Հայ-թուրքական սահման. ջրափեցիները եւ' ուզում են եւ' չեն ուզում, որ սահմանը բացվի
1970-ականներին, երբ սկսվեցին Ախուրյանի ջրամբարի կառուցման աշխատանքները, ջրափեցիները կատակում էին, թե ծովափնյա գյուղ են դառնալու, հնարավոր է` փոքրիկ նավատորմիղ էլ ունենան: Սրանք միայն կատակներ էին, իսկ իրականում Ախուրյանի ջրամբարի կառուցումը լուրջ պետական ծրագիր էր, ռազմավարական քայլ, հարեւան երկրների միջեւ եղած սահմանային տարածքներն ընդլայնելու ու ամրապնդելու խորհրդային պետության քաղաքականության մի մասը:
Ջրամբարի կառուցումից հետո ջրային սահմանների հսկողությունը մի քանի տարի իրականացնում էին Սեւծովյան նավատորմիղի 6 սահմանապահ-նավաստիներ եւ մեկ միչման մոտորանավակ: Ներկայումս ջրամբարի երկարությամբ ձգվող կամրջի վրա են գտնվում երկու երկրների սահմանապահ ուղեկալները: Հսկողությունն էլ ցամաքային ճանապարհով է:
Շիրակի մարզի Ջրափի գյուղը նախկինում բաժանված է եղել երկու մասի: Ներքին Ջրափին` նախկին Չրփլին, հիշատակվում է դեռեւս 10-11-րդ դարերում: Բնակավայրի տարածքում մինչեւ ջրամբարի կառուցումը պահպանվել էին միջնադարյան քարավանատունը եւ կամրջի մնացորդները` կառուցված Անի մայրաքաղաքի ծաղկման առաջին կամ երկրորդ ժամանակաշրջանում: Քարավանատունը պատկանում է եռանավ դահլիճ տիպին, իսկ եռաթռիչք կամուրջն իր չափերով միջնադարյան Հայաստանում ամենախոշորն էր:
Ախուրյանի ջրամբարի կառուցման պատճառով քարավանատունը եւ Վերին Ջրափիի 19-րդ դարի կառույց եկեղեցին տեղափոխվել եւ վերականգնվել են նոր տեղում, իսկ կամրջի ավերակները մնացել են ջրի տակ: Ջրափեցիները վստահեցնում են, որ երբ ջրամբարի ջրի մակարդակը բավականաչափ իջնում է, իրենք գնում են հիանալու ջրի տակից երեւացող կամրջի մնացորդներով: Ցավոք, դա շատ հազվադեպ է պատահում: Ասում են` միայն երաշտ տարիներին, երբ Արարատյան դաշտավայրի համար ջրթողի քանակը գերազանցում է նորման, եւ ջրամբարում ջրի քանակը չի գերազանցում 15 մլն խորանարդը: Մինչեւ 1947 թ.-ը այս գյուղում սահման հասկացությունը չի եղել: Ջրափիի եւ հարեւան թուրքական Քինակ գյուղի սահմանը Ախուրյան գետն էր: Գետի լայնքը հազիվ 4-5 մետր է եղել ու այնքան ծանծաղ, որ երբ ցամաքել է, հնարավոր է եղել ոտքով հանգիստ անցուդարձ անել: Հայրենական պատերազմից հետո գյուղը հայտնվել է փշալարից ներս: Ելքն ու մուտքն էլ դարձել է անցաթղթով:
80-ամյա Ռաֆիկ Գրիգորյանն այդ տարիներից պահպանված այնքան էլ լավ հուշեր չունի: Թուրքերի հետ բարեկամությանը չի հավատում: «Էն ժամանակները, որ երեխա էինք, գնում Ախուրյան գետը լողանում էինք: Թուրքի լամուկները կհավաքվեին, քար կշպրտեին վրեքս, մինչեւ հիմի դեմքիս սպին կա, որ էս մորուքս չլիներ` ցույց կտայի,-նեղված պատմում է Ռաֆիկ պապը,- դրանց հետ բարեկամություն էնողը պիտի փետն էլ ձեռքը պահի»: Ռաֆիկ պապն ամբողջ կյանքն ապրել է սահմանամերձ Ջրափիում ու դեմ է սահմանների բացմանը: «Թուրքը պապիս Ղուկաս ախպորը Ջուլֆայի կռիվներում է սպանել, մյուս ախպորը` էս դեմի սարի վրա, ձիու համար: Ձին ղարաբաղյան ցեղատեսակի է եղել, թուրքի աչքը խմել է, էլ չի ասել, թե հարեւանս է: Թուրքը հարամ է, աղջիկ ջան,- ասում է Ռաֆիկ պապը,- թուրքին պետք չէ հավատալ: Կարողա հետդ հաց ուտե, գիշերը միտքը ծռե, քեզի մորթե»: Ռաֆիկ պապը շատ է կարդում, հիմնականում պատմավեպեր: Հիմա էլ Վալենտին Պիկուլի «Բայազետ» պատմավեպն է վերընթերցում: Ուշի-ուշով հետեւում է բոլոր քաղաքական զարգացումներին: Ասում է, թե հաճախակի են մեծերով հավաքվում մեկի տանն ու մտքեր փոխանակում: «Կնիկս շատ աշխատասեր է, բայց անգրագետ,-պատմում է Ռաֆիկ պապը,- էն օրը մեր դռանը հավաքված կխոսինք Ղարաբաղից, ես ասի, թե փայլուն հաղթանակ էր: Կնիկս կըսե` ինչներիս էր պետք Ղարաբաղը…ես միշտ բերնին գուկամ, թե` ախմախ կնիկ էս, էդ թուրքն ու ադրբեջանցին օր կապրին էդ հողերի վրա, էդոնք մերն են: Հաստատ գուկա մի օր ու էդ սաղ մեըը կեղնի»: «Թուրքը կհասկնա, որ Ցեղասպանությունը ճանչցավ` պիտի մեր հողերը ետ տա կամ էլ գումարով փոխհատուցե, ինչխոր գերմանացիք հրեաներին,- զրույցն ավարտում է Ռաֆիկ պապը,- կարեւորը էս հարցում անգրագետ չեղնին մեր մեծերը, ինչխոր իմ կնիկս, անգրագետի հետ շատ դժվար է»: Ջրափիում հայ-թուրքական սահմանների բացման վերաբերյալ կարծիքները երկփեղկված են: Գյուղում կային մարդիկ, ովքեր լավ էին հիշում ջրամբարի կառուցման տարիները եւ պնդում էին, որ կողք-կողքի աշխատող հայ ու թուրք շինարարների միջեւ երբեք տարաձայնություններ չեն եղել: Թեեւ ԿԳԲ-ի կողմից խիստ հսկողություն է եղել, ու արգելված է եղել շփումը: Ախուրյանի ջրամբարի երկարամյա աշխատակից, ինժեներ Սպարտակ Միքայելյանը հարցին` կուզենար, որ հայ-թուրքական սահմանը բացվի, ծիծաղելով պատասխանեց, թե իր համար արդեն 30 տարի այդ սահմանները փակ չեն: «Մենք ամիսը մեկ անգամ հանդիպում ենք մեր թուրք գործընկերների հետ ջրամբարի ջրթողման աշխատանքները կարգավորելու համար,- ասաց Սպարտակ Միքայելյանը,- գործերից որ պրծնում ենք, նստում ենք միասին հաց ենք ուտում»: Բավական մտերմացել են, միմյանց ընտանիքներից են հարց ու փորձ անում: Սահմանապահները ներկա են լինում այդ հանդիպումներին, խոսակցությունն էլ ռուսերեն է տարվում ու մինչեւ օրս ոչ մի պրոբլեմ չի եղել, վստահեցնում է Սպարտակը. «Թուրքերի մեջ էլ լավ մարդիկ կան: Ժողովրդական խոսք է. «Գյուղ չկա, որ շուն չլինի», ինչի մեր հայերը լրիվ լավն են…թող սահմանը բացվի, ես երկու ձեռքով կողմ եմ»:
Սահմանի բացման վերաբերյալ դրական կարծիք ունի Ջրափիի համայնքապետարանի աշխատակազմի քարտուղար Հռիփսիմե Պետրոսյանը. «Կարծում եմ` ավելի լավ է վատ խաղաղությունը, քան լավ պատերազմը: Շիրակի մարզն առանց էդ էլ ծանր պայմաններում է գտնվում, աղքատ մարզ է, գոնե հնարավորություն կունենա տնտեսապես շահելու: Ֆինանսական դրությունը մարդկանց կշտկվի: Աշխատատեղեր կլինեն, առեւտուրը կաշխուժանա»: Հռիփսիմեն պատմեց, որ իր պապի տունը եղել է Ախուրյան գետի ափին: Մի օր տատը տեսել է, որ մեղուն պարս տված անցել է գետն ու վախենալով, որ կզրկվի մեղվաընտանիքից, առանց մտածելու մի քանի շրջանակ թեւի տակ դրած` անցել է գետն ու հայտնվել Քինակ գյուղի տարածքում: Հետո միջամտել են ռուս սահմանապահները ու սահմանախախտ տատին վերադարձրել տուն, իսկ մեղվաընտանիքը վերադարձնելուն օգնել են հարեւան թուրքերը: Պատմում են, որ ծանծաղ գետի պատճառով