Անասնագողությունները սահմանագոտում կյանքն ապակայունացնում են
Հուլիսի 10-ի առավոտյան Տավուշի մարզի սահմանամերձ Բաղանիս գյուղի 74-ամյա բնակիչ Բաղիշ Հարությունյանին տհաճ անակնկալ էր սպասում: Առավոտյան ժամը 5:30-ին նա պատրաստվում էր անասունները դաշտ տանել:
Գոմին կից մետաղալարով ցանկապատված տարածքից` «աղալից» անհետացել էին 104 ոչխարը, 40 գառը եւ 6 այծը: Անասնագողերից փրկվել էին միայն գոմի մեջ գտնվող 4 ուլը: Հավանաբար, կողոպտիչները չէին մտածել, որ ամռան շոգին գոմի մեջ կարող է անասուն լինել: «Որսորդական երկու շներս էլ թմրած-քնած էին, ոստիկաններն ասացին, որ դրանց թունավորել են»,- ասում է Բաղիշը:
Հարությունյանների առանձնատնից մինչ հայ-ադրբեջանական սահման շուրջ 3 կմ է: Ի դեպ, անասնագողը (կամ անասնագողերը) գողացված անասունները քշել-տանելու ժամանակ մի գառ, որի ոտքը կոտրված էր, թողել են սահմանապահ զինվորական ստորաբաժանման պարսպի տակ, անմիջապես միջպետական մայրուղու եզրին: Այդ գառը հիմա Հարությունյանների գոմում է, սակայն կոտրված ոտքով դժվար թե ապրի: Մանր եղջերավորների հետքերը տրորել էին խոտհարքը: Հայկական եւ ադրբեջանական հենակետերը սահմանի այս հատվածում իրար շատ մոտ են` մի քանի հարյուր մետր հեռավորությամբ: Անասունների հետքերով առաջնորդվելով` Հրայրն իր հորեղբոր տղայի` Բորիսի հետ մոտեցել է սահմանին: Նրա խոսքերով` մինչ սահման մնացել էր մոտ 300 մ, սակայն առաջ գնալը վտանգավոր էր. ադրբեջանական հենակետերից կրակ կբացեին, մանավանդ որ վերջերս այդ տեղանքում ադրբեջանական կրակից վիրավորվել էր բաղանիսցի հովիվ Լեւոն Ավագյանը:
Հարությունյանների 6 հոգանոց ընտանիքն այժմ ծանր կացության մեջ է: Բաղիշ Հարությունյանն աջակցության խնդրանքով նամակներ է ուղարկել նախագահ Սերժ Սարգսյանին եւ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին:
Այս դեպքից 2 օր անց Բաղանիսի հարեւան, սահմանամերձ Ոսկեվանում անասնագողություն է կանխվել: «Կեսգիշերին ես ու ամուսինս կովի բառաչ լսեցինք: Արթնացանք, տեսանք, որ մեր տան դիմացի դաշտում 3 հոգի ծխախոտի վառիչներով պտտվում են: Ափսոս, որ ուշ զանգահարեցինք ոստիկանություն: Ոստիկանները ժամը 3-ին եկան, անծանոթներն էլ անհետացան գիշերային խավարի մեջ: Գիշերվա ուշ ժամին գյուղում ոչ ոք կորած անասուն չի փնտրում, հավանաբար անասնագողեր էին»,- պատմում է ոսկեվանցի Նվարդ Գրիգորյանը:
Նույն Ոսկեվան գյուղում այս տարվա մարտի 31-ին գողացել էին Էմմա Գեւորգյանի կովը, մոզին ու հորթը: Գեւորգյանների տունը գյուղի եզրին է, սահմանից մի քանի կիլոմետր հեռավորությամբ:
Անցյալ դարի 90-ական թվականներից մինչ օրս Նոյեմբերյանի տարածաշրջանի սահմանամերձ գյուղերում անասնագողության տասնյակ դեպքեր են եղել, հարյուրավոր, եթե ոչ հազարավոր անասուններ են անհետացել: Գողությունները, չնչին բացառությամբ, չեն բացահայտվել: 1997 թ. Ջուջեւան գյուղում անասնագողություն կատարվեց: Սակայն ադրբեջանցի 3 անասնագողերը չէին հասցրել հատել սահմանը, նրանք առավոտյան մշուշի մեջ մոլորվել էին անտառում: Նրանք սպանվեցին հետապնդող ջուջեւանցիների եւ նոյեմբերյանցի ոստիկանների կողմից: Հետագայում նրանց դիակները հանձնվեցին ադրբեջանական կողմին: Այս դեպքից հետո որոշ ժամանակ անասնագողությունները դադարեցին, բայց հետո էլի վերսկսվեցին: Ընդամենը երկու տարի` 2005-2007թթ., Նոյեմբերյանի սահմանամերձ բնակավայրերում անասնագողություններ չեղան: Անասունների առեւանգումը վերսկսվեց 2007 թ. ապրիլի լույս 22-ի գիշերը, երբ սահմանամերձ Կոթի գյուղում անհայտ անձինք գողացան Հովհաննես Հախվերդյանի 9 մոզին: Անցյալ տարի անասնագողություններ եղան Նոյեմբերյանի տարածաշրջանի Ոսկեվան, Ոսկեպար, նաեւ Իջեւանի տարածաշրջանի Ներքին Ծաղկավան, Բերքաբեր սահմանամերձ գյուղերում: Անցյալ տարի Ոսկեպարից գողացել էին Դերենիկ Պապյանի 5 կովը: Դժվարին վիճակում հայտնված համագյուղացուն սատարելու համար ոսկեպարցիներն իրենց սուղ միջոցներից հանգանակություն կատարելով` Պապյանի համար 1 կով եւ 1 մոզի գնեցին:
Անասնագողությունները կատարյալ պատուհաս են դարձել Նոյեմբերյանի տարածաշրջանի բնակիչների համար: Գյուղացիները կարծում են, որ դրանց հետքերը տանում են դեպի Ադրբեջան, դրա համար էլ այդ հանցագործությունները չեն բացահայտվում: Նաեւ կասկածում են, որ ադրբեջանցիների հետ հանցակից տեղացիներ էլ կան` «երբ գողը տնից է լինում, եզը երդիկով են հանում»: Մի իրավապահ, ով չցանկացավ իր անունը հրապարակել, անասնագողությունների իր վարկածը ներկայացրեց. գարնանը եւ ամռանը Ադրբեջանի հետախուզական դպրոցը տալիս է իր շրջանավարտները: Վերջիններիս համար յուրատեսակ «դիպլոմային աշխատանք» է համարվում հայկական սահմանամերձ գյուղերից անասնագողությունը: Մի քանի տարի առաջ անասնագողությունները կանխելու նպատակով Բարեկամավան գյուղի սահմանագոտին ականապատվեց: Ադրբեջանցի անասնագողերը սահմանագծին ականների վրա պայթեցին: Դրանից հետո հեռավոր Բարեկամավանում անասնագողությունները դադարել են: Որոշ տեղերում գյուղացիները, հույսներն իրենց վրա դնելով, դիմում են «տեխնիկայի» օգնությանը: Դովեղ գյուղի բնակիչ Գարիկ Ամիրխանյանն իր գոմում դպրոցական զանգ էր տեղադրել: Մի քանի տարի առաջ, ուշ գիշերին, տան մեջ ուժգին հնչեց զանգը` ազդարարելով անասնագողերի մուտքը: Արթնանալով` տնեցիները վառեցին լույսերը, իսկ գողերը փախուստի դիմեցին:
Սահմանամերձ գյուղերի շատ հողեր, ականապատված լինելով կամ վտանգավոր տեղանքում գտնվելով, չեն մշակվում: Գյուղացու եկամտի միակ միջոցը մնում է անասնապահությունը: Սակայն անասնագողությունները կտրում են նաեւ վերջին հույսը:
Պետությունը պարտավոր է ապահովել իր քաղաքացիների գույքի ապահովությունը: Եթե չի կարողանում ապահովել, գոնե սահմանագոտու բնակիչներին չզինաթափի` հավաքելով պատերազմից մնացած զենքն ու զինամթերքը: Սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչները երկյուղում են, որ անասունների նվազելուց հետո գյուղերից կարող են նաեւ մարդկանց առեւանգել: Տագնապի զանգը բազմիցս հնչել է: Այն լսող եւ արձագանքող է պետք:

Animal Rustlers Make Life Difficult on the Azeri Border
A dreadful scene awaited 74 year-old Baghish Harutyunyan on the morning of July 10th in the border village of Baghanis, Tavush Marz. At 5:30 am he was preparing to take his animals out to the fields to graze.
He was dumbstruck by what he saw, or more to the point, what he didn’t see. 104 sheep, 40 lambs and 6 goats had magically disappeared from the fenced off animal pen next to the shed.
The only animals who somehow managed to evade the clutches of the thieves were 4 kid-goats in the shed at the time. Most likely, the rustlers failed to look in the shed thinking that no animals would be kept inside, given the summer heat wave. Baghish added that, “Even my two hunting dogs had been drugged and were dozing outside. The police said they had been poisoned.”
