Երբ պղտոր ջրում ձուկ որսալն արդարացվում է
Մոսկվայում ստորագրելով Աբխազիայում եւ Հարավային Օսիայում Ռուսաստանի վարած քաղաքականությունը պաշտպանող ՀԱՊԿ անդամ երկրների նախագահների համատեղ հայտարարությունը` ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն, անշուշտ, հույսը դրեց այն բանի վրա, որ փոքրիկ Հայաստանի ձայնը կխեղդվի Փոթիի եւ Բաթումիի մատույցներում Սեւ ծովի ջրերն ակոսող ամերիկյան ռազմանավերի ազդանշանների ներքո։
Այսինքն` ոչ ոք բանի տեղ չի դնի փաստը, որ այդ հայտարարության բովանդակությունն ուղղակիորեն հակասում էր նախօրեին ՀՀ արտգործնախարարությունում դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների առջեւ նախագահի ունեցած ելույթի բուն նպատակակետին, այն է՝ Հայաստանը չի կարող ճանաչել Աբխազիայի եւ Հր. Օսիայի անկախությունը։ Եվ այդպես էլ ոչ մի տրամաբանական բացատրություն չտրվեց, թե եթե Հայաստանը չի ճանաչում այդ ինքնահռչակ երկրների անկախությունը, որ հենց Ռուսաստանի շնորհն էր, ապա ինչպե՞ս կարող էր Երեւանը պաշտպանել Մոսկվայի կովկասյան ձեռնարկումները։
Երկակի ստանդարտների այս ակնհայտ դրսեւորումը, հայկական դիվանագիտության այս յուրօրինակ ռեւերանսներն, ըստ էության, բանի տեղ չդրեց նաեւ Վրաստանը. Թբիլիսին այդպես էլ որեւէ մակարդակով չարձագանքեց իր հարավային հարեւանի այս «աճպարարություններին»։ Եվ այդ հանգամանքը փաստեց, որ երկու երկրների միջեւ քաղաքական հարաբերությունների սառեցման միտումները որակական այլ հարթություն են տեղափոխվել։ Հենց այս հեռանկարն էր, թերեւս, հաշվի առել նախագահ Ս. Սարգսյանը, երբ, ի լուր Մոսկվայի եւ հատկապես Թբիլիսիի, դիվանագետների երեւանյան նույն հավաքի ժամանակ հարկ համարեց հատուկ շեշտել, որ արդեն հաջորդ տարի Հայաստանն Իրանից կարող է ճիշտ այնքան գազ ներկրել (մոտ 2.5-3 մլրդ խ/մ), որքան այսօր ստանում է Ռուսաստանից Վրաստանի տարածքով։ Այլ կերպ ասած՝ Երեւանն ի ցույց դրեց, որ այլեւս չի վախենում Վրաստանով ներկրվող գազի տարանցման սակագները բարձրացնելու` Թբիլիսիի շանտաժներից։
Իրան-Հայաստան գազամուղն, անշուշտ, էներգետիկ անկախության կարեւոր գործոն է, եւ դրա շինարարությունը Երեւանին մանեւրելու հիանալի հնարավորություններ ընձեռելու իմաստով ավարտին է մոտենում կարծես թե ճիշտ ժամանակին։ Սակայն երբ Սերժ Սարգսյանն անում էր այդ հայտարարությունը, Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզին դեռ չէր ահազանգել առաջիկա ժամանակահատվածում Իսրայելի կողմից Իրանին հարվածելու խիստ իրատեսական հնարավորության մասին։
Որքանո՞վ է, սակայն, իրատեսական նման զարգացումը։ Հր. Օսիայում Վրաստանի ծավալած օպերացիայի տապալումը եւ Ռուսաստանի անսպասելի չափազանց կոշտ քաղաքականությունը չեզոքացրին Կովկասյան լեռներից ներքեւ ընկած ողջ շրջանը Ռուսաստանի ազդեցությունից ազատելու եւ Վրաստանը Իրանին հարվածելու պլացդարմ դարձնելու` Վաշինգտոնի պլանները։ Խնդիրն այն է, որ հարավկովկասյան մյուս երկու երկրներն այս պլանի իրականացման առումով ԱՄՆ-ի համար աննպատակահարմար էին ի սկզբանե։ Հայաստանի առումով՝ որովհետեւ այն ՌԴ-ի հետ ռազմավարական դաշնակցության հարաբերություններ ուներ, անդամակցում է ՀԱՊԿ-ին, դեպի Իրան ելքը նրա համար կենսական նշանակություն ունի, եւ Երեւանը երբեք իր տարածքը չէր դարձնի իրանյան արշավանքի ճանապարհ։ Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին, ապա վերջինիս ձեռքերը կապում է Իրանում բնակվող մոտավորապես 13 միլիոնանոց