հայ-թուրքական սահմանը մինչեւ 1970-ականները` մինչեւ ջրամբարի կառուցումը, հիմնականում խախտում էին անասունները: Մի զվարճալի պատմություն էլ եղել է խոզի հետ կապված: Հայկական կողմից դիմացի ափն է անցնում ջրափեցիներից մեկի խոզը: «Պիղծ» կենդանուն տեսնելու համար թուրք բնակչությունը հավաքվում է կենդանու շուրջը, սակայն չեն վնասում: Ռուս սահմանապահները կենդանուն առգրավում են, սակայն տիրոջը չեն վերադարձնում` հայտարարելով, թե հնարավոր է կենդանին վարակված է ու պիտի հարկադիր մորթի ենթարկեն: Ջրափեցու հարս Անահիտ Թովմասյանը սահմանների բացման հարցում բավական մարտական է տրամադրված. «Թող նախ Ցեղասպանությունը հաստատեն, հետո բացեն: Ես դեմ եմ էդ սահմանի բացմանը: Մեր Տերյանը լիներ, Չարենցը լիներ, Շիրազը լիներ, իրանք ավելի լավ կպատասխանեին էս հարցին,- ասում է Անահիտը,- գիտեք, շատ դժվար է ապրել մի գյուղում, որի դիմաց քո հողն է, բայց հնար չունես մտնելու, սեփականդ չէ»:
Անահիտի 81-ամյա սկեսուրը՝ Սիրանույշը, նույն կարծիքին չէ: Սիրանույշ տատն ուզում է, որ սահմանը բացվի. «Հենց բացվավ, ձագ ջան, պիտի գնամ Մշու գավառ, մերոնք Մշու կողմերից են եղել, գնամ մերոնց գյուղը տեսնեմ: Սահման է, էլի, թող բացվի, գոնե մինչեւ մեռնելս պապերիս հողը տեսնիմ»: Ջրափի գյուղի դիմաց` թուրքական կողմում, երկու բարձրադիր սարերի վրա թուրքերեն մակագրություններ կան: Դրանցից մեկը հնարավոր եղավ լուսանկարել. «ONCE VATAN», որ թարգմանաբար նշանակում է թուրքի հող կամ տուն: Մյուս մեծ մակագրությունը, արված սարի վրա, ջրափեցիները թարգմանեցին այսպես. «Երջանիկ է նա, ով թուրք է ծնվել»: Ասում են` սա էլ է քաղաքականություն: Ամեն բարի լույսին հայը, ուզի թե չուզի, տեսնում է թուրքերեն այս մակագրությունները: Իսկ եթե աչքը վարժվեց, գուցե միտքն էլ վարժվի, մտածել են թուրք հարեւանները:

Residents of Jrapi Border Village of Two Minds Regarding Border Opening
When they started to build the Akhurian Reservoir along the Armenian border with Turkey, the residents of the village of Jrapi joked that they would soon become a seafaring community and might even raise a naval fleet. These were mere fleeting fancies, but the decision to construct the reservoir was a major government project and a part of the overall Soviet policy to expand and strengthen the existing border regions with neighboring nations.
After the reservoir was completed, six border patrol sailors from the Black Sea Fleet and a motor boat patrolled the waters for several years. Presently, patrols from the two countries monitor the waters from the bridge that spans the reservoir and surveillance occurs from the shores as well.
The village of Jrapi, in Shirak Marz, used to be divided into two parts. There are historical records of both Upper and Lower Jrapi that date back to the 10-11th centuries. A medieval caravanserai and fragments of a bridge built during the prosperous early period of the capital city of Ani still stood up until the construction of the reservoir.
