Հաշտեցման եւ թշնամանքի «երկրորդ շնչառության» ջրբաժանում
«Հիշողության պատերազմի» խնդիրներով զբաղվող արտասահմանցի հայտնի մասնագետները նույնիսկ հիմա են շարունակում ընդգծել, թե թուրքատյացությունը հայերի ազգային ինքնության շոշափելի մասն է, իսկ հայ-թուրքական թշնամանքը` դասագրքային օրինակ:
Մինչդեռ Թուրքիայի հետ «հենց հիմա եւ հենց այստեղ» հարաբերվելու գաղափարը (առանց թուրքական պետության կողմից Ցեղասպանության ճանաչման ծանրակշիռ երաշխիքների) հայության մեջ առաջ բերեց որոշ լեգիտիմ վերաբերմունք, իսկ այն ընդունողների ու կտրուկ մերժողների միջեւ գիծն ուղիղ չանցավ հայաստանցիների ու սփյուռքահայերի արանքով:
Տարածված կարծիք կար, թե տասնամյակների ընթացքում «թշնամի թուրքի» կերպարի սերնդեսերունդ «տաք վիճակում» պահելն ավելի մեծ հետեւանքներ է թողել հայության մտածելակեպի վրա, քան կարելի է պատկերացնել:
Այն աստիճան, որ թուրքատյացությունը դարձել է ազգային ինքնության զգալի բաղկացուցիչը, իսկ թուրքերի դեմ պայքարը մնացել հայկական Սփյուռքի աշխարհում ամենակազմակերպված ու ազդեցիկներից մեկը լինելու շարժիչ ուժը:
Մինչդեռ, «լավ հայի» եւ «վատ հայի» տարբերանշանները թուրքերի հասցեին ասված ամենախիստ արտահայտությունները չեն: Թուրքիայում կա հայկական սփյուռք, որը միանշանակ կողմ է հայ-թուրքական կարգավորմանը, Թուրքիա հանգստանալու մեկնած հայերին տանը դրա համար անարգանքի սյունին չեն գամում:
Չնայած` «վարվեց թուրքից էլ վատ», «թուրքը չի փոխվի», «թուրքը թուրք է մնում» ձեւակերպումները հիմա էլ չեն «սղոցում» ժամանակակից հայի ականջը, բայց դրանց կողքին կան պատկերացումներ եւ կարծիքներ, որոնք թույլ են տալիս գործածության մեջ ունենալու «թուրք էլ կա, թուրք էլ» պնդումը:
Առհասարակ, «առանց նախապայմանների» պաշտոնական բանաձեւը, որ ընդունվեց նոր անկախացած Հայաստանի կողմից ազգամիջյան եւ միջազգային բոլորովին այլ իրադրության պայմաններում եւ միանգամայն այլ նպատակով, ինքնըստինքյան հայ հասարակությանը տալիս էր թուրքերի հետ հարաբերվելու որոշ ազատություններ` առանց արժանանալու հայրենիքի դավաճանի կամ ազգային ինքնասիրությունը ոտնակոխ անողի խարազներին:
Արդյունքում, չնայած հայերի համար արտաքին թշնամին առաջին հերթին թուրքերն ու ադրբեջանցիներն են, այնուամենայնիվ, հասարակական տարածված կարծիքով` Թուրքիայի եւ նույնիսկ Ադրբեջանի հետ տնտեսական եւ այլ բնագավառներում համագործակցությունը դեռ չլուծված ազգամիջյան խնդիրների առկայության պարագայում համարվում է ոչ միայն հնարավոր, այլեւ օգտակար:
Դեռ հինգ տարի առաջ, երբ հայ-թուրքական եւ հայ-ադրբեջանական հարթության վրա ամեն ինչ ընթանում էր «սովորական թշնամության» օրենքներով, եւ ոչինչ չէր նախանշում որեւէ փոփոխություն, մեր («Ռեգիոն» հետազոտական կենտրոն) ուսումնասիրությունները ակնհայտ դարձրին ոչ միայն վերը նշված դիֆերենցված մտածելակերպը հայ հասարակության մեջ, այլեւ այն, որ այս երեք կողմերի հասարակական ընկալումների միջեւ կա սկզբունքային տարբերություն:
Դա Հայաստանի, Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի պաշտոնական «բանաձեւերն» էին հակառակ կողմի ներկայացուցիչների հետ շփումների մասին: Ի տարբերություն Հայաստանի եւ Թուրքիայի պետական դիրքորոշումների, Ադրբեջանն ավելի կարծր պահվածք էր պահանջում իր քաղաքացիներից հայերի հետ առնչությունների հարցում` «ոչ մի համագործակություն, քանի դեռ հայերը չեն վերադարձրել մեր հողերը»: Իսկ պաշտոնական բանաձեւից «քայլ` աջ, քայլ` ձախ» անողներն արժանանում էին իրենց պատժին (ոմանք հոգեբանական, մյուսները` քրեական):
Այս դիրքորոշումը որեւէ կերպ փոխելու ազդակներ Բաքուն հիմա էլ չի տալիս: Անցած տարի Ռուսաստանում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի դեսպանների մասնակցությամբ Երեւան, Ստեփանակերտ եւ Բաքու այցելեց հայ-ադրբեջանական մտավորականների մի փոքրիկ խումբ, եւ միայն այդ փաստը Բաքվում թողեց պայթած ռումբի ազդեցություն:
«Շոկ». հենց այս վերնագրերով հաջորդ օրը լույս տեսան մի շարք ադրբեջանական թերթեր: Հետո, երբ ամեն ինչ ընկավ իր տեղը, Ադրբեջանի դեսպանի հասցեին հնչեցին ու գրվեցին այնքան կշտամբանքներ ու մեղադրանքներ, որ վերջինս ստիպված էր «որոշ շտկումներ մտցնել» Երեւանում եւ հատկապես Ստեփանակերտում իր արտասանած ոչ այնքան ագրեսիվ խոսքում:
Ադրբեջանում հիմնավոր կերպով են նախապատրաստվել երկարատեւ թշնամությանը եւ հայ «զավթիչների մասին» ողջ ճշմարտությունը պատմում են երեխաներին` սկսած ցածր դասարաններից:
Պատմության դպրոցական դասագրքերի վերջին էջում ադրբեջանցի երեխայի համար ի հիշեցում գրված է. «Հիշիր. հունվարի 20-ը Սգո համաժողովրդական օրն է, մարտի 31-ը` Ադրբեջանցիների ցեղասպանության օրը, Խոջավենդը, Խոջալուն, Շուշին, Լաչինը, Քելբաջարը, Աղդերեն, Աղդամը, Ջաբրաիլը, Ֆիզուլին, Կուբաթլին, Զանգելանն օկուպացրել են հայ զավթիչները»:
Անկասկած, հայ-թուրքական փոխադարձ մերժման հիմքն այսօր էլ ոչ թե Ղարաբաղյան հակամարտության մեջ ադրբեջանական շահերի պաշտպանությունն է, այլ թուրքական պետության կողմից 1915-ի ջարդերն Առաջին համաշխարհային պատերազմի «հանգամանքներով» արդարացնելու դիրքորոշումը:
Անցած մոտ հարյուր տարիների ընթացքում Թուրքիայի հասարակությունը կազմած մի քանի սերունդներ դաստիարակվել են հենց այս պաշտոնական բանաձեւի ազդեցությամբ: Ուստի, ամենեւին էլ զարմանալի չէ, թե ինչու պատմական իրողությունների չիմացության մեջ ապրած ժամանակակից թուրքական սերունդները հայկական պահանջատիրությունն ընկալում են կամ որպես իրենց պետության նկատմամբ չափազանց մեծ ու չարդարացված նկրտումներ, կամ էլ որպես բացահայտ թշնամական վերաբերմունք Թուրքիայի նկատմամբ:
Առանձնակի բացասական վերաբերմունք ունեն հայկական Սփյուռքի նկատմամբ, որին ընկալում են որպես Թուրքիայի հանդեպ թշնամական քայլեր կատարող ազդեցիկ մեկ մարմին: Բայց մյուս կողմից` Թուրքիայում Ադրբեջանից ավելի հանգիստ են վերաբերվում հայերի հետ իրենց քաղաքացիների ունեցած առնչություններին: Եվ ոչ այն պատճառով, որ Թուրքիայում էլ հայեր են ապրում:
Ավելին, անցած երկու տարիների ընթացքում Թուրքիայում տեղի ունեցան հասարակական երկու զանգվածային ընդվզումներ հայերի նկատմամբ նախկին վարվեցողության դեմ, ինչն, անկասկած, գրգռիչ ազդեցություն ունեցավ նաեւ հայ հասարակության վրա:
