Հիփոթեքային վարկավորումը մատչելի չէ միջին խավի համար
Հայաստանի առեւտրային բանկերը եւ հիփոթեքային կազմակերպությունները շարունակում են վերանայել իրենց հիփոթեքային վարկավորման ծրագրերը` առաջարկելով բնակարան գնելու կամ նորոգելու ավելի մատչելի ու երկարաժամկետ վարկեր:
2002 թ., երբ հայաստանյան բանկերն առաջին անգամ սկսեցին հիփոթեքային վարկեր առաջարկել, բնակարան գնելու վարկի պայմաններն էին մինչեւ 5 տարի մարման ժամկետը, տարեկան 18-24 տոկոսադրույքը եւ բնակարանի արժեքի 50 տոկոսի չափով կանխավճարը:
Այսօր հիփոթեքային վարկավորման ամենատարածված պայմաններն են 10-15 տարի մարման ժամկետը, 12-16 տարեկան տոկոսադրույքը եւ բնակարանի արժեքի 30-35 տոկոս կանխավճարը:
Հիփոթեքային վարկավորման շուկայի զարգացման մասին վկայում են նաեւ այլ ցուցանիշներ. ՀՀ Կենտրոնական բանկի տվյալներով` հիփոթեքային վարկավորման շուկայում գործող բոլոր առեւտրային բանկերի եւ վարկային կազմակերպությունների կողմից տրամադրված հիփոթեքային վարկերի հանրագումարը 2005 թ. կազմել է 11.8 մլրդ դրամ, 2006 թ.` 25.4 մլրդ դրամ, 2007 թ.` 57.9 մլրդ դրամ, իսկ 2008 թ. մայիսի վերջի տվյալներով` 72.4 մլրդ դրամ:
Հիփոթեքային շուկայի մասնագետները նշում են, որ վարկավորման պայմանների փոփոխություն մոտ ապագայում չի լինելու:
«Այն միջոցները (վարկեր տալու համար անհրաժեշտ գումարները), որոնք բանկերն ու հիփոթեքային կազմակերպությունները ներգրավում են եւ ներքին, եւ արտաքին շուկաներից, թանկանում են: Տոկոսադրույքներն առաջիկայում կտրուկ չեն բարձրանա` միջինում կպահպանվեն 12-14 տոկոսի սահմաններում, սակայն նվազման միտում չկա: Ինչ վերաբերում է ժամկետների փոփոխմանը, ապա առանց հիփոթեքային երկրորդական շուկայի` 15 տարի մարման ժամկետն արդեն անհավանական երկար է»,- ասում է «Առաջին հիփոթեքային ընկերություն» ունիվերսալ վարկային կազմակերպություն ՍՊԸ-ի գլխավոր տնօրեն Դավիթ Աթանեսյանը:
Բնակարանները շարունակում են թանկանալ
«Բնակարանային շուկան զարգանում է բացառապես պահանջարկի թելադրանքով»,- ասում է «Ալտա Վիպ» անշարժ գույքի գործակալության անշարժ գույքի գործակալ Գեղամ Գաբրիելյանը:
ՀՀ կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի` այս տարվա ապրիլին իրականացրած անշարժ գույքի շուկայի ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ Երեւանում բնակարնների 1քմ միջինում թանկացել է 21 տոկոսով:
2008 թ. ապրիլին Երեւանում վաճառված բազմաբնակարանային բնակելի շենքերի բնակարանների առքուվաճառքի (պայմանագրային) գների եւ ռիելթորական գործակալություններում առաջարկվող գների վերլուծության արդյունքում ձեւավորվել են բազմաբնակարան բնակելի շենքերի բնակարանների 1քմ մակերեսի հաշվարկով հետեւյալ շուկայական միջինացված գները ՀՀ դրամով.
