Վերադառնու՞մ է, արդյոք, Ռոբերտ Քոչարյանը
Հովիկ Աբրահամյանին ԱԺ նախագահի պաշտոնում «ընտրել տալու» նախագահ Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնության ենթատեքստում որոշ տեսաբաններ նկատեցին Ռոբերտ Քոչարյանին պետական իշխանության լծակներին վերադարձնելու միտում։ Իբրեւ այդ խնդրի լավագույն լուծում՝ մատնացույց է արվում վարչապետի պաշտոնում նրա նշանակումը։
Եվ իբրեւ վերջնական նպատակ՝ ներկայացվում էր Սերժ Սարգսյան-Հովիկ Աբրահամյան-Ռոբերտ Քոչարյան չափազանց պինդ տանդեմը եւ իշխանության վերջնական մոնոլիտացումն ու կարծրացումը։
Ռոբերտ Քոչարյանի վերջին ճեպազրույցի ընթացքում հնչած այն դիրքորոշումը, թե ինքը դեռեւս ցանկություն չունի վերադառնալու եւ նման ցանկության ի հայտ գալուց հետո այդ մասին առաջինն ինքը կհայտարարի, իրականում ոչինչ չէր ասում։ Խնդիրն այն է, որ Քոչարյանը ոչ թե պետական կառավարման համակարգից վերջնականապես հեռանալու կամ հեռացած լինելու մասին խոսեց, այլ ավելի շատ հասկացրեց, որ եթե նման ցանկություն ունենա, իրեն որեւէ մեկը չի կարող խանգարել, այսինքն` դեռ վաղ է խոսել ասպարեզից նրա հեռացման մասին։ Ու՞մ էր ուղղված այս ակնարկը։
Դրանից ընդամենը օրեր առաջ ՀՀ առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը Հայ ազգային կոնգրեսի հրավիրած հանրահավաքներից մեկում հայտարարեց, թե Ռոբերտ Քոչարյանի վերադարձի մասին ակտիվացած խոսակցությունները շրջանառության մեջ են դրվում հենց Քոչարյանի թիմի կողմից, որի նպատակը իշխանության եւ հատկապես նոմենկլատուրայի շրջանում հակասական տրամադրությունները խորացնելն է, այդպիսով մշտապես Սերժ Սարգսյանին կառավարելիության որոշակի մակարդակում պահելը։ Այլ կերպ ասած՝ Քոչարյանը ցանկանում է Սերժ Սարգսյանին պահել այն մշտական վախի մթնոլորտում, թե ցանկության դեպքում հեշտությամբ կարող է նրա ոտքերի տակից քաշել գորգը։ Եթե ուշադրություն ենք դարձնում իր վերադարձի մասին առկա խոսակցությունների մասին Քոչարյանի արձագանքին, ապա այն լիովին տեղավորվում է Տեր-Պետրոսյանի առաջ քաշած վարկածի շրջանակներում։
Այսինքն` այն, որ Ռոբերտ Քոչարյանը նման ցանկություն իսկապես ունի, կարծես թե դառնում է իրատեսական։ Ավելին, այն կարող է դառնալ քաղաքական չափազանց կարեւոր, առանցքային գործոն, որը իրադարձությունների համապատասխան զարգացումների դեպքում կարող է հանգեցնել նաեւ ներիշխանական ճգնաժամային իրավիճակների կամ իշխանական կոալիցիայի ֆորմատի փոփոխության։
Սակայն խնդիրն այն է, թե որքանո՞վ է այդ պլանի կենսագործումն իրատեսական, եւ որքանով է Սերժ Սարգսյանը շահագրգռված դրանում։ Ակնհայտ է, որ Սերժ Սարգսյանի եւ Ռոբերտ Քոչարյանի հարաբերությունները երբեք չեն կարող վատանալ այնքան, որ վերաճեն միջանձնային կոնֆլիկտի։ Որովհետեւ երկուսի համար էլ դա կարող է կործանարար լինել, եւ նրանք հրաշալի հասկանում են դա։ Այսինքն` երկուսն էլ երբեք քաղաքական գործընթացները չեն հասցնի այնպիսի մի կրիտիկական կետի, որից հետ վերադառնալն ուղղակի անհնար կլինի։