ադրբեջանական համայնքի անվտանգության հեռանկարը։ Ուստի մնում էր Վրաստանը, որի հաշվով եւ Վաշինգտոնը հուսախաբ եղավ։ Ինչ վերաբերում է Թուրքիային, ապա վերջինս, Կովկասյան անվտանգության եւ կայունության պլատֆորմ ստեղծելու իր նախաձեռնությամբ եւ այդ հարցում Մոսկվայի հետ կարծես թե սկզբունքային համաձայնությունների գալով, բացահայտ ցույց տվեց, որ փորձելու է ԱՄՆ-ի ազդեցությունից դուրս, ավելի անկախ, նախաձեռնող խաղացողի դեր ստանձնել տարածաշրջանում։ Բացի դրանից, Թուրքիան արդեն իրաքյան պատերազմում ԱՄՆ-ի համար կատարել էր իրեն վերապահված դերը, եւ Իրանի դեմ նոր արշավի ուղղակի մասնակիցը դառնալով` Անկարան մահմեդական աշխարհի հետ իր հարաբերությունները վերջնականապես փչացնելու ռիսկի կդիմեր։ Այսպիսով, իրանյան արշավանքի կովկասյան ճակատը կորցնելուց հետո տնտեսական ներքին լրջագույն պրոբլեմներ ունեցող ԱՄՆ-ի համար Իսրայելի գործոնը մնում է ամենանպատակահարմարը։
Պետք է հաշվի առնել նաեւ, որ ԱՄՆ-ն որոշակի ճգնաժամ է ապրում նաեւ արտաքին քաղաքականության այլ հարթություններում։ Մասնավորապես, այդպես էլ չի հաջողվում ավարտին հասցնել Աֆղանստանի «ազատագրման» օպերացիան, Իրաքում հասնել որոշակի կայունության։ Մյուս կողմից` հարավօսական հակամարտությունում Վրաստանին պաշտպանելու Վաշինգտոնի ցայտնոտային որոշումն այդ երկրում աստիճանաբար կորցնում է հասարակական օժանդակությունը Հր. Օսիայում Վրաստանի օկուպացիոն քայլերի մասին վկայող նոր, պաշտոնական մեկնաբանություններից կատարելապես տարբերվող փաստերի տարածման պատճառով։ Եվ Բուշի վարչակազմը, նոյեմբերին սպասվող նախագահական ընտրություններին ընդառաջ, սասանում է ոչ միայն իր, այլեւ ընդհանրապես հանրապետականների հեղինակությունը։ Նաեւ այդ հեղինակությունը վերականգնելու նպատակով է անհրաժեշտ բուն ԱՄՆ-ում հնարված «համաշխարհային չարիքի» դեմ, որի մաս է կազմում, անշուշտ Իրանը, նոր հաղթարշավ սկսելը։ Եվ այդ կրակից շագանակներ հանելու համար ամենահարմար թեկնածուն մնում է Իսրայելը։ Իսկ եթե Իսրայելն իսկապես նման արկածախնդրության դիմի, իրանյան գազի գնով ձեռք բերվելիք էներգետիկ անկախության հայկական «տեսիլքը» միրաժի նման կարող է ցնդել։
Ի՞նչ գին է վճարում Հայաստանը
Այսինքն՝ այսպես թե այնպես, Հայաստանն այսօր չի կարող առանց վախենալու հայացքը շրջել Վրաստանից։ Ահա թե ինչու է այսքան ուշացումով ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մեկնում Թբիլիսի՝ փորձելու բացատրել Հայաստանի դիրքորոշման պատճառներն ու առանձնահատկությունները եւ վերադարձնելու կորսված վստահության նվազագույն մակարդակը։ Իսկ այս հարցում, որքան էլ տարօրինակ թվա, Աբխազիայի եւ Հր. Օսիայի չճանաչման որոշումը կարող է կարեւոր խաղաքարտ դառնալ Նալբանդյանի ձեռքում։
Իսկ դա այնքան էլ ցածր գին չէ, որ առաջարկում է Երեւանը։ Խնդիրն այն է, որ Աբխազիայի եւ Հր. Օսիայի անկախությունների չճանաչումը Երեւանին դնում է շատ խիստ սահմանափակումների մեջ եւ բանակցային գործընթացում սահմանափակում ռեւերանսների հնարավորությունները։ Չպաշտպանելով այդ տարածքների անկախությունը` Հայաստանն ակամա հանդես է գալիս տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանողի կամ առնվազն այս սկզբունքին առաջնահերթություն տվողի կարգավիճակում։ Առաջին հայացքից թվում է, թե Ռուսաստանի՝ ԼՂ կարգավորման բանակցային գործընթացում Մինսկի խմբի համանախագահներից մեկի կողմից այդ երկու «երկրներին» ազգերի ինքնորոշման սկզբունքի վրա խարսխված