Անտառտնտեսության տնօրենը սեփական սղոցարան ունի
Օրերս Շնողից մեզ տեղեկացրին, որ գյուղի «Շինու խաչի ձոր», «Բաղերի ճալա», «Մեծ կակալկուտ», «Խառատանոց», «Բրագձոր» եւ «Սերկեւլաձոր» հանդամասերի անտառներից մեծ քանակությամբ «Կարմիր գրքում» գրանցված ընկուզենու ծառեր են հատվել:
Տեղեկատվության մեր աղբյուրը, որը Շնողի գյուղացի էր, խնդրեց իր անունը չհրապարակել: Սակայն հայրենի անտառների ընկուզենիները հատելու համար նա ակնհայտորեն անհանգստացած էր: Իր նկարած շուրջ 10-ը հատված ընկուզենիների լուանկարները նա հանձնեց մեզ. «Սրանց հերն եմ անիծել, բա սրանց վերջը չի գալու՞»:
«Հայանտառի» Թումանյանի անտառտնտեսության մասնաճյուղի տնօրեն Կամո Շահնազարյանի տեղեկացմամբ` Լոռու մարզի Շնող գյուղի անտառները ընդգրկում են 6400 հա տարածք:
Հուլիսի 12-ի վաղ առավոտյան, «Շինու խաչի ձոր» հանդամասի անտառ մեկնելիս, Շնող գյուղի տակով Թեղուտի հանքավայր տանող նորակառույց ճանապարհահատվածում առաջին հանդիպած շնողցին իր անասունները արոտավայր տանող Էնգելս Ավետյանն էր, որն էլ ասաց. «Հա, գյուղում խոսում են, որ կակալի (ընկույզի) շատ ծառեր են կտրում, բայց կարալ չեմ գիտենալ` ճիշտ ա, ճիշտ չի»: Շնողում մեզ տեղեկացրին, որ համայնքապետ Հայկազ Քոչինյանի (Լոռու նախկին մարզպետ Հենրիկ Քոչինյանի եղբոր) որդու` Էդգար Քոչինյանի ղեկավարությամբ գործում է վերոնշյալ անտառներից ընկուզենիներ հատող խումբ, որն աշխատում է Թումանյանի անտառտնտեսություն մասնաճյուղի տնօրեն Կամո Շահնազարյանի (Հենրիկ Քոչինյանի աներձագն է) հանձնարարությամբ: Խմբի մեջ են նաեւ մասնաճյուղի անտառապահ Մանթաշ Մատինյանը, շնողցի Աղվան Մարգարյանի տղան, որի անունը գյուղացիները չհիշեցին, ընկուզենիներ հատող «դրուժբիստը»` շնողցի Շահեն Առաքելյանը:
Ըստ գյուղացիների պատմածի` անտառից ապօրինի հատված ընկուզենիները Թեղուտի հանքավայրի երկրաբաներին պատկանող բեռնատարներով տեղափոխվում եւ սղոցվում են Թումանյան անտառտնտեսության մասնաճյուղի տնօրեն Կամո Շահնազարյանին պատկանող, Շնող եւ Թեղուտ գյուղերի ճանապարհին գտնվող սղոցարանում, ապա սղոցված ընկուզենու տախտակները գյուղից տեղափոխվում են շնողցի Սերյոժա Տիրացվյանի «Կամազ»-ով:
«Շինու խաչի ձորի» անտառի ճանապարհը դժվար անցանելի էր, մեր զրուցակիցը` 25-ամյա մի շնողցի, որը քաջածանոթ էր տեղանքին, անտառ մտնելուն պես սկսեց ցույց տալ հատված ընկուզենիները: Նա դժվարությամբ էր գտնում, քանի որ դրանք ամբողջությամբ թաքնված էին այս տարվա հորդառատ անձրեւների հետեւանքով խիստ փարթամացած բլդրղանի, բանջարի ու մոշու փշոտ թփերի ետեւում:
Մենք լուսանկարեցինք 10-ը հատված ընկուզենիների բները: «Սրանք հատվել են վաղ գարնանը, հլա այս տասին գումարեք «Բաղերի ճալա», «Մեծ կակալկուտ», «Խառատանոց», «Բրագձոր» եւ «Սերկեւլաձոր» հանդամասերի անտառներից յուրաքանչյուրում հատված 10 ընկուզենի, դա կազմում է 60 ընկուզենի»,- ասաց մեր ուղեկիցը, ապա բացատրեց. «Մինչեւ 30 սմ տրամագծով ցանկացած ծառի արժեքը կազմում է 22 հազար 500 դրամ, 30 սմ-ից սկսած` ամեն մի սմ-ի համար ծառի գինն ավելանում է 1500 դրամով, 60 սմ տրամագիծ ունեցող ցանկացած ծառի գինը կազմում է 67.500 դրամ: Ընկուզենին, որպես «Կարմիր գրքում» գրանցված ծառ, բարձրարժեք է, 60 սմ տրամագիծ ունեցող մեկ ընկուզենու գինը կազմում է 675.000 դրամ»:
Շնողցիների հետ զրույցներից ստացած տեղեկատվությունը ճշտելու համար զրուցեցինք նաեւ Թումանյանի անտառտնտեսության մասնաճյուղի տնօրեն Կամո Շահնազարյանի հետ: «Ես լսել եմ, ոչ թե տեղյակ եմ, լսել եմ մարդկանցից, կանչել եմ անտառապետին, հանձնարարություն եմ տվել, գնացել են նայել եւ հայտնաբերել են մի հատ դեպք, շատ հին կտրած, ո՞նց է կոչվում (մի քանի վայրկյան մտածելուց հետո)` Շինու Խաչի ձորում»,- ասաց պրն Շահնազարյանը: Իր ասածները հաստատելու համար մեր զրույցի վերջում նա հրավիրեց «Թումանյանի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղի ավագ անտառապետ Արամ Ռամազյանին, որը, անտեղյակ լինելով տնօրենի հետ մեր խոսակցությանը, ասաց. «Չէ, Շինու խեչի ձորը չեմ տեսել, ընկուզենու ապօրինի հատման մասին չեմ էլ իմացել»: Ավագ անտառապետը, սակայն, ավռլացրեց. «Ես ինֆորմացիա ունեցել եմ, որ, օրինակ, էդ «Բրագձոր», «Սերկեւլաձոր» հանդամասերում ընկուզենիներ հատվել են, սակայն ես դրանք համայնքային տարածքներ եմ համարել, չփարած տարածքներ են եղել»: Թե, այդուհանդերձ, դրանք ու՞մ սեփականությունն են եղել, ոգչ տնօրենը, եւ ոգչ էլ անտառապետը չհայտնեցին:
Մեր հարցմանն ի պատասխան` Կամո Շահնազարյանը հաստատեց, որ Շնող եւ Թեղուտ գյուղերի ճանապարհահատվածում տեղավորված սղոցարանն իր սեփականությունն է: Անժխտելի է, որ անտառտնտեսության տնօրենն այն ստեղծել էր անտառի նկատմամբ ունեցած իր մեծ հնարավորություններից օգտվելու համար:
Մեր զրույցից երկու օր հետո Կ. Շահնազարյանը հետախոսով հայտնեց. «Ես երեկ «Շինու խեչի ձոր»-ում որոնել եմ, սակայն չեմ գտել հատված ընկուզենիները»: Մենք նրան հրավիրեցինք մեր գրասենյակ` հատված ընկուզենիների լուսանկարները տեսնելու: Սկզբում նա համաձայնեց, ապա պատճառաբանեց, թե զբաղվածության պատճառով չի կարող գալ: Թեղուտի հանքավայրի տարածքային պետ Ռուբեն Պապոյանը տեղեկացրեց, որ հանքավայրի նախատեսված տարածքների անտառահատումն իրականացնելու է Շնողում գրանցված «Կարաստ» ՍՊԸ-ն, որի նախագահ Վարդան Պետրոսյանը Կամո Շահնազարյանի աներձագն է: Հանքավայրի շահագործման նպատակով արդեն սկսված անտառահատումների փայտն այսօր էլ մշակվում է Կամո Շահնազարյանի սղոցարանում: Այսպիսով, եթե մինչեւ 2008 թ. վաղ գարուն Թումանյանի անտառտնտեսության մասնաճյուղի տնօրեն Կամո Շահնազարյանի գիտությամբ Շնողում ընկուզենիների հատումը կատարվում էր գաղտնի, այսօր այն տեղափոխվել է օրինական դաշտ:
Լոռու մարզային դատախազության Ալավերդու նստավայրից հուլիսի 16-ին տեղեկացրին, որ 2008 թ. դատախազության կողմից «Կարմիր գրքում» գրանցված ծառատեսակների ապօրինի հատումներ չեն արձանագրվել: Սակայն հուլիսի 17-ին, մեզ հետ զրույցից հետո, ինչպես հայտնեց Հայանտառի «Թումանյանի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղի մեր աղբյուրը, Թումանյանի ոստիկանության քրեական բաժնի աշխատակիցները «Շինու խաչի ձոր»-ի, «Բրագձոր»-ի եւ մյուս անտառներում հայտնաբերել են շուրջ 40 հատված ընկուզենիներ, որի համար ոստիկանություն են հրավիրել անտառտնտեսության անտառապահներին ու մյուս աշխատողներին: Շնողցիները վստահ են, որ այս անգամ էլ իրավապահներն իրենց «փայը» ստանալուց հետո փակելու են գործը:

A resident of the Shnogh village in the Lori Marz told “Hetq” that a large swath of walnut trees registered in the “Red Book” of endangered species had been cut down. While this person requested that we not mention his name, he was clearly upset about the felling of native trees. He gave us a photo he had taken of some ten felled walnut trees. “Damn these people. They’ll get their come-uppance, believe me.” The forest of Shnogh covers some 6,400 hectares of land.