Այսուհանդերձ, այդ սահմանի շրջանակներում երկուսն էլ փորձում են էականորեն ամրապնդել իրենց դիրքերը։ Սերժ Սարգսյանին դա անհրաժեշտ է իշխանության միասնականությունն ապահովելու, վարչական, տնտեսական եւ ուժային լծակներն իր ձեռքում ամրապնդելու համար, իսկ Ռոբերտ Քոչարյանին՝ նախ ունեցած տնտեսական որոշակի արտոնությունները պահպանելու, ապահովագրելու, իսկ իշխանության վերադառնալու ցանկության դեպքում՝ նաեւ որոշակի նախնական ստարտային ռեսուրսներ պահպանելու համար։ Դա չի նշանակում, թե Ռ. Քոչարյանը վախենում է, որ Սերժ Սարգսյանը կփորձի նրան զրկել տնտեսական այդ արտոնություններից։ Որովհետեւ դա նշանակելու է անցնել վերը նշված կրիտիկական կետը՝ դրանից բխող բոլոր կործանարար հետեւանքներով։
Միաժամանակ Սերժ Սարգսյանը հասկանում է, որ Քոչարյանն իր հերթին չի ցանկանա փոխել խաղի կանոնները եւ վերադառնալու խնդիրը լուծել իր քաղաքական, վարչական ու տնտեսական ռեսուրսները փոշիացնելու կամ յուրացնելու հաշվին։ Դա եւս կդիտվի իբրեւ այդ սահմանն անցնելուն ուղղված կոնկրետ քայլ։ Այսինքն` այդ սահմանների շրջանակներում երկուսն էլ մանեւրելու, յուրատեսակ խաղ կազմակերպելու հնարավորություններ ունեն, ինչից էլ փորձում են օգտվել։ Առավելեւս, որ երկուսի համար էլ դա ինչ-որ տեղ անհրաժեշտություն է՝ իրենց համար վստահելիներին անվստահելիներից զանազանելու, իրենց իշխանությունը բյուրեղացնելու համար։
Եթե ուշադրություն դարձնենք, այս զույգի միջեւ առկա հակասությունների մասին լուրերը տարածվել են նաեւ Ռ. Քոչարյանի նախագահության ողջ շրջանում։ Ավելին, հենց այդ խոսակցությունների ակտիվանալուց հետո, տարօրինակ զուգադիպությամբ, տեղի էին ունենում ամենաաղմկահարույց կադրային փոփոխությունները, որոնցից, թերեւս, ամենաառանցքայինը Ազգային անվտանգության նախարար Կառլոս Պետրոսյանի պաշտոնանկությունն էր։ Այսինքն` այս խոսակցություններն ակնհայտորեն արհեստածին էին, որոնց միջոցով թե Ռ. Քոչարյանը, թե Սերժ Սարգսյանը կարողանում էին պարզել՝ ո՞վ է իրենց ավելի հավատարիմ, ովքե՞ր են շուտ տրվում այլ «գայթակղությունների» եւ, ընդհանրապես, որքանո՞վ է ամուր իրենց սատարող մարդկային ռեսուրսը։
Չի բացառվում, որ Քոչարյանի վերադարձի մասին ներկայիս խոսակցությունները եւս որոշակիորեն արհեստական բնույթ ունեն հենց վերոնշյալ նկատառումների շրջանակներում։ Սակայն տարբերությունն այն է, որ այս երկու առանցքային խաղացողներից մեկը հիմա իշխանության մեջ չէ։ Իսկ նա, ով իշխանության մեջ չէ, թիմի համար ավելի քիչ նախընտրելի է, եւ դա չի կարող հաշվի չառնել Ռ. Քոչարյանը իր հաշվարկները կատարելիս։
