Վախթանգ Կիկաբիձե. «Չեմ ուզում ծնկի գալ»
Հետք - Ձեզ սիրում եւ «իրենց» դերասանն են համարում նաեւ Հայաստանում։ Կարծում եմ` Ձեզ սիրում են նաեւ Ռուսաստանում։ Իսկ ինչպե՞ս են վերջին երկու-երեք տարում ապրում ռուսաստանաբնակ էթնիկ վրացիները։
- Ռուսական ԶԼՄ-ները պնդում են, որ լավ են ապրում։ Ինչ-որ ժամանակ դա իսկապես այդպես էր։ Բայց հետո մեզ սկսեցին արտաքսել։ Սկսվեցին հալածանքները։ Հիմա էլ, Արեւմուտքի ազդեցության շնորհիվ, նորից վրացիներին ձեռք չեն տալիս, ժողովրդավարություն են խաղում։ Ռուսաստանը չի ուզում դրա պատճառով փչացնել հարաբերությունները Արեւմուտքի հետ։ Այդուհանդերձ, վրացիների մեծամասնությունը ցանկանում է հեռանալ։ Այնտեղ նրանք իրենց այնքան էլ ազատ չեն զգում, վստահություն չունեն վաղվա օրվա հանդեպ։
- Ինչպես հայտնեցին տեղեկատվամիջոցները, օգոստոսյան իրադարձություններից հետո Դուք հրաժարվեցիք ռուսական պարգեւներից։ Ինչպե՞ս ընդունեցին Ձեր այդ քայլը Ռուսաստանում հիմա էլ ապրող եւ հանրահայտ վրացի երգիչներն ու երգչուհիները, նկարիչներն ու քանդակագործները։ Դուք չե՞ք ցանկանում վերադառնալ Մոսկվա։
- Սկսենք նրանից, որ ես չհրաժարվեցի պարգեւներից, այլ միայն վերադարձրի Ժողովուրդների բարեկամության շքանշանը։ Ես ունեմ բազմաթիվ ռուսական պարգեւներ եւ դրանցից չեմ հրաժարվել։ Բայց ինձ պարգեւատրեցին Ժողովուրդների բարեկամության շքանշանով, եւ դրանից հետո ռուսական տանկերը մտան Վրաստան։ Այդ իրադարձություններից հետո ես Ռուսաստանում չեմ եղել։
- Ի՞նչ եք կարծում, ռուս-վրացական հակամարտությունը կարելի՞ է անվանել էթնիկական, Վրաստանում գոյություն ունի՞ ռուսատյացություն, իսկ Ռուսաստանում` վրացատյացություն, թե՞ այն ամենը, որ այսօր տեսնում ենք, ժամանակավոր տարաձայնություններ են եւ չեն անդրադառնա երկու ժողովուրդների հարաբերությունների վրա։
- Վրաստանում երբեք չի եղել ռուսատյացություն, եւ մինչեւ հիմա այստեղ ապրում են մեծ թվով ռուսախոս մարդիկ։ Ռուսաստանում վրացատյացություն սերմանում են ռուս քաղաքական գործիչները, ժողովուրդը դրա հետ կապ չունի։ Ընդհանրապես, ես բնույթով լավատես եմ եւ կարծում եմ, որ ամեն ինչ կընկնի իր տեղը, եթե միայն ռուս քաղաքական գործիչները բավականաչափ խելացի գտնվեն։
- Ի՞նչն է Ձեզ ուրախացնում, եւ ի՞նչն է վշտացնում Վրաստանի այսօրվա կյանքում։ Ի՞նչն եք համարում հավերժական արժեքներ։
- Վերջին 15-16 տարիների ընթացքում ինձ չի ուրախացնում այն լարվածությունը, որ կա Վրաստանում, եւ որի համար որոշ չափով մեղավոր է նաեւ ռուսական քաղաքականությունը։ Չի ուրախացնում այն, որ մենք շարունակ ստիպված ենք անհանգստանալ մեր երեխաների ու թոռների համար։ Չի ուրախացնում քաղաքական իրավիճակը։ Ցանկացած փոքր երկրի պետք է հարգել ճիշտ այնպես, ինչպես մեծ եւ հզոր երկրի, հարգել նրա ինքնորոշման իրավունքը եւ, համապատասխանաբար, նրա քաղաքականությունը։
Նինոծմինդայի համայնքային ռադիո - Ձեզ համար դժվա՞ր էր հրաժարվել Ռուսաստանում նախատեսված շրջագայությունից։
