Երեւանի հիմնական աղբավայրը շարունակում է աղտոտել մթնոլորտը
Երեւանի կենցաղային աղբը հիմնականում տեղափոխվում է Նուբարաշենի աղբանոց: Քաղաքին շատ մոտ տեղակայված աղբավայր են տեղափոխվում Շենգավիթ, Էրեբունի, Արաբկիր, Կենտրոն համայնքների աղբը` օրական 420-450 տոննա: Այժմ աղբանոցում կուտակված է 7 մլն տոննա աղբ:
Աղբի թափոնների պահեստավորման ժամանակ տեղի է ունենում բնական խմորում, որի հետեւանքով քայքայվում են օրգանական նյութերը, ու սկսվում են քիմիական ռեակցիաներ: Առաջանում են կենսագազեր, որոնք ցածր կոնցենտրացիայի դեպքում մթնոլորտ են տարածվում, իսկ բարձրի դեպքում` բռնկվում, ինքնայրվում;
«Աղբանոցում ինքնայրման պրոցեսների արդյունքում արտանետված թունավոր գազերը քամու միջոցով հասնում են Նուբարաշենի աղբանոցի մոտակայքում ապրող մարդկանց ու թունավորում»,- ասում է «Հայ կանայք հանուն առողջության եւ առողջ շրջակա միջավայրի» հ/կ-ի փորձագետ Լիլիկ Սիմոնյանը:
52.3 հա տարածք զբաղեցնող Նուբարաշենի աղբանոցում, թունավոր արտանետումները նվազեցնելու նպատակով, Կիոտոյի արձանագրության (Հայաստանը դրան միացել է 2002 թ.) Մաքուր զարգացման մեխանիզմի շրջանակներում ծրագրվում էր «Երեւան քաղաքի Նուբարաշենի աղբավայրում կենսագազի օգտահանման եւ էլեկտրական էներգիայի արտադրության» հայ-ճապոնական ծրագրի իրականացումը: Ծրագրի իրականացման համար քննարկումները ծավալվել էին դեռեւս 2002 թ. սկզբին, մինչեւ Հայաստանի միանալը արձանագրությանը: Ծրագրի պաշտոնական կողմերն են Երեւանի քաղաքապետարանը եւ ճապոնական «Շիմիձու» կորպորացիան: Նախատեսվում է տեղադրել 1.4 ՄՎտ հզորությամբ գազամխոցային շարժիչով էլեկտրաէներգիայի գեներատոր, որը կաշխատի աղբավայրից որսվող մեթանով:
Առաջնային համարելով էկոլոգիական մաքրության ապահովումը` Բնապահպանության նախարարության շրջակա միջավայրի պահպանության վարչության պետ Արամ Գաբրիելյանը ծրագիրը «իդեալական» է համարում:
«Աղբավայրը ամբողջովին արտաքին միջավայրից կմեկուսացվի, ու էն բոլոր թունավոր գազերը, որ հիմա դուրս են գալիս ինքնայրման հետեւանքով, այլեւս չեն լինի, հերմետիկ միջավայրում դուրս կգա միայն մեթան գազ ու կաշխատացնի էլեկտրակայանը, դրա միջոցով էներգիա կստանանք»,- ասում է Ա. Գաբրիելյանը:
Նա կարծում է, որ դրանից Հայաստանը կշահի ոչ միայն էկոլոգիական առումով, այլեւ սեփական հումքից էներգիա կստանա: Ըստ ծրագրի` ստացված էլեկտրաէներգիան վաճառվելու է բաշխիչ ցանցին: Դրանից ստացված եկամուտը հավասար բաշխվելու է երկու երկրների միջեւ: Հայաստանի տարեկան մաքուր շահույթը կկազմի 300 000 հազար դոլար:
Ծրագրի մշակման եւ մոնիտորինգի անցկացման համար արդեն ծախսվել է 1 մլն դոլար, իսկ ընդհանուր առմամբ ծրագրի իրագործման համար ճապոնացիները ներդնելու են 8 մլն դոլար: Էլեկտրակայանի կառուցումը կտեւի 7-8 ամիս, դրանից հետո կսկսվի շահագործումը: Վերջնական պայմանավորվածություն դեռեւս ձեռք չի բերվել, քանի որ քննարկումների ընթացքում ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարությունը որոշակի վերապահումներ է ունեցել ծրագրի իրականացման նպատակահարմարության առնչությամբ:
Ըստ ծրագրի` Հայաստանը պետք է ապահովի օրգանական նյութերի կուտակումը Նուբարաշենում, իսկ ճապոնական ընկերությունը պետք է շահագործի այն` ունենալով մենաշնորհային դիրք: Էկոնոմիկայի նախարարության համար դա ընդունելի չէ, քանի որ, ըստ նրանց, աղբահանության բնագավառում մեկ այլ օպերատորի ներգրավման հնարավորություն չի լինի, որը կզբաղվի ոչ միայն Նուբարաշենի շահագործմամբ, այլեւ կլուծի ամբողջ քաղաքի աղբահանության խնդիրը:
Էկոնոմիկայի նախարարության խնդրանքով Համաշխարհային բանկը սեպտեմբերից խորհրդատվական օժանդակության ծրագիր է սկսելու, որն իրականացնելու է գերմանական «Ֆիխտներ» կազմակերպությունը:
«Նրանք ուսումնասիրություն են կատարելու եւ խորհրդատվություն տալու, թե ինչպես ճիշտ աղբահանության հավաքագրում կատարվի եւ սանիտարահիգիենիկ մաքրություն ապահովվի Երեւանում, հետո, ըստ այդ եզրակացության, ծրագիր կառաջարկեն, մրցույթ կհայտարարենք, ու ցանկացած օպերատոր կարող է գալ եւ իրականացնել այդ ծրագիրը»,- ասում է Էկոնոմիկայի նախարարության արդյունաբերության քաղաքականության բաժնի պետ Արմեն Միրզոյանը:
Էկոնոմիկայի նախարարությունն առաջարկում է համագործակցություն ապահովել ճապոնացիների եւ Համաշխարհային բանկի միջեւ եւ փորձի փոխանակման միջոցով լուծել աղբահանության ողջ խնդիրը: Նախարարությունում պնդում են, որ ծրագիրը տնտեսապես էլ շահավետ չէ, քանի որ ստացված եկամուտը հազիվ ծածկի շահագործման ծախսերը:
Քաղաքապետարանը սպասում է, թե ինչ եզրակացություն կտա Համաշխարհային բանկը: Քաղաքապետարանի Կոմունալ տնտեսության վարչության պետ Գագիկ Խաչատրյանը բացատրում է. «Քանի որ սա միջազգային պայմանագիր է, պետք է միջազգային փորձագետների կողմից ուսումնասիրության ենթարկվի, մենք դիմել ենք կառավարության լիազոր մարմնին` Էկոնոմիկայի նախարարությանը, նա դիմել է Համաշխարհային բանկին, եւ եթե Համաշխարհային բանկը դրական եզրակացություն տա, որ այս ծրագիրն ընդունելի է, մենք համապատասխան որոշում կկայացնենք»:
Գ. Խաչատրյանը, սակայն, համաձայն չէ Էկոնոմիկայի նախարարության այն փաստարկի հետ, որ եթե սրանով չի լուծվում ամբողջ աղբահանության խնդիրը, ուրեմն ավելի լավ է սպասել. «Մենք ջերմոցային արտանետումները կրճատելու խնդիր ենք դրել, եւ ոչ աղբահանության եւ աղբի մշակման խնդիր, սակայն եթե լինի ծրագիր եւ արտանետումների կրճատման, եւ աղբի տեսակավորման ու վերամշակման, միանշանակ ընդունելի կլինի այդ ծրագիրը»,- ասում է Գ. Խաչատրյանը:
Էներգախնայողության եւ մթնոլորտի պահպանության տարեկան աշխատանքային պլանի կառավարիչ Դիանա Մնացականյանը կարծում է, որ չի կարելի հետաձգել ծրագրի իրագործումը, քանի որ անիմաստ ժամանակ է կորչում: Կիոտոյի արձանագրութւյունը կնքված է 2008-2012 թթ. համար, դրանից հետո արձանագրությունը ստորագրած երկրները, այդ թվում եւ Հայաստանը, նոր պարտավորություններ պիտի ստանձնեն:
«Թող նոր օպերատորը գա, իր ուսումնասիրությունը կատարի, աղբամանները դնի, տեսակավորում կատարի, գործարան կառուցի, դժվար այդ բոլոր աշխատանքները շուտ ավարտվեն: Ինչու՞ չանել այս ծրագիրը ճապոնացիների հետ. մինչեւ 2016 թ. պայմանավորվածություն կա նրանց տալու աղբավայրի օրգանական նյութերը, որոնք ոչ մի երկրում չեն վերամշակվում, մնացածը` թուղթ, մետաղ, ապակի, կարող է մեկ այլ օպերատոր շահագործել»,- ասում է Գ. Խաչատրյանը:
Նախնական պայմանավորվածության համաձայն` եթե ծրագիրը հաջողվի, ապա ճապոնական «Շիմիձու» կորպորացիան պատրաստ է նմանատիպ ծրագիր իրականացնել նաեւ Վանաձորում եւ Գյումրիում:
«Հայ կանայք հանուն առողջության եւ առողջ շրջակա միջավայրի» հ/կ-ի փորձագետ Լիլիկ Սիմոնյանը կողմ է ծրագրի իրականացմանը, բայց գտնում է, որ այդ ծրագիրը վերջնական լուծում չէ. պետք է աղբի վերամշակման գործարան կառուցել. «Մեր աղբի մեջ 20-30% են կազմում օրգանական նյութերը, մնացած 70 %-ը տարբեր տեսակի նյութեր են` թուղթ, ապակի, մետաղ, որոնք գազ չեն դառնում եւ շարունակում են աղտոտել շրջակա միջավայրը»,- ասում է Լ. Սիմոնյանը: Նա հիշում է, որ շատ կազմակերպություններ են մոնիտորինգ ու ուսումնասիրությյուններ կատարել Հայաստանում, բայց դրանից գործը տեղից չի շարժվել. «Մոնիտորիգը շատ փող ու ժամանակ է խլում, բայց միշտ չի, որ արդյունք է տալիս»,- եզրափակեց նա:

Yerevan’s Main Garbage Dump Continues to Pollute the Environment
The majority of Yerevan’s consumer waste is trucked to the Nubarashen garbage dump. On a daily basis 420-450 tons of garbage collected from the Shengavit, Erebuni, Arabkir and Gentron districts is transferred to this site right on the outskirts of Yerevan. Presently, the dump contains some 7 million tons of garbage.
As the garbage is stored and piled at the dump a natural filtration process occurs whereby organic wastes decompose and chemical reactions begin. Natural gases are given off which are dispersed into the atmosphere at low concentrations. At higher concentration levels, these gases can self-ignite.
Lilik Simonyan, an expert with the “Armenian Women for Health and a Healthy Environment” NGO states, “As a result of the self-ignition process at the dump the poisonous gases spread by the wind reach people living in the vicinity.”
With the aim of decreasing poisonous exhausts at the 52 hectare Nubarashen dump, under the auspices of the Clean Development Mechanism, an arrangement under the Kyoto Protocol (which Armenia signed in 2002), plans are underway to implement a joint Armenian-Japanese project entitled, “The exploitation and production of electrical energy from natural gases in Yerevan’s Nubarashen garbage dump”. Discussions regarding implementation of the project started back in 2002 and even up till Armenia’s membership in the Kyoto Protocol. The two official parties to the project are the Municipality of Yerevan and the Japanese corporation Shimizu. The project envisages the placement of a 1.4 megawatt gas piston electricity generator that will be powered by the dump’s methane gas exhausts.