Նրա հիմնական խաղաքարտը այս դեպքում, որքան էլ տարօրինակ լինի, մնում է ընդդիմությունը։ Որքան վերջինս ուժեղ է, այնքան Սերժ Սարգսյանի դիրքերը թույլ են, եւ երկրում քաղաքական կայունությունը պահպանելու իմաստով Սերժ Սարգսյանը մշտապես կախվածության մեջ է լինելու Քոչարյանից, ով իր կենտրոնաձիգ կառավարման մոտեցումներով, կայացրած որոշումներից երբեք ետ չկանգնելու, կոմպրոմիսների չգնալու աշխատելաոճով միշտ օդում կախված է թողնելու այն հարցը, թե այս երկուսից ո՞վ իշխանության ամբողջականությունը պահպանելու ավելի մեծ կարողություն ունի։
Այս հանգամանքը չի կարող չկոմպլեքսավորել Սերժ Սարգսյանին, ով այս խնդիրը փորձում է լուծել բոլորովին հակառակ կառավարման մեթոդներ առաջարկելով։ Տիգրան Սարգսյանին վարչապետի պաշտոնում նշանակելը, նախարարներին կառավարության նիստերի ընթացքում վարչապետի բարոյախրատական ելույթները լսել պարտադրելը դրա առաջին արտահայտություններն էին։
Իսկ ԱԺ-ում խորհրդարանին եւ ժողովրդին ուղղված իր առաջին ուղերձում հնչեցրած գաղափարներով ու մոտեցումներով նա ուղղակի փորձեց բացահայտ ասել, որ ի հակադրություն Քոչարյանի իշխանության ռեժիմի՝ ինքը փորձում է որդեգրել բաց, հրապարակային աշխատելաոճ։
Այն, որ սա ոչ թե իրականում կառավարման մեթոդների որակական փոփոխություն է, այլ պարզապես Քոչարյանին հակադրվելու փորձ, ցույց է տալիս այն իրողությունը, որ քաղաքական խնդիրները լուծելու եւ հատկապես կադրային քաղաքականության ոլորտներում Սերժ Սարգսյանը բացարձակապես չի առաջնորդվում հրապարակային գործունեության մասին իր իսկ հռչակած գաղափարներով։
Մասնավորապես, այդպես էլ չբացատրվեց, թե ինչու՞ էր անհրաժեշտ ԱԺ-ի հեղինակությունը բարձրացնելու համար Տիգրան Թորոսյանի հրաժարականը եւ նրան Հովիկ Աբրահամյանով փոխարինելը, ինչու՞ է առանց որեւէ խելքը գլխին բացատրության հրաժարական տալիս ՀՀ վճռաբեկ դատարանի նախագահը, ինչու՞ են օրենսդրորեն անկախ կարգավիճակ ունեցող Վերահսկիչ պալատի հրապարակած խախտումների, պետական միջոցների փոշիացման մասին փաստերն ու տեղեկությունները նորից ստուգվում ՀՀ նախագահի վերահսկողության ծառայության կողմից: Արդյո՞ք վերջինս ավելի բարձր կարգավիճակ կարող է ունենալ, քան ՎՊ-ն, ինչու՞ հայտնաբերված խախտումների արդյունքում որեւէ պաշտոնյա, օրինակ` ՀՀ Սյունիքի մարզպետը կամ ՀՀ քաղաքաշինության նախկին նախարարներից որեւէ մեկը, պատասխանատվության չի ենթարկվում եւ այլն։
Այս «անբացատրելի» երեւույթները, սակայն, մյուս կողմից գալիս են փաստելու, որ Սերժ Սարգսյանն իր քաղաքական խնդիրները փորձում է լուծել կուլիսային մակարդակով՝ հրապարակային հայտարարությունները թողնելով հասարակական-քաղաքական իրավիճակի կայունության ապահովմանը, հասարակական գիտակցության մեջ իր լեգիտիմության հիմնահարցի չեզոքացմանը։
Իսկ ի՞նչ խնդիր է ուզում լուծել նախագահը։ Ըստ էության, նա երկու հիմնական նպատակ է հետապնդում. ստեղծել սեփական քաղաքական թիմ, հենարան, եւ երկրորդ՝ ունենալ այնպիսի վարչական ապարատ, որը կդառնա իր իշխանության իրական հենարանը։ Առաջինի առումով ամենահիմնական խնդիրներից մեկը՝ ԱԺ-ն իր համար միանշանակ ընդունելի եւ իր կողմից աներկբայորեն վերահսկելի անձի ղեկավարմանը հանձնելը, նա լուծեց։ Դրան զուգահեռ նա ակտիվ կադրային փոփոխություններ է կատարում նաեւ այնպիսի ոլորտներում՝ դատական, հարկային, մաքսային, որոնք նախորդ նախագահի ձեռքում առանցքային լծակներ էին։
