Երկիրը ջերմոցի վերածելը Հայաստանի ռազմավարական շահերից չի բխում
Հատվածներ ՀՀ նախկին վարչապետ, տնտեսական գիտությունների դոկտոր, «Ազատություն» կուսակցության առաջնորդ Հրանտ Բագրատյանի հոկտեմբերի 9-ին «Կովկասի լրագրողների ցանցում»  վրացի, ադրբեջանցի եւ հայ լրագրողների հետ ունեցած օնլայն հարցազրույցից:
Նինոծմինդայի հանրային ռադիո (Վրաստան) - Օգոստոսյան իրադարձություններից հետո առանձնապես բարդ իրավիճակում հայտնվեցին Սամցխե-Ջավախեթիի հայերը, որոնց հարազատների 90%-ը գտնվում է Ռուսաստանում։ Նշանակալի տնտեսական վնաս հասցվեց Հայաստանին։ Ձեր` հայ քաղաքական գործչի կարծիքով, առաջիկայում հնարավո՞ր են ինչ-որ հարաբերություններ Վրաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ։
Հ.Բ.
- Այո, կարծում եմ` հնարավոր են։ Որպես հայ քաղաքական գործիչ` ես, բնականաբար, պետք է աշխատեմ այնպես անել, որ ռուս-վրացական հարաբերությունները բարելավվեն։ Իհարկե, ինձանից ոչինչ կախված չէ, բայց Վրաստանի եւ Ռուսաստանի վատ հարաբերություններից Հայաստանը, հայ պետականության բնականոն գործունեությունը միայն տուժում է։ Ահա մի շատ հետաքիքիր օրինակ։ Խորհրդատվություն ստանալու նպատակով ինձ դիմեցին մի խումբ հայ գինեգործներ։ Բնականաբար, խոսակցության ընթացքում պարզ դարձավ, որ Ռուսաստան վրացական գինու արտահանման դադարեցումը հայ գինեգործներին կարող է հնարավորություն տալ կոնյակի հետ միասին Ռուսաստան արտահանել նաեւ գինի։ Հարց առաջացավ այն առաքողների ծառայություններից օգտվելու մասին, որոնք զբաղվել են Ռուսաստանում վրացական գինու վաճառքով։ Եւ պատկերացրեք, ոչ մի գինեգործ չցանկացավ դիմել այդ առաքողների օգնությանը։ Բացատրությունը պարզ է՝ մեր վրացի բարեկամները վաղ թե ուշ կվերադառնան ռուսական շուկա։
«Զերկալո» թերթ (Ադրբեջան) - Այսօր Հարավային Կովկասի էներգետիկ քաղաքականության կախվածությունը Ռուսաստանի վարած քաղաքականությունից փոքր չէ, իսկ այն, կարելի է ասել, աչքի է ընկնում անկանխատեսելիությամբ։ Ինչպե՞ս անդրադարձավ Հայաստանի էներգետիկ ապահովվածության վրա Ռուսաստանի հետ հաղորդակցական կապի ժամանակավոր դադարեցումը։
Հ.Բ. - Բնականաբար, վատ։ Բայց, մեծ հաշվով, եթե վերցնենք, օրինակ, վերջին քսան տարին, Հայաստանը կարողանում է գոյատեւել։ Պատահական չէ, որ Հայաստանն ունի ՀՆԱ-ի միավորի արտադրության էներգատարողության ամենացածր ցուցանիշը։ Ավելին, դա միակ ցուցանիշն է, որով մենք կարող ենք համեմատվել արեւմտաեվրոպական երկրների հետ։ Մի խոսքով, վատ է, բայց անելանելի չէ։
Ադրբեջանի լրագրողների պաշտպանության «ՌՈՒՀ» կոմիտե (Ադրբեջան)
- Հայաստանի նոր էներգետիկ նախագծերի լույսի ներքո Դուք հավատո՞ւմ եք նախքան Ղարաբաղյան հակամարտության լուծումը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ տնտեսական, այդ թվում՝ էներգետիկ համագործակցության իրական վերականգնման հնարավորությանը։
Հ.Բ. - Դժվար է ասել, Ղարաբաղյան հակամարտության լուծումը չի կարող պատկերացվել որպես միանգամյա գործողություն։ Չպետք է կարծել, թե մի ինչ-որ ստորագրված փաստաթուղթ վերջնականապես կլուծի խնդիրը։ Խնդիրը լուծվում է առնվազն 250 տարի։ Ես կարծում եմ, այո, կգտնվի մի ինչ-որ միջանկյալ լուծում, որից հետո հնարավոր կդառնա հայ-ադրբեջանական էներգետիկ համագործակցությունը։ Այդուհանդերձ, առաջիկա հարյուր տարում հայերը եւ ադրբեջանցիները դեռ շատ անգամ ստիպված կլինեն հավաքվելՂարաբաղի խնդրի առիթով։
