. This wasn’t the first violation of the auction guidelines. All those wishing to participate in the auction had to present their claims to the Teghut Municipality at least three days before the auction date.
Claims of two individuals for the land sale, Seyran Hovsepyan and Aleksandr Badalyan, have an interesting coincidence to them in that both show the same erasure mark. The two claims were originally filled out in May but the dates were later erased and the date of April 30th was substituted. No matter, at 3 p.m. the auction of the land parcel intended for residential housing began. The parcel was being sold off at the Cadastre (Real Estate Registry) evaluation of 222 drams per 1 square meter. Thus the starting price for the land was 265,000 drams. The auction proceeded in the expected manner. Yerevan resident Seyran Hovsepyan made a 5% increase bid which was followed by Aleksandr Badalyan, another Yerevan resident, raising the bid by another 5%. The Village Mayor, with a stroke of his wooden mallet, declared an end to the bidding and Mr. Badalyan walked away, the proud owner of a 1,190 sq. meter piece of land at 291,000 drams.
The auction could have lasted longer, something that Mr. Badalyan attested to, “As a matter of fact I was ready to go even higher to get the land because I really want to build a house here with my own two hands.” He said that he’s an architect by profession and thus he’d have no problem doing so. He also stated that his grandfather was from Ijevan and that the land “drew him” here. Seyran Hovsepyan, who traveled 100 kilometers from the capital just to execute one step in the auction, didn’t feel disappointed after loosing out. Surprisingly, after the auction ended Mr. Hovsepyan got into Mr. Badalyan’s foreign car and the two drove back to Yerevan together. Gevorg Tamrazyan claimed that in 2007 seven parcels of land were auctioned off with two parcels already sold in the current year.
When we asked the Mayor what were the reasons behind land sales in Teghut, were where land is scarce, he answered, “There are several. The village is faced with many problems that must be resolved and this requires financing. With the assistance of the World Food Programme we are constructing a water distribution system. The community must invest 4.5 million drams of its own resources towards this and we don’t expect to find other sources of funding for this. By selling off land we are solving the water issue on the one hand and on the other, lands not presently being utilized will be built upon and the village will expand. The community’s tax base will also grow as a result. In other words, it’s a win-win situation in all respects.”
However, to substantially replenish the community’s budget “real” auctions must take place with large numbers of participants. This is especially the case since the Mayor himself attests to the fact that many of Teghut’s 1,600 residents are financially able to do so. In fact, he told one of the reporters at the scene that it would be great if local residents also participated in the bidding process.
On the first floor of the Teghut Municipal Building we saw all kinds of announcements tacked on the walls but there wasn’t anything regarding the sale of the 1,190 sq. meter parcel of land in question.
Mayor Tamrazyan assured us that all Teghut residents had been informed of the auction since he personally called on members of the Village Council to spread the news throughout their respective neighborhoods. When we spoke to a group of local residents who had gathered across from the Municipal Building we were told something different. Village residents Yurik Tamrazyan, Ararat and Aghasi Hakhverdyan and Razmik Yengibaryan stated that they had been unaware of the auction. Furthermore, Renik Babinyan, one of the more active members of the Village Council, was also in the dark about the auction. He told us that while he knew that the parcel was up for sale he knew nothing about the May 5th auction. Neither did he know where that particular parcel of land was located. All he could state was that he believed the parcel belonged to Alvard Hakhverdyan, a local resident who had fenced it off years ago, and that the auction would merely serve to validate who the rightful owner actually was.
Even more curious was the statement of Albert Hovhannisyan, the Deputy Mayor, that news of the land sale had been published in the “Hayastani Hanrapetutyun” daily newspaper. When I asked him how many copies of the paper were delivered to the village he firmly stated, around 50. When he saw the look of disbelief on our faces he offered up a wry smile.
At the Municipal Building both the Village Mayor and the auction winner Mr. Aleksandr Badalyan both stated that the piece of land sold was rocky and not suitable for construction. We proposed to the Mayor that we all should go and inspect the site which was alongside the road adjacent to the water, gas and electric lines and pipes. When we got there the only rocks we saw were two rather small ones. From the site a beautiful view of the Dilijan National Park forests opened up before us. The parcel wasn’t located in some non-populated area as we were told but rather next to a group of homes. The Mayor’s house was just 50 meters away.
The village of Teghut, with a population of 1,600, only has 11 hectares of arable land to till and 71 hectares of land adjoining homes. The ever expanding community is thus feeling the pinch when it comes to house plots. The Municipality seeks to resolve this problem at the expense of uncultivated lands registered for agricultural use. In order for these lands to be used for the construction of residential housing the village must first apply to the government for appropriate zoning changes to be made.
Teghut is a mere eight kilometers from the health resort of Dilijan. By a decision of the government Dilijan is envisaged to be transformed into a financial center for the country. Many residents of Yerevan dream of owning a piece of property along the road leading to the Haghartzin Monastery in the Teghut region. Pensioner Razmik Yengibaryan angrily declares that, “Those people from Yerevan have taken over the village…just look at the road leading up to Haghartzin.”