անկախություն շնորհելը կարող էր քարտ բլանշ տալ Երեւանին` Լեռնային Ղարաբաղի պահով եւս նույն կեցվածքը պահանջելու իր ռազմավարական դաշնակցից։ Իրականում, սակայն, նման որեւէ ցանկություն Մոսկվան չունի։ ՌԴ արտգործնախարար Լավրովը շատ պարզ հայտարարեց. Աբխազիայի, Հարավային Օսիայի եւ ԼՂ-ի միջեւ որեւէ ընդհանուր բան չկա, քանի որ, ի տարբերությում առաջին երկուսի, ԼՂ-ում բանակցող կողմերից ոչ մեկը պատերազմական գործողություն չի սկսել։ Այսինքն` ստացվում է, որ Ռուսաստանի համար ազգերի ինքնորոշման իրավունքը գերակա է դառնում միայն պատերազմական գործողությունների ժամանակ։ Սա առավել քան երկդիմի, անսկզբունքային մոտեցում է, չնայած բացարձակապես ոչ անսպասելի։ Իսկապես, միամտություն կլիներ կարծել, թե Ռուսաստանը կճանաչեր կամ կպաշտպաներ ղարաբաղցիների ինքնորոշման իրավունքը եւ այդպիսով անուղղակի կերպով Կովկասում Ադրբեջանի դեմ երկրորդ ճակատը բացելու քայլին կդիմեր։ Դա, Կիեւի եւ Թբիլիսիի նման, Բաքվին եւս ՆԱՏՕ-ի գիրկը շպրտելու պոտենցիալ ռիսկ է պարունակում, որին գնալու դեպքում Ռուսաստանն իսկապես կարող է վերջնականապես կորցնել Կովկասը։ Այլ կերպ ասած՝ ՌԴ-ի համար Աբխազիայի եւ Հր. Օսիայի անկախությունների ճանաչումը ոչ թե հակամարտությունների կարգավորման սկզբունքային դիրքորոշման արտահայտություն էր, այլ պարզապես իր այսրոպեական շահերն ու հետաքրքրությունները պաշտպանելու պարզ ձգտում։ Հակառակ դեպքում նա Աբխազիայի եւ Հր. Օսիայի անկախությունները ճանաչելուց հետո անմիջապես պետք է ճանաչեր նաեւ Կոսովոյի անկախությունը, ինչը, սակայն, տեղի չունեցավ եւ հավանաբար տեսանելի հեռանկարում չի էլ ունենա։
Նախաձեռնողականության երեք մակարդակներ
Այսպիսով, Մոսկվան պարզ կերպով հասկացրեց Երեւանին, որ իր վրա հույս չդնեն։ Ի՞նչ է մնում այս իրադրության մեջ անել Հայաստանին։ Ըստ էության, վերջինիս ուղղակի այլ բան չի մնում, քան օգտվել տարածաշրջանային խառնաշփոթից եւ, նախաձեռնողական քաղաքականություն վարելով, փորձել իր շահերը պաշտպանել երեք հիմնական ուղղություններով։
1. Պահը պետք է օգտագործել եւ, ցույց տալով վրաց-օսական օրինակը, միջազգային հանրության մոտ հասունացնել այն գաղափարը, որ ԼՂ հակամարտությունը չպետք է ունենա ռազմական լուծում եւ, նոր աշխարհաքաղաքական իրադրության գործոնի խաղարկմամբ, պատրաստակամություն հայտնել Ադրբեջանի եւ ԼՂՀ-ի հետ ստորագրելու հակամարտությունը բացառապես բանակցությունների միջոցով լուծելու մասին պայմանագիր։ Դա խիստ աննպատակահարմար վիճակում կդնի Ադրբեջանին, եւ վերջինիս ցանկացած որոշման դեպքում հայկական կողմը շահող դուրս կգա։ Մյուս կողմից` Հր. Օսիայի վրա հարձակվելու Վրաստանի քայլը, ՌԴ կողմից Աբխազիայի եւ Հր. Օսիայի անկախությունների միակողմանի ճանաչման ակտը եւ վրացական տարածքներ ռուսական զորքերի ներխուժումը, ինչպես նաեւ Կոսովոյի օրինակը հասունացնում են միաջզգային կազմակերպությունների հովանու ներքո անցկացվող հանրաքվեների միջոցով հակամարտությունների կարգավորման տարբերակը ամենահեռանկարայինը եւ արդյունավետը համարելու գաղափարը։ Հայաստանը պետք է թեկուզ բանակցությունների սեղանին առկա դետալներից այդ մեկն առանձնացնելու եւ հատուկ ուշադրության առարկա դարձնելու միջոցով դիվանագիտական, քարոզչական բոլոր խողովակներով պաշտպանի այս գաղափարը։ Եվ չպետք է վախենալ, որ այդ դեպքում Հայաստանն անուղղակիորեն կասկածի տակ է դնում 1991 թ. դեկտեմբերի 10-ին ԼՂՀ-ում անցկացված անկախության հանրաքվեի արդյունքները։ Այն ներկայումս ծառայում է որպես հայկական կողմի դիրքորոշման իրավական հիմքերը պաշտպանող կարեւորագույն գործոն, սակայն զուտ քաղաքական առումով բանակցային գործընթացում որեւէ նշանակություն չունի, քանի որ այն չի ճանաչվում ոչ ՄԱԿ-ի, եւ ոչ էլ որեւէ այլ միջազգային կառույցի կողմից։ Անհրաժեշտ է այս հարցում ձերբազատվել կարծրատիպերից եւ ավելի ճկուն լինել։ Իսկ դրա համար ավելի նպաստավոր ժամանակահատված դժվար թե լինի, քանի որ վրաց-օսական հակամարտությունը Ադրբեջանի համար ակնհայտ դարձրեց, որ ԼՂ խնդրի ռազմական լուծման եւ ռազմական բյուջեն մեծացնելու մասին մտածելը ոչ մի հեռանկար չունի։ Եվ չպետք է չօգտվել այս առումով Բաքվում տիրող շփոթությունից։
2. Բախտի քմահաճույքով Հայաստանը հենց այս դրամատիկ իրադարձությունների ընթացքում է ստանձնում ՀԱՊԿ նախագահությունը։ Այդ հնարավորությունն անհրաժեշտ է օգտագործել` մեծացնելու կազմակերպության հատկապես քաղաքական բաղադրիչը։ Մոսկվան ՀԱՊԿ-ում ունեցած իր քաղաքական կշիռն օգտագործելու միջոցով հասավ նրան, որ անդամ երկրների նախագահները համաձայնեցված մոտեցում ցուցաբերեցին Կովկասում իր վարած քաղաքականության նկատմամբ։ Հայաստանը կարող է ոչ միայն պահանջել, որպեսզի ՀԱՊԿ անդամ երկրները անխտիր բոլոր հարցերի վերաբերյալ համաձայնեցված մոտեցում ցուցաբերեն, այլեւ նախագահության ողջ ժամանակահատվածը ծառայեցնի այդպիսի մեխանիզմներ ստեղծելու նպատակին։ Հակառակ դեպքում այդ կազմակերպությունը կարող է վերածվել բացառապես Մոսկվայի շահերը սպասարկող ակումբի։ Հարկավոր է օգտվել այն իրողությունից, որ Հայաստանը Հարավային Կովկասում միակ երկիրն է Ռուսաստանի համար, որ քիչ թե շատ պաշտպանում է վերջինիս բոլոր քայլերը, եւ Մոսկվան այս փուլում չի ցանկանա փչացնել հարաբերությունները հարավկովկասյան իր «ֆորպոստի» հետ։ Այսինքն` նաեւ Մոսկվայից պահանջել, որպեսզի իր ազդեցությունն օգտագործի ՀԱՊԿ-ում խաղի ընդհանուր կանոններ սահմանելու նպատակով, որպեսզի, օրինակ, կազմակերպության անդամներից ոչ ոք իրեն իրավունք չվերապահի մյուս անդամների անմիջական շահերին, հետաքրքրություններին հակասող գորոծղություններ ծավալել։ Իսկ դրա ականատեսը եղել ենք արդեն մի քանի անգամ։
3. Պետք է միանշանակ աջակցել Կովկասյան անվտանգության եւ կայունության պլատֆորմի ձեւավորման նախաձեռնությանը։ Ավելին` առանձին հարցերում նաեւ նախաձեռնողականություն ցուցաբերել։ Պարզ է, որ այդ համակարգի ստեղծմամբ Թուրքիան փորձում է Ռուսաստանի հետ տարածաշրջանում ազդեցությունը բաժանելու քայլ ձեռնարկել եւ որոշակի հեգեմոն դիրք ձեռք բերել։ Սակայն, նա չի կարող հասնել դրան՝ առանց անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ստեղծման։ Դիտորդի կարգավիճակով այդ պլատֆորմի ստեղծմանն աջակցելը Թուրքիային այդ ենթակառուցվածքը ստեղծելու լիարժեք հնարավորություն կտա, ինչի արդյունքում, լինելով համակարգի մասը, Հայաստանը կվերածվի միայն համակերպվող, կատարող երկրի։ Անհրաժեշտ է նման հնարավորությունից զրկել Թուրքիային՝ կրկին հենվելով ռուսական գործոնի վրա։
