Ստեփանավանը սկսել է շնչել ու ապրել
Հայաստանում Լոռվա ժողովրդին ասում են «միամիտ լոռեցի»: Դրա տակ պետք է հասկանալ պարզ ու մաքուր, անխարդախ ու անքեն, հոգեւոր հարուստ ներաշխարհով ժողովուրդ, որ նման է իր առինքնող բնությանը:
Լոռվա բազմաթիվ մարգարիտների մեջ առանձնանում է Ձորագետի բարձրադիր ափին, անտառապատ լեռնալանջերով շրջապատված գեղատեսիլ սարահարթի վրա գտնվող Ստեփանավան քաղաքը: Արեւոտ օրերը, մեղմ, չափավոր խոնավ օդը, կանաչ տարածքների առկայությունը Ստեփանավանը դարձնում են հանրապետության հրաշալի ամառանոցներից մեկը:
Բախիր ցանկացած ստեփանավանցու դուռ եւ քեզ ներս կհրավիրեն` պարզելու «ում որդին ես կամ ում բարեկամը»: Հետո տնական պանիր եւ թթվասեր կհյուրասիրեն ու կպատմեն անցյալի լավ օրերից ու ներկայի հոգսերից: Տարեցներն ու ավագները հիշում են, որ ամառվա գալուն պես Ստեփանավանը լցվում էր զբոսաշրջիկներով ու «դաչնիկներով» Խորհրդային Միության բոլոր ծայրերից, հատկապես Վրաստանից եւ Ռուսաստանից:
«Ստեփանավանում չկա մի ընտանիք, որն ամառվա ամիսներին Վրաստանից, Ռուսաստանից կամ Հայաստանից հանգստացողներ հյուրընկալած չլինի: Այստեղ անգամ Մանթաշովն է հանգստացել»,- պարծենում է քաղաքապետ Սարգիս Ղարաքեշիշյանը: Միութենական առողջարանային կենտրոն լինելու հանգամանքով են ստեփանավանցիները բացատրում իրենց` ռուսերենին լավ տիրապետելը եւ առաջադեմ ու ազատամիտ լինելը:
«Անահիտ» եւ «Վահագն» պանսիոնատներով, «Լալվար» տուրիստական հանգրվանով հայտնի առողջարանային քաղաքն ուներ նաեւ բազմաթիվ արտադրություններ` եւ արդյունաբերության ոլորտի, եւ գյուղատնտեսության:
«Ամենահզոր պանրի գործարանները, որ շվեյցարական պանիր էին արտադրում եւ սապասարկում Մոսկվան, Լենինգրադը եւ Հայաստանի ամբողջ տարածքը, մեր տարածաշրջանում էին` Ստեփանավանում եւ Տաշիրում: Քանի որ մեր արտերը համարվում են ալպիական գոտի, բարձր որակի եւ էկոլոգիապես մաքուր արտադրանք էր ստացվում: Ունեցել ենք կարի, տրիկոտաժի, կահույքի գործարաններ, «Պրոմսվյազը» եւ ՎԵՉԵՈ գործարանը»,- ասում է քաղաքապետը:
Արտադրության ու տուրիզմի ներդաշնակ համադրությունը Ստեփանավանը դարձրել էր բնակության եւ հանգստի համար գրավիչ քաղաք: Սակայն 1988 թ. երկրաշարժը Լոռվա այս առաջին քաղաքը վերածեց ավերակների: «Ավերիչ երկրաշարժից հետո շատ բան փոխվեց: Դրանից հետո սկսվեց նաեւ Միության փլուզումը: Կարելի է ասել, որ մեր տարածաշրջանն ամբողջությամբ կաթվածահար եղավ: Փակվեցին արտադրական բոլոր հզորությունները եւ մինչ օրս չեն գործում: Քանդվեցին քաղաքի վարչական տարածքները, փողոցները, ջրագծերը եւ մնացած կոմունիկացիաները,- հիշում է Սարգիս Ղարաքեշիշյանը:-1991-92 թթ. սեփականաշնորհումից հետո տարիների ընթացքում եղած գործարանները թալանվեցին: Մեր քաղաքում անփույթ վերաբերվեցին գործարանների նկատմամբ, եւ սեփականատերերը ամբողջությամբ այնպես են քանդել-թալանել, որ անգամ գործարանների տեղն էլ չի մնացել: Մի փոքր մաս կահույքի ֆաբրիկայից է մնացել, մնացածն ամբողջությամբ թալանվել է»:
Վագոնե տնակների վերածված քաղաքից այսօր գրեթե հետք չի մնացել: Թերեւս երկրորդային որոշ անբարեկարգ փողոցներ եւ մի քանի «դոմիկներ» ոչ կենտրոնական թաղամասերում: Վերականգնումն իրականացվել է տեղական եւ դրսի ջանքերով: Ասյտեղ կան ռումինացիների, իտալացիների, ամերիկացիների, ռուսների կառուցած թաղամասեր: 2004 թ. 208 բնակարան կառուցվել է Լինսի հիմնադրամով:
«Մինչ այդ, ճիշտ է, ոչ մեծ, փոքր ծրագրեր արվել են, շենք-շինություններ են կառուցվել: Եղել է 1800 բնակարանի կարիք, այսօր մնացել է 59 կարիքավոր: Առաջիկա 10 օրերի ընթացքում կառավարությունը բնակարանի գնման 11 վկայագիր կտրամադրի, 48 բնակարանի ծրագիր էլ այսօր պատրաստվում է: Մենք ունենք 3-4 հարկանի անավարտ շինություններ, դրանց վրա ավելացնելու ենք մեկ հարկ, տանիքը, դուռ-լուսամուտները դնենք ու հանձնենք ստեփանավանցիներին: Ֆինանսավորումը կլինի 2009-ի սկսզբին, որովհետեւ սա ներառված է մյուս տարվա ծրագրում, երկրորդ եռամսյակում մենք բնակարանները կհանձնենք, եւ կառավարությունն այլեւս այդ մասով պարտավորություն չի ունենա բնակչության առջեւ»,- հավաստիացնում է քաղաքապետը:
Քաղաքի զարգացման ուղղությունը տուրիզմն է, հանգստյան գոտիների ստեղծումն ու սպասարկման մակարդակի բարձրացումը: Քաղաքի առաջին` «Լոռի» հյուրանոցի վերականգնումից բացի ներդրումային նոր ծրագրեր են իրականացվել: Երկրաշարժից քանդված «Լալվար» տուրիստական հանգրվանի տեղում, սոճիների անտառի գրկում Տուրիզմի զարգացման հիմնադրամի նախաձեռնությամբ կառուցվել է «Լոռի-բերդ» տուրհանգրվանը, որն իր դռները հանգստացողների համար բացեց այս տարվա հուլիսին: «Մի մասը հնուց պահպանված քոթեջներն են, մյուս մասը հիմքից նոր է կառուցվել: Ներկայումս ապահովում ենք 80 մահճակալ»,- ասում է տուրհանգրվանի տնօրեն Ռազմիկ Պապյանը: Նորաբաց «Լոռի-բերդ»-ը առանց գովազդի էլ հանգստացողների պակաս չի ունեցել:
«Մեր գովազդը առաջին 20 հանգստացողներն են եղել, որոնք հետո ուղարկեցին իրենց բարեկամներին ու ընկերներին,- գոհունակությամբ ասում է պրն Պապյանը եւ հայաստանցիներին կոչ անում Քոբուլեթ կամ Բաթում գնալու փոխարեն գալ Ստեփանավան. «Մեր բնությունն ավելի չքնաղ է: Սոճիների մեր պուրակը ոչ միայն հանգստի, այլեւ առողջության տեսանկյունից է գրավիչ»:
Ընթացիկ տարում, քաղաքապետ Ս. Ղարաքեշիշյանի հավաստիացմամբ, եւս երկու ներդրումային ծրագիր կհաստատվի. «Մենք այսօր պայմանավորվածություններ ունենք 2-3 էպիզոդով, մասնավոր անհատներ կան, որ ցանկություն ունեն մեր տարածաշրջանում հանգստյան տներ եւ առողջարաններ կառուցելու»: «Արդյոք դա չեն անի՞ անտառների հաշվին, ինչպես Ծաղկաձորում» մեր մտահոգությունը քաղաքապետը չկիսեց: «Իհարկե, ոչ: Անտառների շնորհիվ է, որ գալիս են Ստեփանավան հանգստանալու: Ստեփանավանը Ծաղկաձոր չի: Մենք այսօր հզոր ենք մեր բնությամբ, ծառերով, հո անապատ չենք դարձնելու՞»:
Ներդրում անելու ցանկություն է հայտնել նաեւ Ֆուտբոլի ֆեդերացիան, որին քաղաքապետարանն արդեն տարածք է տրամադրել մարզաբազա կառուցելու համար:
Ստեփանավանը նաեւ ձմեռային հանգստի գոտի դարձնելու մտադրություններ կան: «Իհարկե, մենք այն մակարդակը չունենք, որ Ծաղկաձորի նման դահուկային սպորտի բազա կառուցենք, բայց, բոլոր դեպքերում, մեր տարածքը շատ ձնառատ է լինում, Հայաստանի շրջաններից ամենամեղմ ձմեռը մեզ մոտ է, շատ գեղեցիկ, ամառվանից էլ հաճելի: Տաք, արեւոտ եւ ձնառատ ձմեռ»,- ասում է Սարգիս Ղարաքեշիշյանը:
Քաղաքապետի համոզմամբ` տուրիզմի զարգացումը Ստեփանավանում 20 տոկոսով կկրճատի գործազկրությունը, որը ներկա դրությամբ 40-45 տոկոս է կազմում: Այստեղ էլ, Հայաստանի մյուս մարզերի նման, ապրուստի հիմնական միջոցներից մեկը սեզոնային արտագնա աշխատանքն է: Երթուղայինի վարորդ Լեւոնն ասում է, որ ստեփանավանցիներն ավելի շատ Թբիլիսիից են Ռուսաստան մեկնում (իհարկե, մինչեւ վերջին ռուս-վրացական ռազմական իրադարձությունները). օդակայանն ավելի մոտ է, ինքնաթիռի տոմսը` ավելի էժան: Չնայած քաղաքապետը վստահեցնում է, թե արտագաղթը «100 տոկոսով կանգնած է, որովհետեւ քաղաքում բազմաթիվ շինարարական աշխատանքներ են սկսվել պետական եւ մասնավոր սեկտորում», մեզ հանդիպած յուրաքանչյուր երկրորդ ստեփանավանցի կնոջ ամուսինը Ռուսաստանում էր եւ մոռացել էր թե կնոջը, թե երեխաներին:
«Այս պահին ինչ-որ առումով նաեւ աշխատուժի, մասնագետների պակաս կա քաղաքում: Ժամեժամ աշխատանքի վարձատրության գինը բարձրանում է, առաջ բանվորը աշխատում էր 1000 դրամ օրավարձով, այսօր` 3000: Հիմա Արմանիսի ոսկու հանքի տարածքում էլ շինարարական աշխատանքներ են սկսվել, եւ սեզոնային աշխատողները, հուսով եմ, շուտով կվերադառնան Ստեփանավան: Մենք նաեւ բազմաբնակարան շենքերի շինարարություն ենք սկսելու, դատարանի շենքն է կառուցվելու, Ազգային անվտանգության ծառայության շենքը, ուստի շինարարների կարիք շատ կա»,- ասում է պրն Ղարաքեշիշյանը:
Ստեփանավանում տուրիզմի զարգացմանը խոչընդոտող երկու կարեւոր խնդիր կա` խմելու ջուրը եւ պատմամշակութային հուշարձանների անբարեկարգ ու անխնամ վիճակը: Ջուրը գալիս է գրաֆիկով` 2 օրը մեկ անգամ: Եվ ստեփանավանցիները երկուր օրը մեկ երկու օրվա ջրի պաշար են հավաքում:
«Մենք այսօր մեր քաղաքի ջրով սպասարկում ենք Վանաձոր, Ալավերդի քաղաքներն ու տարբեր գյուղական համայնքներ, բայց մեզ մոտ ջրի խնդիր ունենք: Պատճառը մաշված ջրագծերն են` 50-60-ական թթ.-ի խողովակները: «Հայջրմուղի» հետ համատեղ ծրագիր ենք սկսել եւ տարբեր թաղամասերում մոտ 3 կմ երկարությամբ ջրագծեր ենք փոխում: Ջրի կորուստը մոտ 65 տոկոս է կազմում: Մինչեւ հոկտեմբեր կավարտվի ծրագրի առաջին փուլը, որի արդյունքում 35 տոկոս ջուր կտնտեսենք: Համակարգն ամբողջությամբ, սակայն, չի վերականգնվի, մոտավորապես քաղաքի 20 տոկոսը»,- ասում է քաղաքապետը:
Ստեփանավանը կիսող Ձորագետի չքնաղ կիրճի ձախ ափին 10-րդ դարում ստեղծվել է Տաշիր Ձորագետյան թագավորությունը, որի արքայական պալատների ողջ համալիրի փշրանքները կանգուն են մինչեւ օրս: Ստեփանավանից 4 կմ հեռավորության վրա գտնվող այդ բնակավայրը ստացել է «Լոռե» բերդաքաղաք անվանումը: Ըստ պատմական ակունքների` «Լոռե» բերդաքաղաքում ապրել է հայոց մեծ արքա Աշոտ-Երկաթ Բագրատունին, եւ այդպես էլ բերդաքաղաքը ստեփանավանցիներն անվանում են Աշոտ-Երկաթ:
Ստեփանավան ժամանող յուրաքանչյուր հանգստացողի կամ զբոսաշրջիկի տեղաբնակները խորհուրդ են տալիս այցելել բերդաքաղաք, սակայն մուտքից իսկ այն լքված ավերակների տպավորություն է թողնում: Տարածքը մաքրված չէ մոլախոտերից, բերդաքաղաքի մասին պատմող միակ ցուցանակը կոտրված-ընկած է գետնին, իսկ արքունական պալատում եւ բաղնիքում թագավորում է աղբը: Անբարեկարգ է նաեւ պատմամշակութային այս հուշարձան տանող ճանապարհը: Ստեփանավանի քաղաքապետն ասում է, որ ինքը մեծ ցանկություն ունի շրջանի պատմամշակութային հուշարձանների պահպանությամբ եւ դեպի այդ հուշարձաններ տանող ճանապարհների բաերկարգմամբ զբաղվելու, սակայն իրավունք չունի:
«Դրանք մեր վարչական տարածքում չեն: Ես անցյալ տարի վարչապետին խնդրեցի համապատասխան հանձնարարական տալ, ասենք` այդ տարածաշրջանը ամրացնել քաղաքին, որպեսզի գոնե սպասարկումը եւ պահպանությունը իրականացնենք: Բերդաքաղաքը շատ վատ վիճակում է, խոտերի մեջ թաղված խաչքարեր կան, մինչեւ վերջերս մարդիկ անասուններ էին արածեցնում: Գոնե պահակ կնշանակեի, կհետեւեի տարածքի մաքրությանը: Բայց մենք այդ իրավունքը չունենք, այնտեղ քաղաքի բյուջեով որեւէ լումա ծախսելու իրավունք չունենք: Հուշարձանների պահպանության գործակալությունից եկան եւ ասացին, որ դա պատմամշակութային հուշարձան է, եւ հնարավորություն չկա այն քաղաքապետարանին տրամադրելու: Խոստացան 2009 թ. պետբյուջեով գումարներ նախատեսել այնտեղ բարեկարգման աշխատանքներ կատարելու համար»,-ասում է քաղաքապետը:
Ստեփանավանի երկրորդ հպարտությունը «Սոճուտ» բուսաբանական անտառ-արգելանոցն է կամ Դենդրոպարկը` հիմնադրված 1933 թ. լեհ ինժեներ-անտառագետ Էդմոն Լեոնովիչի կողմից: 35 հա տարածք ընդգրկող այս անտառում աշխարհի տարբեր բուսականության գոտիներում աճած շուրջ 500 տեսակի ծառատեսակներ ու թփուտներ կան: Անդրկովկասի ենթալպյան գոտում այս այգին առաջինն է, որտեղ բնական անտառը վերաձեւավորվել է անտառային այգու, եւ ուր հայտնվող ցանկացած մարդ իրեն զգում է դրախտում: Զբոսաշրջության զարգացման համար սա անգնահատելի հարստություն է, բայց ցանկացած հուշարձան կամ արգելանոց առաջին հերթին մատչելի պիտի լինի ճանապարհների առումով:
«Սոճուտը» Գյուլագարակ համայնքի վարչական տարածքում է, եւ դեպի արգելանոց տանող ճանապարհի կառուցման համար պատասխանատու է Գյուլագարակի համայնքապետարանը: Սակայն տեղացիները համայնքապետարանի հետ հույս չեն կապում: Նրանք սպասում են հաջորդ տարվան, երբ Դենդրոպարկի հարեւանությամբ գտնվող «Սոճուտ» մանկական առողջարանի սեփականատեր, Առեւտրի եւ տնտեսական զարգացման նախկին նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը վերանորոգումից հետո առողջարանի բացման կապակցությամբ կբարեկարգի նաեւ առողջարան ու Դենդրոպարկ տանող ճանապարհը:

Stepanavan Begins to Breath and Live
In Armenia, they call people hailing from the region of Lori as the "simple-minded Loretsi". The hidden meaning of this nickname is that residents of Lori are pure and untainted, sincere and unspiteful folk and a people possessing a rich spiritual inner world; similar to their unblemished natural surroundings. Of the many treasures dotting the countryside, of particular note is the city of Stepanavan, siitting on the heights above of Dzoraget River and nestled on the slopes of deeply forested mountains. What makes Stepanavan one of the country's most gorgeous of summer resort areas is its sunny days, mild humid climate and abundance of green spaces.