Իհարկե, 2007-ի հունվարին «Ես հայ եմ», «Ես Հրանտն եմ» կարգախոսներով Ստամբուլի, Անկարայի եւ Իզմիրի փողոցներ դուրս եկած բազմության համար որոշիչ նշանակություն ուներ հենց Հրանտ Դինքի անձը, նրա հայացքների էական տարբերությունը Ցեղասպանության ճանաչման համար պայքարող մյուս հայերի մոտեցումներից:
Դինքն, ինչպես եւ Թուրքիայի բազմաթիվ այլ, ազգությամբ թուրք մտավորականներ վստահ էր, որ կարեւորը Թուրքիայի ժողովրդավարացման անշրջելիությունն է, նույնիսկ, ի զարմանս շատ ու շատ այլ հայերի, գտնում էր, որ Ցեղասպանության ժխտման համար Ֆրանսիայում քրեական պատասխանատվության մասին օրենքը չի կարող նպաստել Թուրքիայի կողմից ճանաչմանը, եւ որ դա պարզապես խոսքի ազատութան ոտնահարում է:
Սակայն, հայ լրագրողի թաղման օրը տեղի ունեցած ցույցը մի կողմից վկայեց, որ Թուրքիայում արդեն հասարակական շոշափելի հատված հանդես է գալիս երկրում առկա էթնոքաղաքական լուրջ սահմանափակումների դեմ, իսկ մյուս կողմից` որ գոնե այդքան մարդկանց պատկերացումներում «Ես»-ը եւ «Ուրիշը» նույնական են: Իսկ սա թշնամության փոխակերպման առաջին աստիճանն է:
2008 թ.դեկտեմբեր- 2009 թ. մարտ ընկած ժամանակահատվածում «Հայեր, ներեցեք մեզ» ինտերնետային ակցիայի ընթացքում թուրք մտավորականների ստորագրությունների առկայությունը դարձյալ նախեւառաջ ցույց տվեց կարեւոր մի հանգամանք:
Այն, որ խոսքն այլեւս Ցեղասպանության մասին պաշտոնական Թուրքիայի բանաձեւը կասկածի ենթարկող առանձին թուրք դիսիդենտների մասին չէ (պատմաբաններ, գրողներ, հրատարակիչներ), այլ ավելի մեծ հատվածի (շուրջ 340 000), հասարակության մեջ կարծիք ձեւավորողների մասին:
Նույնիսկ եթե «հայ քույրերին ու եղբայրներին» դիմելիս ներողություն խնդրողներն իրերը դեռ իրենց անուններով չեն կոչում (օգտագործված է «Մեծ ողբերգություն» արտահայտությունը), էական փոփոխություն է այն, որ ոչ այդքան հոգին, ոչ էլ ստորագրահավաքը նախաձեռնած 200 մտավորականները 301 հոդվածով քրեական պատասխանատվության չենթարկվեցին:
Հայ-թուրքական եւ հայ-ադրբեջանական միջհասարակական շփումների այս ասիմետրիան եւս մեկ հանգամանք է, որը հնարավոր չի դարձնում այն, ինչը պահանջում են Ադրբեջանում. եթե ոչ համատեղ կարգավորում, ապա գոնե գործընթացների զուգահեռացում: Ի դեպ, հոկտեմբերի 22-ին ՌԴ Պետդումայում կազմակերպվեց հայ եւ ադրբեջանական պատվիրակությունների հանդիպում:
Դարձյալ Ռուսաստանի միջնորդությամբ եւ ՌԴ-ում Հայաստանի ու Ադրբեջանի դեսպանների մասնակցությամբ: Հանդիպման արդյունքում երկուստեք ընդունեցին, որ հանդիպելն ավելի օգտակար է, քան չհանդիպելը եւ պայմանավորվեցին հաջորդի մասին:
Հայ-թուրքական գործընթացի անսպասելի արագ տեմպերի համատեքստում այսօր միանգամայն այլ տեսանկյունից է պատկերվում 2008-ի տարեվերջին կնքված Մայնդորֆյան հռչակագիրը: Այն, կարծես թե, հայ-ադրբեջանականը հայ-թուրքականին ձեւականորեն զուգահեռացնելու առաջին քայլն էր:

Reconciliation and Enmity: “Second Round” Watershed
Even international experts engaged in issues related to the “memory of war” continue to stress that hatred of Turks is ingrained in the national psyche of Armenians and that Armenian-Turkish enmity is a textbook example.