Կառավարությանն առընթեր հարկային պետական ծառայության ղեկավար Վահրամ Բարսեղյանին այսպիսի աղմկալի ձեւով պաշտոնանկ անելը դրա ամենավառ արտահայտություններից էր։ Սերժ Սարգսյանը փորձում է հերթով ազատվել այնպիսի առանցքային կադրերից, որոնք իրենց կարիերայի աճով, ձեռք բերած կշռով պարտական են առաջին հերթին հենց Ռ. Քոչարյանին, այլ խոսքով՝ համարվում են նրա կադրերը։ Այս համատեքստում պետք է ընկալել նաեւ Վերահսկիչ պալատի կողմից Քաղաքաշինության նախարարությունն առանձնահատուկ ուշադրությամբ փորփրելը։
Չպետք է մոռանալ, որ քաղաքաշինության նախարար Վարդան Վարդանյանը հենց Ռ. Քոչարյանի նախաձեռնությամբ ստեղծված «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության անդամ է եւ չափազանց մտերիմ հարաբերությունների մեջ է այդ կուսակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի հետ։ Արդյո՞ք այստեղ չի կարելի տեսնել Իշխան Զաքարյանի ձեռքերով կրակից շագանակներ հանելու միտում։ Ամեն դեպքում դժվար է հավատալ, որ Ս. Սարգսյանի կողմից Քոչարյանի վերադարձին մատների արանքով նայելու դեպքում այս զարգացումները տեղի կունենային։
Կարելի է ենթադրել, որ Սերժ Սարգսյանն ուղղակի պարզորոշ հասկացնել է տալիս իր հիմնական «դաշնակցին»՝ Ռոբերտ Քոչարյանին, որ վերջինս փորձի բավարարվել միայն այնքանով, ինչ ունի եւ ձեռնպահ մնա ավելի մասշտաբային գործողությունների անցնելուց։
Բացի դրանից, կա նաեւ մի շատ կարեւոր հանգամանք՝ արտաքին աշխարհի գործոնը։ Փաստ է, որ Սերժ Սարգսյանը կտրուկ փոխել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության վեկտորները եւ այնպիսի տակտիկա է որդեգրել, որը երբեք չէր կարող արժանանալ Ռ. Քոչարյանի հավանությանը։
Ստեղծված իրավիճակի նրբությունն ու առանձնահատկությունն այն է, որ Սերժ Սարգսյանի ձեռնարկած հատկապես արեւմտյան ուղղվածության քաղաքականությունը թե՛ ԱՄՆ-ի, թե՛ Եվրոպայի համար ավելի նախընտրելի է, քան այն, ինչի ազդակները վերջիններս ստանում էին Ռ. Քոչարյանից։ Այլ կերպ ասած՝ Սերժ Սարգսյանը սահմանափակել է նաեւ այս գործոնը խաղարկելու` նախկին նախագահի հնարավորությունները, եւ միակ գոտին, որտեղ պայքարը կարող է ավելի սուր ու սկզբունքային բնույթ ստանալ, մնում է Ռուսաստանը։

Against the backdrop of the initiative by President Serzh Sargsyan to allow Hovik Abrahamyan to be “selected” as the President of the National Assembly certain analysts detected an intention to return the reins of power to Robert Kocharyan. People point to his selection to the post of Prime Minister as the best possible resolution of the matter.