Եթե Թուրքիան եւ Ռուսաստանն իսկապես տարածաշրջանում անվտանգության եւ կայունության պլատֆորմ ստեղծելու հարցում շահագրգիռ են, ապա ուղղակի չեն կարող շրջանցել Հայաստանի հետաքրքրություններն ու շահերը, քանի որ, առանց Հայաստանի, այդ պլատֆորմը ոչինչ չարժե։ Եվ դա չեն կարող հաշվի չառնել առաջին հերթին հենց Ռուսաստանում` երկու կարեւոր պատճառով։ Նախ՝ այդ պլատֆորմի մաս կազմող մյուս բոլոր երկրները կա՛մ ՆԱՏՕ-ի անդամ են՝ ի դեմս Թուրքիայի, կա՛մ բացահայտ ու քողարկված եղանակով ձգտում են դաշինքին անդամակցության։ Եվ Հայաստանը կրկին կարեւոր դեր է ստանձնում Ռուսաստանի համար, որովհետեւ ՆԱՏՕ-ին որոշակիորեն հակակշռելու ձգտում ունեցող հակադիր ռազմաստրատեգիական բլոկի՝ ՀԱՊԿ-ի անդամ է, որի ներգրավումը այդ պլատֆորմում Մոսկվայի համար կենսական նշանակության հարց է դառնում։ Երկրորդ՝ եթե Հայաստանը չի մտնում այդ համակարգի մեջ, ապա Մոսկվան կորցնում է Իրանին ուղղակիորեն կապող ամենանպաստավոր խողովակներից մեկը։ Եվ բոլորովին զարմանալի չի լինի, որ թե՛ Հայաստանը, եւ թե՛ Ռուսաստանը, իբրեւ այդ պլատֆորմի ստեղծման նախապայման, պնդեն նաեւ դրան Իրանի մասնակցության հանգամանքը, քանի որ միայն Իրանի ներգրավմամբ տարածաշրջանում իսկապես ուժերի հավասարակշռում տեղի կունենա։
Բոլոր դեպքերում, Հայաստանի համար սկզբունքային երկու խնդիր կա, որոնք պետք է հանդիսանան պլատֆորմի մաս դառնալու հստակ նախապայման, եւ հատկապես դրանք պետք է լինեն այն շարժիչ ուժերը, որոնք այդ համակարգին մասնակցությունը Հայաստանի համար դարձնում են նպատակահարմար, նույնիսկ անհրաժեշտ։
ա. Հայաստանն անվերապահորեն պետք է մաս կազմի տարածաշրջանային անխտիր բոլոր առկա եւ պլանավորվող էներգետիկ, կոմունիկացիոն, տնտեսական նախագծերին թե՛ արեւելք-արեւմուտք, թե՛ հյուսիս-հարավ շառավիղներով։ Միայն նման պլատֆորմի համատեքստում կարելի է պատկերացնել Թուրքիա-Հայաստան-Ադրբեջան համագործակցության որեւէ հնարավորություն, եւ Հայաստանը չպետք է ձեռքից բաց թողնի այդ հնարավորությունը։
բ. Կովկասում առկա բոլոր հակամարտությունները պետք է լուծվեն միմիայն բանակցությունների միջոցով, եւ բոլոր երկրների միջեւ պետք է դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատվեն։ Վերջին գործոնը չի նշանակում, թե Հայաստանը սկսում է «քիրվայություն» անել Թուրքիայի կամ Ադրբեջանի հետ, մանավանդ առկա հակամարտությունները, տարաձայնությունները հաշվի առնելով։ Սակայն դիվանագիտական հարաբերություններ չլինելու հանգամանքն ինքնին գրեթե պատերազմական կամ նախապատերազմական դրություն է հիշեցնում, իսկ նման հարաբերությունների պայմաններում ոչ մի խոսք չի կարող, բնականաբար, լինել տարածաշրջանային անվտանգության եւ կայունության մասին։
Առաջին հայացքից, գուցե, այս պահանջ-նախաձեռնությունները կարող են մաքսիմալիստական, ինչ-որ տեղ ուտոպիստական թվալ իրականացման իմաստով՝ հաշվի առնելով Թուրքիայի եւ հատկապես Ադրբեջանի կանխատեսելի հակադրումը։ Սակայն այս նպատակների սահմանումը եւ հետամտումը ակտիվ դիվանագիտություն որդեգրելու լայն դաշտ է ստեղծում։ Պետք է նկատի առնել, որ պղտոր ջրում ձուկ որսալն ազգային շահերի պաշտպանության իմաստով ցանկացած դեպքում արդարացվում է։

When Fishing in Muddy Waters is Justified
By signing the joint declaration made by the presidents of the member states of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) in Moscow supporting the policies implemented by Russia regarding Abkhazia and South Ossetia, Armenian President Serzh Sargsyan naturally pinned his hopes on the fact that the voice of little Armenia would be drowned out underneath the alarm bells made by United States warships stirring up waves in the ports of Poti and Batumi. In other words, no one would give credence to the fact that the content of that declaration directly contradicted the main goals as stated by the President during a speech given in frontof representatives of the diplomatic corps at the ROA Foreign Ministry. That is to say that
