«Մինչեւ բանալիներ եւ բնակարան չհատկացնեն, դուրս չգաք այս տնակներից»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը
Վանաձորի քաղաքապետարանը որոշել է անհապաղ ազատել քաղաքի Քիմշեն թաղամասի 1-8 տնակային ավանը: Ավանում ներկայումս ապրում են շուրջ 60 ընտանիքներ:
Նրանք բոլորը 1988 թ. երկրաշարժից հետո տարբեր ժամանակահատվածներում տնակներում բնակություն են հաստատել օրինական ճանապարհով` Վանաձորի քաղաքապետարանի կողմից տրված միասնական օրդերով:
Վանաձորի քաղաքապետի տեղակալ Նորիկ Սարդարյանը մեզ բացատրում էր. «Օրդերը բնակվելու թույլտվության փաստաթուղթ է, դա տուն չի, դա սեփականություն չի, տնակներում այդ մարդկանց բնակվելու իրավունք է տրված, որովհետեւ մարդիկ փողոցում էին հայտնվել, բացի այդ՝ այս քաղաքապետի օրոք չի եղել»:
Նորիկ Սարդարյանը մեզ հայտնեց նաեւ, որ ներկայումս Քիմշեն թաղամասի 1-8 տնակային ավանում երկրաշարժից տուժած եւ բնակարանով չապահովված ընդամենը 6 ընտանիք է մնացել, մնացածներն իրենց բնակարանները վաճառած կամ այլ տեղից եկած մարդիկ են:
«Երկրաշարժից քանդվել է իմ երեք սենյականոց բնակարանը, տնակում ապրելու ժամանակ հայրս մահացել է, իսկ երկու քույրերս ամուսնացել են, քաղաքապետարանն էլ մեր երեք սենյականոց բնակարանի փոխարեն, հաշվի չառնելով, որ ես աճող ընտանիք եմ, հատկացրել է երկու սենյականոց բնակարան, ես ամուսնացել եմ, իմ ընտանիքը մեծացել է, ես իմ երեք սենյականոց բնակարանն եմ ուզում»,- ասում է թիվ 12 տնակի բնակիչ, առաջին խմբի հաշմանդամ Եսաբեկ Կիրակոսյանը:
Այդուհանդերձ, ինչու՞ է Վանաձորի քաղաքապետարանը բնակիչների վերաբնակեցման խնդրի լուծման անզիջում հակամարտության ճանապարհն ընտրել: Հարցն այն է, որ դեռեւս 30.12.2003թ. քաղաքապետարանը, հիմք ընդունելով ՀՀ կառավարության 01.04. 2002թ. թիվ 317 որոշումը, անցկացրել է երկրաշարժից տուժած եւ սոցիալապես անօգնական բնակիչներին իր կողմից տրամադրված տնակների զբաղեցրած հողամասերի աճուրդային վաճառք:
Տնակային ավանի բնակիչները պնդում են, որ աճուրդի մասին քաղաքապետարանը իրենց ժամանակին չի տեղեկացրել, իսկ քաղաքապետի տեղակալ Նորիկ Սարդարյանը մեզ հետ զրույցում պնդեց. «Աճուրդը հայտարարվել է աճուրդի մասին ընդունված բոլոր կարգերով: Տնակային ավանի բնակիչներին անձամբ ամեն մեկին հայտնվել է: Աճուրդը պետականացված «ղումարի» նման մի բան ա, ով ճարպիկ եղավ, ով կարողացավ ձեռքը շուտ բարձրացնել, նա էլ կհաղթի, ու գնալ մեկին ասել, որ աճուրդ ա, արի մասնակցի, որ դու հաղթես, մյուս մարդու իրավունքը ոտնահարում ես»:
Ինչպես հայտնեցին ավանի 1-8-12 տնակների բնակիչներ Եսաբեկ Կիրակոսյանը, Անահիտ Մարգարյանը եւ մյուսները, քաղաքի կենտրոնում գտնվող այդ տարածքները գնել են Լոռու մարզպետարանի եւ Վանաձորի քաղաքապետարանի պաշտոնյաներ, այդ թվում՝ Վանաձորի քաղաքապետ Սամվել Դարբինյանը, Վանաձորի առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Վարդուհի Հովնանյանը, զինկոմը եւ այլ պաշտոնատար անձինք, որոնք էլ այդտեղ որոշել են շուտափույթ կառուցել էլիտար բնակարաններ:
Նշենք, որ Նորիկ Սարդարյանը զայրացած մեղադրում էր բնակիչներին այն բանի համար, որ «մարդիկ էլ ցանկություն ունեն քաղաքի կենտրոնական մասին իրենք էլ տիրանան ինչ-որ եղանակներով ու վերավաճառեն»:
Տնակային ավանի բնակիչները չեն հրաժարվում տնակները ազատելուց, սակայն պահանջում են իրենց բնակարանային խնդրի արմատական լուծում: Այս կապակցությամբ բնակիչներին ոգեւորել է նաեւ ՀՀ նախագահական ընտրությունների քարոզչության օրերին Աժ պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանի հետ ավանի բնակիչներին այցելած նախագահի թեկնածու Սերժ Սարգսյանի հրահանգը. «Մինչեւ բանալիներ եւ բնակարան չհատկացնեն, դուրս չգաք այս տնակներից»:
«Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հենց այնպես չի ասել մինչեւ բնակարան եւ օրդեր չտան, դուրս չգաք: Մենք չենք ազատի տնակները»,- ասում են բնակիչները:
Իսկ քաղաքապետի տեղակալը երկրի նախագահի խոսքն այսպես մեկնաբանեց. «Ես իրավունք ունեմ ենթադրել, որ երկրի նախագահը, կամ որեւէ ընտրվող մարդ, որը նախընտրական խոսքեր է ասում, իրավունք ունի մի քիչ էլ էդ ամեն ինչը, ոնց ասեմ, ոգեւորված ասի, ես ի նկատի ունեմ՝ որ մարդը եթե ասում ա , էն չի ասում, ինչ-որ մարդը ինքը ուզում ա հասկանա, եթե ընտրվելուց առաջ ասել ա, տնակից դուրս եկող մարդը պիտի հասկանա, որ նախագահն ի նկատի է ունեցել այն, ինչ որ մենք անում ենք»:
Զավեշտական է նաեւ այն, որ Լոռու մարզի առաջին ատյանի դատարանին ուղղված տնակային ավանի բնակիչների բնակարանային բոլոր հայցերը դատարանում քննել է առաջին ատյանի դատավոր Վարդուհի Հովնանյանը, ով շահագրգռություն է ունեցել աճուրդով գնված նաեւ իր հողամասը տնակներից ազատելու հարցում: Բնակիչների բոլոր հայցերը, բնականաբար, դատավորի կողմից մերժվել են:
Քաղաքապետարանը, այդուամենայնիվ, տնակներն ազատելու դիմաց բնակիչներին ՀՀ կառավարության 01. 04. 2002թ. թիվ 317 որոշման համաձայն՝ առաջարկում է սահմանված երեք տարբերակները` բնակարանի երկու տարվա վարձակալության գումար՝ ամիսը 10 հազար դրամ: «Որպեսզի մարդիկ տուն վարձեն, գնան իրենց ճակատագիրը որոշեն»,- ասաց Նորիկ Սարդարյանը: Ապա պրն Սարդարյանը եզրակացրեց. «Աշխարհի բնակչության մեծ մասը վարձով է ապրում, հենց մենակ մենք չենք, որ պետք է բոլորս սեփական տուն ունենանք, մենք էդ հնարավորությունը տալիս ենք, որ մարդը երկու տարի հնարավորություն ունենա, իր ճակատագիրը որոշի»: Սակայն պրն Սարդարյանն այստեղ, անշուշտ, ի նկատի չունեցավ, որ աշխարհի շատ երկրներում վարձով ապրող շատ մարդիկ աշխատանք ունեն, որի դիմաց էլ այնքան բարձր են վարձատրվում, որ կարողանում են ոչ միայն բարեկեցիկ բնակարանի վարձ վճարել, այլ նորմալ ապրել, ու նրանց Վանաձորի խեղճուկրակ տնակային ավանի գործազուկ կամ ողջ ընտանիքով 15 հազար դրամ նպաստով ապրող ընտանիքի հետ համեմատելը ոչ միայն տեղին չէ, այլեւ ազնիվ չէ: Քաղաքապետարանի առաջարկած երկրորդ տարբերակը քաղաքի տարբեր տնակային ավանների տնակները մեկ` Լենինգրադյան փողոցի տնակային ավանում հավաքելն է, որի տեղը, ինչպես հայտնեցին բնակիչները, խոնավ ու ճահճոտ է եւ բնակվելու համար անհարմար: Երրորդ տարբերակով քաղաքապետարանը առաջարկում է հանրակացարան: Բնակիչները չեն համաձայնում տեղափոխվել հանրակացարան, որովհետեւ, ի տարբերություն տնակների, հանրակացարաններում հատկացված սենյակները բնակիչներին ծառայելու են միաժամանակ որպես ննջարան, հյուրասենյակ, խոհանոց, լվացքատեղի եւ այլն: Քաղաքապետարանի կողմից ուսանողական թաղամասի հանրակացարանում բնակեցված բնակիչ Հայկանուշ Սիմոնյանը հանրակացարանային պայմանների մասին ասաց. «Ես ապրում եմ հանրակացարանում, այն ապրելու տեղ չի, բնակեցված է մարմնավաճառներով, պայմանները սարսափելի են»:
Այս կապակցությամբ քաղաքապետի տեղակալ Նորիկ Սարդարյանն ասաց. «Ո՞նց կարելի է մարդը թույլ տա իրեն էդպիսի բան ասել, ամեն տեղ ա լինում դանակահարություն, մարմնավաճառություն: Մարմնավաճառության դեպքեր մենք հայտնաբերել ենք նաեւ տնակային ավանում, գնացել ենք, քանդել ենք այդ տնակը»:

The Vanadzor Municipality has decided to immediately to vacate the #1-8 hut settlement in the Kimshen neighborhood. Presently, 60 families reside in the settlement.