Ադրբեջանի լրագրողների պաշտպանության «ՌՈՒՀ» կոմիտե (Ադրբեջան) - Ինչպես հայտնի է, օգոստոսյան իրադարձություններից հետո Հարավային Կովկասում փոխվում է քաղաքականությունը։ Այս նոր պայմաններում Վրաստանի նկատմամբ ի՞նչ դիրքորոշում ունի Հայաստանը տնտեսական եւ էներգետիկ համագործակցության ոլորտում։
Հ.Բ. - Վրաստանի նկատմամբ Հայաստանի դիրքորոշման մեջ չկան մեծ փոփոխություններ։ Մի բան պարզ է՝ այդ իրադարձություններից հետո հայ-վրացական տնտեսական համագործակցությունը մի քիչ անկում կապրի առնվազն այն պատճառով, որ Ռուսաստան տանող ցամաքային ճանապարհը փակ է։ Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանի եւ Աբխազիայի միջեւ հարաբերությունների գնահատականին, ապա, արտահայտվելով դիվանագիտական լեզվով, ռուս-աբխազական ծովային հաղորդակցության փաստը «համաձայնություն է անհամաձայնության վերաբերյալ»։
«Զարդաբի» կենտրոնի մոնիտորինգային խմբի ղեկավար (Ադրբեջան) - Հնարավոր համարո՞ւմ եք, որ Հայաստանի ատոմակայանի օգտագործումը հանգեցնի Չեռնոբիլի աղետի կրկնությանը։
Հ.Բ. - Ո՛չ։ Հայկական VVR-440 ռեակտորն ունի ջրային սառեցման համակարգ։ Չեռնոբիլում գտնվողն ունի օդային սառեցման համակարգ։ «Ֆրամատոնի» եւ «Բեխտելի» լաբորատոր փորձարկումները հաստատեցին, որ հայկական ռեակտորին նման բան չի կարող պատահել. ջրային սառեցման դեպքում անկարելի է ռադիոակտիվ մասնիկների արտանետում մթնոլորտ։ Եթե նույնիսկ հատուկ կազմակերպվի այդպիսի վթար, միեւնույնն է, Չեռնոբիլի կրկնություն չի լինի։ 1995 թվականին հայկական ԱԷԿ-ի վերագործարկումից հետո հին խորհրդային համակարգը համալրվեց վիթխարի ջրավազանով։ Սա արդեն վճռականորեն խոչընդոտում է չեռնոբիլյան տիպի վթարների առաջացումը։
Էմին Ահմեդով, լրագրող (Մառնեուլի, Վրաստան) - Ինչպե՞ս եք գնահատում Ռուսաստանի կողմից Աբխազիայի եւ Օսիայի անկախության ճանաչումը։
Հ.Բ. - Այդ ճանաչումը համապատասխանում է Ռուսաստանի աշխարհաքաղաքական նպատակներին, ուստի, ռուսական տեսակետից՝ դա բնական քայլ է։ Մյուս կողմից՝ դա խոսում է այն մասին, որ Վրաստանը պետք է ավելի լրջորեն զբաղվեր աբխազներով եւ օսերով. հարգեր մարդու իրավունքները, ազգերի ինքնորոշվելու իրավունքը եւ փորձեր լուծում գտնել տարածքային ամբողջականության շրջանակում։ Ցավոք, ինչ-որ հանգամանքների բերումով, դա հնարավոր չեղավ անել։
Շորենա Ինասարիձե, լրագրող (Սամցխե-Ջավախեթի, Վրաստան) - Ի՞նչ դեր է խաղում Վրաստանի աշխարհաքաղաքական դիրքը հայ-վրացական հարաբերություններում։
Հ.Բ. - Ամենաանմիջական դերը։ Վրաստանը մեր չորս հարեւաններից մեկն է, նրանց մեջ՝ միակ քրիստոնեական պետությունը։ Ի միջի այլոց, հայ-վրացական հարաբերությունները տարածաշրջանում կարող են դիտվել որպես օրինակելի։ Այս երկու ժողովուրդները երկու հազար տարվա հարեւանության ընթացքում իրար նկատմամբ չեն ունեցել լուրջ տարածքային պահանջներ։