- Կարծում եմ, որ ես ճիշտ վարվեցի, քանի որ ինձ համարում եմ մի երկրի քաղաքացի, որը կոչվում է Վրաստան, եւ ամեն ինչ պետք է անեմ այնպես, ինչպես վայել է Վրաստանի քաղաքացուն։ Ես համերգներով հաճախ եմ եղել Ռուսաստանի քաղաքներում, շատ եմ նկարահանվել։ Այսօր չեմ ուզում ծնկի գալ։ Եթե այդպես վարվեի, նրանք հաճույքով կընդունեին ինձ, կգուրգուրեին, եւ ոչ մի խնդիր չէր լինի։ Բայց չեմ ուզում այդ բանն անել։
Ես սկսել եմ գիրք գրել «Կովկասյան ազգության անձ» վերնագրով։ Արդեն կեսը գրել եմ։ Գրում եմ երգեր, սցենարներ։ Ամենագլխավորը` վերջերս ստեղծեցինք Վախթանգ Կիկաբիձեի հիմնադրամը, որը կօգնի նկարահանել ֆիլմեր` գեղարվեստական եւ վավերագրական, այդ թվում` Վրաստանի մասին, որպեսզի իմանան, թե ինչպիսի երկիր է Վրաստանը, ինչպիսի մարդիկ են ապրում այստեղ։
Ադրբեջանի պետական ռադիոհեռուստատեսություն - Ինչպե՞ս է իրեն զգում Վրաստանի մտավորականությունը հայտնի իրադարձություններից հետո, պատերազմն ազդե՞ց Ձեր ստեղծագործական պլանների վրա։
- Մտավորականությունն իրեն զգում է այնպես, ինչպես բոլոր սովորական մարդիկ։ Ոչ ոք նման բան չէր սպասում, չէր սպասում այդպիսի կոպիտ եւ չարանենգ իրադարձությունների։ Մտավորականությունը սթրեսի մեջ է։ Հայրս զոհվել է 1942 թվականին Կերչի մոտ` պաշտպանելով Խորհրդային Միությունը, պաշտպանելով ռուսներին, ուկրաինացիներին, հայերին, հրեաներին եւ ուրիշների։ Եթե նա հիմա հարություն առներ, հավանաբար կամաչեր այն ամենի համար, որ կատարվում է մեր միջեւ։
- Ինչպե՞ս ընդունեց ռուս հասարակայնությունն այն բանը, որ Դուք հրաժարվեցիք Ժողովուրդների բարեկամության շքանշանից, եւ ի՞նչ պլաններ ունեք Մոսկվայում բնակվելու վերաբերյալ։
- Այդ ամենի մասին տեղեկություններ կարող եք գտնել Ինտերնետում։ Այնտեղ այդ մասին ամեն տեսակի վատ բաներ շատ գրվեցին։ Որ իբր թե ես դավաճանեցի Ռուսաստանին, որ իբր թե այնտեղ ինձ կերակրեցին, իսկ ես ահա նրանց պատասխանեցի այսպիսի երախտամոռությամբ։ Ես չմեկնեցի Ռուսաստան համերգների։ Չէ՞ որ ես համերգներ տալիս եմ միայն այն ժամանակ, երբ ցանկանում եմ։ Այդ իրադարձություններից հետո ես Ռուսաստանում չեմ եղել։ Բայց հիմա պատային իրավիճակ է։ Բանն այն է, որ մի քանի օր առաջ ինձ զանգահարեց մի շատ հետաքրքիր ռուս կինոռեժիսոր` Ալեքսեյ Ուչիտելը, եւ հրավիրեց նկարահանվել ֆիլմում։ Դա շատ հետաքրքիր ֆիլմ է, իրադարձությունները տեղի են ունենում 1945 թվականի վերջին։ Հիմա չգիտեմ` գնա՞մ, թե՞ ոչ։ Վերջերս վերադարձա Ուկրաինայում, Լիտվայում եւ Ղազախստանում տեղի ունեցած հյուրախաղերից։ Դեկտեմբերի գ12-14-ը Թբիլիսիում, ֆիլհարմոնիայի դահլիճում կկայանան իմ 70-ամյակին նվիրված համերգներ։ Բայց գլխավորն այն է, որ շուտով Թբիլիսիի Հավլաբար թաղամասում կտեղադրվի «Միմինո» ֆիլմին նվիրված հուշարձան, որում պատկերված ենք ես, Ֆրունզիկ Մկրտչյանը, Եվգենի Լեոնովը, ինչպես նաեւ ֆիլմի ռեժիսոր Գեորգի Դանելիան։
«Նյուս Արմենինա» լրատվական գործակալություն - Ինչպե՞ս եք գնահատում հայ-վրացական հարաբերությունները մշակույթի ոլորտում։
