«Մենք իրականացնում ենք Հրանտ Դինքի ուխտը»
Անցյալ շաբաթ երկօրյա այցով Հայաստան էին ժամանել Ստամբուլի «Սայաթ-Նովա» հայկական երգչախմբի եւ թուրքական «Քարտեշ Թյուրքուլեր» համույթի ներկայացուցիչներԳայանե Չալըքյան-Գավրիլովը եւ Իւլքեր Ունճոն:
Նրանք նախապատրաստում են դեկտեմբերին Երեւանում Օպերայի եւ բալետի ակադեմիական թատրոնում եւ Վանաձորում կայանալիք իրենց համատեղ համերգը: «Հետքի» զրույցը նրանց հետ հայկական եւ թուրքական երգչախմբերի աննախադեպ այս համերգի, Գյուլի այցի եւ առհասարակ հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին է:
Հայ հանդիսատեսը գրեթե ծանոթ չէ Ձեր գործունեությանը: Ներկայացրեք, խնդրեմ, երկու համույթները:
Գայանե Չալըքյան-Գավրիլով - «Սայաթ-Նովա» եւ «Քարտեշ Թյուրքուլեր» խմբերը Ստամբուլում արդեն 15 տարի միասին գործակցում են բեմի վրա: «Սայաթ-Նովան» 36 տարվա երգչախումբ է, աշխատում է հայկական ժողովրդական երգերի, մշակումների վրա: Առաջին անգամ 1996 թ. Հովհաննես Բադալյանին մենք հրավիրեցինք Ստամբուլ եւ նրա մասնակցությամբ նշեցինք Խաչատուր Ավետիսյանի 70-ամյակը: Նա հիվանդ էր, չէր կարող գալ, իր տղան` Միքայել Ավետիսյանը եկավ: Նույնիսկ այդ համերգներին «Քարտեշ Թյուրքուլեր»-ի երգչուհիներից մեկը` Ֆերիալը, մեզ հետ երգեց: Բադալյանի հետ նա զուգերգ կատարեց, Ավետիսյանի երգերից մեկը հայերեն մեկնաբանեց:
«Քարտեշ Թյուրքուլերը» 15 տարվա խումբ է: 15 տար առաջ Պօղազիչի համալսարանի ուսանողները միացել են եւ մի ծրագրով՝ «Քարտեշ Թյուրքուլեր», որ թարգմանաբար նշանակում է «Եղբայր երգեր», հանդես եկել: Խումբը կոչվել է հենց այս ծրագրի անունով: Քանի որ Անատոլիայում ապրում են բազմաթիվ փոքրամասնություններ՝ հույներ, հայեր, մակեդոնացիներ, գնչուներ, քրդեր, իրենք որոշեցին այդ բոլոր ազգերի երգերը երգել: Այդ երգերը մեծ ընդունելություն գտան, Թուրքիայի քաղաքականության վրա իրենց գործունեությունը նույնպես մեծ ազդեցություն գործեց: Հիմա «Քարտեշ Թյուրքուլերը» մեծ հռչակ է վայելում թե՛ Թուրքիայում, թե՛ Եվրոպայում: Իսկ մեր բարեկամությունը սկսվեց այն ժամանակ, երբ հայկական երգեր փնտրելիս աջակցության խնդրանքով մեզ դիմեցին: Մենք մեր իմացածն իրենց տվեցինք, ու հետո այնպիսի վիճակ ստեղծվեց, որ մենք էինք արդեն իրենց դիմում հայկական երգեր վերցնելու խնդրանքով: Երեք տարի առաջ առաջին անգամ միասնական ծրագիր մշակեցինք ու հանդես եկանք միասնաբար: Հայկական երգերն իրենց մեկնաբանությամբ երբեմն ավելի են սիրվում: Այդ ծրագիրը կոչվեց «Աշուղ է եկել մեր մայլեն», եւ երգեցինք աշուղական երգեր: Ինչու՞: Որովհետեւ տեսանք, որ անատոլիական հողերի վրա հայ, թուրք, քուրդ, ասորի աշուղներ են եղել, եւ այդ մարդիկ բոլորը նույն զգացողությունները, դարդերն են ունեցել, երգել են նույն ուրախությունների, հոգսերի մասին, նույն սիրո երգերն են երգել: Եթե թարգմանեինք, նույն բաներն էին ստացվում: Դրա համար էլ աշուղական երգեր երգեցինք: Հինգ հազարանոց բացօթյա դահլիճում շատ լավ համերգ տվեցինք: Մինչ այդ մենք միշտ խորհում էինք միասին գալ Հայաստան եւ համերգ տալ, բայց երազի նման, սեղանի շուրջ խոսում էինք ու անցնում: Այդ համերգին ներկա էր Հրանտ Դինքը եւ «Ագոսում» գրեց, որ կուզենար այս համերգը նույնությամբ Հայաստանում կայանար: Ինքը գնաց, հիմա մենք ուզում ենք իրականություն դարձնել իր ցանկությունը: Գոնե իր մեկ ուխտը կատարենք: Այժմ աշխատանքներ ենք տանում Երեւանում դեկտեմբերին այս համերգը կազմակերպելու ուղղությամբ: Կուզենք ցույց տալ, որ թշնամությունը լավ բան չէ, եւ եղբայրությամբ հարցերը շատ ավելի շուտ կլուծվեն:
Ինչպե՞ս առաջին անգամ Թուրքիայի հանդիսատեսն ընդունեց ձեր համատեղ համերգը:
Իւլքեր Ունճո - Նախ եւ առաջ՝ համերգը շատ հավանեցին: Երկրորդ՝ աշուղական երգն ընտրելը շատ ճիշտ մտահղացում էր, որովհետեւ էթնիկական հիմք ունեցող արվեստը շատ ավելի դյուրին է ընկալվում: Մամուլում շատ դրական արձագանքներ եղան:
Առաջին անգամ, երբ նման նախաձեռնությամբ հանդես եկաք՝ փոքրամասնությունների արվեստը ներկայացնել, արդյո՞ք չէիք վախենում, որ Թուրքիայում, հատկապես ազգայնական ծայրահեղ տրամադրությունների առկայության պայմաններում, Ձեր գործունեությունը հավանության չի արժանանա հասարակության շրջանում:
Իւլքեր Ունճո - Արդեն համալսարանում, երբ սկսեցինք, չգիտեինք, թե ինչ արձագանքներ կլինեն: Ավելի շատ համալսարանի վարչական ղեկավարությունից էինք բացասական արձագանքներ սպասում, բայց ոչինչ չեղավ: Որովհետեւ համալսարանում ավելի լիբերալ, լայնախոհ մտածողություն ունեն եւ ուսանողների նմանատիպ ձեռնարկներին հավանություն են տալիս: Համալսարանից դուրս մեր առաջին համերգը հայկական Մխիթարյան միաբանության մեջ կազմակերպվեց: Այն ստացավ հայ համայնքի աջակցությունը: Վերջին համերգներն ընդհանրապես Թուրքիայի ընդդիմադիրրջանակների կազմակերպած համերգներն են: Իսկ դրանցից հետո սկսեցին թողարկվել նաեւ մեր ձայնասկավառակները, որոնց շնորհիվ խմբի ժողովրդականությունը աճեց: Բայց անգամ այս պայմաններում կան քաղաքներ, որտեղ համերգներ չենք կարողանում տալ: Քանի որ մենք շատ անկախ խումբ ենք, չկարողացան մեզ որեւէ բանում մեղադրել: Ամենակարեւորը, որ մեր խոսքը միշտ խաղաղության մասին է:
Որո՞նք են այդ քաղաքները, ուր չեք կարողանում գնալ համերգների:
Իւլքեր Ունճո - Շատ կուզենք, բայց չենք կարողանում գնալ Մերսին եւ Տրապիզոն քաղաքները: Այստեղ պարզապես տեղական վարչակազմը կամ կուսակալը համաձայնություն չի տալիս: Միջադեպերից խուսափելու համար չենք գնում:
Մեզ համար ամենացավալին այն է, որ երկու տեսահոլովակ ունենք, առաջինը՝ քրդերեն-թրքերեն, մյուսը՝ միայն քրդերեն, եւ քրդերենը շատ հեռուստակայաններ եթեր չտվեցին ինքնագրաքննության պատճառով:
Բայց Ձեզ հրավիրու՞մ են հեռուստաեթերի:
Իւլքեր Ունճո - Վերջին տարիներին, հատկապես մեր տված մեծ համերգները եթեր են հեռարձակվում: Մասնավորաբար մեր տասնհինգամյակի առնչությամբ հարցազրույցների կանչեցին տարբեր կայաններով: Մի երգչուհի կա նշանավոր, պետական հեռուստաընկերությամբ հաղորդում ունի, մեզ կանչել էր իր մոտ հյուր, եւ իր հաղորդման ժամանակ առաջին անգամ պետական հեռուստատեսությամբ հայկական եւ քրդական երգեր հնչեցին:
Մտավախություն ունե՞ք հայ հանդիսատեսի վերաբերմունքի առնչությամբ:
Իւլքեր Ունճո - Մտավախություն բացարձակ չունեմ: Թուրքական եւ քրդական երգերը եթե հայերը լսեն, կտեսնեն, որ շատ օտար չեն իրենց: Իմ ծնողները, օրինակ, գաղափար չունեն հայկական մշակույթի մասին, բայց երբ առաջին անգամ հայկական համերգի ներկա եղան, այդ երգերը իրենց շատ հարազատ թվացին: Կարծում եմ, որ նույն զգացողությունը Հայաստանում պիտի լինի:
Հավատու՞մ եք, որ երգի միջոցով ժողովուրդների հարաբերությունները կարող են հարթվել:
Իւլքեր Ունճո - Շատ եմ հավատում, միայն դա չէ, իհարկե, ճանապարհը, բայց քանի որ երգը սրտին ավելի մոտ ճանապարհ է, կարծում եմ՝ քաղաքականությունից ավելի հաջող պիտի լինի:
Մտադի՞ր եք Աբդուլլա Գյուլին եւ Սերժ Սարգսյանին հրավիրել ձեր համերգը դիտելու:
Գայանե Չալըքյան-Գավրիլով - Մենք ունենք նման մտադրություն, բայց դա նաեւ կազմակերպիչներից է կախված՝ «Եվրասիա» հիմնադրամից: Թեեւ մենք ինքներս անընդհատ միջոցներ էինք փնտրում այս համերգը Հայաստանում կազմակերպելու, բայց այս անգամ նախաձեռնությունը Հայաստանում ԱՄՆ-ի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Փենինգտոնի կնոջը՝ Ամբերինին է պատկանում (դեսպանի կին Ամբերին Զամանն ազգությամբ թուրք է- Լ. Ս.): Համերգի կայացմանն աջակցում է նաեւ ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:
Իւլքեր, ի՞նչ տպավորություն ունեք Հայաստանից:
Իւլքեր Ունճո - Երկու օրը քիչ ժամանակ է կարծիք կազմելու համար, բայց կուզենայի ասել, որ Երեւանը շատ գեղեցիկ քաղաք է: Տպավորիչ է մարդկանց ընկերային, կոլեկտիվ կյանքը, որը շատ ակնհայտ է բակերում, փողոցներում: Իմ եկած պահից ասում եմ, որ այստեղ արտաքինից չի երեւում՝ ով է հայ, ով է թուրք, շատ նման ենք իրար: Երեւանում շատ ուշագրավ է արձանների միջոցով մարդկանց իրենց արվեստը եւ պատմությունը տեւականորեն հիշեցնելու ձգտումը:
Հայաստան-Թուրքիա ֆուտբոլային հանդիպման ժամանակ դուք Թուրքիայում էիք: Ի՞նչ տրամադրություններ կային Թուրքիայում, եւ ինչպե՞ս եք Դուք վերաբերվում Գյուլի այցին Հայաստան:
Իւլքեր Ունճո - Մենք ցանկանում էինք, որ Գյուլը գա Հայաստան: Սա դիվանագիտական քայլերից ավելի արագ մի քայլ էր, որը պետք է գնահատել: Մենք ավելի շատ հետաքրքրված էինք, թե այստեղի ժողովուրդն ինչպե՞ս կընդունի: Հայաստան ժամանած մեր թուրք ծանոթների հետ անընդհատ հեռախոսային կապ էինք հաստատում՝ իմանալու, թե ժողովուրդն ինչպես է իրենց դիմավորել եւ ընդունել: Շատ փոքր, բայց կարեւոր քայլ էր:
Իսկ Թուրքիայի հայությունն ի՞նչ ակնկալիքներ ուներ Գյուլ-Սարգսյան հանդիպումից:
Գայանե Չալըքյան-Գավրիլով - Թուրքիայի հայությունը միասնական տեսակետ չունի, եւ դժվար է միանշանակ բան ասել: Ես էլ այդ քայլը գնահատողներից եմ, բայց պետք է առաջին հերթին Սերժ Սարգսյանի քայլը գնահատել: Այս ժողովուրդներն իրար հետ պետք է հաշտություն կնքեն, անշուշտ՝ առանց ոչ մի բան մոռանալու ... Բայց ամենածանր հարցերն անգամ եղբորդ հետ ավելի հեշտ կլուծես, քան թշնամու:
Ի՞նչ կոչ կուզենայիք անել այն հանդիսատեսին, ով դեկտեմբերին գալու է Ձեզ լսելու:
Իւլքեր Ունճո - Ամենակարեոր բանը՝ թող մեր ասելիքը հասկացվի ժողովրդի կողմից: Մեր անելիքը համերգ տալն ու վերադառնալ, հանգիստ քնելը չէ: Այս համերգային ծրագիրը «Սայաթ-Նովա» եւ «Քարտեշ Թյուրքուլեր» խմբերի տարիների ընկերության արդյունքն է:

We are Fulfilling Hrant Dink’s Mission
Last week,  Gayaneh Chalukian-Gavrilov and Yulker Unjo, representing the Istanbul-based “Sayat-Nova” Armenian song troupe and the Turkish “Kardes Turkuler” ensemble, paid a two day visit to Armenia.