While the “right here and now” idea of having contact with Turkey lead to a certain legitimate attitude (without the weighty guarantee of the Turkish state to recognize the Genocide), the line between those totally rejecting or accepting this didn’t directly pass through Armenians of the RoA and those of the diaspora.
There was a widespread opinion that keeping the decades-old characterization of the “enemy Turk” smoldering from generation to generation had much greater consequences on the Armenian mentality than could have been imagined.
To a degree that hatred of the Turk became a primary component of Armenian identity and that the struggle waged against the Turks would become the most organized and influential of motivating factors of existence.
All the while, the “good Armenian” and “bad Armenian” distinguishing badges weren’t the most extreme of expressions stated by the Turks. There is an Armenian diaspora in Turkey that fully supports normalization of Armenian-Turkish relations and those traveling from Armenia to vacation in Turkey aren’t pilloried for doing so at home.
Despite the fact that the formulations “Turks will never change”, “The Turk remains a Turk” and “He behaved worse than a Turk” still today do not “grate’ on the ear of modern-day Armenians, there are perceptions and views alongside these that permit expression, “There are Turks and then, there are other Turks”, to be used in daily verbiage.  In general, the official line of “No preconditions”, that was accepted by a newly independent Armenia under conditions of a totally different intra-national and internal state of affairs and for another objective all together, in and of itself, provided Armenian society certain freedoms for having contact with Turks; without being castigated as a traitor of the homeland or one who tramples on Armenia national pride.
As a result, even though the primary enemy for Armenians remained the Turks and Azerbaijanis, nevertheless, according to widespread public opinion, cooperation with Turkey and even Azerbaijan in the economic and other sectors, even though unresolved internecine problems existed, was regarded as not only possible but beneficial.
Just five years ago, when everything on the Armenian-Turkish and Armenian-Azerbaijani front was continuing along according to the “normal rules” of enmity, and there were no signs that anything would change, our research at the “Region” investigation center not only clearly showed the above-mentioned varied mode of thought in Armenian society, but also that between the social perceptions of the three sides there was a difference of principles.
The difference lay in the official “formulations” of Armenia, Turkey and Azerbaijan regarding having contact with representatives from the opposite side. In contrast to the official positions of Armenia and Turkey, Azerbaijan demanded a more resolute stance from its citizens regarding the issue of contact with Armenians; namely, “no cooperation at all since Armenians haven’t returned our lands”.
Those veering either left or right from this formula received their just punishment; some psychological, other criminal. Presently, Baku gives no sign of changing this stance in any way. Last year, a small Armenian-Azerbaijani group of intellectuals, with the participation of the Armenian and Azerbaijani ambassadors in Russia, visited Yerevan, Stepanakert and Baku.
This fact, just by itself, seemed to have an explosive impact in Baku. A headline reading “Shock” appeared the next day in a number of Azeri papers. Later on, when the dust settled, so much reproach and accusations were directed at the Azerbaijani ambassador that he was forced to “introduce some corrections” in his less than aggressive statements made in Yerevan and especially Stepanakert.