- Հայաստանը ես գիտեմ նույնքան լավ, ինչքան Վրաստանը։ Ուստի դժվարանում եմ պատկերացնել, որ մեր միջեւ կարող էին լինել վատ հարաբերություններ։ Թեեւ ռուս քաղաքական գործիչներն անում են ամեն ինչ, որպեսզի այդ հարաբերությունները փչանան։ Վերջերս Վրաստան այցելեց ձեր երկրի նախագահը։ Մեր նախագահները ձեռք բերեցին պայմանավորվածություններ շատ հարցերի շուրջ, մասնավորապես` որպեսզի բարելավվեն Վրաստանի տարածքով կատարվող Հայաստանի փոխադրումները։ Այդ ուղղությամբ շատ բան է արվում։ Ես դա տեսնում եմ եւ գիտեմ, որ մեր եղբայրական ժողովուրդները կհասնեն այդ նպատակին։
- Վերջին 200 տարում վրացական մշակույթն անխզելի կապերով կապված է եղել ռուսական մշակույթի հետ։ Արդյոք փոխվե՞լ է վրացի մտավորականության վերաբերմունքը ռուսական մշակույթի նկատմամբ։
- Երբ ես խոսում եմ ռուսական մշակույթի մասին, միշտ նկատի ունեմ Տուրգենեւին, Տոլստոյին, Պուշկինին, Չեխովին, Չայկովսկուն եւ ուրիշների։ Ոչ մի վրացի չի կարող թույլ տալ ո՛չ իրեն, ո՛չ իր թոռներին ու ծոռներին` հրաժարվել այդ հսկաներից։ Առաջ Մոսկվայում միշտ տեղի էին ունենում վրացական մշակույթի օրեր, իսկ Վրաստանում` ռուսական մշակույթի օրեր։ Հիմա այդ բաների մասին մոռացել ենք, եւ մեղավորը միայն ռուս քաղաքական գործիչներն են։ Սահակաշվիլին միշտ ընդգծել է, որ Վրաստանը ցանկանում է բարեկամություն անել Ռուսաստանի հետ, բայց, չգիտես ինչու, քաղաքական նպատակներով վրացուն վերածել են Ռուսաստանի թշնամու։
- Մտադրություն ունե՞ք երբեւէ համերգներով հանդես գալ Հայաստանում։
- Եթե լինեն համապատասխան հրավերներ` հաճույքով։
- Կհամաձայնեի՞ք խաղալ հայ-վրացական համատեղ ֆիլմում։ Ինչպիսի՞ սցենար եք պատկերացնում այդ կինոնկարի համար։
- Կխաղայի մեծ հաճույքով։ Չէ՞ որ առաջ կար այդպիսի ավանդություն։ Հիշենք Սոֆիկո Ճիաուրելիին։ Ես նույնիսկ զարմանում եմ, որ մինչեւ հիմա ինձ չեն հրավիրել Հայաստան` նկարահանվելու կինոնկարում։ Իսկ ինչ վերաբերում է սցենարին, ապա, հավանաբար, այն պետք է լինի տղամարդկանց մասին, վրացի եւ հայ տղամարդկանց։
- Ինչպե՞ս եք գնահատում Վրաստանում հայկական մշակութային ժառանգության շուրջ ստեղծված իրավիճակը։ Այդ ոլորտում գոյություն ունեցող խնդիրները կարո՞ղ են ազդել երկու եղբայր ժողովուրդների հարաբերությունների վրա։
- Այդ թեմայով ինձ շատ բան է հայտնի, գիտեմ, որ քաղաքակիրթ աշխարհը միշտ պետք է համաձայնի պատմության հետ։ Ես չեմ ցանկանում վիրավորել ոչ մեկին, բայց վրացական մշակութային հուշարձանները եւս սփռված են աշխարհով մեկ։ Սա շատ նուրբ հարց է եւ պետք չէ այն անտեղի քաղաքականացնել։ Ես այդպես եմ կարծում։

Vakhtang Kikabidze – “I don’t want to get down on my hands and knees”
Two weeks ago within the framework of the “Caucasus Reporters Network the well-known actor Vakhtang Kikabidze expressed his views regarding recent developments in Georgia. Immediately after the Georgian-Russian war he publicly returned the Peoples Friendship Medal that he had received from Russia in the spring and decided not to return to Moscow.