This evident manifestation of a double standard, this peculiar " curtsy" of Armenian diplomacy, in essence wasn\'t given any weight by Georgia as well. Tbilisi didn\'t react at any level to this juggling act by its southern neighbor. This fact proved that the trends towards a cooling of political relations between the two nations has moved to another qualitative level. Perhaps President Sargsyan took this prospect into account when he saw fit to declare during the same Yerevan speech that by next year Armenia might possibly be importing as much gas from Iran that it receives today from Russia via Georgia (about 2.5-3 billion cubic meters). Thus, Armenia showed that it is no longer frightened by Tbilisi\'s threats of blackmail to raise the transit tariffs on gas coming via Georgia. Of course the Armenian-Iranian gas pipeline is an important factor in terms of energy independence and, in terms of affording Yerevan potential for maneuvering, the near completion of its construction couldn\'t have been more timely. However, when Serzh Sargsyan was making that declartion French President Nicolas Sarkozy had yet to sound his warning regarding the very real possibility of an Israeli pre-emptive strike against Iran in the near future.How realistic is such a development? The copllapse of Georgia\'s operation in South Ossetia and the unexpected severe reaction of Russia neutralized the plans of Washington to remove Russia from the lands south of the Caucasus and to turn Georgia into a springboard against Iran. The problem is that for the United States the two other countries in the South Caucasus were inconveniences in terms of executing this plan from the beginning. In the case of Armenia, due to the fact that it has a military alliance with the Russian Federation, that it is a member of CSTO, that its exit point through Iran is of vital significance and that Yerevan would never turn its territory into an assault base against Iran. As regards Azerbaijan, there is the security issue of the some 13 million Azeris living in Iran. Thus, Georgia was left as an option and Washington was disappointed as a result. Regarding Turkey, by proposing the formation of the Caucasus Security and Stability Platform and by seemingly coming to an agreement with Russia in principle on the matter, it has openly shown that it is attempting to free itself from United States influence and to assume the role of an independent and creative regional player. In addition, Turkey has already performed the role assigned to it by the U.S. in the Iraq War and by directly participating in a new assault in Iran it would ultimately risk harming its relations with the Muslim world. Thus, after losing the Caucasus as a front from which to assault Iran, the Israeli factor remains the most suitable for the U.S., which faces a host of serious internal economic problems.
