Պետեկամուտների կոմիտեն «Հետքի» հարցին ի պատասխան հայտնել է, որ 2007-ից մինչեւ այս տարվա առաջին կիսամյակն ընկած հատվածում մաքսային ծառայությունը չի արձանագրել մաքսանենգ ճանապարհով Հայաստան միս-մսամթերք ներկրելու փորձ:
Իսկ գյուղնախարարության սննդամթերքի անվտանգության եւ անասնաբուժական պետական տեսչության սննդամթերքի անվտանգության բաժնի պետ Արթուր Վարժապետյանի փոխանցմամբ` այդ նույն ժամանակահատվածում եղել են դեպքեր, երբ լաբորատոր հետազոտության արդյունքներով ներկրված մթերքի մաքսազերծման գործընթացն արգելվել է:
Մասնավորապես` հետազոտությամբ հայտնաբերված խախտումների պատճառով Վրաստանից ներկրվող կիսապատրաստվածքների (կիսաֆաբրիկատ) մաքսազերծումը չի թույլատրվել տեսչության կողմից:
Եղել է դեպք, երբ Հայաստան ներմուծվել է կաթնամթերք Ռուսաստանից, նմուշառման ժամանակ հայտնաբերվել է, որ ամբողջ խմբաքանակը ժամկետանց է, եւ այն ոչնչացվել է: Վարժապետյանը, սակայն, մսամթերքին առնչվող նման դեպքեր չի նշել:
Մաքսանենգության դեպքերի բացակայությունը կարելի է բացատրել նրանով, որ Հայաստանն արտաքին աշխարհին կապող ցամաքային ուղիներն անցնում են միայն Վրաստանով ու Իրանով, ինչը տեսականորեն բավականին վերահսկելի է դարձնում ներկրման-արտահանման դաշտը: Բայց այս առումով ամենահետաքրքիրն այն է, որ հենց այդ ընթացքում` 2009-ի օգոստոսին, Կառավարության կողմից բացահայտվեց հնդկական գոմեշի մսի պատմությունը:
Սատկած գոմեշի պատմությունը
Այդ ժամանակ Կառավարությունը հրապարակեց Հնդկաստանից ներկրվող մսի վերաբերյալ արված ուսումնասիրության արդյունքները: Անձամբ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հայտարարեց, որ ներկրված մսի մեջ «հաճախ լինում է սատկած գոմեշի սառեցրած միս»:
Այդ դեպքում ինչպե՞ս է եղել, որ սննդամթերքի անվտանգության մասնագետները լաբորատորիայում չեն կարողացել պարզել, որ դա ոչ թե սպանդի ենթարկված, այլ բնական մահով սատկած կենդանու միս է: Այս հարցին նրանք չունեն որեւէ պատասխան:
«Նախնական ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ ներմուծվողը գոմեշի միս է եւ գործածվում է երշիկեղենի արտադրության մեջ: Շատ երկրներ արգելում են Հնդկաստանից մսի ներմուծումն ընդհանրապես` հաշվի առնելով այն հանգամանքները, որ ռիսկերը կառավարելի չեն: Իսկ որ ռիսկայնության աստիճանն իսկապես բարձր է, դա է փաստում մեր ուսումնասիրությունը,- ասել էր վարչապետը:- Մենք պետք է թույլ տանք, որ ՀՀ ներկրվի միայն այնպիսի միս, որ արտադրվում է պատշաճ պայմաններում: Ու այս առումով պետք է լինենք կոշտ ու սկզբունքային: Կրկնում եմ` միայն համապատասխան սերտիֆիկացիա անցած ձեռնարկություններում արտադրվող միսը պետք է ներմուծվի Հայաստան»:
Սարգսյանն ասել էր, որ Հայաստան պետք է միս ներմուծվի այն ընկերություններից, որոնք ունեն 5-ից ոչ պակաս տարվա աշխատանքային փորձ, միջազգային չափանիշներին համապատասխանող սեփական սպանդանոց, ինչպես նաեւ որակական չափանիշները հաստատող սերտիֆիկատ:
Պարզվել էր նաեւ, որ Հնդկաստանում այդ չափանիշներին համապատասխանում են 17 ընկերություններ, որոնք մսի շուկայի 85 տոկոսն են ապահովում: Մինչդեռ Հայաստան ներմուծված մսի 21 տոկոսն էր միայն ձեռք բերվել վերը նշված չափանիշներին համապատասխանող ընկերություններից:
Ձեռնարկությունների հավաստագրման պահանջը Կառավարությունը մինչ այդ էր առաջադրած եղել, բայց ՊԵԿ-ը պարզել էր, որ տեղի է ունենում փաստաթղթերի կեղծում. այսինքն` Հնդկաստանից Հայաստան միս ներկրողները գոմեշի միսը ձեռք են բերել սերտիֆիկատ չունեցող ընկերություններից, սակայն ՀՀ սահմանն անց կացնելիս փաստաթղթերում նշված է եղել սերտիֆիկատ ունեցող ընկերության անուն:
Ընդ որում` պարզվել էր, որ չարտոնագրված ընկերությունից մսի 1 տոննան ձեռք է բերվում 2000 դոլարով, իսկ արտոնագրվածից` ընդամենը մի փոքր թանկ` 2150-2300-ով:
«Անցյալ տարվա տնտեսական անկման ֆոնի վրա, օրինակ, պահածոյի արտադրությունն ընկել էր շուրջ 37 տոկոսով, բայց մսամթերքի արտադրությունը զարմանալիորեն աճել էր մոտ 40 տոկոսով: Դա մեզ մոտ լուրջ ու հիմնավոր կասկածներ է առաջացրել,- ասում է «Հայաստանի սպառողների ասոցիացիայի» նախագահ Արմեն Պողոսյանը:- Մեր պատկերացմամբ` անվերահսկելի ձեւով Հնդկաստանից Հայաստան է ներկրվել կասկածելի որակի ու քանակի գոմեշի միս: Երբ մեր եւ հնդկական ընկերությունների միջեւ կնքվել են պայմանագրեր, ձեռք են բերվել համագործակցության համաձայնություններ, ցավոք սրտի, դրան մասնակցություն չի ունեցել գյուղնախարարության սննդամթերքի անվտանգության եւ անասնաբուժության պետական տեսչությունը: Սա մեզ համար մնում է մութ պատմություն. չէր կարող ու չպիտի նման բան լիներ»:
Գյուղնախարարության սննդամթերքի անվտանգության եւ անասնաբուժական պետական տեսչության պետ Գրիշա Բաղիյանն ասում է, որ իրենք ստուգումներ իրականացնում են ՀՀ սահմանի վրա. ներկրված կենդանական ծագման մթերքն անցնում է փաստաթղթային ստուգում եւ լաբորատոր հետազոտություն, ինչից հետո միայն թույլատրվում է մաքսազերծել այն:
Ինչ-ինչ կասկածների դեպքում տեսչությունը կարող է ստուգայց կատարել արտադրող ձեռնարկություն:
Հնդկաստան մեկնած հայկական հանձնաժողովը ստուգումներ էր իրականացրել հնդկական ձեռնարկություններում:
Պարզվել էր, որ մի շարք վերամշակող ընկերություններ միսը ձեռք են բերում ոչ վերահսկելի տարածքներից, մսամթերքը տեղափոխում սանիտարահիգիենիկ չափանիշներից զուրկ ավտոմեքենաներով:
Ընդ որում` «Mirha Exports» ընկերությունը, ում բաժին է հասնում Հայաստան ներկրվող գոմշամսի 57 տոկոսը, հրաժարվել էր ընդունել հայկական պատվիրակությանը:
Կառավարական խորհրդակցության ժամանակ որոշվել էր, որ հնդկական միսը ՀՀ պետք է ներկրվի միայն այն 4 կազմակերպություններից («Allanasons», «Al Kabeer Group of Companies», «Amroon Foods» եւ «Hind Agro Industries»), որտեղ ստուգողները թերություններ չեն գտել:
Իսկ այլ հնդակական ընկերությունների միսը ՀՀ կարող էր ներկրվել բացառապես աշխատանքային խմբի ուսումնասիրությունից հետո տրված դրական եզրակացության դեպքում: Որոշվել էր նաեւ, որ հայաստանյան ներկայացուցիչը պետք է լինի Հնդկաստանում եւ տեղում ամեն ինչ ստուգի:
Ուղիղ մեկ տարի անց` 2010-ի օգոստոսի 19-ին, Կառավարությունը հաստատել էր Հնդկաստան գործուղվող սննդի անվտանգության գծով իր ներկայացուցչի գործունեության կարգը, որոշվել էր նաեւ, որ Հայաստան միս արտահանող հնդկական ընկերությունը պետք է ունենա նվազագույնը 10 տարվա փորձ:
Գ. Բաղիյանի տեղեկացմամբ` հայաստանյան ներկայացուցիչն արդեն մեկնել է Հնդկաստան, եւ դեկտեմբերի 10-ից սկսած` միայն նրա թույլտվությամբ կարող է այդ երկրից միս-մսամթերք արտահանվել Հայաստան:
Ովքե՞ր են գոմեշի միս ներկրել Հայաստան
Մինչեւ սատկած գոմեշի մսի այս պատմությունը` 2008-ին եւ 2009-ի առաջին 6 ամիսներին, Հնդկաստանից Հայաստան միս էին ներկրել հայաստանյան 11 ընկերություններ: Դրանցից ամենաշատը ներկրել է պատգամավոր, գործարար Սամվել Ալեքսանյանին պատկանող «Ալեքս-գրիգ» (նախկին «Սալեքս գրուփ») ընկերությունը: Ալեքսանյանը 2008-ին Հնդկաստանից ներկրել է 7213 տ միս-մսամթերք, իսկ 2009-ի առաջին կիսամյակում` 2625 տ: Երկրորդը «Մոկոնաթ» ՍՊԸ-ն է, որը նշված 1,5 տարում ներկրել է 4314 տ միս, իսկ երրորդը` «Մուշը»` 2083 տ:
Ովքե՞ր են գոմեշի միս արտահանում Հայաստան
Ինչպես նշվեց, Կառավարության որոշմամբ` հնդկական 4 ընկերություն կարող է մեր երկիր գոմեշի միս արտահանել` «Allanasons», «Al Kabeer Group of Companies», «Amroon Foods» եւ «Hind Agro Industries»: Ի՞նչ կազմակերպություններ են սրանք:
«Allanasons Limited»-ը հիմնադրվել է 1865-ին Աբդուլլա Ալանայի կողմից Բոմբեյում (այժմ` Մումբաի):
Այն ներկայումս վերամշակված մրգեր, համեմունքներ, սուրճ, սառեցված միս ու ծովամթերք արտադրող եւ արտահանող հնդկական խոշորագույն ընկերություններից է:
«Allanasons»-ը, ըստ էության, գոմեշի ոսկրազատված «հալալ» (արաբական աշխարհում «հալալ» է կոչվում իսլամի կանոններին չհակասող միսը, «հալալ» չէ, օրինակ, անասունի հետնամասի կամ խոզի միսը) մսի խոշորագույն արտահանողն է:
Առաջնայնություններից են նաեւ պահածոներն ու սառեցված ներքին օրգանները:
«Allana Group»-ը, որի հիմնական ընկերությունը հենց «Allanasons»-ն է, 1969-ից արտահանում է գոմեշի ոսկրազատված եւ սառեցված միս:
Ներկայումս նրա արտադրանքից օգտվում է Հարավարեւելյան Ասիայի, Մերձավոր Արեւելքի, Աֆրիկայի, ԱՊՀ-ի 64 երկիր: «Allanasons»-ն ապահովում է հնդկական միս-մսամթերքի արտահանման շուրջ 60 տոկոսը: Ընկերությունը ժամանակակից սպանդանոցներ ունի Մումբաիում, Դելիում, Տալոջայում, Սահիբաբադում:
«Al Kabeer Group of Companies»-ը հիմնադրվել է մոտ 30 տարի առաջ: Հայտնի է որպես ոչխարի, հավի ու տավարի միս-մսամթերք արտադրող ընկերություն: Մասնաճյուղեր ունի շուրջ 10 երկրներում, ինչպես նաեւ 3000 առեւտրի կետեր: Տեսականին անցնում է 300-ից: Խմբի գլխավոր ընկերությունը Դուբայում գրանցված «Sahar enterprises» ՍՊԸ-ն է:
«Amroon Foods Private Limited»-ը Աբու Դաբիում հիմնադրված «EMKE» խմբի առաջատար ընկերություններից է, որը հայտնի է վերամշակված մսի արտադրանքով:
Տեսականու մեջ մեծ տեղ է զբաղեցնում գոմեշի միսը, դրա տարբեր մասերը: Արտադրվում է նաեւ հնդկական ոչխարի ոսկրոտ եւ ոսկրազատված միս:
Ընկերությունն իր պաշտոնական կայքում հատուկ նշում է, որ կենդանիներին աճի հորմոններ չեն սրսկում, կերակրում են բնական խոտով: Գրասենյակը գտնվում է Սահիբաբադում:
«Hind Agro Industries Limited» (HAIL)-ը հիմնադրել է հայտնի հնդիկ մահմեդական գործարար, քաղաքական գործիչ Սիրաջուդդին Քուրեշին Դելիում: Միակ հնդկական ընկերությունն է, որն ունի գոմեշների, ոչխարների ու այծերի համար նախատեսված հատուկ օբյեկտ, որտեղ միսը վերամշակվում է:
Ընկերությունը Ուտար Փրադեշ նահանգի կառավարության հետ 400 տ արտադրական հզորությամբ համատեղ ձեռնարկություն ունի նահանգի Ալիգարհ քաղաքում: Արտադրանքն արտահանում է հիմնականում արաբական երկրներ, ինչպես նաեւ Արեւելյան ու Արեւմտյան Աֆրիկա, ԱՊՀ:
Կառավարության 2009-ի ուսումնասիրության ժամանակ պարզ էր դարձել, որ հայաստանյան ընկերությունների գոմեշի մսի հիմնական մատակարարը «Mirha Exports Private Limited» ընկերությունն է, ում բաժին է հասնում մեր երկիր մտնող գոմշամսի 57 տոկոսը:
Այս ընկերությունը, սակայն, հրաժարվել էր ընդունել ուսումնասիրություն կատարող հայկական պատվիրակությանը: «Mirha Exports Private Limited»-ը հիմնադրվել է Դելիում: Ավելի քան 10 տարի զբաղվում է գլխավորապես գոմեշի ոսկրազատված մսի արտադրությամբ:
Տեսականու մեջ են մտնում նաեւ գոմեշի ոսկրոտ եւ ոչխարի միսը, կենդանիների ներքին օրգանները: Սպանդանոցները գտնվում են Հնդկաստանի հյուսիսային շրջաններում:
Ընկերության արտադրական հզորությունը ամսական 3000 տ է: Հայտնի է «Al Nisar» եւ «Amber» ապրանքանիշերով: Հիմնական ներկրողների թիվը հասնում է 25-ի: Դրանցից են Աֆղանստանը, Քուվեյթը, Բահրեյնը, Ուզբեկստանը, Անգոլան, Իրաքը, Սենեգալը, Հայաստանը, Պակիստանը, Տաջիկստանը, Ադրբեջանը, Քաթարը, Վրաստանը, Օմանը:

A Nutritional “Caveat Emptor”
Armenia’s State Revenue Committee, responding to a Hetq query, stated that between 2007 and the first half of 2010, it had not uncovered any attempts to smuggle meat or meat byproducts into the country.