Hetq – In Armenia you are admired and the people consider you one of their actors. Do you believe that you are also loved in Russia? How have ethnic Georgians residing in Russia fared in the past two-three years?
The Russian media claims that these people are living well and that was the case at one time. Later on, they started to deport us and the persecutions began. Due to the influence of the West they are again letting Georgians alone and playing at democracy. Russia doesn’t want to spoil its relations with the West on this account. In any event, a majority of Georgians wish to leave. They do not feel all that free in Russia and are uncertain what tomorrow will bring.
Hetq – According to press reports, after the August events you gave back the Russian awards. How was this move on your part viewed by the noted Georgian singers, artists and sculptors still residing there? Don’t you want to return to Moscow?
Let me start by stating that I didn’t turn down the awards. I only returned the Peoples Friendship medal. I have received many Russian awards and I do not plan to refuse them. But they had awarded me the Peoples Friendship medal and afterwards Russian tanks entered Georgia. I haven’t been back to Russia since.
Hetq – Do you believe that the Russian-Georgian conflict can be considered an ethnic one? Does Russophobia exist in Georgia and is there a hatred of Georgians in Russia? Or is what we see the result of temporary disagreements and will not impact on relations between the two peoples.
Russophobia has never existed in Georgia and many Russian speakers still live here. Hatred of Georgians in Russia is fomented by the Russian political forces and has nothing to do with the people.
Hetq – What is it that caused you joy and sadness regarding life in Georgia today? What do you consider to be eternal values?
What I haven’t found pleasant is the level of tension existing in Georgia for the past 15-16 years and for which Russian politics shares a degree of guilt. What does not please me is the fact that we are forced to be constantly concerned for or children and grandchildren. The political state of affairs does not make me happy. Any given small nation must be respected just the same as any large and powerful country. Its right to self-determination must be respected and thus its political policies.
Ninotzminda Community Radio (NCR) – Has it been difficult for you to call off the planned tour to Russia?
I believe that I acted correctly since I consider myself a citizen of a country called Georgia and that I must act in a way fitting a Georgian citizen. I frequently give concerts in Russian cities and have been filmed many times. Today, I don’t want to get on my hands and knees. Had I done this they would have accepted me with open arms and embraced me as if nothing had happened. Everything would have been fine. But that’s not what I want to do.
NCR – How did the Russian public view your refusal of the Friendship Medal? What are your plans about residing in Moscow?
You can read all about it on the internet. There’s a ton of negative stuff written about me there. Like how I betrayed Russia. How I turned me back on the people who fed me there and showed ingratitude. I haven’t left to give concerts in Russia since I go only when I want to. I haven’t been back since the events. A few days ago a very interesting Russian film director, Aleksey Ouchitel, called me up and wanted to put me in a movie of his. The film’s subject matter is quite interesting too. It takes place at the end of 1945. Now I’m undecided whether I should go or not. Recently I toured the Ukraine, Lithuania and Kazakhstan. A celebration concert on the occasion of my 70th birthday will take place in Tbilisi on December 12-14. Most notable is that a monument dedicated to the film “Mimino” will soon be placed in the Havlabar neighbourhood of Tbilisi in which I Frunzik Mkrtchyan, Yevgeny Leonov and the film’s director, Georgy Danielyan, had roles.
Armenia News Agency (ANA) – What’s your evaluation of Armenian-Georgian cultural relations?
I am just as familiar with Armenia as I am with Georgia. Thus, it’s hard for me to imagine that poor relations could exist between us despite the fact that Russian politicians are doing everything to spoil those relations. Recently, the president of your country visited Georgia. Our two presidents signed a series of agreements regarding several issues, particularly concerning Armenian cargo transported via Georgian territory. Much is being done in this direction. I see all this and know that our brotherly peoples will reach that objective.
ANA – What’s your view on the state of the Armenian cultural legacy in Georgia? Can the problems that have arisen in this area impact on the relations between the two ‘brother’ peoples?
I am aware about much regarding this issue and realize that the civilized world must acknowledge history as it is. I don’t wish to insult anyone but Georgian cultural monuments are also scattered throughout the world. This is a very sensitive issue that mustn’t be senselessly politicized. This is what I believe.