Կոտայքի մարզպետը՝ «ԿԱՐԻԳԱԳ» ՍՊԸ-ի փայատե՞ր, թե՞ բաժնետեր
Այսօր «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Անահիտ Բախշյանը հարցումներ է հղել ՀՀ Կոտայքի մարզպետին եւ Ծաղկաձորի քաղաքապետին Կեչառիսի վանական համալիրի տարածքում հանրային սննդի օբյեկտ կառուցելու վերաբերյալ: Ստորեւ ձեզ ենք ներկայացնում այդ նամակների բովանդակությունը:
«Հարգելի պարոն Շահգալդյան,
Սույն թվականի օգոստոսի 20-ին ՀՀ մշակույթի նախարար տիկին Պողոսյանից ստացածս գրության մեջ գրված է, որ Դուք 29.07.2011թ. N 01/11/2697-11 գրությամբ Կեչառիսի վանական համալիրի տարածքում «ԿԱՐԻԳԱԳ» ՍՊԸ-ի կողմից հանրային սննդի օբյեկտ կառուցելու վերաբերյալ համաձայնություն ստանալու համար դիմել եք ՀՀ մշակույթի նախարարություն` ներկայացնելով Ծաղկաձորի քաղաքապետարանի կողմից 29.07.2011թ. տրված փաստաթղթեր:
Այնինչ հանրությանը հայտնի է, որ այդ շինարարությունը սկսվել է Ձեր դիմումից մոտ երկու ամիս առաջ` օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ, բնականաբար Ձեր հովանավորությամբ:
Ելնելով վերոնշյալից` խնդրում եմ «ԱԺ կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի 7-րդ հոդվածի համաձայն` 10-օրյա ժամկետում պատասխանել, թե
ի՞նչ կապ ունեք Դուք «ԿԱՐԻԳԱԳ» ՍՊԸ-ի հետ` փայատե՞ր եք, թե՞` բաժնետեր, որ, օգտագործելով Ձեր պաշտոնական դիրքը, ՀՀ մշակույթի նախարարության համապատասխան բաժնից ուզում եք ստանալ Կեչառիսի վանական համալիրի տարածքում «ԿԱՐԻԳԱԳ» ՍՊԸ-ի կողմից հանրային սննդի օբյեկտ կառուցելու համաձայնություն,
ինչո՞ւ եք Ձեր լիազորությունների սահմաններից դուրս գալով թույլ տվել ապօրինի շինարարություն Կեչառիսի վանական համալիրի վանքապատկան տարածքում` առանց Մայ Աթոռի գլխավոր ճարտարապետի հետ համաձայնեցնելու»:
Անահիտ Բախշյանը նամակով դիմել է նաեւ Ծաղկաձորի քաղաքապետին հետեւյալ հարցումով.
«Հարգելի պարոն Միրզոյան,
Լրատվությամբ տեղեկացանք, որ Դուք, Կեչառիսի վանական համալիրի տարածքում հայտնաբերելով ապօրինի շինարարությունը, կառուցապատողին տուգանել եք 400.000 դրամով եւ չեք դիմել իրավապահ մարմիններին: Խնդրում եմ տրամադրել տուգանքի համար հիմք հանդիսացող փաստաթուղթը եւ բացատրել, թե ինչո՞ւ ապօրինության մասին տեղյակ չեք պահել իրավապահ մարմիններին»:

Губернатор Котайка – пайщик ООО “КАРИГАГ”?
Депутат парламентской фракции “Наследие” Анаит Бахшян сегодня направила запросы губернатору Котайкской области и мэру города Цахкадзора по поводу строительства объекта общественного питания на территории монастырского комплекса Кечарис. Ниже представляем текст письма губернатору Котайка.
“Уважаемый господин Шахгалдян,
В полученной 20 августа с.г. записке министра культуры РА госпожи Погосян написано, что Вы обратились в Министерство культуры РА с письмом от 29.07.2011 г. N 01/11/2697-11 для получения согласия на строительство ООО “КАРИГАГ” объекта общественного питания на територии монастырского монастыря Кечарис, представив документы, полученные 29.07.2011 г. в мэрии Цахкадзора.
Между тем общественности известно, что указанное строительство началось примерно за два месяца до подачи Вами заявления, то есть с нарушением установленного законом порядка, разумеется, под Вашим покровительством.
Исходя из вышеизложенного, прошу в соответствии со ст.7 закона “Регламент НС” ответить в 10-дневный срок на следующие вопросы:
какое Вы имеете отношение к ООО “КАРИГАГ” – являетесь пайщиком или акционером, если, используя свое должностное положение, хотите получить в соответствующем отделе Министерства культуры согласие на строительство ООО “КАРИГАГ” объекта общественного питания на территории монастырского комплекса Кечарис?
почему Вы, выходя за рамки Ваших полномочий, позволили осуществление незаконного строительства на территории, принадлежащей монастырскому комплексу Кечарис, без согласования с главным архитектором Первопрестольного святого Эчмиадзина?”
Анаит Бахшян также обратилась к мэру Цахкадзора со следующим запросом:
“Уважаемый господин Мирзоян,
из прессы нам стало известно, что Вы, обнаружив на территории монастырского комплекса Кечарис незаконное строительство, оштрафовали застройщика на 400.000 драмов и не обратились в правоохранительные органы. Прошу предоставить документы, явившиеся основанием для привлечения к штрафу, и объяснить, почему Вы не проинформировали правоохранительные органы о допущенном беззаконии”.