Artur Varzhapetyan, Head of the Ministry of Agriculture’s State Food Safety and Veterinary Inspectorate’s Division of Nutritional Safety, confessed that during the period in question, certain shipments of meat were not allowed in due to lab analysis findings.
Mr. Varzhapetyan pointed the case of a shipment of semi-processed meat from Georgia. His department prohibited its importation.
Then there was the case when an entire cargo of Russian milk was destroyed after it was found that the product expiration date had passed. Mr. Varzhapetyan couldn’t recall a similar incident involving meat.
The lack of any reported meat smuggling cases can perhaps be explained by the fact that Armenia’s land links to the outside world only traverse Georgia and Iran. Thus, it fairly easy to monitor what is being shipped into and out of Armenia.
What is interesting, however, is that the Indian meat scandal broke during the same time; in August of 2009. Government inspectors revealed that much of the meat being imported from India was of dubious quality. A whole host of safety standards were introduced and the Prime Minister made a point to publicize them on the airwaves.
Buffalo meat from dead animals
Readers might remember that at the time, the government disclosed what the food inspectors had found regarding Indian meat. Prime Minister Tigran Sargsyan went so far as to state that “dead buffalo parts” often ended up in the meat being shipped to Armenia. We’re talking about animals that have died due to old age or sickness and then cut up and mixed with slaughtered animals.
Thus, the question to be answered is why the Food Safety Inspectorate didn’t discover this for themselves during their laboratory tests? The department has no answer.
“Preliminary examinations show that the imported meat was buffalo and that it was used for the production of various salami and sausage. Many countries ban the importation of Indian meat just because the risks involved are difficult to monitor. And our research has proven that the risk factor is quite high,” noted Prime Minister Sargsyan. “We must only allow meat to be imported into Armenia that is properly processes. We must take a strict approach on the matter. I repeat, only meat from certified producers must be imported.”
The Prime Minister then said that only meat from producers with more than five years of industry experience, that operate slaughter houses according to international standards, and that possess all the necessary safety certificates, could be imported.
Only 21% of meat from “safe” Indian producers
It turns out that there are only 17 meat producers in India that meet these requirements. These companies cover 85% of the domestic meat market. However, only 21% of the Indian meat being shipped to Armenia came from these “safe” producers.
In another revelation sure to turn the stomach of any meat eater in Armenia, the State Revenue Committee discovered that companies were using fake certificates to get the dead buffalo meat into the country. The Armenian importers would present the forged documents over to customs, verifying that the meat shipment had come from a certified Indian producer and not some back alley slaughter house.
Furthermore, it was revealed that one ton of non-certified meat in India was going for $2000. Meat from certified producers was a bit more expensive; $2150 – $2300 a ton.
