Ցմահ ազատազրկում՝ ամերիկահայ գործարարին սպանելու համար
Քիչ առաջ Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշի վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը, Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, ցմահ ազատազրկման է դատապարտել ամերիկահայ գործարար Նազարեթ Հագոփ-Բերբերյանի սպանության մեջ մեղադրվող երրորդ անձին` 1982թ. ծնված Գեւորգ Բադալյանին: Այս մասին դատարանից «Հետքին» հայտնում է ֆոտոլրագրող Գագիկ Շամշյանը:
Նախկինում գողության համար դատապարտված Բադալյանին ոստիկանության աշխատակիցները հայտնաբերել էին Հարավ Արեւմտյան թաղամասում: Վերջինիս նկատմամբ հետախուզում էր հայտարարվել դեռեւս 2009թ.-ին, եւ նրա մասով քրեական գործից անջատվել էր առանձին վարույթ: Իսկ Բադալյանի երկու հանցակիցներին` Պետրոս Թեմիրյանին և Կարեն Դալլաքյանին, Կենտրոնի դատարանն անցյալ տարվա ապրիլին դատապարտեց ցմահ ազատազրկման:
Պետրոս Թեմիրյանն ամերիկահայ գործարարի ընկերն էր: Նա ձերբակալվել էր սպանությունից օրեր անց և հենց նա էլ իրավապահներին հայտնել էր դիակի տեղը: Կարեն Դալլաքյանը հայտնաբերվել էր ամիսներ անց` Ռուսաստանի Դաշնության մայրաքաղաք Մոսկվայում: Ինչպես նա, այնպես էլ Գեւորգ Բադալյանը բարերար Բերբերյանի հետ ուղիղ կապ չեն ունեցել և եղել են Պետրոս Թեմիրյանի ընկերները:
Հիշեցնենք, որ «Լիլ-Նար» ՓԲԸ-ի տնօրեն, 1951 թ. ծնված ԱՄՆ քաղաքացի Նազարեթ Բերբերյանը 2009 թ. ապրիլի 25-ի երեկոյան դուրս էր եկել իր բնակարանից (ք. Երեւան, Ամիրյան 5 շենք, բնակարան 3) և այլևս չէր վերադարձել: Նրա «Տոյոտա» մակնիշի ջիպ ավտոմեքենան հայտնաբերվել էր «Զվարթնոց» օդանավակայանի ավտոկանգառում: Ավելի ուշ, մոտ 20 օր անց, Երեւան-Սեւան մայրուղու 25,5 կմ հատվածում` ճամփեզրի ձորակում, իրավապահները հայտնաբերել էին գործարարի դին:
Սպանությունը կատարվել էր խեղդամահ անելու եւ «Կետամին» դեղամիջոց ներարկելու միջոցով: Այնուհետեւ հանցագործները հենց Բերբերյանի ջիպ ավտոմեքենայով դիակը տեղափոխել էին Երեւան-Սեւան ճամփեզրի ձորակ, իսկ մեքենան, ըստ նախաքննական մարմնի, Գ. Բադալյանը տարել էր օդանավակայան` տպավորություն ստեղծելով, իբր Բերբերյանը մեկնել է արտերկիր: Ավտոմեքենան եղել էր լիովին սարքին, չթալանված, նույնիսկ գործի է դրված եղել անվտանգության ձայնաազդանշային համակարգը:
Դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը Պետրոս Թեմիրյանին և Կարեն Դալլաքյանին մեղավոր է ճանաչել նրանում, որ վերջիններս, իբրև կազմակերպված խումբ, Բերբերյանին սպանել են շահադիտական դրդումներով` ավազակությամբ նրա առանձնապես խոշոր չափերով ունեցվածքը հափշտակելու նպատակով: Նույն մեղադրանքն է առաջադրվել նաեւ Գեւորգ Բադալյանին:
Նազարեթ Բերբերյանն ընտանիքով Երեւանից Միացյալ Նահանգներ է տեղափոխվել 1970-ականների սկզբին: Նրա ընտանիքը` կինը, զավակները եւ քույրը, ապրում են ԱՄՆ-ում: Լոս Անջելեսում Ն. Բերբերյանն ունի խանութների ցանց: 1990-ականների կեսերին նա տեղափոխվել էր Երեւան, ձեռք բերել Արարատի մարզի Դալար գյուղում գտնվող գորգագործական ֆաբրիկան: Նա բարեգործություններ էր անում ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Արցախում, իսկ վերջին շրջանում որոշել էր Հայաստանում իրականացնել մի մեծ բիզնես պրոեկտ:
Նազարեթ Բարբերյանը Երեւանի կենտրոնում` Հանրապետության հրապարակից մոտ 200 մետր վերեւ` Աբովյան-Պուշկին փողոցների խաչմերուկում կառուցվող հյուրանոցի սեփականատերն էր:
Այն կառուցելով` նա ծրագրել էր ձեւավորել «զբոսաշրջության շրջան». շենքի 1-ին եւ 2-րդ հարկերում պետք է տեղակայվեին հուշանվերների խանութներ:
Բացի այդ` հյուրանոցում ապաստանած զբոսաշրջիկներին պետք է հնարավորություն տրվեր այցելել Դալարի գորգագործության ֆաբրիկա, ծանոթանալ գորգերի ձեռագործ արտադրությանը, իսկ ցանկության դեպքում գնել ոչ միայն դուր եկած սովորական գորգը, այլեւ շատ մատչելի եւ փոքրիկ «հուշանվեր-գորգեր»: Կյանքի շրջանում Բերբերյանը Հայաստանի տարբեր բնակավայրերում փնտրել է հնաոճ իրեր` հյուրանոցը եւ գորգի ֆաբրիկան ուրույն ձեւով կահավորելու եւ ձեւավորելու համար:
«Հետքի» տեղեկություններով` միջազգային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամից հետո Բերբերյանի մոտ սկսվել են որոշակի դժվարություններ: Նա բանակցություններ է վարել միջազգային հյուրանոցային ցանց ունեցող երկու ընկերությունների հետ` ակնկալելով ներդրումներ նրանց կողմից: Թե ի՞նչ ընթացք են ունեցել բանակցությունները, դժվար է ասել, քանի որ Նազարեթը բնավորությամբ «փակ» էր և իր ծրագրերի մասին շատ քիչ էր խոսում: Այսօր անհայտ է նաև հյուրանոցի ճակատագիրը:

Пожизненное заключение за убийство армянского предпринимателя из США
Только что суд общей юрисдикции столичных административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна вынес приговор – пожизненное заключение – Геворку Бадаляну (1982 г.рождения), третьему обвиняемому в убийстве армянского предпринимателя из США Назарета-Акопа Берберяна. Об этом “Hetq”-у сообщил фотожурналист Гагик Шамшян.
Осужденного ранее за кражу Бадаляна сотрудники полиции обнаружили в Юго-Западном квартале Еревана. Бадалян был объявлен в розыск в 2009 г., и уголовное дело по его части было выделено в отдельное производство. Двух его подельников – Петроса Темиряна и Карена Даллакяна – суд административного района Кентрон приговорил к пожизненному заключению еще в апреле прошлого года.
Петрос Темиирян был другом бизнесмена-армянина. Его задержали через несколько дней после убийства. Он же сообщил правоохранителям, где находится труп.
Карена Даллакяна нашли через несколько месяцев в Москве. Он, как и Геворк Бадалян, не имел непосредственных контактов с убитым. Оба были друзьями Петроса Темиряна. Напомним, что директор ЗАО “Лил-Нар”, гражданин США Назарет-Акоп Берберян (1951 г. рождения) вечером 25 апреля вышел из своей квартиры (г.Ереван, ул.Амиряна, 5, кв.3) и не вернулся. Его машина, джип “Тойота”, была обнаружена на автостоянке аэропорта “Звартноц”. Позже, примерно через 20 дней, на 25-ом километре автотрассы Ереван-Севан, в небольшом ущелье у края дороги правоохранители обнаружили труп предпринимателя.
Убийство было совершено путем удушения и введения препарата кетамин. Затем преступники перевезли труп Берберяна на его же джипе в ущелье возле дороги Ереван-Севан, а машину отвезли в аэропорт, создав впечатление, что предприниматель якобы уехал за границу.
Судья Мнацакан Мартиросян признал Петроса Темиряна и Карена Даллакяна виновными в том, что они, будучи организованной группой, убили Берберяна из корыстных побуждений с целью завладения его имущества в крупном размере. Это же обвинение было выдвинуто Геворку Бадаляну.
В начале 1970-х годов Назарет Берберян переехал из Еревана в Соединенные Штаты. Его семья – жена, дети и сестра живут в США. В Лос-Анджелесе Берберян имеет сеть магазинов. В середине 1990-х он переехал в Ереван, купил ковроткаческую фабрику в селе Далар Араратской области. Занимался благотворительностью как в Армении, так и в Арцахе, а в последнее время решил осуществить в Армении крупный бизнес-проект.
Назарет Берберян был владельцем гостиницы, которая строится в центре Еревана, примерно в 200 метрах от площади Республики, на перекрестке улиц Пушкина и Абовяна. Строительством этой гостиницы он планировал сформировать ”туристическую среду”, разместив на 1-ом и 2-ом этажах здания магазины сувениров.
Кроме того, остановившимся в этой гостинице туристам должна была быть предоставлена возможность посетить ковроткаческую фабрику в Даларе и ознакомиться с производством ковров, а при желании купить не только обычный ковер, но и небольшие сувенирные ковры. При жизни Берберян искал в различных населенных пунктах Армении старинные вещи для того, чтобы создать на фабрике и в гостинице своеобразный дизайн.
По сведениям “Hetq”-а, в результате международного финансово-экономического кризиса у Берберяна возникли определенные трудности. Он вел переговоры с двумя компаниями, имеющими международную гостиничную сеть, в надежде, что они осуществят инвестиции. Трудно сказать, какой ход имели переговоры, поскольку Назарет был по натуре замкнутым человеком и мало говорил о своих планах. Сегодня неизвестна также судьба гостиницы.