Both the caravanserai and the 18th century church in Upper Jrapi were relocated to a new site due to reservoir construction. The ruins of the bridge were submerged under the artificial lake. Jrapi residents say that when the level of the reservoir recedes enough they can visit the ruins of the bridge and be enthralled by its beauty. Sadly, such opportunities are few and far between. They say that this only happens during years of severe drought when the reservoir is tapped to irrigate the plain of Ararat. There was no comprehension of a border in this village up until 1947. The Akhurian River served as the border between Jrapi and the Turkish village of Kinak. At its widest, the river was only 4-5 meters and shallow enough to cross when water levels dropped. After the end of WW II, the village found itself encircled with barbwire and one needed a permit to enter or leave. Grandpa Rafik – “Carry a big stick when dealing with Turks”
80 year-old Rafik Grigoryan doesn’t have many fond memories of that era. He doesn’t believe in making friends with the Turks. “When we were kids back during those years we’d go swimming in the Akhurian River. We’d round up the Turkish kids. They’d throw rocks at us. I still have the scars on my face. If it wasn’t for this beard I’d show you,” he says with a hint of anger, “Anyone who tries to make friends with the Turks better carry a big stick as well.” Mr. Grigoryan has spent his whole life in the village of Jrapi and opposes the opening of the border. “The Turks killed my grandfather’s brother Ghoukas in the Julfa wars and another brother up in the mountains here over a horse. It was a Karabakh horse and the jealous Turk took a fancy to it. The Turk is rotten to the core. They can never be trusted. You can sit down at the table and break bread with them but keep one eye open when you sleep in the same room. They can just as easily get it in their head to kill you that same night.” Mr. Grigoryan likes to read, especially historical novels. He is now rereading the novel “Bayazet” by Valentin Pikul. He keeps abreast of current events as well. He says that he and the other elders of the village often get together in a friend’s home to discuss the news of the day and exchange ideas. “My wife is very industrious but illiterate. One day we were discussing Karabakh in front of the house and saying that it was a grand victory for the Armenians. My wife blurted out – who needs Karabakh? I’m always telling her that she’s crazy that those are our lands where Turks and Azeris now live and that one day we’ll get it all back for sure,” he states. “The Turks will understand and finally recognize the Genocide. They will have to return our lands or pay compensation. Just like the Germans did with the Jews,” concludes Grandpa Rafik, “What’s important is that our leaders be intelligent and not illiterate like my wife. That would be a tragic mistake.” Others in the village are of two minds about the opening of the border with Turkey. There are those who recall the construction of the reservoir and remember that the Turkish and Armenian workers toiling side-by-side got along pretty well, even though the KGB kept fraternizing to a minimum. Engineer Spartak – “There are some good Turks as well” Spartak Mikayelyan, an engineer who’s worked for many years on the reservoir, smiled when I asked if he wanted the border to be reopened. He replied that for the past 30 years the border has been open for him. “Once a month we meet with our Turkish colleagues to plan for water releases. When we’re done we sit down and have a meal together.” Spartak claims that they have got pretty chummy over the years and ask how their families are getting along. He says that the border guards are present at these meetings, conducted in Russian, and that they haven’t had any problems so far. “There are some good Turks as well. There’s a proverb that says there is no village without its share of dogs. Let the border reopen. I fully support it.”
Hripsime Petrosyan, the Jrapi Municipal Secretary, also supports the idea of reopening the border. “I believe it’s better to have a bad peace rather than a good war. Shirak Marz is in a pretty poor state without the border being open. It’s a poor region. At least there will be the possibility of economic gain when it opens. The financial situation of people here will stabilize, jobs will be created and trade will pick-up,” she argues. Bees and pigs illegally cross the river into Turkey Hripsime says that her grandfather’s house was on the bank of the Akhurian River. One day her grandmother noticed that her swarm of honey bees had crossed over to the other side. Fearing that she’d lose her precious bees and honey, the grandma picked up a few trays from the hive and crossed the river, winding up in the Turkish village of Kinak. A couple of Russian border guards soon arrived and arranged to take her back. Several Turkish villagers helped her transport the bees back. Villagers relate that up until the 1970’s, before the reservoir was built, it was mostly farm animals that crossed back and forth over the shallow river. There’s an amusing tale about a pig belonging to an Armenian villager that crossed over to the Turkish side. Seeing the religiously proscribed animal, the Turks surrounded it but didn’t harm it. Russian border guards went and confiscated the animal but didn’t return the porker to its owner, arguing that it might have been infected and needed to be slaughtered. Anahit Tovmasyan, who came as a bride to Jrapi, is adamantly opposed to the border being reopened. “Let them first recognize the Genocide. Only then can the border be opened. Our writers, Teryan, Charents or Shiraz, could give you a much better answer to that question,” she replies. “You know, it’s pretty tough to live in a village where your lands lay on the other sight in full view but you’re not allowed to cross over.”
Anahit’s 81 year-old mother-in-law Siranuysh sees things differently. Grandma Siranuysh wants the border to reopen. “Once it opens, I will immediately set off for Moush. Our people hail from around Moush. I want to go and see our village. Let them open the damn border so I can go and see our ancestral village before I die,” she says. On the Turkish side of the border, on two lofty mountains opposite Jrapi, there are two inscriptions painted in Turkish. We were able to photograph one that reads “ONCE VATAN”, which translated means Turkish land or home. Local villagers translated the other large inscription as “He is happy who was born a Turk”. They say that this too is politics. When the sky is clear every Armenian, like it or not, sees these Turkish inscriptions. Perhaps the Turks have thought - if the eye gets used to this, so too will the mind as well.