The two are preparing for a joint concert to take place in December in Yerevan’s Opera’ House as well as in the town of Vanadzor. The interview “Hetq” conducted with them included a discussion of the upcoming unprecedented joint Armenian-Turksih concert, their view on President Gul’s recent trip to Armenia and Armenian-Turkish relations in general.
Q - It’s safe to say that concert-goers in Armenia know little about your work. Please give us a brief introduction about the two ensembles.
Gayaneh Chalukian-Gavrilov - It has been 15 years now that the two ensembles, Sayat-Nova and “Kardes Turkuler” have been performing together on stage. “Sayat-Nova” has been around for 36 years and performs both Armenian national songs and stylizations. In 1996 we invited Hovhannes Badalyan to Istanbul to mark the 70th anniversary of Khachadur Avetisyan in concert. Mr. Avetisyan was ill and couldn’t make it so he sent his son, Mikayel Avetisyan, in his place. Even during those concerts one of the female singers from “Kardes Turkuler”, Ferial, performed with us. She even sang a duet with Badalyan and offered her interpretation of one of Avetisyan’s Armenian compositions.
“Kardes Turkuler” has been performing for 15 years. Back then some students from the Bogazic University got together around a project called “Kardes Turkuler” which translates as “Brother songs”, and made their debut. The group was named after the project itself. Given the many minorities that live in Anatolia, Greeks, Armenians, Macedonians, Gypsies, Kurds, they decided to perform the songs of all these peoples. These songs garnered a wide following and the ensemble’s activities also had an influence on Turkey’s politics. Today, “Kardes Turkuler” is widely popular in Turkey and in Europe. Our friendship began when they were looking for Armenian dongs to perform and asked us to help out. We offered them what we knew and soon after we found ourselves requesting Armenian songs from them. Our first joint concert was three years ago when we sat down and collaborated on material to perform. Sometimes their interpretations of Armenian songs are more popular than ours. That project was called, “A troubadour has come to our neighborhood”, and we performed songs of the bard. Why? Because we saw that Armenian, Turkish, Kurdish and Assyrian bards lived on those lands of Anatolia,  they all had similar feelings and sang about the same joys, troubles and loves. If we translate these various songs we come up with themes that are very alike. This is why we sang troubadour songs. It was a fabulous concert in a 5,000 seat open air venue. We had always thought about coming to Armenia to perform but it always remained a dream to ponder. Hrant Dink also attended that concert and he wrote in “Agos” that he would like to see the same concert performed in Armenia. Hrant has left us and today we want to transform this wish of his into reality. The least we can do is to accomplish this one vow of his. Today, we are working towards staging this concert in Yerevan in December. We wish to show that enmity is not a positive thing and that outstanding problems can be more quickly resolved through a sense of brotherhood.
How did the Turkish audience react to your first joint performance?
Yulker Unjo - Let me first say that they really enjoyed it. Secondly, our decision to perform troubadour songs was appropriate since art with an ethnic base is much more accessible. The reviews in the Turkish press were quite positive.
Weren’t you afraid the first time you performed the art of national minorities that you wouldn’t be so warmly received by the public especially given the existence of extreme nationalist attitudes?