Ցաուլինա Մալազոնիա (Սամցխե-Ջավախեթի, Վրաստան) - Ի՞նչ երաշխիքներ կան, որ Ռուսաստանը չի կարող Հայաստանին ներքաշել Վրաստանի դեմ հակամարտության մեջ։
- Լավ հարց է։ Բայց ես, ճանաչելով հայերին, կարող եմ ասել, որ մեր մեջ, ասես գենետիկորեն, դրված է վրացիների հետ բարեկամության կոդը։ Ընդ որում, չեմ թաքցնում, մենք սիրում ենք տարբեր տեսակի անեկդոտներ պատմել մեկս մյուսի մասին։ Ենթադրում եմ, որ ռուսներն էլ են հասկանում այդ նրբությունները։ Եւ բացառում եմ այդ երեք ժողովուրդների՝ հայերի, վրացիների, ռուսների համար սադրանքի հնարավորությունը հայ-վրացական հարաբերությունները սրելու նպատակով։
Ցաուլինա Մալազոնիա (Սամցխե-Ջավախեթի, Վրաստան) - Հայաստանի կառավարության պլանների մեջ մտնո՞ւմ է Ադրբեջանի հետ բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատումը։
Հ.Բ. - Ինձ համար դժվար է այդ հարցին պատասխանել։ Կուզենայի հավատալ, որ՝ այո։ Թեեւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների քաղաքական երկարակեցությունը վտանգավոր է։ Ես չեմ բացառում, որ հակամարտության շարունակումը ձեռնտու է նրանց՝ իշխանությունը պահելու համար։
Անժելա Խաչատրյան, լրագրող (Ախալցխա, Վրաստան) - Սերժ Սարգսյանի Վրաստան կատարած այցի ժամանակ նախագահ Սահակաշվիլու հետ համաձայնություն ձեռք բերվեց Ախալքալաքով անցնող ավտոմայրուղու կառուցման մասին։ Նախագծի իրականացման ժամկետները չեն հայտարարվում։ Սակայն, այդ համաձայնությունը բացասաբար ընդունվեց վրաց քաղաքական գործիչների եւ քաղաքագետների մի մասի կողմից։ Ըստ նրանց՝ նախագծի իրականացումը նշանակում է Վրաստանի անեքսիայի շարունակություն։ Նրանք այդ մայրուղին համեմատում են Ռոկիի թունելի հետ։ Ինչո՞վ եք բացատրում այդպիսի անվստահությունը Հայաստանի նկատմամբ։
Հ.Բ. - Ինձ թվում է, թե դա ներվրացական խնդիր է։ Նորից եմ ասում՝ երկու հազար տարվա ընթացքում հայերը Վրաստանից ոչինչ չեն զավթել։ Ավելին՝ իրենց աշխատանքով բազմապատկել են այդ երկրի հարստությունը, կռվել են նրա համար։ Ճանապարհի կառուցումը Վրաստանի կառավարության խելամիտ որոշումն է, որը ելնում է Ջավախեթիում ապրող իր քաղաքացիների կարիքների նկատմամբ հարգանքից։
Անժելա Խաչատրյան, անկախ լրագրող (Ախալցխա, Վրաստան) - Երբ մենք քննարկում ենք ավտոմայրուղու շինարարությունը, անհնար է շրջանցել Սամցխե-Ջավախեթիի շրջանի հարցը, որն, իրոք, կարող է ստանձնել տրանզիտային շրջանի գործառույթը։ Ինչպե՞ս կանդրադառնա նոր ավտոմայրուղու կառուցումն այդ շրջանի զարգացման վրա։
Հ.Բ. - Առաջին հերթին կշահի Վրաստանը` որպես ամբողջություն։ Որոշակի օգուտ կքաղեն նաեւ Սամցխե-Ջավախեթիի շրջանի բնակիչները։
Անժելա Խաչատրյան, անկախ լրագրող (Ախալցխա, Վրաստան) - Հավանաբար, Ձեզ հայտնի են հուլիսի 17-ին Ախալքալաքում տեղի ունեցած իրադարձությունները, որոնց ժամանակ սպանվեցին երկու ոստիկաններ։ Մինչեւ օրս կալանքի տակ են գտնվում Վահագն Չախալյանը, նրա անչափահաս եղբայրը եւ Գուրգեն Շիրինյանի հայրը (հատկանշական է այն փաստը, որ վերջինիս առողջական վիճակը խիստ ծանր է)։ Մինչ Վրաստանի կառավարությունը խոստանում է տասը հազար լարի վճարել նրան, ով կհայտնի Գուրգեն Շիրինյանի գտնվելու վայրը, Ջավախեթիի բնակչության կարծիքով` նա անմեղ է եւ հետապնդվում է իր ազգային պատկանելության պատճառով։ Հաշվի առնելով այդ փաստը՝ ինչպե՞ս կգնահատեիք Ջավախեթիի ներկա իրավիճակը եւ Վրաստանի ներկա ղեկավարության քաղաքականությունը ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ։
