Կազատվի՞ պատասխանատվությունից «Ժամանակը». Թաթուլ Մանասերյանն ընդդեմ օրաթերթի
Այսօր Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում տեղի ունեցավ Թաթուլ Մանասերյանն ընդդեմ «Ժամանակ» օրաթերթի հիմնադիր «Սկիզբ Մեդիա Կենտրոն» ՍՊԸ-ի` հայցվորի պատիվը, արժանապատվությունը, գործարար համբավը «զրպարտության» միջոցով արատավորելու և փոխհատուցման պահանջի վերաբերյալ գործով դատական նիստը:
Հիշեցնենք, որ ԱԺ նախագահի նախկին խորհրդականը թերթից պահանջում է հերքել 2010թ. սեպտեմբերին տպագրված տեղեկությունները, նշել, որ չկա քրեական գործ Թաթուլ Մանասերյանի դեմ և նա չի զբաղվում վաշխառությամբ, ինչպես նաև փոխհատուցել 2,5 մլն դրամ զրպարտության համար (որից 500.000-ը փաստաբանի վարձատրության գումարն է):
Հիշեցնենք, որ «Ժամանակ» օրաթերթը 2010թ.-ի սեպտեմբերի 29-ի համարում հրապարակել էր «Քրգործ` ԱԺ նախագահի խորհրդականի դե՞մ» հոդվածը , որում ասվում է, որ ՀՀ ԱԺ նախագահ Հ.Աբրահամյանի (նախկին) խորհրդական Թաթուլ Մանասերյանի դեմ քրեական գործ է հարուցվել, և այն գտնվում է ոստիկանության Կենտրոնի քննչական բաժնում: Թ.Մանասերյանին կասկածում են վաշխառությամբ զբաղվելու մեջ նրանից հետո, երբ մեկ այլ քրեական գործի շրջանակներում որպես վկա հրավիրված անձանցից մեկը միամիտ բերանից թռցրել է, որ Թաթուլ Մանասերյանն իրեն տոկոսով փող է տվել:
Ի պատասխան Թաթուլ Մանասերյանի կողմից խմբագրություն կատարած զանգին և հնչեցրած զայրույթին՝ «Ժամանակ» օրաթերթը տպագրել է «Պարոն Մանասերյան, $ 40.000 տոկոսով չե՞ք տվել» վերնագրով հոդվածը՝ գործի հանգամանքների որոշ մանրամասնելով:
Այսօր կայացած հերթական դատական նիստի ժամանակ հայցվոր կողմը դատարանին ներկայացրեց լրացուցիչ փաստաթղթեր Թաթուլ Մանասերյանի մասին, որոնք են՝ տեղեկանք ԱԺ-ի կողմից, որ նա եղել է ԱԺ նախագահի խորհրդական, Ռուս-Սլավոնական համալսարանի կողմից տրված գիտական կոչում տնտեսագիտության մասնագիտությամբ, տնտեսագետի դոկտորի գիտական աստիճան՝ տրված պետական Տնտեսագիտական ինստիտուտի կողմից, ինչպես նաև Անտվերպեն համալսարանի պրոֆեսորի երաշխավորագիր:
Պատասխանող կողմը դատարանին ներկայացրեց փաստաթղթեր, որոնցում ասվում էր, որ ՀՀ ոստիկանության Կենտրոնականի քննչական բաժնում անցյալ տարի քննված քրեական գործով տուժող Արթուր Մանասերյանի և Անտոն Առաքելովի առերես հարցաքննության ժամանակ Առաքելովը մանրամասներ է հայտնել իր և Թաթուլ Մանասերյանի միջև եղած գումարային գործարքների մասին, որ Անտոն Առաքելովը Մանասերյանին 2006թ. վերջից մինչև 2007թ. սկիզբը մուծել է 19,400 ԱՄՆ դոլար տոկոս, որը հաշվարկվել է որպես 40,000 դոլարի դիմաց տրված տոկոս, որից հետո առաջինը այլևս չի կարողացել մուծել, և կուտակվել է 12,000 ԱՄՆ դոլար պատքը:
Հետևություն անելով այս ամենից՝ պատասխանողի ներկայացուցիչ Ն.Բաղդասարյանը ցանկացավ որպես վկա ներգրավել Անտոն Առաքելովին: Սակայն հայցվոր կողմը առարկեց այդ միջնորդությանը՝ մեկնաբանելով, որ եթե հաստատված լիներ վկայի ցուցմունքը, վաղուց արդեն քրեական գործ հարուցված կլիներ: Դատարանը մերժեց պատասխանողի միջնորդությունը՝ մեկնաբանելով, որ ՀՀ Քաղաքացիական օրենսգրքի 1087.1 հոդվածի 6-րդ կետում ասվում է, որ անձը ազատվում է պատասխանատվությունից, եթե տարածած տեղեկատվության համար հղում է կատարվել տեղեկատվության աղբյուրին (հեղինակին), իսկ տվյալ միջնորդությունը չի բխում սույն հոդվածի պահանջներից:
Դատարանը մերժեց օրաթերթի ներկայացուցչի` 1087.1 հոդվածի հակասահմանադրական ճանաչելու պահանջը` հայտարարելով, որ հոդվածը հակասահմանադրական չէ` վկայակոչելով ՀՀ քաղ. դատ. օր.-ի 106-րդ հոդվածի 2-րդ կետի: Համաձայն հոդվածի` դատարանն իրավունք ունի կասեցնելու գործի վարույթը և դիմելու ՀՀ Սահմանադրական դատարան եթե գտնում է, որ կիրառման ենթակա օրենքը կամ այլ նորմատիվ իրավական ակտը հակասում է ՀՀ Սահմանադրությանը:
Պատասխանող կողմը դատարանից խնդրեց ողջամիտ ժամկետ տրամադրել, որպեսզի գրավոր ձևակերպի դատավորի ինքնաբացարկի միջնորդությունը:
Հայցվոր կողմը առարկեց պատասխանողի միջնորդությանը՝ պատճառաբանելով, որ դա պատասխանողի կողմից ավելորդ ձգձգում է, սակայն դատարանը բավարարեց միջնորդությունը և տրամադրեց ժամկետ մինչև սեպտեմբերի 5-ը:

Будет ли освобождена от ответственности газета “Жаманак”? Татул Манасерян против газеты
Сегодня в суде общей юрисдикции столичных административных районов Кентрон и Норк-Мараш состоялось заседание по делу “Татул Манасерян против учредителя газеты “Жаманак” ООО “Скизб Медиа Кентрон” об опорочении посредством “клеветы” чести, достоинства, деловой репутации истца и требовании компенсации.
Напомним, что бывший советник председателя Национального Собрания Татул Манасерян требует опровергнуть опубликованные в сентябре 2010 г. сведения, отметить, что уголовного дела против Татула Манасеряна не существует, что он не занимается ростовщичеством, а также выплатить компенсацию в размере 2,5 млн драмов (из них 500.000 – плата за адвокатские услуги).
Напомним, что газета “Жаманак” в номере от 29 сентября 2010 г. опубликовала статью “Уголовное дело против советника председателя НС?”, в которой говорилось, что против (бывшего) советника спикера парламента Овика Абрамяна Татула Манасеряна возбуждено уголовное дело, и оно находится в следственном отделе полиции административного района Кентрон.
Т.Манасеряна стали подозревать в занятии ростовщичеством после того, как один из приглашенных в качестве свидетеля в рамках другого уголовного дела по наивности проговорился о том, что Татул Манасерян дал ему деньги под проценты.
В ответ на возмущенный звонок Татула Манасеряна в редакцию “Жаманака” газета напечатала статью под заголовком “Господин Манасерян, Вы не давали под проценты $40.000?”, которая содержала некоторые подробности дела.
На состоявшемся сегодня очередном судебном заседании ответчик представил суду документы, согласно которым во время очной ставки между потерпевшим по уголовном делу, рассмотренному в следственном отделе полиции столичного района Кентрон, Артуром Манасеряном и Антоном Аракеловым последний сообщил подробности своих денежных сделок с Татулом Манасеряном. В частности, с конца 2006-го по начало 2007-го гг. Аракелов заплатил Манасеряну 19.400 долларов в качестве процентов от суммы 40.000 долларов. После этого Аракелов не смог платить, в результате чего образовался долг в размере 12.000 долларов.
На этом основании представитель ответчика Н.Багдасарян захотел привлечь Аракелова в качестве свидетеля. Однако истец возразил, отметив, что если бы показания свидетеля были подтверждены, то уголовное дело давно было бы возбуждено. Суд отклонил ходатайство ответчика, пояснив, что лицо освобождается от ответственности, если по поводу распространенной информации была сделана ссылка на источник информации (автора), а данное ходатайство не вытекает из требований закона.
Суд отклонил требование представителя газеты признать антиконституционной ст.1087.1, заявив, что статья не антиконституционная, и сославшись на п.2 ст.106 Уголовно-процессуального кодекса РА, согласно которому суд вправе остановить производство дела и обратиться в Конституционный суд, если считает, что подлежащий применению закон или нормативный правовой акт противоречат Конституции РА.
Ответчик ходатайствовал о предоставлении разумного срока для составления письменного ходатайства об отводе судьи.
Истец возразил, отметив, что это излишнее затягивание со стороны ответчика, однако суд удовлетворил ходатайство и предоставил срок до 5 сентября.