Սեւանը հայտնի է նաեւ թափառող կենդանիների կողքին բացօթյա սննդամթերքի վաճառքով
Սեւան քաղաքի գլխավոր փողոցների երկու մայթեզրերին բացօթյա առեւտուրը` թափառող շուն ու կատվի կողքին, այնպիսի տպավորություն է թողնում, որ սննդի անվտանգության հարցերով Սեւանում ոչ ոք չի զբաղվում, քանի որ բացօթյա առեւտուրն իրականացվում է հենց քաղաքապետարանի հարեւանությամբ:
Մեր այս դիտարկմանը չհամաձայնեց Սեւանի քաղաքապետի խորհրդական Ռոբերտ Ռաֆայելյանը: Նրա ասելով` քաղաքապետարանն ամեն ինչ անում է, որպեսզի Սեւանում բացօթյա առեւտուրը վերանա, սակայն առեւտրականները չեն ընդառաջում իրենց խնդրանքներին:
«Մենք իրենց առաջարկում ենք, որ գնան շուկայում քաղաքակիրթ եղանակով առեւտուր անեն, բայց չեն գնում: Ճիշտ է, շուկայի տարածքը փոքր է, բայց ստեղծված են բոլոր պայմանները առեւտուր անելու համար: Այս հարցը դարձել է քաղաքի հիմնախնդիրներից մեկը»,-ասաց Ռ. Ռաֆայելյանը:
Զրուցեցինք նաեւ քաղաքապետարանից քիչ հեռու մայթեզրին սննդամթերք վաճառողներից մի քանիսի հետ: Շատերը խուսափեցին զրուցել մեզ հետ` պատճառաբանելով, որ հարցազրույց տալուց հետո «քաղաքապետարանից կնեղեն» իրենց: Միակ «համարձակ» առեւտրականը Անահիտն էր: Երբ նրան հարցրինք, թե ինչու՞ է մայթեզրին առեւտուր անում, զայրացած ասաց. «Մե խատ խարցրա` ինձ դուր ա գիքա հող ու փոշու մեջ անելը, որ մե խատ էլ քաղաքապետի սրտով չէ: Քաղաքապետը թող ինձ աշխատանքով ապահովա, ես էլ հենց նույն րոպեին իմ եղած-չեղածը թափեմ զիբիլն ու դուրս գամ ստուց: Հեշտ ա իրանց տեղը նստուկ մեծ-մեծ խոսալը: Գործ չկա, բա ինչո՞վ ապրեմ: Ստեղի գրոշներով ընտանիք ա կպախեմ, ավազակություն չեմ անում»: Նշենք, որ շուկայի տաղավարների զգալի մասը դատարկ էր եւ այնտեղ առեւտուր անողները շատ քիչ էին: Փողոցում առեւտուր անողները շուկա չգնալու համար ունեին մեկ պատճառաբանություն եւս` «ստեղ տեղի փող չի տանք, որ բազար էթանք` 300-500 դրամ տեղի փող ա վեկալեն»:

Street Vendors Vie for Customers Amidst Cats and Dogs in Sevan
Walk down the two main streets in the town of Sevan and you’ll see fruits and vegetables being sold on the sidewalks alongside wandering cats and dogs. It would appear that no one from the mayor’s office, located close by, is either aware of this evident violation of the health codes or either they know but don’t care.
Robert Rafaelyan, an advisor to the Sevan Municipality, took issue with our observation of official neglect. He stated that the town was doing all it could to stop sidewalk vendors from selling their goods on the streets but that no one was listening.
"We have proposed that they relocate to the market and sell their goods there but they won’t go. True, the market is small but all the necessary facilities are in place. This issue is at the top of our list to solve," said Mr. Rafaelyan.
We tried to get some of the street vendors to talk to us but they refused. They told us that if they gave us an interview they’d be in trouble with the municipality.
Anahit was one of the brave ones who talked to us. When we asked why she was selling her goods on the roadside she angrily answered, "Do you think I like sitting in this dust and dirt all day long? Let the mayor find me decent work to do and I’ll dump all this stuff in the garbage and leave here. It’s easy for them to sit in their offices and tell us what to do. There’s no work, what else can I do to make a living. I raise a family on the few pennies I make here."
We checked out the market and saw that most of the stalls were empty. We found out that another reason why those selling on the street are reluctant to relocate to the market is that they’d have to pay a fee of 300-500 AMD, whereas selling out in the open is free.