Yulker Unjo
- Even when we began this work in the university we had no idea about the reception we’d get. We expected more of a negative reaction from the school’s administration, but nothing of the kind happened. This is because they have a more liberal and open-minded attitude in the university and are receptive to such student initiatives. Our first concert outside the university walls took place on the premises of the Armenian Mkhitarist Congregation and the initiative was supported by the Armenian community. Our recent performances are generally organized by Turkish opposition circles. This was followed by our CD’s being issued and our following has grown as a result. Given present conditions, however, there are still cities and towns where we can’t perform. They haven’t been able to accuse of anything since we are quite independent and most importantly, our message is always one of peace.
What are the cities where you cannot perform?
Yulker Unjo - For instance, we’d love to go to Mersin or Trabizon but can’t simply because the local administration or provincial head will not agree to it. To avoid any incidents we don’t even attempt to go. The saddest thing for us is that we have two videos, the first in Kurdish-Turkish and the second purely in Kurdish. Many TV stations exercised self-censorship and  refused to air the second one.
But are you invited to appear on TV?
Yulker Unjo - During the past few years our major concerts in particular have been broadcast by various TV stations. Then too, we were invited to be interviewed by different stations on the occasion of our 15th anniversary. There’s one famous female singer who has her own show on the state TV station who invited us as guests and it was on her show that Armenian and Kurdish songs were heard for the first time on Turkish state TV.
Do you have any apprehensions regarding the reception you’ll get from an Armenian audience?
Yulker Unjo - I have absolutely none. If Armenians listen to Kurdish and Turkish songs they’ll see that they’re not so alien in terms of what they know. For example, my parents know nothing about Armenian culture but the first time they attended an Armenian concert they found the songs to be quite familiar and dear. I believe that the same sensation will occur in Armenia.
Do you believe that song can serve as a vehicle to normalize relations amongst peoples?
Yulker Unjo - I believe it to be quite true. Naturally,  it’s not the only vehicle. But given that song is a road that travels much closer to the heart I think it holds more potential than say mere politics.
Do you have any intention of inviting Abdullah Gul and Serzh Sargsyan to your concert?
Gayaneh Chalukian-Gavrilov - Yes we do but it is something that depends on the concert organizers, the Eurasia Foundation. Even though we’ve constantly tried to obtain the needed resources ourselves to organize this concert in Armenia, this time it was Amberin, the wife of Mr. Penington, the United States Charges d\'Affaires to Armenia that was the organizing force behind the project. (Amberin Zaman, the wife of the Ambassador is Turkish by birth - L.S.) Hasmik Boghosyan, the Armenian Minister of Culture is also sponsoring the event.
Yulker, what are your impressions of Armenia?
Yulker Unjo - Two days isn’t really enough time to form impressions but I’d like to say that Yerevan is a beautiful city. What’s impressive is the collective social life of the people here that’s quite evident in the parks and streets. Since setting foot here I”ve been saying that’s it’s tough to say who is a Turk and who is an Armenian, we are so alike. What is also noteworthy is the way statues are used to constantly remind the people of their art and history.
You were in Turkey during the football match between the Armenian and Turkish national teams. What was the mood in Turkey and what do you think about Gul’s visit to Armenia?
Yulker Unjo - We had wanted for Gul to go to Armenia. It was a step that was quicker to accomplish than any diplomatic move and it needs to be appreciated. We were more interested to see how the people here would react. We were constantly on the phone with our Turkish acquaintances who traveled to Armenia to see how they were being greeted and welcomed by the people here. It was a small but very important first step.
What expectations does the Armenian community in Turkey have from the Gul-Sargsyan meeting?
Gayaneh Chalukian-Gavrilov - The Armenian community doesn’t share a unified opinion on the issue so it’s difficult to say anything in absolute terms. I am one of those who values the step but first we must appreciate te step taken by Serzh Sargsyan. These two peoples must agree to some sort of accommodation without forgetting anything of course. Isn’t it true that you can resolve even the thorniest problems quicker with your brother than with the enemy.
What message would you like to convey to those coming to your concert in December?
Yulker Unjo - The most important thing is that our message should be understood by the common people. Our mission isn’t just to perform, return home and sleep peacefully. This musical project is the result of the many years of friendship shared by the “Sayat-Nova” and “Kardes Turkuler” ensembles.