Հ.Բ. - Չեմ կարծում, թե ձեր հիշատակած անձանց վատ են վերաբերվում միայն այն պատճառով, որ նրանք հայ են։ Չէ՞ որ ճիշտ այդպես են որոշ վրացի ղեկավարներ մտածում. «Ախ, այդ հայերը»։ Այդպիսի սադրանքներ շատ են եղել։ Համբերեք, մի քիչ ժամանակ կանցնի, եւ ամեն ինչ իր տեղը կընկնի։ Մեծ հաշվով, հայատյացությունը չի բխում Վրաստանի շահերից։
«Նովոյե վրեմյա» թերթ (Ադրբեջան) - Վրաստանում, Թուրքիայում, Իրանում էլեկտրաէներգետիկայի ոլորտում նոր հզորությունների ստեղծումը, չնայած սեփական ածխաջրածնային պաշարների առկայությանը, չի կարող բավարարել էլեկտրաէներգիայի կանխատեսվող պահանջարկը։ Սրանից ելնելով՝ Դուք կարծո՞ւմ եք, որ այս երկրները Հայաստանի համար հեռանկարային շուկա են, եւ ինչպե՞ս եք պատկերացնում Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության ամրապնդումը։
- Առաջին՝ Ձեր ասածը չի վերաբերում Իրանին։ Մի մոռացեք, որ այդ երկրում են գտնվում աշխարհի ածխաջրածնային պաշարների (գազ եւ նավթ) 15%-ը։ Ինչ վերաբերում է Ձեր թվարկած մնացած երկրներին, այո, Հայաստանը կարող է նրանց էլեկտրաէներգիա մատակարարել կարճաժամկետ հեռանկարում։ Բայց, անկեղծ ասած, երկարատեւ հեռանկարում կուզենայի, որ էլեկտրաէներգիայի տեսանկյունից Հայաստանը լիներ ինքնաբավ, եւ արտահանվեր մի ուրիշ բան։ Չեմ կարծում, թե Հայաստանի ռազմավարական շահերից է բխում երկիրը ջերմոցի վերածելը։ Այստեղ Հայաստանը չունի համեմատական առավելություն։ Սեփական էներգետիկ անվտանգությունը Հայաստանը կարող է լուծել հիդրոէլեկտրակայանների զարգացման եւ նոր ատոմակայանի կառուցման միջոցով։
Ադրբեջանի կին լրագրողների ընկերակցություն (Ադրբեջան) - Դուք կարծո՞ւմ եք, որ «Կովկասում կայունության եւ անվտանգության պլատֆորմի» մասին առաջարկից հետո Թուրքիայի եւ ԱՄՆ-ի շահերի միջեւ առաջացավ որոշ հակասություն: Չէ՞ որ նեղուցների «բանալիները» Անկարայի ձեռքում են:
Հ.Բ. - Ճիշտն ասած՝ ես չգիտեմ այդ հարցի պատասխանը։ Ժամանակը ցույց կտա։
Հետք - Դուք իրական նախադրյալներ տեսնո՞ւմ եք այն բանի համար, որպեսզի Հայաստանը դառնա մեր տարածաշրջանի հաղորդակցական կառույցի գործուն դերակատար։ Դրա համար որքանո՞վ պետք է այդ կառույցը տարբերվի նախորդից։
Հ.Բ. - Այո, իհարկե, նախադրյալներ կան։ Հայաստանը տարածաշրջանի հինգ երկրներից միակն է, որն անմիջական, իրական սահմաններ ունի մնացած բոլորի հետ։ Ուստի, դա մեր համեմատական առավելությունն է եւ, քաղաքական հարցերի լուծման հետ միասին, մենք պարտավոր ենք հաղորդակցական ծառայություններ մատուցել մեր հարեւաններին։
Հետք - Ի՞նչ չափով կարող է միջազգային ֆինանսական ճգնաժամն անդրադառնալ Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Վրաստանի տնտեսությունների վրա եւ կոնկրետ ի՞նչպես կարող է դրսեւորվել մեր երկրի բնակչության կյանքում։