In Azerbaijan, they have laid the groundwork for long-term enmity in such a primary manner and they tell the truth about the Armenian “occupiers” to the children, starting from the lower grades. As a reminder, on the last page of primary school history books, it is written, “Remember – January 20 is the national day of mourning; March 31 is Azerbaijani genocide day.
The Armenian aggressors have occupied Khojavend, Khojalu, Shushi, Lachin, Kelbajar, Aghderen, Aghdam, Djabrail, Fizouli, Kubatli and Zangelan”. Without doubt, the basis for the mutual rejection of Armenian-Turkish relations remains not the defense of Azerbaijani interests in the Karabakh conflict but the position of the Turkish government to justify the massacres of 1915 by referring to World War I and the conditions it created.
Over the past 100 years, several generations of Turkish society, have been educated under the influence of this state version of what happened. Thus, it isn’t at all surprising that recent Turkish generations, unfamiliar with the historical facts, regard Armenian demands as either grandiose or unjustified claims on their government or else out and out hostility on the part of Armenians.
The Turks have a particular loathing of the Armenian diaspora and regard it as a uniform structure wielding considerable influence whose task it is to cause harm to Turkey. But, on the other hand, in Turkey, as opposed to Azerbaijan, they take a much calmer approach to the issue of their citizens having contact with Armenians; and not because there are Armenians also living in Turkey.
Furthermore, during the past two years in Turkey, two mass social revolts took place against this prior treatment of Armenians and, of course, it had a stimulating impact on Armenian society as well. Of course, the personality of Hrant Dink and the fundamental difference of his views regarding the recognition of the Genocide from the approaches of other Armenians struggling for the same cause, had a certain significance when it came to the crowds that filled the streets of Istanbul, Ankara and Izmir in January 2007, chanting slogans like “I am Armenian” and “I am Hrant”. Dink was convinced, just like many other Turkish intellectuals, that what was important was the irreversible democratization of Turkey.
To the astonishment of many Armenians, Dink even believed that the French law prohibiting the denial of the Genocide could not assist in the process of Turkish recognition and that the law was simply a violation of the principle of freedom of speech.
However, the demonstration on the day of the journalist’s burial, on the one hand, attested to the fact that there was a sizeable segment of Turkish society ready to challenge the serious ethno-political restrictions in the country and, on the other hand, that the perceptions of the “I’ and the “Other”, at least for these people, became one and the same. And this is the first step in the transformation of enmity.
During the period of December, 2008, to March, 2009, the fact that so many Turkish intellectuals signed the online petition entitled “Armenians, forgive us”, again pointed out the following important feature. That’s to say, that we are no longer talking about individual Turkish dissidents (historians, writers, publishers) who are questioning the official Turkish line about the Genocide, but of a much larger segment of society, some 340,000, who shape public opinion.
Even if those asking for forgiveness of our “Armenian sisters and brothers” do not call events by their correct names, using such terms as the “Great Calamity” instead, it is still a great leap forward given that the participants and the 200 Turkish intellectual petition organizers were not criminally charged under the infamous Article 301.
This asymmetry of Armenian-Turkish and Armenian-Azerbaijani inter-societal contacts is just another factor disallowing that which is demanded in Azerbaijan – if not a joint settlement then at least a paralleling of processes. In passing, On October 22, a meeting of the Armenian and Azerbaijani delegations was organized in the Russian Duma on October 22; again with the intercession of Russia and the participation of the ambassadors of Armenia and Azerbaijan to Russia.
As a result of the meeting, all sides agreed that it was more advantageous to meet than not to, and plans for the next meeting were arranged. In the context of the unexpected quickened pace of the Armenian-Turkish process, today, the Maindorf Treaty signed at the end of 2008 is seen from a totally different angle. It would seem that it was the first step taken to give the appearance of placing   Armenian-Azerbaijani negotiations   on a parallel track with the Armenian-Turkish process.