Արմեն Հարությունյան. «Հույս ունեմ, որ քաղաքական կամք կա լուրջ հետաքննություն անելու եւ մեղավորին գտնելու»
Հարցազրույց Մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ
-Պրն Հարությունյան, Էդիկ Բաղդասարյանն այս տարվա ընթացքում արդեն 7-րդ լրագրողն է, ում հանդեպ բռնություն են գործել: Սակայն, մինչ այսօր հարձակումներից ոչ մեկի դեպքում հանցագործը չի հայտնաբերվել, եւ ոչ ոք չի պատժվել: Ի՞նչն է պատճառը:
-Ես մինչեւ այսօր բացահայտումների մեծ ձգտում չեմ տեսել: Երեւի մեր հասարակությունում խոսքի ազատությունն այն կարեւոր արժեքը չէ, որի համար լուրջ պայքար մղվի: Արդեն իսկ տարօրինակ է, որ որեւ մեկի հանդեպ գործած հարձակման կազմակերպիչ կամ կատարող չի հայտնաբերվել: Ես համարում եմ, որ պարզապես չկա դրա ցանկությունը, այլապես դժվար է հավատալ, որ հնարավոր չէ անել:
Հետքի խմբագրի հետ տեղի ունեցածի առթիվ Ձեր հայտարարության մեջ ասել եք, որ հանցագործությունը չբացահայտելու դեպքում ճիշտ կլինի, որպեսզի ոստիկանության վերադասության կողմից քննարկվի օպերատիվ հետախուզական աշխատանքներ իրականացնող մարմիններում զբաղեցրած պաշտոնյաների կոմպետենտության հարցը: Ի՞նչ եք կարծում, հնարավոր է, որ իշխանությունը հետեւի Ձեր առաջակին:
Այո, եթե հանցագործությունները չեն բացահայտվում, միգուցե տեղին է իրավապահ մարմինների կոմպետենտության հարցը դնել: Նորմալ երկրում գոնե հրաժարական կտային, եթե չկարողանային այսքան հարձակումների պատվիրատուներին կամ կատարողներին հայտնաբերել: Դրա համար մենք շեշտում ենք, որ եթե ի վիճակի չեն բացահայտել, ապա թող հրաժարական տան: Ես չգիտեմ՝ իշխանություններն այսպես կտրուկ կդնե՞ն հարցը, որ պահանջեն որեւէ մեկի հրաժարականը, թե ոչ: Բայց մենք պետք է ավելի կոշտացնենք մեր դիրքորշումները` նպատակին հասնելու համար:
Ինչի՞ մասին են վկայում նման հաշվեհարդարները, ի՞նչ ցուցանիշներ են դրանք, եւ ինչու՞ մարդիկ, ովքեր համաձայն չեն լրագրողների հրապարակումների հետ, չեն դիմում դատարան եւ հերքում պահանջում:
Դրանք վկայում են ժողովրդավարության բացակայության, մարդու իրավունքների անբավարար պաշտպանված լինելու մասին: Իսկ բողոքարկման այլ մեթոդների չեն դիմում, որովհետեւ գուցե հասկանում են, որ դատարանում կսկսվի հարցի ուսումնասիրություն եւ արդյունքում պարզ լինի, որ դժգոհությունն անհիմն է, եւ ուրիշ հարցեր բացահայտվեն: Որովհետեւ եթե մարդն արդար է, նա միշտ էլ դատարանի ճանապարհով է ապացուցում իր ճշմարտացիությունը: Գոնե առաջին անգամ տեսանք, որ վարչապետն այցելեց տուժած լրագրողին: Ես այս դեպքում հույս ունեմ, որ քաղաքական կամք կա լուրջ հետաքննություն անելու եւ մեղավորին գտնելու: Ի տարբերություն այլ դեպքերի, այս տարբերությունը տեսնում եմ: Ես հավաստիացնում եմ, որ եթե կա քաղաքական կամք, մնացած հարցերը լուծվում են:
Ինչո՞վ են պայմանավորված այս հաճախակի բռնությունները: Որո՞նք են դրանց առաջացման պատճառները:
Եթե քաղաքական համակարգը ժողովրդավարական չէ, նրա համար ամենաանհարմար մարդը լրագրողն է: Միշտ լրագրողը խնդիր կունենա: Եվ այդ անհարմարությունները հանգեցնում են նրան, որ բախումները լինում են հատկապես այս ձեւով: Ինչքան համակարգը ժողովրդավարացվի, այնքան սովորական կդառնա սուր հրապարակումներ անող լրագրողը: Մեր քաղաքական համակարգն իրեն շատ անհարմար է զգում օբյեկտիվ լրագրողի խոսքը լսելու համար:
Ի՞նչ է պետք անել:
Սա տվյալ լրագրողի խնդիրը չէ: Սա ամբողջ հասարակության խնդիրն է: Վաղը սա կլինի մեկ ուրիշ լրագրողի, մի ուրիշ պաշտոնյայի խնդիրը: Միայն պայքարել, կոշտացնել դիրքորոշումները իրավունքների պաշտպանության հարցում:

Armen Harutyunyan – “I am hopeful that the political will exists to seriously investigate the matter and find the culprits.”
An interview with Armenia’s Human Rights Ombudsman