Հ.Բ. - Կանդրադառնա, անտարակույս։ Հնարավոր է, որ ամենամեծ վատթարացումը մեզ սպասում է ձմռանը։ Գոնե Հայաստանի համար նման ռիսկ կա. բանկերի լիկվիդայնությունը, արտերկրից փոխանցումների նվազումը, IPO-ի անհուսալիությունը, ճգնաժամը լեռնամետալուրգիական սեկտորում, բնակարանաշինության ծավալների կտրուկ անկումը։ Ադրբեջանի դեպքում այդ ամենին կարելի է ավելացնել նավթի գների նվազումը, իսկ Վրաստանին շոշափելի վնաս կհասցնի բեռնափոխադրումների հոսքի պակասումը։

It is not in Armenia’s Strategic Interest to Turn the Country into a “Hot-House”
Below are excerpts of a October 9th on-line interview that the Caucasus Journalists Network (www.caucasusjournalists.net ), comprised of Georgian, Azeri and Armenian reporters, conducted with Hrant Bagratyan, a former Prime Minister of Armenia who holds a Doctorate of Economic Sciences and who leads the “Freedom” political party.
H.B. - I think there are going to be relations between these two countries. As an Armenian politician, I must naturally start doing something to promote the amelioration of Russian and Georgian relations. Of course, nothing depends on me, but the normal functioning of the Armenian state reminds us that Armenia will only lose in case Georgia and Russia are on bad terms. Here is a very interesting example: some Armenian wine-makers came to consult me. Naturally, in the course of the conversation it became clear that in case the export of Georgian wines to Russia was stopped, this might mean that Armenian wine-makers would have an opportunity to export more wines to Russia, besides cognac. And the issue of employing the distributors who were engaged in the sales of Georgian wines in Russia emerged. And guess what? No Armenian wine-maker wanted to employ those distributors. And there is a very simple explanation for this - our Georgian colleagues will sooner or later return to the Russian market.
Zerkalo Newspaper (Azerbaijan) - Today energy policy in the South Caucasus largely depends on the policy led by Russia which, I would say, is exclusively unpredictable. How did the temporary cession of communication with Russia affect the energy provision/security of Armenia?
H.B. - Naturally it was rather badly affected. But, taken on a larger scale, say the past 20 years, Armenia has managed to survive. It is not accidental that Armenia has the lowest production energy output index for a GDP unit. Moreover, this is the only index by which we can be compared with West European countries. To sum up, the situation is not good, but it is not hopeless.
"RUH” - Committee on Azerbaijani Journalists’ Protection (Azerbaijan) - Do you believe in the possibility of real restoration of the economic, including energy, cooperation between Armenia and Azerbaijan in the light of the new energy projects in Armenia before the resolution of the Karabakh conflict?