| Համայնքներ | ապրիլ 2007 | ապրիլ 2008 |
| Կենտրոն | 439.700 | 471.300 |
| Արաբկիր | 346.800 | 409.900 |
| Քանաքեռ-Զեյթուն | 250.800 | 306.800 |
| Նոր Նորք | 219.000 | 270.300 |
| Ավան | 201.700 | 268.100 |
| Էրեբունի | 212.600 | 267.000 |
| Շենգավիթ | 227.700 | 274.200 |
| Դավթաշեն | 233.400 | 283.200 |
| Աաջփնյակ | 221.500 | 280.000 |
| Մալաթիա-Սեբաստիա | 207.000 | 260.300 |
| Նուբարաշեն | 120.000 | 151.000 |
| Միջինը Երեւանում (բացի Նորք-Մարաշից) |
243.700 | 294.800 |
«Երեւանում նորակառույց շենքերում բնակարանի 1քմ-ն արժե 1500-3000 ԱՄՆ դոլար: Տատանումները կախված են բնակարանի շենքի դասից»,- պարզաբանում է անշարժ գույքի գործակալը:
Երեւանում կառուցվում են 5 դասի շենքեր` տիպային, էկոնոմ, բիզնես, պրեմիում եւ դելյուքս: Տիպային եւ էկոնոմ դասի շենքերը էլիտար չեն համարվում: Սրանցում չկա սպասարկման վարձ, եւ դրանք կառուցվում են հիմնականում քաղաքի ծայրամասերում: Բիզնես, պրեմիում եւ դելյուքս կարգի շենքերը համարվում են էլիտար: «Գալաքսիսթ» նորակառույցների գործակալության տվյալներով` Երեւանի նորակառույցների մոտ 25-30 տոկոսը բիզնես դասի շենքեր են: 190 նորակառույց շենքերից միայն 8-9-ն է դելյուքս կարգի: Այս շենքերում պարտադիր պետք է լինեն լողավազաններ, բիզնես կենտրոններ, առանձին լվացքատուն, խանութներ եւ այլ ենթակառուցվածքներ: Դելյուքս շենքի ամենափոքր բնակարանի մակերեսը սկսվում է 130քմ-ից: Դրանցում բնակարանների նախագծերը չպետք է նույնը լինեն, թեպետ երեւանյան դելյուքսները երբեմն կրկնվում են:
Հիփոթեքային վարկերի քանակն ավելանում է
Վերջին չորս տարիների ընթացքում հիփոթեքային վարկ (բնակարան գնելու, նորոգելու եւ կառուցապատելու համար) վերցրած մարդկանց քանակն ավելացել է գրեթե 4.5 անգամ:
ՀՀ Կենտրոնական բանկի տվյալներով` հիփոթեքային վարկավորման շուկայում գործող բոլոր առեւտրային բանկերի եւ վարկային կազմակերպությունների կողմից տրամադրված հիփոթեքային վարկերի քանակը 2005 թ. կազմել է մոտ 3000, 2006 թ.` մոտ 5000, 2007 թ.` մոտ 10.000, իսկ 2008 թ. մայիսի վերջին` մոտ 14.000:
Այնուամենայնիվ, հիփոթեքային վարկավորման շուկայի ներուժի եւ վարկավորման իրական պահանջարկի վերաբերյալ ստույգ գնահատականներ չկան:
Այսինքն` պարզ չէ, թե բնակչության քանի՞ տոկոսն իրականում բնակարան գնելու կամ վերանորոգելու կարիք ունի: Եթե անգամ հայտնի է, որ Երեւանում հաշվառված 3-րդ կարգի վնասվածության 69 շենք կա (Երեւանի քաղաքապետարանի շինարարության եւ բարեկարգման բաժնի տվյալներով), պարզ չէ, թե քանի՞ ընտանիք է ապրում վարձով, եւ քանի՞ նորաստեղծ ընտանիք կցանկանար ունենալ իր բնակարանը:
Կառավարության որոշմամբ` հիփոթեքային վարկավորման միջոցով իրականացվում են բնակարանային ապահովման ծրագրեր զինվորականների եւ համալսարանական դասախոսական կազմի համար: Հիփոթեքային վարկավորմամբ սոցիալական նմանատիպ հարցերի լուծումը նոր միտում է մեր երկրում:
Ու՞մ համար են մատչելի հիփոթեքային վարկերը
Աշխարհում ընդունված է, որ հիփոթեքային վարկի սպառողը միջին խավն է: Եթե անգամ Հայաստանում հիփոթեքային վարկավորման պայմաններն ավելի են համապատասխանում մարդկանց իրական հնարավորոթյուններին, դրանք դեռեւս չեն համընկնում շատերի ցանկությունների հետ:
ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության աշխատանքի վիճակագրության բաժնից տեղեկացանք, որ (հունվար-մայիս ամիսների տվյալներով) Հայաստանի բնակչության միջին ամսական աշխատավարձը կազմում է 86.850 դրամ: Միջին աշխատավարձ ստանում է բնակչության (վիճակագրության համար տեսանելի) ավելի քան 62 տոկոսը: 100.000 դրամից ավելի աշխատավարձ ստանում է բնակչության (վիճակագրության համար տեսանելի) միայն 19.6 տոկոսը:
Հիփոթեքի տրամադրման ժամանակ կարող է հաշվի առնվել նաեւ դրսից ստացվող դրամական եկամուտը, բայց միայն դա չի կարող հիմք լինել վարկ տալու համար, քանի որ բանկի համար դժվար է տեղեկություններ ստանալ դրանց ծագման եւ հուսալիության վերաբերյալ: Վարկի տրամադրման որոշիչ հանգամանքն ընտանքի անդամների աշխատավարձերի չափն է:
«Հիփոթեքային վարկավորման հնարավորությունն այսյօր միջինից բարձր խավի համար է, որոնց եկամուտն ամսական 400.000-ից բարձր է»,- ասում է «Առաջին հիփոթեքային ընկերություն» ՍՊԸ-ի գլխավոր տնօրեն Դավիթ Աթանեսյանը:
Դիանա Գազիյանի ընտանիքը շուտով պատրաստվում է տոնել երեք ամիս առաջ հիփոթեքով գնված նոր բնակարանի բնակարանամուտը: Նրա ասելով` վարկով բնակարան գնելու որոշումը պայմանավորված էր կարիքով, այլ ոչ թե առաջացած հնարավորություններով, թեպետ պայմանները հիփոթեքային շուկայում ավելի մատչելի են դարձել:
«Հիմա հիփոթեքի շուկան ավելի է զարգացել, առաջարկի տարբերակները շատ են, եւ ճիշտ ընտրություն անելու հնարավորոթյունն ավելի մեծ է»,- ասում է Դիանան, որն արդեն հաշտվել է 10 տարի շարունակ վարկ մարելու մտքի հետ:
Նա ասում է, որ դժվարը որոշում կայացնելն էր. «Նախքան վարկ վերցնելը մտահոգվում էինք երկրի կայունությամբ: Այսինքն` չգիտեինք, թե ի՞նչի կարող ենք սպասել, երբեմն այնպիսի փոփոխություններ են լինում, որոնք դժվար է կանխատեսել: Նույնիսկ, լինելով վստահ իմ կարողությունների մեջ, ես վստահ չեմ, թե ի՞նչ կլինի վաղը, եւ իմ ընտանիքը միշտ կունենա՞ հնարավորություն ամեն ամիս անհրաժեշտ վճարումներ կատարելու»:
Դիանան եւ նրա ամուսինը բնակարանի պարտքը հիմնականում մարում են իրենց աշխատավարձից: Ի դեպ, Դիանան աշխատում է Հայաստանում գործող միջազգային կազմակերպություններից մեկում` որպես գործադիր տնօրեն:
Տաթեւիկ Ասլանյանի ընտանիքն արդեն 8 տարի ապրում է վարձով` երեք սենյականոց բնակարանի վարձույթի համար ամսական վճարելով 90.000 դրամ (տարիների ընթացքում բնակարանի վարձը բարձրացել է): «Հիփոթեքով բնակարան գնելու հնարավորության մասին մենք վաղուց ենք մտածել, սակայն առայժմ չենք կարող դիմել այդ քայլին, քանի որ մեր ընտանիքի միջոցները բավարար չեն այդքան շատ գումար վճարելու համար»,- ասում է Տաթեւիկը:
Ասլանյանների ընտանիքը բաղկացած է 5 հոգուց, որից 4-ն աշխատում են Երեւանում` տարբեր մասնավոր կազմակերպություններում: Նրանց ընտանիքի ամսական եկամուտը կազմում է մոտ 300.000 դրամ: Եթե մեկ հոգու եկամուտները չեն բավարարում հիփոթեքային վարկավորման դիմելու համար, ապա վարկային պարտավորությունները կարող են ստանձնել նաեւ համավարկառուները (ընտանիքի անդամները), եւ այդ դեպքում կդիտարկվի համավարկառուների տնօրինած եկամուտների հանրագումարը:
Բանկերն իրենց հիփոթեքային վարկավորման ուղեցույցներում, նախքան հիփոթեքային վարկավորման հայտ ներկայացնելը, իրենց հաճախորդներին խորհուրդ են տալիս նախապես հաշվարկել եկամտի չափը եւ ֆինանսական կայունությունը:
Ասլանյանների ընտանիքի օրինակով մենք կարող ենք դիտարկել հիփոթեքային վարկից օգտվելու նրանց իրական հնարավորությունը` ընդունելով հիփոթեքային շուկայում գործող ամենահարմար պայմանները:
Եվ այսպես (հաշվի առնելով մայրաքաղաքում բնակարանների 1քմ միջին արժեքը), Երեւանում 1 սենյականոց բնակարանը (50- 60քմ) միջինում արժե 16 մլն 214.000 դրամ: Սովորաբար բանկերը պահանջում են կանխավճար բնակարանի արժեքի 30 տոկոսի չափով: Այս բնակարանի կանխավճարը (30 տոկոսը) կազմում է 4 մլն 864.200 դրամ:
Մնացած 11 մլն 349.800 դրամը բանկը կամ հիփոթեքային կազմակերպությունը վարկառուին կտրամադրի ոչ պակաս, քան տարեկան 12 տոկոս տոկոսադրույքով, որն ամեն տարի կհաշվարկվի վարկի մնացորդի վրա:
Եթե վարկառուին այս գումարը տրվել է 15 տարի ժամկետով, ապա նա առաջին տարում պետք է վճարի մայր գումարի 1/15-րդ մասը (756.653 դրամ) եւ մայր գումարի 12 տոկոս տոկոսադրույքը (1. 361. 976 դրամ): Երկրորդ տարում վարկառուն դարձյալ պետք է վճարի մայր գումարի մի մասը (756.653 դրամ) եւ վարկի մնացորդի 12 տոկոսը, որն արդեն կկազմի (1.271.177 դրամ): Երրորդ տարում վարկառուն դարձյալ կվճարի հաստատուն 756.653 դրամը եւ երրորդ տարում մնացած վարկի 12 տոկոսը (1.180.379 դրամ): Եվ այսպես շարունակ` մինչեւ մայր գումարի վերջնական մարումը:
Որպեսզի վարկատուն համաձայնի տրամադրել հիփոթեքային վարկ, նա պետք է համոզված լինի, որ վարկառուն կամ համավարկառուները կարող են իրենց ամսական եկամտի 30-35 տոկոսը հատկացնել վարկի մարմանը: Մեր ընտրած ընտանիքի ամսական եկամուտը կազմում է 300.000 դրամ: Այս գումարի 35 տոկոսը 105.000 դրամ է: Այս ընտանիքը ոչ միայն չի կարող դիմել հիփոթեքի համար, այլ բանկը կամ հիփոթեքային կազմակերպությունը կմերժի նրանց հայտը:
Վարկավորմամբ տուն ձեռք բերելիս անպայման պետք է հաշվի առնել բոլոր պարտադիր մանր ծախսերը: Այդ միանվագ փոքր վճարումները հանրագումարով քիչ չեն: Օրինակ` առքուվաճառքի եւ հիփոթեքի պայմանագրի նոտարական վավերացումն արժե 15 -25.000 դրամ, սեփականության իրավունքի գրանցման պետական տուրքը` 20.000 դրամ, սեփականության եւ գրավի գրանցման վկայականը` մոտ 22.000 դրամ: Ընդհանուր առմամբ` այդ ծախսերը հասնում են 80-85.000 դրամի: Սովորաբար բանկերն ու կազմակերպությունները պահանջում են նաեւ ապահովագրել գույքը: Վարկառուն ապահովագրական ընկերությանը տարեկան պետք է վճարի գույքի արժեքի 0.2 տոկոսը:
Անշարժ գույքի ձեռքբերման եւ վերանորոգման համար հիփոթեքային վարկ են տրամադրում ՀՀ-ում գործող բոլոր 22 բանկերը, ինչպես նաեւ` 11 վարկային կազմակերպություն:

Mortgage Loans Beyond the Reach of the Middle Class
Commercial banks in Armenia and mortgage companies continue to review their mortgage loan programs and are proposing more favorable and longer credit terms for loans to purchase and renovate apartments.