Armen Poghosyan, President of the Consumers’ Association of Armenia says that even while the production of canned goods dropped 37% in Armenia last year, a byproduct of the overall economic slowdown, meat production grew a whopping 40%.
“This makes us very suspicious. The why we see it, buffalo meat of dubious quality is being imported from India to Armenia with little or no monitoring. When Armenian companies and their Indian counterparts signed the meat trade contracts, they also agreed to collaborate on a variety of issues. Sadly, the Food Safety Inspectorate has never been a part of that cooperative process. The whole story remains a mystery to us. Nothing of the kind should be allowed to happen,” says Mr. Poghosyan.
Grisha Baghinyan, head of the Food Safety Inspectorate, says that his agency conducts checks at the border crossings. All imported animal products undergo a document inspection and laboratory testing before being allowed in.
The Inspectorate can also make spot checks at Indian production facilities if warranted.
Armenian health inspector dispatched to India
After the Prime Minister publicly raised the issue of Indian meat, a delegation of Armenian food inspectors visited India.
Their findings revealed that a number of reprocessing plants get their meat from non-monitored sources and that the meat is transported in trucks not meeting acceptable sanitary standards. Furthermore, Mirha Exports, a company that supplies 57% of the meat imported to Armenia, refused to meet with the Armenian delegation.
Based on the delegation’s findings, the Armenian government decided to import meat from only four Indian companies – Allanasons, Al Kabeer Group, Amroon Foods and Hind Agro Industries. These were the four companies where violations were not found.
Meat from other Indian companies could only be imported after on-site inspection by Armenian specialists. It was also decided to post a permanent Armenian inspector in India to monitor the situation.
Exactly one year later, on August 19, 2010, the Armenian government drafted the job description of the permanent safety inspector to be dispatched to India. It also increased the number of years an Indian meat producer must be operating before any imports would be allowed from 5 to 10.
Mr. Baghinyan says the Armenian inspector has been sent to India and as of December 10 he must approve all meat and meat product imports to Armenia.
MP Aleksanyan the biggest meat importer
Before the buffalo meat story broke, there were 11 Armenian companies importing Indian meat to Armenia in 2008 and the first half of 2009.
The largest importer was Aleks-Grig, a company owned by MP Samvel Aleksanyan. The businessman cum politician imported 7,213 tons of meat and meat by-products in 2008, and 2,625 tons during the first six months of 2009. Coming in second was Mokanat Ltd., importing a total of 4,314 tons during the 18 month period. The Moush Company came in third with 2,083 tons.
The Indian meat exporters
As I have noted, the Armenian government decided that four Indian companies – Allanasons, Al-Kabeer, Amroon, and Hind Agro – could export buffalo meat to Armenia.
Allanasons Ltd. was founded in 1865 by Abdullah Alana in Bombay (presently Mumbai). It is now one of the largest Indian importers-exporters of processed fruit, coffee, frozen meat and seafood, and spices. The company is probably the biggest exporter of “halal” boned buffalo meat in India. It started to export buffalo meat back in 1969 and now ships to 64 countries in southeastern Asia, Africa, the Middle East and the CIS. It has a lock on about 60% of Indian meat exports.
Al Kabeer Group has been operating for around thirty years. The company specializes in the production of lamb, chicken and beef production. It has branches in ten overseas countries and its product line has over 300 items. Sahar Enterprises, its main holding, is headquartered in Dubai.
Amroon Foods is one of the top holdings of EMKE, a corporation based in Abu Dhabi known as a major meat processor. Buffalo meat is a main component of its product line. Indian lamb meat is also a major item. The company boasts on its website that the animals are fed no hormones, just pure grass.
Hind Agro Industries Ltd. was founded by the noted Muslim businessman and politician Sirajuuddin Kouresh in Delhi. It is the only Indian company that has a huge processing plant for buffalo, lamb and goat meat. It runs a joint 400 ton facility with the regional government of Uttar Pradesh in the far north of India. The bulk of the exported meat goes to the Arab states, Africa and the CIS.
During its 2009 visit to India, the Armenian food safety delegation discovered that the largest exporter of meat to Armenia at 57% was Mihra Exports Private Ltd.
This company refused to meet with the delegation members.
Mihra was founded in Delhi and for the past ten years has been mostly producing boned buffalo meat. It also sells lamb and internal organs. It has abattoirs in the north of India. The company can produce 3,000 tons per month.
Two of its leading brand names are Al Nisar and Amber.
The company exports to some 25 countries including Afghanistan, Angola, Iraq, Senegal, Georgia and Azerbaijan.