H.B. - It is hard to say that the resolution of the Karabakh conflict cannot be presented as a one time act. I would not like you to think that a signed document can finally solve a problem. It has been in the process of resolution for at least 250 years. I think that some intermediary solution may be achieved after which energy cooperation between Armenia and Azerbaijan will move ahead. But once again it should be kept in mind that Armenians and the Azerbaijanis will have to be convened more than once to discuss the Karabakh issue in the coming century.
"RUH” - Committee on Azerbaijani Journalists’ Protection (Azerbaijan) - As it is known, after the August events in Georgia, policy is being transformed due to new conditions in the South Caucasus. What is the position of Armenia with regard to Georgia in the newly established conditions in terms of economic and energy cooperation? I would like to know your opinion regarding the fact that Georgia calls the established maritime communication between Russia and Abkhazia illegitimate.
H.B. - There are no big differences in Armenia’s position towards Georgia. One thing is clear: after the August events economic cooperation between Armenia and Georgia will shrink a little because the way to Russia by land, at least, is drastically blocked. As for evaluating the relations between Russia and Abkhazia, in diplomatic terms the fact of Russian and Abkhazian maritime communication is ‘accord to discord.’
Zardabi Center Monitoring Group (Azerbaijan) - Do you presume that the use of the nuclear power station may be a repetition of the Chernobyl accident?
H.B. - No, I don’t. The Armenian Reactor VVV-440 has a water cooler. In Chernobyl it was a reactor with an air cooling system. The laboratory experiments on Framatom and Behtel have proved that nothing of the kind is possible with the Armenian reactor: atmospheric emission of nuclear particles is impossible, provided you have a water cooling system. Even if such an accident is deliberately plotted, there will not be any repetition of Chernobyl. After the Armenian Nuclear Power Station was reopened in 1995, a huge water pool was added to the old Soviet system. And this absolutely hinders any Chernobyl type accident.
Shorena Inasaridze (Samtskhe-Javakheti, Georgia) - How correct was Georgia’s behavior during its occupation by Russia, and how would Armenia behave in an analogous situation? Would Armenia be able to solve such a problem without a war?
H.B. - I think that war will not help anyone in the Caucasus. Don’t even expect to hear any answer to this question. It is simply unnecessary.
Shorena Inasaridze (Samtskhe-Javakheti, Georgia) - What role does the geopolitical disposition of Georgia play in Armenian and Georgian relations?
H.B. - It plays a most immediate role. Georgia is one of our four neighbors and the only Christian state among these four. By the way, Georgian and Armenian relations in the region could be qualified as exemplary. These two people have practically had not serious territorial ambitions regarding each other in the course of two thousand years of border-to-border existence.
Emin Ahmedov ( Marneuli, Georgia) - How do you evaluate Russia’s acknowledgement of the independence of Abkhazia and Ossetia?
H.B. - The acknowledgement went in line with Russia’s geopolitical goals and that is why it was normal from the Russian perspective. On the other hand, this testifies to the fact that Georgia should have treated the Abkhaz and Ossetian population more seriously: it should have respected human rights, the right of the nation to self-determination. Georgia should have tried to find a solution within the limits of territorial integrity. Unfortunately, Georgia failed to do so.
Tsaulina Malazonia (Samtskhe-Javakheti, Georgia) - What are the guarantees that Russia will not be able to draw Armenia into the conflict with Georgia?
H.B. - This is a very good question. But knowing Armenians I can say that we are the carriers of a genetic code to be friends with Georgian. But at the same time, and I will not conceal the fact, we like telling jokes about each other. I assume that Russians also understand these nuances. And I exclude the possibility of provocations for the aggravation of Armenian and Georgian relations by any of these three nations - Armenians, Georgians or Russians.
Tsaulina Malazonia (Samtskhe-Javakheti, Georgia) - Does the Armenian government intend to establish good neighborly relations with Azerbaijan?
H.B. - I find it hard to answer this question. But I want to believe that yes, it does. However, the political longevity of the Armenian and Azerbaijani leaders is dangerous. And that is why I do not exclude that the continuation of the conflict is beneficial for the retention of their power.