The tandem of Serzh Sargsyan-Hovik Abrahamyan-Robert Kocharyan was bandied about as the final objective and the ultimate entrenchment of the regime.
The position voiced by Robert Kocharyan in his last briefing, that he as yet has no desire to return and that he would be the first to make such a desire publicly known, really doesn’t say anything at all. The problem is that Kocharyan didn’t speak about leaving or having left the official government system for good but rather he made understood that if he entertained such a desire no one would be in a position to prevent him from doing so. In other words it is far too early to speak about his leaving the political arena. To whom was this allusion directed at?
Just days before all this the First President of Armenia, Levon Ter-Petrosyan, stated at one of the rallies organized by the Armenian National Congress that talk regarding the return of Robert Kocharyan was actively being circulated by the Kocharyan camp itself. The aim of this was to solidify opposing attitudes within the regime and particularly the nomenclature circles and by thus doing so preserve the long-term governance of Serzh Sargsyan on a certain level. Put another way, Kocharyan wishes to keep Serzh Sargsyan in a constant state of fear; that he can pull the rug out from under his feet whenever he so chooses. If we pay close attention to Kocharyan’s response regarding the talk surrounding his return this completely falls within the parameters of the scenario propounded by Ter-Petrosyan.
In other words, the notion that Robert Kocharyan actually has such a desire becomes all the more realistic. Furthermore, it can become an extremely important band pivotal factor that can lead to a set of critical situations internal to the regime or to a change in the ruling coalition’s format, in the event that developments proceed accordingly.
The question remains as to how realistic is the implementation of such a plan and to what extent Serzh Sargsyan is interested in it. It is apparent that relations between Serzh Sargsyan and Robert Kocharyan cannot worsen to such an extent that things turn into an interpersonal conflict. This is the case because such an outcome would be destructive for both and they understand this to a tee. Thus, both will not let the political processes reach a critical point from which a return would be directly impossible.
Nevertheless, within the borders of these parameters both are attempting to essentially solidify their respective positions. For Serzh Sargsyan this is vital in order to guarantee the unity of the government. In the case of Robert Kocharyan it is vital first to preserve and protect certain economic allowances that he now enjoys and, in case he desires to return to government, it is also vital to preserve certain preliminary start-up resources. This doesn’t mean that Serzh Sargsyan will try to deprive him of these economic allowances.
At the same time Serzh Sargsyan understands that Kocharyan, in turn, doesn’t wish to change the rules of the game and resolve the matter of returning at the benefit of losing his political, administrative or economic resources. This would also be seen as a concrete step directed at crossing the boundary. In other words, within the parameters of these boundaries the possibilities of maneuvering and playing a unique game remain for both. And both are seeking to benefit from this. This is even more the case since for both this is vital in certain cases - to differentiate those to be trusted from the untrustworthy, to crystallize their authority.
If we pay attention we will see that news about the alleged contradictions between the two were spread throughout the duration of the Kocharyan presidency. Moreover, after this talk became enlivened, in a strange sort of coincidence, there took place a set of personnel changes that raised quite a ruckus, the most pivotal of which was probably the sacking of Carlos Petrosyan, Minister of National Security. In other words, such talk was artificial in nature and they allowed both Kocharyan and Sargsyan to clarify who was most loyal to each, who was more inclined to fall under the sway of outside “entrapments” and to generally take stock of the solidity of the personnel resources that were in support of them.
It cannot be ruled out that the talk now circulating regarding the return of Kocharyan also has a certain artificial content in the above mentioned circles. However, the difference is that one of these two pivotal players is absent from the regime today; and the one that is in power is much less preferable for the team and this is something that Kocharyan can’t help put tale into account when he makes his calculations.