Knock on any door in Stepanavan and you\'ll be welcomed inside to find out, "whose son or relative you are." Then the residents will offer you cheese and sour cream and recount the golden days of the past and the concerns of today. The old folk remember the time when, come the summer, the town would fill up with tourists and those with summer homes who\'d arrive from all corners of the Soviet Union, especially Georgia and Russia.
Sargis Gharakeshishyan, the Mayor of Stepanavan, boasts that, "There\'s not one family in Stepanavan who hasn\'t shown hospitality to vacationers coming from Russia, Georgia or Armenia. Even Mantashov came here once for a rest." This health resort town, famous for its "Anahit" and "Vahagn" furnished room "pensyons" and the "Lalvar" complex, also had a number of production facilities, both industrial and agricultural.
The Mayor states, "The most productive cheese factories, which produced Swiss cheese and exported it to Moscow, Leningrad and all over Armenia, were located in our region, in Stepanavan and Tashir. Since our fields are located in Alpine zones, we obtained high quality and ecologically-pure products. We also had sewing, clothing goods and furniture factories."
The 1988 earthquake transformed Stepanavan into rubble. "You can say that our entire region was shaken to the core. All production facilities were shut down and haven\'t opened since. The administrative institutions of the city were destroyed as were the streets, water systems and other public utilities", recounts the Mayor.
There are practicalyy no traces left of the city transformed by the earthquake into one dotted by wagon huts as abodes. Perhaps just a few secondary roads in need of repair anjd a few "dohmiks" in outlying districts are all tha\'s left. The rehabilitation work has been financed by domestic and outside efforts. Here, you\'ll see neighborhoods constructed by Rumanians, Italians, Americans and Russians. The Lincy Fund built 208 apartments here in 2004.
Tourism is the direction of development adopted by the town; the creation of resorts zones and increasing the level of the service industry. Besides the reestablishment of the town\'s first hotel, the "Lori", other new investment projects have been completed. On the site of the former "Lalvar" tourist complex destroyed by the earthquake, a new resort called the "Lori-Fortress", nestled in the pine forest, has been constructed with assistance from the Tourism Development Foundation. It opened its doors to vacationers in July of this year. Razmik Papayan, the Director of the resort, says, "One section is comprised of cottages that had been preserved and the rest is totally new construction. Today we have a total of 80 beds." The place has been booked solid even without resorting to advertising.