We must also take into account the fact that the U.S. is also undergoing a crisis on various levels in terms of its foreign policies. In particular, it has not succeeded in completing its Operation Enduring Freedom in Afghanistan nor in bringing a modicum of stability to Iraq. On the other hand, Washington\'s last-minute decision to support Georgia in its conflict with South Ossetia is losing public support back home due to the dissemination of facts reagrding Georgia\'s occupation of South Ossetia that entirely contradict official reports..
In the wake of the upcoming November presidential elections, both the authority of the Bush Administratuin and the Republicans in general is being shaken. With the aim to restore that authority it is vital to start a new campaign against the international Empire of Evil, conceived of in the very same United States, and of course which Iraq is a part. And Israel remains the most suitable candidate to pull the chestnuts out of the fire. If Israel actually goes down this road of adventurism the Armenian vision of obtaining a degree of energy independence via Iranian gas can disappear like a mirage.
What price is Armenia to pay?
Thus, no matter what, Armenia cannot turn its gaze from Georgia without trepidation. Thus the delay with which Armenian Foreign Minister Edvard Nalbandian left for Tbilisi in an attempt to clarify the reasons and peculiarities of Armenia\'s position and to regain a minimum level of the lost confidence. In this matter, as strange as it may seem, the decision not to recognize Abkhazia and South Ossetia can possibly become an important playing card in Nalbandyan\'s hand. And that is not such a low price that Yerevan proposes.
The problem is that the non-recognition of Abkhazia and South Ossetia places Yerevan within a set of severe restrictions and restricts the possibility of executin diplomatic "curtsies" in the negotiations process. By not recognizing the independence of these territories Armenia involuntarily comes across as a defender of territorial integrity or at least as giving priority to that principle.
At first glance it appears that Russia, as one of the co-chairs of the OSCE Minsk Group in the Karabakh conflict negotiations process and by granting independence to those two "countries" based on the principle of self-determionation, would have given Yerevan carte-blanche, to demand the same position from its military ally regarding Karabakh. In reality, however, Moscow has no such desire. Russian Foreign Minister Lavrov made it quite clear that there are no commonalities amongst Abkhazia, South Ossetia and Karabakh, given that, as opposed to the first two, none of those in the Karabakh negotisations started military operations. In other words, it turns out that for Russia the right of nations to self-determination only takes precedence when military operations are involved.
This is much more than an ambiguous, unprinciped approach despite it not being unexpected at all. It would really be naive to think that Russia would have recognized or defended the right of the people of Karabakh to self-determination and by doing so indirectly opening a second front in the Caucasus against Azerbaijan. Such a move would have the potential risk of throwing Azerbaijan into the lap of NATO, as was the case with Kiev and Tbilisi.
If this were to happen Russia could finally end up losing the entire Caucasus. Put another way, for Russia, the recognition of the independence of Abkhazia and South Ossetia was not an expression of its principled position regarding conflict resolution but simply rather an attempt to defend its current interests and concerns. If the opposite were true it would have had to recognize the independence of Kosovo immediately after recognizing the independence of Abkhazia and South Ossetia. However, this didn\'t happen and will not likely happen in the foreseeable future.
Three levels of potential initaitives
Thus, Moscow made it clear to Yerevan not to pin any hopes on it. What is there left for Armenia to do given this situation? Essentially, there is not much left but to take advantage of the regional upheaval and, by executing a politics of activist proposals, to attempt to defend its interests along three main directions.
1. To take advantage of the moment and, by giving the Georgian-Ossetian example, to develop the notion in world public opinion circles that the Karabakh conflict must not have a military resolution and as a calculating factor in a new geo-political situation to express a willingness with Azerbaijan and Karabakh to sign off on an agreement to resolve the conflict solely through a process of negotiations.
This would place Azerbaijan in a very uncomfortable position and Armenia will come out ahead, whatever the decision of Azerbaijan. On the other hand, the Georgian move to attack South Ossetia, the Russian act to unilaterally recognize the independence of Abkhazia and South Ossetia and the infiltration of Russian forces into Georgia, as well as the Kosovo example, conspire to develop the notion that the most effective and long-term option to settle conflicts is the implementation of referendums under the auspicies of international organizations.
Armenia must, even if it only singles out this detail from the negotiatins table and by focusing special attention on it, must defend the concept by using all its diplomatic and public relations resources.