His main playing card in this situation, however strange it may seem, remains the opposition. The stronger the latter is, the weaker the position of Serzh Sargsyan. For Sargsyan this means that in terms of preserving the stability of the country he will be in a position dependent on Kocharyan who, with his governance approaches of consolidation, not retreating from decisions adopted and his work ethic of not going down the road of compromise, has left the question of who, between the two, possesses the greatest capability of preserving the unity of the regime, always dangling.
Serzh Sargsyan, who is trying to resolve this matter by proposing methods of governance totally contrary, cannot escape being affected by this situation. The nomination of Tigran Sargsyan for the post of Prime Minister and forcing ministers to listen to his morality-spiced talks during government sessions were the first steps of this process.
With the ideas and approaches voiced in his first speech delivered in the National Assembly, directed to the parliament and the people, he directly attempted to openly state that, contrary to the Kocharyan regime, he is trying to adopt a transparent and public work ethic.
That all this, in reality, isn’t a qualitative change in the methods of governance but simply an attempt to set himself apart from Kocharyan, is exemplified by the fact that Serzh Sargsyan, in resolving political problems and especially in the arena of personnel policy, is absolutely not being guided by the very ideas he himself voiced regarding the public process.
In particular, it still hasn’t been explained why the resignation of Tigran Torosyan was necessary for increasing the authority of the National Assembly and why it was necessary to replace him with Hovik Abrahamyan. Also, why did the President of the ROA Court of Cassation tender his resignation without any meaningful explanation, or why are the facts and information surrounding the destruction of violations and state methods published by the Control Chamber, which enjoys a legislatively independent status, again being checked by the President’s Inspectorate Services. Can the latter enjoy a higher status than the Control Chamber and why hasn’t any official, say the Regional Governor of Syunik or one of the former Ministers of Urban Development, been subject to a measure of accountability as a result of these uncovered violations?
These “inexplicable” manifestations, however, serve to prove that Serzh Sargsyan is trying to resolve his political problems on a behind the scenes level; leaving public declarations to safeguarding the stability of the social-political state of affairs and neutralizing the essential question of his legitimacy in the public consciousness.
And what is the problem that the President wishes to resolve? In essence, he is seeking two main objectives - to create his own political team, a support structure, and secondly, to possess such an administrative apparatus, that can be transformed into a real authority power base. In terms of the first, one of the most essential problems was to deliver the governance of the National Assembly into the hands of an acceptable and totally trustworthy person; and he accomplished this. Parallel to this, he is actively making personel changes in those sectors, the judicial, tax, customs, which were essential levers in the hands of the former president.
The removal from office of Vahram Barseghyan, who headed the State Tax Service, in such a boisterous manner, was the most glaring expression of this process. Serzh Sargsyan is attempting to, one by one, free him from those pivotal personnel, who owe their career and rise to power primarily to Robert Kocharyan; that’s to say, they are his people. In this context one must also expect the Control Chamber to show a particular interest in the Ministry of Urban Construction.
One must not forget that Vardan Vardanyan, the Minister of Urban Construction, is a member of the “Prosperous Armenia” party that was created by the initiative of Kocharyan himself and that he is on close terms with Gagik Tzaroukyan, the leader of that party. Here, isn’t it possible to see the intention to pull the chestnuts out of the fire by the hands of Ishkhan Zakaryan? In any case it is difficult to believe that these developments would have taken place if Sargsyan didn’t see a potential desire on the part of Kocharyan to return.
It is possible to infer that Serzh Sargsyan is making it clearly understood to Robert Kocharyan, his main “ally” that he should try to be content with what he has and refrain from activities on a much larger scale.
Besides this, there is the important factor of the “external world” to be considered. It is a fact that Serzh Sargsyan has abruptly changed the vectors of Armenia’s foreign politics and has adopted such tactics that would have never been favorably received by Kocharyan.
The subtlety and uniqueness of the state of affairs that has been created is such that the western oriented politics implemented by Serzh Sargsyan is more preferable both for the United States and for Europe than what Kocharyan was offering. In other words, Sargsyan has also restricted the potential of the former President to put this factor into play and Russia remains as the only field on which the struggle can assume a  more heated and meaningful nature.