With an air of satisfaction Mr. Papayan states, "We had 20 vacationers respond to our first advertising. They in turn referred their friends and family members to us. He urges all Armenians to vacation in Stepanavan rather than Kobulet or Batumi. "Our natural environment is much more seductive. Our pine groves aren\'t just attractive in terms of being a restful haven for the weary but also in terms of their health benefits."
Mayor Gharakeshishyan claims that during the current year an additional two investment projects will be implemented. When we voiced our concern to the Mayor that wouldn\'t this all be done to the detriment of the forest, as say in Tzaghkadzor, he replied, "Of course not. It\'s because of the forest that people choose to come to Stepanavan for rest and relaxation."
It\'s the Mayor\'s belief that the development of the tourist trade will cut unemployment, which now stands at some 40-45%, by some 20%. Here, as in other regions of Armenia, seasonal work abroard is the primary means of making a living. Despite the claims made by the Mayor that emigration "has come to a complete 100% halt due to the numerous government and private construction projects in town", the husband of every second Stepanavan wife we met during our stay was now in Russia and had forgotten both the wife and the kids.
The Mayor goes on to say, "Today, our city\'s water fulfills the needs of the towns of Vanadzor and Alaverdi and other villages, but we continue to have a water problem right here. The reason is the worn out water pipes dating from the 1950\'s and 1960\'s. We\'ve begun a project with "Hayjrmugh" and are changing 3 kilometers of water pipes in different neighborhoods. Right now, we experience a 65% water loss. The first stage of the project will be done by October and will cut the loss down to 35%. The entire water system will not be refurbished, just about 20% of the city system."
On the left bank of the scenic Dzoraget River gorge, which cuts through the town of Stepanavan, the Tashir Dzoraget kingdom was established in the 10th century A.D.Ruins of the royal palace complex remain standing till today. This site, located some 4 kilometers from Stepanavan, has been called the "Lori" city-fortress. According to historical sources the Bagratuni grand king Ashot II resided at this site and thus local residents call the site Ashot II, after this royal personnage.
Stepanavan residents recommend that all vacationers and weary-worn visitors to the town visit the city-fortress but those approaching the entrance are left with an impression of a neglected ruin. Overgrown weeds aren\'t cleared away and the only guidepost offering information on the city-fortress is broken and has fallen to the ground. Garbage overfills the royal palace and the ancient bath house. Even the road leading to this historical/cultural monument is in disrepair. The Mayor of Stepanavan states that while he has a great interest in preserving the area\'s cultural and historical monuments and in repairing the roads leading to them he doesn\'t have the legal authority to do so.
"They don\'t fall within our administrative district. Last year I went to the Prime Minister and requested that he make a recommendation that the area in question be attached to our town so that we could at least preserve and service the monuments. Some people showed up from the Cultural Monuments Preservation Agency and told us that since they are historical/cultural monuments there\'s no possibility for them to be transferred to Stepanavan Municipality\'s jurisdiction. They promised to allocate some funds from the 2009 Budget to undertake some renovation work.", states the Mayor.
The second treasure of Stepanavan is the "Sojut" biological and forest preserve, or otherwise called "DendroPark", estastablished in 1933 by the Polish engineer/sylviculturist Edmon Leonovitch. In this 35 hectare forest there are about 500 types of trees and bushes that grow in the world\'s various botanical climatic zones. It is the first garden in the sub-alpine zone in the Trans-Caucasus where the natural forest has been restyled into an forest garden and where all feel that they are in a little corner of paradise. In terms of developing the tourism trade this site is of inestimable value. However, such preserves and monuments must be accessible by a network of roads.
"Sojut" lies within the administrative district of the Gyulagarak community and the building of the road leading to the preserve is the responsibility of the Gyulagarak Municipality. Local residents, however, don\'t pin much hope on their Municipality. They are waiting for next year when Garen Jshmarityan, the former Minister of Economic Development and owner of the "Sojut" Child Sanitorium, in the vicinity of DendroPark, will improve the condition of the road leading to both DendroPark and the sanitorium on the occasion of the latter\'s official opening. That is once the sanitorium has been refurbished.