All of them acquired residence in the huts through legal avenues after the 1988 earthquake, via a joint order of the Vanadzor Municipality.
Vanadzor Deputy Mayor Norik Sardaryan explained to us that, “Such an order is a document akin to a residency permit. It is not a house or a private ownership document. The right has been granted to those people to live in those huts since people were living in the streets. In addition, it didn’t happen during this mayor’s term.”
Mr. Sardaryan also told us that only 6 needy families left homeless from the earthquake presently reside in the Kimshen settlement. The rest have either sold their apartments or are people who have moved in from elsewhere.
Yesabek Kirakosyan, a disabled resident of hut #12, says, “My three room apartment was destroyed by the earthquake. My father passed away while living in this hut and my two sisters got married here. The Municipality didn’t take into account the fact that we had a 3 room place before and gave us this 2 room apartment. I’m a married woman with a growing family. I want a 3 room apartment.”
All the same, why has the Vanadzor Municipality elected to resolve the issue of resettling these individuals by following such an uncompromising method prone to conflict? The issue is that as far back as December 12, 2003 the Municipality, based on the ROA government’s Resolution #317, organized an auction of the lands occupied by the huts that it had allocated to injured earthquake victims and those in social need.
Residents of the hut settlement claim that the Municipality never informed them of the auction in a timely fashion. Deputy Mayor Sardaryan stressed to us that, “The auction was publicized in all the appropriate venues. Each of the hut settlement residents were informed in person. The auction is like state-sponsored gambling, the person who is clever and raises his hand before the others comes out a winner. To go tell someone that an auction’s being held and that they should go and participate is violating the right of others.”
According to the statements of Yesabek Kirakosyan, Anahit Margaryan and other hut residents, these land parcels located in the center of town were purchased by officials of the Lori Marzpetaran (Regional Authority) and the Vanadzor Municipality. These officials include Vanadzor Mayor Samvel Darbinyan, Judge Varduhi Hovnanyan of the Vanadzor First Court Tribunal, the Military Commissar and other assorted bureaucrats who have decided to quickly build “elite” apartments on the site.
The hut residents aren’t refusing to vacate but are demanding an overall resolution to their housing problem. In this matter the residents hopes were buoyed by the words of Serzh Sargsyan who traveled to the town with National Assembly Deputy Viktor Dallakyan during the recent presidential campaign and who called on the residents, “Not to leave These huts until they give you keys to a new apartment”.
The Deputy Mayor interpreted the word’s of the President thus, “I have the right to assume that the nation’s President, or any individual up for election, who makes statements during the election campaign has the liberty to, shall we say, to get carried away. What I mean to say is that people hear what they want to hear and understand statements in such a way that’s beneficial to them.”
What is also farcical is that all the petitions forwarded to the Lori First Tribunal Court by the residents came before Judge Varduhi Hovnanyan for review, a person who gobbled up a large chunk of those lands. Naturally all these legal suits were thrown out as baseless by Judge Hovnanyan.
Nevertheless, the Vanadzor Municipality is proposing three options to the residents as a resolution - The first is to pay residents a sum equal to 2 years rent (which is 10,000 drams per month). Deputy Mayor Sardaryan describes it as “a means whereby residents can rent a place and have time to choose their future.” He added that, “A large percentage of people in the world rent their homes. Thus, like them, we all can’t own our homes. We are giving the people the means to live for two years and decide their own fate.”. Of course what Mr. Sardaryan fails to mention is that in many countries those renting are also have well-paying jobs that allows them to afford both a comfortable home and normal lifestyle For Mr. Sardaryan to compare this situation with those miserable unemployed families in Vanadzor, or those who somehow manage to live on a meager monthly 15,000 dram allowance, is not only incorrect but insincere as well.
The second proposal by the Municipality is to relocate all the town’s hut settlement into one central location on Leningrad Street. But residents claim the area is a semi-marsh and unfit for living. Resettling residents in a dormitory is the third proposal. Residents reject such a move because, as opposed to the huts, rooms allocated in the dorms are to be used as bedrooms, living rooms and kitchens, all at once. Here’s how Haykanoush Simonyan, someone whom the Municipality resettled in the dormitory, describes the place, “I live in the dormitory but I wouldn’t call it living. There are prostitutes plying their trade in there. Conditions are truly horrific.”
Regarding this issue Deputy Mayor Sardaryan stated, “What nerve for somebody to say such a thing. Knife assaults and prostitution happen all over. We uncovered prostitution back in the hut settlement. We went down there an destroyed that hut.”