-Mr. Harutyunyan, Edik Baghdasaryan is the 7th journalist to be physically assaulted this year. However, none of the guilty has been found in any of these cases and no one has faced punishment. What is the reason?
Till today I really haven’t seen a great desire to get at the truth. Perhaps, freedom of speech isn’t such an important value for our society and thus something to fight for. It’s curious that none of the organizers or individuals responsible for these attacks has been uncovered. In my estimation there simply isn’t the desire, otherwise it’s hard to believe that such a thing is impossible.
In your statement regarding what happened to Hetq’s editor-in-chief you stated that in the case that the crime isn’t solved it would be correct for the higher echelons of the Police Department to review the competency of the Department’s Investigations Units. Do you think that the government will implement your proposal?
Yes, if crimes are not solved perhaps it would be correct to review the issue of the competency of law enforcement. In normal countries such officials would at least resign from their positions if they were unable to reveal either the perpetrators or those ordering so many assaults. That is why we emphasize that if they are not capable of solving these crimes they should resign. I am not sure if the government will take such drastic action and demand the resignation of anyone or not. We, however, must harden our stance in order to reach our objective.
If certain individuals do not agree with press reports, why is it that they don’t take their complaints to the courts for redress?  What does it say when matters are resolved in such a fashion and what is the thinking involved?
All this speaks to the absence of democracy and the inadequate defense when it comes to human rights. People do not seek other avenues of redress perhaps because they understand that an investigation of the matter will be taken up by the courts and, in the end, it will turn out that their protestations are baseless. They will open up an unwelcome can of worms by taking the matter to the courts. An innocent person, with nothing to hide, will always go to the courts to prove his innocence. At least, for the first time, we saw the Prime Minister visit the injured journalist in hospital. I am hopeful that in this case the political will exists to seriously investigate the matter and find the culprits. Contrary to other incidents, I see this difference here. I assure you that if the political will exists all other questions are resolved.
What is the underlying rationale for so many such assaults?
If the political system isn’t democratic the most troublesome person around is the reporter. Reporters will always find themselves in hot water. The “inconvenience” that reporters create leads to conflict and especially of the physical sort. The more democratic the system the more commonplace is the reporter that writes “hard-edged” news. Our political system has a tough time digesting what is written by an objective reporter.
What then must be done?
This is not just a problem for this or that reporter. It’s a problem for all of society. Tomorrow it will be the problem of another reporter, of another official. What remains is to struggle and to adopt a tougher stance when it comes to defending our rights.