When Armenian banks began offering mortgage loans in 2002 terms for apartment purchases included a 50% up-front deposit, annual interest rates of 18-24% and loan durations of five years. Today, the most commonly available terms are 10-15 year loans, annual interest rates of 12-16% and an up-front deposit of 30-35% of the apartment’s value.
Other indices also point to the development of the mortgage lending market. According to ROA Central Bank statistics, the total amount of mortgage loans granted by commercial banks and other lending institutions in 2005 was 11.6 billion drams; 25.4 billion in 2006; 57.9 billion in 2007 and 72.4 billion as of May 31, 2008.
Mortgage experts note that changes to loan terms are not expected in the short-term. Mr. Davit Atanesyan, Chief Executive of First Mortgage, Ltd., states that, “Those financial resources needed to make loans, which banks and other lending institutions derive from both domestic and foreign markets, are becoming more expensive. Interest rates in the near future however will not experience sharp rises. Their average range should be 12-14%, but not lower. As for loan durations I can say that without the presence of a secondary mortgage market the 15 year payback periods of today are already impossibly long.”
Apartment Prices Continue to Rise
Mr. Gegham Gabrielyan, a broker with Alta VIP Realty, says that, “The market for apartments is primarily being driven by demand.” A survey conducted by the ROA State Committee of the Real Estate Cadastre in April of this year shows an average 21% rise in price for a square meter of apartment space in Yerevan. The following numbers show average prices for one square meter of apartment space in multiple residential buildings in Yerevan based on April 2008 contractual prices for apartment purchases in multiple dwellings and according to suggested prices offered by real estate agencies. (Figures in Armenian drams).
District
April 2007
April 2008
City Center 439.700 471.300
Arabkir 346.800 409.900
Kanaker-Zeytun 250.800 306.800
Nor Nork 219.000 270.300
Avan 201.700 268.100
Erebuni 212.600 267.000
Shengavit 227.700 274.200
Davtashen 233.400 283.200
Ajapnyak 221.500 280.000
Malatia-Sebastia 207.000 260.300
Nubarashen 120.000 151.000
Yerevan (Average) 243.700 294.800
Mr. Gabrielyan states that, “Prices for one square meter of space in newly constructed buildings range from $1,500 to $3,000. Differences are based on the category of building.” Five categories of buildings are constructed in Yerevan - typical model, economical, business, premium and deluxe. The first two are not considered “elite” structures. They don’t include maintenance fees and are generally erected on the outskirts of town. The remaining three categories are considered “elite”. According to statistics of the Kalaksist Agency that deals with new construction, 25-30% of newly constructed buildings in Yerevan fall within the business category, with only 8-9 of the 190 newly constructed buildings falling within the deluxe class. For buildings to be considered “deluxe”, they must include swimming pools, business centers, separate laundry rooms, stores and other auxiliary services. The smallest apartments in deluxe buildings start at 130 square meters. The layout of apartments in deluxe buildings must differ but this isn’t always the case in Yerevan.
The Number of Mortgage Loans is Rising
During the last four years the number of mortgage loans taken out for apartment purchase, renovation and construction, has more than quadrupled. According to ROA Central Bank figures, the total number of mortgage loans granted in 2005 was about 3,000; 5,000 in 2006; 10,000 in 2007 and 14,000 as of May 31, 2008. Nevertheless, there are no accurate benchmarks regarding the internal dynamics of the mortgage market and actual loan demands.
In other words, it is not clear what percentage of the population actually has a need to either purchase or renovate an apartment. Even if it is known that there are 69 residential buildings in Yerevan in what is called a “3rd degree state of disrepair”, according to figures from the Mayor’s Office, what isn’t known is how many households rent their apartments and what percentage of newly married couples would like to become home owners. A government decision allows for mortgage loans to military service personnel and to university lecturers. Addressing various social needs through mortgage loans is a novel idea in Armenia.