Aram Gabrielyan, Head of the Environmental Protection Department at the Ministry of Nature Protection, views the project to be “ideal” given the priority placed on maintaining a clean environment.
Mr. Gabrielyan states, “The garbage dump will be totally isolated from the external environment. You’ll have none of the poisonous gases escaping out like now due to self-ignition. Rather, they’ll power the generator and produce electricity.”
He’s of the opinion that Armenia will not only win from an ecological perspective but that it will obtain energy from its own resources. According to the project the energy produced will be sold to a distribution grid and the profits will be equally divided between the two countries. It’s estimated that Armenia’s net profit will total $300,000 yearly.
$1 million has already been spent to develop the project and for monitoring purposes. The Japanese are ready to invest a total of $8 million to get the project up and running. The power station will take 7-8 months to construct. A final contract between the parties hasn’t yet been forthcoming given a number of reservations expressed by the Armenian Ministry of Economics regarding the expediency of the project’s implementation.
The project stipulates that Armenia must guarantee the collection of organic materials in Nubarashen while the Japanese, with a majority stake, will run the operation. This isn’t acceptable to the ROA Ministry of Economics due to the fact that it rules out the possibility of another waste disposal operator either at the Nubarashen dump or to solve the garbage disposal problem of the entire city.
At the request of the Ministry of Economics a project will commence in September with the advisory assistance of the World Bank and run by the German firm, Fikhtner.
Armen Mirzoyan, Head of the Industrial Policy Section at the Ministry Of Economics, states, “They will be conducting research and offering advice regarding the most correct method of garbage collection and how to insure sanitary conditions in Yerevan. A project will be proposed based on these findings and put out for competitive bidding. Any willing operator can thus implement the project.”
The Ministry of Economics proposes to solicit cooperation between the Japanese and the World Bank and to resolve the entire garbage issue through an exchange of know-how. The Ministry claims that the project isn’t profitable economically since the profits gained will just about cover the operating costs.
The Yerevan Municipality is awaiting the conclusions made by the World Bank. Gagik Khachatryan, Head of the Municipal Public Utilities Department, explains that, “Given that this is an international agreement it must be scrutinized by international experts. We petitioned the authorized government body, the Ministry of Economics, and they in turn went to the World Bank. If the WB gives a positive evaluation of the project, we’ll then go ahead and adopt a corresponding decision.”
Mr. Khachatryan, however, doesn’t agree with the argument posed by the Ministry of Economics that if the entire waste disposal issue isn’t resolved as a result of this, then its better to wait. He argues that, “The problem we initially put on the table was to decrease the level of greenhouse emissions and not waste disposal or garbage recycling. However, of course we’d embrace a project that could resolve both issues simultaneously.”
Diana Mnatsakanyan, who oversees the yearly Energy Saving and Environment Preservation Working Plan, thinks that it’s not possible to delay the implementation of the project since precious time would be wasted. The Kyoto Protocol was enacted to cover the years 2008-2012, after which the signatory nations, including Armenia, would have to assume new responsibilities.
Mr. Khachatryan states, “Let’s have a new operator who will conduct his own research, place trash bins, perform waste sorting and build a factory. All the hard work should be carried out as quickly as possible. Why shouldn’t we operate this project with the Japanese? There’s an agreement with them to provide them with organic materials from the dump, materials that aren’t recycled in any other country, until the year 2016. Let another concern exploit the rest, paper, metals and glass.”
According to the draft agreement, if the project succeeds, the Japanese company Shimizu would be prepared to implement similar projects in Vanadzor and in Gyumri.
Lilik Simonyan, the “Armenian Women for Health and a Healthy Environment” NGO expert, supports the project’s implementation but thinks it’s not a final solution. She calls for the construction of a recycling plant. She says, “Our garbage contains 20-30% of organic wastes the remaining 70% is composed of various other materials-papers, glass and metal which aren’t converted into gas and which continue to pollute the environment.” The expert recounts that many organizations have conducted studies and monitoring on the issue in Armenia but nothing tangible has resulted. She concludes that, “Monitoring expends a great deal of time and money but it always doesn’t produce results.”