Ճամբարակի ՔԿԱԳ պետը «Հետքից» խիստ նեղացել է
Գեղարքունիքի մարզի Ճամբարակ քաղաքի Քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման տարածքային գրասենյակի (ՔԿԱԳ) պետ Լուսինե Մխիթարյանից քաղաքում շատերն են դժգոհում: Պատճառն այն է, որ նա ժամերով սպասեցնում է քաղաքացիներին եւ հատկապես ընդմիջումից հետո գալիս է գրասենյակ, երբ սիրտը կամենա: Ճամբարակցիների ասելով, հասարակ հարցով, երբ մոտենում են Լ. Մխիթարյանին, նա անմիջապես չի պատասխանում եւ խնդրում է սպասել նվազագույնը 30 րոպե: Ժամը 13-14-ի ընդմիջումից հետո ուղիղ 40 րոպե ես նույնպես սպասել եմ ՔԿԱԳ պետին:
Նա աշխատավայր եկավ դպրոցահասակ աղջկա ձեռքը բռնած եւ քաղաքացիներին ընդունելու փոխարեն մոտ 10 րոպե սկսեց զբաղվել իր երեխայով: Երբ ուշացման պատճառի եւ քաղաքացիների դժգոհությունների մասին հարցրի Լ. Մխիթարյանին` միանգամից սկսեց բողոքել, թե «Հետքը» պատվեր է կատարում եւ իր բարի համբավը արատավորելու համար ենք եկել (Տես` Ազատվեք ձեզ խանգարող անուն-ազգանուններից):
Դրանից հետո ՔԿԱԳ պետը հրաժարվեց մեզ տեղեկություններ տալ իրենց գրասենյակում գրանցված ծնունդների, մահվան, ամուսնությունների եւ ամուսնալուծությունների վերաբերյալ: Արդարադատության նախարարության մամուլի քարտուղար Լանա Մշեցյանի միջնորդությունից հետո միայն Լ. Մխիթարյանը համաձայնվեց զրուցել:
«Հետքից» տիկին Մխիթարյանի նեղանալու փաստը կարելի է «ըմբռնումով» մոտենալ: Մենք մի քանի հրապարակումներով անդրադարձել ենք Լուսինե Մխիթարյանի աշխատանքին` այդ թվում ոչ ճիշտ փաստաթղթեր քաղաքացիներին տրամադրելու դեպքերին: Քանի որ պաշտոնյաները չեն սիրում, որ իրենց չարաշահումների մասին բարձրաձայնում ենք, իրենց թերությունները շտկելու փոխարեն ամբողջ մեղքը բարդում են լրատվամիջոցների վրա: Այդ առումով Ճամբարակի ՔԿԱԳ պետը միակը չէ: Բայց, քանի որ Լուսինե Մխիթարյանը Ճամբարակի քաղաքապետարանի աշխատակազմի քարտուղարի դուստրն է` նա մնում է միշտ «անձեռնամխելի»:
Այս տարվա սեպտեմբերի 22-ի դրությամբ, Ճամբարակի ՔԿԱԳ տարածքային գրասենյակում գրանցվել է 128 ծնունդ, 140 մահ, 29 ամուսնություն եւ 6 ամուսնալուծության դեպք: ՔԿԱԳ պետի ասելով, ամուսնալուծությունների հիմնական պատճառն ընտանեկան անախորժություններն են: «Այլ դեպքեր կարելի է ասել չեն հանդիպել: Միգուցե ամաչում են, որ ամուսնալուծվեն, բայց եթե «դանակը ոսկորին» է հասնում` ամուսնալուծվում են»,-ասաց Լ. Մխիթարյանը: Նրա փոխանցմամբ, Ճամբարակում մահացությունը երիտասարդացել է ու թվով գերազանցել ծնունդներին: Մարդկանց մահացության պատճառը հիմնականում դժբախտ դեպքերն են ու քաղցքեղը: Փոխարենը բազմազավակ ընտանիքներն են Ճամբարակում շատ քիչ:
Լուսինե Մխիթարյանի ասելով, ընտանիքներում միջինը ծնվում է 2-3 երեխա. «Իմ աշխատանքային տարիների ընթացքում միայն Ջիլ համայնքի ընտանիքներից մեկում է գրանցվել 12-րդ ծնունդը, բայց ընտանիքն այնքան էլ ապահովված չէր»:

Jambarak Official Claims "Hetq" Is Out to Smear Her Good Name
The Civil Status Acts Register (CSAR) office in the town of Jambarak, Gegharkunuik Marz, has many local residents up in arms. It’s the way they are treated by Lousineh Mkhitaryan, the woman who runs the place as she pleases; often keeping residents waiting in line for hours for no apparent reason. Residents we spoke to claim that even when they approach the petty bureaucrat with the simplest of questions, she never answers and makes them wait for at least one half hour. I even had occasion to wait for a whole 40 minutes for her after the official 1-2 p.m. lunch break.
On the day of my visit to the office, Mrs. Mkhitaryan came to work with her kid in tow and proceeded to spend the next ten minutes dealing with the child rather than dealing with those waiting in line. When I asked her why she was late and why she was so disliked by local residents, she turned and claimed that, "Hetq was carrying out an order to smear her good name." She then refused to give us access to information at the CSAR regarding births, deaths and marriages registered there. It was only when we went to complain to Lana Mshetsyan,Press Secretary for the Ministry of Justice, thst the CSAR head agreed to speak to us. Her reluctance is to be understood, to a point, since Hetq has in the past reflected on her work habits and how she supplies residents with incorrect documents. Rather than take responsibility for their less than adequate work ethic, many officials would rather blame the members of the press. But since Lousineh Mkhitaryan is the daughter of the Jambarak Municipality's Chief of Staff, she has always been "off-limits". In the end, she finally relented and told us that as of September 22, her office has registered 128 births, 140 deaths, 29 marriages and 6 divorces.