And Armenia must not fear that by doing so it will indirectly call into question the results of the independence referendum that took place on December 10, 1999 in Karabakh. Presently, this serves as the most important factor defending the legal basis on which the Armenian position is founded. However, in purely political terms, it doesn\'t possess any significance in the negotiations process since it isn\'t recognized by the United Nations or by any other international body.
In this matter it is necessary to rid ourselves of stereotypes and to be more flexible. And for this it is difficult to imagine a more convenient time given that the Georgian-Ossetian conflict has made it clear to Azerbaijan that considering a military solution to Karabakh or expanding its military budget has no real long-term prospects. We can not afford not to take advantage of the confusion now reigning in Baku.
2. As luck would have it Armenia assumed the presidency of the CSTO against the backdrop of these dramatic developments. It is vital to take advantage of this possibility, in particular, to expand the political component of the porganization. By using its political weight in the CSTO, Moscow has been able to get the Presidents of the member states to agree to its policies in the Caucasus. Armenia can not only demand that the CSTO member states agree to a unified approach to all problems, without exception, but throughout the term of its presidency it can strive to create such mechanisms. Otherwise this organization can turn into merely a club that serves the interests of Moscow.
It is vital to take advantage of the fact that Armenia is the only country in the Caucasus that more or less defends all of Russia\'s actions and at this stage Moscow doesn\'t wish to spoil relations with its Souith Caucasian "Outpost". In other words, to also demand from Moscow that it use its influence in the CSTO to define the rules of the game in order that, for example, none of the member states reserves to itself the right to implement actions that oppose the immediate interests or concerns of the others. We have been witness to such events a few times already.
3. We must categorically assist in formulating the Caucasus Security and Stability Platform initiative. Furthermore, we must offer prposals of our own on certain issues. It is clear that Turkey, by the creation of this system, seeks to share regional influence with Russia and to obtain a degree of hegemony. However, she will not be able to accomplish this without the creation of necessary infrastructure.
Assisting the formation of the Platform in the capacity of an observer will grant Turkey the entire possibility to create that infrastructure. As a result Armenia, as a part of the system, will be transformed into merely a compliant, executing nation. It is vital to deprive Turkey of such a possibility by again relying on the Russian factor.
If Turkey and Russia are truly interested in creating a security and stability platform in the region then they cannot directly circumvent the interests and concerns of Armenia given that without Armenia such a platform is meaningless. First and foremost, they must take this into account for two important reasons for Russia. Firstly, all the other nations slated to participate in the Platform are either NATO members, i.e. Turkey, or either overtly or covertly seek to gain membership in the alliance. Thus, the importance of Armenia for Russia is doubled, since it is a member of CSTO, an opposing military-strategic bloc that seeks to maintain a certain balance with NATO. Armenia\'s inclusion in the Platform would raise a question of vital significance for Moscow.
Secondly, if Armenia doesn\'t enter that system, Moscow loses one of the most convenient conduits directly linked to Iran. Thus, it wouldn\'t be at all surprising for both Armenia and Russia to demand, as a precondition for the creation of the Platform, that Iran also be allowed to participate, given that only with the inclusion of Iran will there be a true balance of regional powers.
In all cases, Armenia faces two principled issues that must serve as clear precondtions for Armenia\'s entry in the Platform and, in particular, they must serve as the prime motivating factors for making participation for Armenia not only conducive but necessary.
A) Armenia must unreservedly participate in all regional exisiting and planned for energy, communication and economic projects, both on an East-West and North-South axis. Only in this Platform context can one conceptualize any possibility of Turkish-Armenian-Azeri cooperation.
B) All exisiting conflicts in the Caucasus must be resolved solely through the negotiations process and diplomatic relations must exist between all nations. This last point doesn\'t mean that Armenia will start "kirvayutyun" (familial relations) with Azerbaijan or Turkey, especialy taking into account all exisiting conflicts and controversies. However the absence of diplomatic relations, in and of itself, almost reminds one of a war or pre-war situation. Without such relations any talk of regional security or stability is senseless.
At first glance, these demands/initiatives might perhaps appear to be maximalist and utopian in terms of being realized when we take into account the foreseeable opposition of Turkey and especially Azerbaijan. However, the definition andf pursuit of these objectives creates a wide field in which to adopt an activist diplomacy. One must consider that fishing in muddy waters in terms of defending national interests is sometimes justified. What remains is merely to try.