Angela Kachaturyan (free-lance journalist from Akhaltsikhe, Georgia) - During Serzh Sargsyan’s visit to Georgia an agreement on the construction of a motor highway through Akhalkalaki was achieved with President Saakashvili. The timeframe of the realization of this project is not mentioned. However, some Georgian politicians and political scientists perceived this agreement rather negatively. In their opinion, the realization of this project will mean the continuation of Georgia’s annexation. They compare this to the Rock tunnel. Mr. ex-Prime Minister, how can you explain such mistrust towards Armenia?
H.B. - I think this is an internal Georgian problem. I will reiterate myself by saying that in the course of two thousand years Armenians have never annexed anything in Georgia. Moreover, they have multiplied the wealth of this country by their hard work and also fought for that state. The construction of the highway is a wise decision on the part of the Georgian government, from the perspective of respecting the needs of its citizens residing in Javakhetia.
Angela Kachaturyan (free-lance journalist from Akhaltsikhe, Georgia) - When we discuss the construction of the highway, it is impossible to go round the topic of Samtskhe-Javakheti really assuming the function of a transit region. How will the construction of the new highway impact on the development of this region?
H.B. - First of all, Georgia as a whole will gain a lot. And in these terms the highway will definitely be good for the residents of Samtskhe-Javakheti region.
Angela Kachaturyan (free-lance journalist from Akhaltsikhe, Georgia) - You might be aware of the incident that took place in Akhalkalaki on July 17. Two policemen died in this incident. Vahagn Chakhalyan, his under-age brother and Gurgen Shirinyan’s father (it is noteworthy that the health of the latter is very poor) have been under arrest since then. Even though the Georgian government promises to pay 10 thousand Laris to every single person who reveals where Gurgen Shirinyan is, the population of Javakheti considers him innocent and thinks that he is persecuted because of his nationality. Taking this fact into account, how would you evaluate the present situation in Javakheti and the policy led by the present Georgian government regarding ethnic minorities living in the country?
H.B. - I do not think that the people you mentioned in your question are maltreated only because they are Armenians by nationality. In the same way some Georgian authorities think: “Oh God, these Armenians!” There have been many provocations of the kind. Be tolerant and things will be all right after some time. In fact, Armenophobia cannot be beneficial to Georgia.
Novoye Vremya Newspaper (Azerbaijan) - Regardless of a number of countries having their own considerable resources of carbohydrates, the introduction of new facilities in the power industry in Georgia, Turkey and Iran will not be able to cover the predicted demand for electricity. Thus, can you assume that these countries will make up a profitable market in the future and how do you envisage the growth in the energy security of Armenia?
H.B. - First of all, whatever you described in your question does not relate to Iran. Don’t forget that this country has 15% of the world’s carbohydrate resources (natural gas and oil). As for the other countries that you mentioned, yes, Armenia can supply energy to them for a short period of time. But from a long-term perspective, to be honest, I would like to see Armenia self-sustainable in terms of electric-power resources. I would like to see Armenia exporting something else; it is not in Armenia’s interests to turn the country into a hot-house. There is no comparative advantage for Armenia here. Armenia will solve the problem of its energy security through the development of water power plants and the construction of a new nuclear station.
Azerbaijani Female Journalists’ Association (Azerbaijan) - Do you think that there is some collision of interests between Turkey and the USA after the creation of the Platform of Stability and Security in the Caucasus, given that Ankara holds the “keys” to the gulfs?
H.B. - To tell the truth, I do not know the answer to this question. Time will show.
Hetq Online - Mr. Bagratyan, do you see any real prerequisites for Armenia to become an active figure in the communications construction sector in our region, and how should this construction differ from the previous attempts?
H.B. - Yes, of course, Armenia is the only of the five countries in the region that has immediate borders with the other four. That is why this is our comparative advantage and along with the resolution of political problems we are obliged to provide communication services to our neighbors.
Hetq Online - How seriously can the international financial crisis affect the economies of Armenia, Georgia and Azerbaijan, and what can it concretely impact on the lives of the residents of these countries?
H.B. - It will surely have its impact. It is possible that the deepest worsening awaits us this winter. Such risks do exist, at least for Armenia - liquidation of banks, decrease of foreign transfers, IPO instability, and crisis in the mining sector, an abrupt decrease in housing construction. Decrease in oil prices can be added here for Azerbaijan, and Georgia will have significant losses because of reduced freight flow.