Who Can Actually Afford a Mortgage Loan?
General wisdom has it that the middle class is the main consumer of mortgage loans. Even if mortgage loan terms in Armenia are more in line with the actual means at the disposal of the populace, they still do not correspond with the desires of many. According to information we received from the ROA National Statistical Service, covering January - June 2008, the average monthly salary in Armenia is 86,850 drams. A little over 62% of officially registered wage earners receive this salary. Only 19.6% of such wage earners receive monthly salaries over 100,000 drams. While outside sources of income can be taken into account during the loan process, it cannot be the sole factor in deciding who gets a loan since it is difficult for banks to verify the sources of such income and their future viability. The overriding factor when it comes to making loans is the total amount of wages by all family members. Mr. Atanesyan of First Mortgage Ltd states that, “Today, mortgage loans are envisaged for the upper middle-class, for those making more than 400,000 drams monthly.”
Diana Gaziyan’s family will soon celebrate the three-month anniversary of purchasing their new apartment with a mortgage loan. In her words, the decision to take out a mortgage was based more on need even though loan terms have become more accessible. Diana states that, “The mortgage market has developed and lending schemes are more varied than before. Thus, the chance of choosing the right policy has increased as well.” She has already resigned herself to paying off the loan for the next ten years.
She says that it was a tough decision to make. “Before we applied for the loan the stability of the country was a concern. In other words, we did not know what to expect down the road. Some changes you just can’t see coming. Even though I have no doubts regarding my own capabilities, who can say for certain what tomorrow will bring and whether we’ll be able to meet our monthly payments?” Diana and her husband mostly use their combined wages to make the loan payments.
Tatevik Aslanyan’s family has been renting their three-room apartment for the past eight years, currently paying 90,000 drams a month. “We’ve talked about taking out a mortgage to get an apartment for a longtime now but our family’s resources aren’t enough to make the substantial payments involved,” she states. Four of the five family members work in Yerevan in various private firms. The total family income is about 300,000 drams per month. When the income of one family member is not sufficient to secure a mortgage it is possible to apply as a family, where the combined incomes are pooled to satisfy eligibility requirements.
In their lending guidelines, banks advise their prospective clients to first take stock of their actual income levels and financial stability. Based on the case of the Aslanyan family, and utilizing the most favorable terms available in the market, we can note the benefits derived from taking out a mortgage.
Thus, taking into account the average price of one square meter of residential apartment space in Yerevan, the cost of a one-room apartment, averaging 50-60 sq. meters, is around 16.214 million drams. Banks generally require a deposit equaling 30% of the apartment’s cost. The deposit for the above average apartment works out to 4.864 million drams. The bank or mortgage lender, at an annual interest rate of no less than 12%, lends the remaining balance of 11.350 million drams out.
If the recipient takes out a 15-year loan, he or she would be obligated during the first year to make a payment of 1/15th of the principal (756,653 drams) plus an interest payment of 1.362 million drams (12% of the principal). During the second year loan recipient would again have to pay off 756,653 of the principal plus 1.272 million in interest. Third year obligations would include a 756,653 payment of principal plus and 1.180 million in interest (12% on the loan balance). Consecutive yearly principal and interest payments would continue until the entire loan is paid off.
For creditors to agree to grant a mortgage loan they must be convinced that the individual or joint recipients can allocate 30-35 of their monthly revenues towards paying off the loan. The Aslanyan household’s joint monthly income is 300,000 drams, 35% of which equals 105,000 drams. The banks and other lenders would deny their mortgage loan application. All other fees and expenses, no matter how small, included in the loan process must also be taken into account, for they all add up. For example, notary fees for property transactions and mortgage contracts can amount to 15-25,000 drams, 20,000 for the registration of private property and around 22,000 drams to obtain a certificate of collateral. Thus, these fees and expenses can amount to 80-85,000 drams. Generally, banks and lending institutions also require property insurance at an annual rate of .2% of the property’s value.
All 22 banks operating in the ROA plus 11 lending institutions now offer mortgage loans for the purchase and renovation of real estate.