On July 12, we headed off to a certain spot in the forest. On the newly constructed road leading to the Teghut mine we came across Engel Avetyan, a village resident who was leading his flock of animals to graze. He told us that, “Yeah, there’s talk in the village about the cutting of walnut trees. But I couldn’t say if it was true or not.” Shnogh residents informed us that Edgar Kochinyan, the son of Village Mayor Haykaz Kochinyan, heads a group involved in cutting down walnut trees in the forest. Mayor Haykaz, by the way, is the brother of the former Regional Governor of Lori, Henrik Kochinyan. This group operates under the orders of Kamo Shahnazaryan, who heads the local branch of “HayAntar’s” (the Armenian State Forest Service) Tumanyan forest products firm. (Kamo Shahnazaryan is the brother-in-law of Henrik Kochinyan). According to their testimony forest ranger Mantash Matinyan also works in this group and Shnogh resident Shahen Arakelyan is the one who operates the chain saw.
The villagers told us that the felled walnut trees are transported out in trucks belonging to geologists working at the Teghut mine and taken to the sawmill belonging to Kamo Shahnazaryan located on the road leading to the villages of Shnogh and Teghut. The cut wood is then loaded onto the “Kamaz” truck belonging to Shnogh resident Seryozha Tiratsvyan for transport out of the area.
The road proved impassable but our partner in conversation, a 25 year-old Shnogh resident, knew the place like the back of his hand and as soon as we had entered the forest, he pointed out where the trees had been felled.
We photographed the stumps of ten cut trees. Our guide stated, “These were cut early in the spring. To these ten we have to add those ten walnuts cut down in each of the forests of “Bagheri Djala”, “Metz Kakalkout”, “Kharatanots”, “Bragdzor” and “Serkevladzor”. That’s an additional 60 walnut tress felled.”
To verify what the Shnogh residents had related to us we also talked to Kamo Shahnazaryan, Director of the local branch of the Tumanyan forest products firm. Mr. Shahnazaryan stated, “I had heard the stories but didn’t have evidence. I called the warden and directed him to go out and investigate the matter. They went out and came back with one case of a tree being cut, but it was done a long time ago.” To verify what he had told us Mr. Shahnazaryan called in Aram Ramazyan, Senior Warden at the Tumanyan Company, at the end of our meeting. Apparently uninformed about the issue being discussed the Senior Warden stated that, “No, I haven’t heard anything about the illegal felling of walnut trees” but added, “I had information about cut walnut trees in the “Bragdzor” and “Serkevladzor” areas but I viewed those as the community’s property, lands that were fenced off.” In any event, neither the Director nor the Warden told us to whom those lands belonged.
In response to our query, Kamo Shahnazaryan verified that the sawmill on the Teghut-Shnogh road belonged to him. Without doubt, the Tumanyan firm’s Director built the place to take advantage of the huge resources at his disposal.
Two days after our conversation Mr. Shahnazaryan telephoned us and stated that, “Yesterday I went to the Shinu Khetch valley to investigate but saw no evidence of cut down walnut trees.” We invited him to our office to see the photos we had taken of felled trees. At first he agreed to meet with us but then backed out, explaining that right now he was too busy. Rouben Papoyan, Chief at the Teghut Mine, informed us that the firm of “Karast Ltd” would implement tree cutting envisaged for the lands at the mine. The President of “Karast” is Vardan Petrosyan, the brother-in-law of Kamo Shahnazaryan. Trees already cleared away for the operation of the mine are presently being milled at Mr. Shahnazaryan’s facility. Thus, if according to Tumanyan’s local branch Director Kamo Shahnazaryan, walnut trees were being felled on the sly until the early spring of 2008, today, that process has become a legal enterprise.
On July 16, the Alaverdi branch of the Lori Regional Prosecutor’s Office announced that in 2008 the Prosecutor’s Office registered no cases of illegally cut trees included in the “Red Book”. However, on July 17 our source within the Tumanyan forest products company informed us that members of the Investigative Unit of the Tumanyan Police Department found traces of 40 cut walnut trees in the forests of “Shinu Khetch”, “Bragdzor” and elsewhere. As a result, the Police called in the Warden at the Tumanyan Company and other employees for questioning. Residents of Shnogh are convinced that this time as well law enforcement will conveniently put a lid on the case once they have received their “share of the pie”.
P.S. - After the Armenian version of this article was published in the July 21 edition of Hetq, the Office of Control Service (OCS), at the behest of Prime Minister Tigran Sargsyan, began an inquiry into the issue. At the request of the Service’s staffers, “Hetq” handed over some ten photos related to the issue. In addition, the OCS invited the “Hetq” reporter to accompany them to the site of the illegal tree cutting.