It is only three kilometers from the Harutyunyans’ house to the Armenian-Azeri border. An intriguing aside to the story is that the thief, or thieves, left one of the lambs with a broken-foot at the foot of the wall enclosing the military border post, right at the curb of the interstate highway. The lamb is now back in the Harutyunyans’ shed but its chances of survival with the broken leg are slim. The trampled mowed grass shows the footprints of the small horned animals passing through. The Armenian and Azeri border posts are practically a stone’s throw from each other, just a few hundred meters apart. Following the animals’ footprints Hrayr, accompanied by his uncle’s son Boris, approached the border. In his own words - there was only about 300 meters to the border but to go any further would have been risky. The Azeri border guards might open fire as they did recently, wounding Levon Avagyan, a shepherd from Baghanis.
The loss has thrown the six member Harutyunyan family into dire straits. Baghish Harutyunyan has dispatched petitions for assistance to President Serzh Sargsyan and Prime Minister Tigran Sargsyan.
Two days after this incident in Baghanis, a similar attempt to steal livestock was thwarted in the neighboring village of Voskevan. Nvard Grigoryan from Voskevan relates that, “My husband and I heard the cow bellowing that midnight. We got out of bed to investigate and saw three individuals roaming around in the opposite field with cigarette lighters. Unfortunately, we were late in summoning the police who arrived at 3 am, long after the strangers had melted into the dim of the night. They had to be thieves since no villager goes looking for a stray animal at that late hour.”
On March 31st of this year, in the same village of Voskevan, a cow, calf and a bull calf were stolen from Emma Gevorgyan whose house is on the edge of the village, a few kilometers from the border.
There has been a score of livestock theft incidents in the border region villages of the Noyemberyan district since the 1990’s, with hundreds if not thousands of animals having been stolen. Only a tiny number of the thefts have been solved. In 1997 there was a case of theft in the village of Jujevan. I turns out that the three Azeri thieves weren’t able to make it back across the border, having lost their way in the forest. They were killed by a posse of Jujevan villagers, hot on their trail, and by the Noyemberyan police. The three bodies were later handed over to the Azeri side. Incidents of animal theft drastically decreased after this incident but rose again afterwards. There were no reports of stolen livestock in the border settlements of Noyemberyan from 2005 - 2007. Livestock rustling in Noyemberyan started up again on the night of April 22, 2007 when unidentified individuals stole 9 bull calves from the pens of Hovhannes Hakhverdyan in the border village of Koti. Last year alone there were livestock thefts reported in the border villages of Voskevan and Voskepar in the Noyemberyan district, and in the border villages of Nerkin Tzaghkavan and Berkaber in the Ijevan district. In 2007, five cows belonging to Derenik Papyan of Voskepar were stolen. In order to help their fellow neighbor the villagers of Voskepar, despite facing hard times themselves, organized a fund-raiser and collected enough money to purchase one cow and one bull calf for Derenik.
The theft of livestock has turned into a real calamity for the residents of the Noyemberyan district. The villagers are convinced that the root of the problem lies within Azerbaijan and that this is the reason why the crimes haven’t been solved. They also have their suspicions that the Azeris have accomplices on the Armenian side of the border as well. As the saying goes, “When the thief is from your own home, the ox is whisked away up the chimney.” A certain law-enforcement official, who wished to remain anonymous, offered his own theory regarding the spate of livestock thefts. The Azeri Scholl of Investigation graduates students every spring and fall. According to the official it would seem that crossing the border into Armenia and stealing livestock has become something of a “graduation exercise” for the students.
A few years ago the village of Barekamavan laid mines along the Azeri border to thwart such forays of plunder. Subsequently, a few Azeris were blown-up and the thefts ceased in Barekamavan. Many villagers have taken it upon themselves to nip the problem in the bud by the use of “technology”, however rudimentary. Garik Amirkhanyan, a resident of the village of Dovegh, has installed a school-bell in his livestock shed. A few years back the bell started to loudly ring late one night, raising the alarm that thieves had entered the shed. Roused out of their slumber, the members of the house turned on the lights and the panic-stricken thieves hastily made their escape.
Much of the lands belonging to border villages aren’t cultivated, either because the fields are mined or that they are located in dangerous sites. Livestock thus remains the primary source of income. However, the constant reality of livestock theft has dashed even this last chance at making a living.
The government is obligated to protect the property of its citizens. If it can’t insure its safety then the government should not be disarming villagers along the border by forcibly collecting guns and ammunition left over from the war. Residents of border settlements are fearful that once their livestock has been thinned the thieves will come and kidnap them as well. The alarm bells have been ringing for sometime now. Someone must heed the call and take action.