«Ինչ էլ ավելանա, ի վնաս լրատվամիջոցների է լինելու»
Ամիսներ առաջ պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանը ներկայացրեց «Զանգվածային լրատվամիջոցների մասին» օրենքում փոփոխություններ անելու մասին օրենսդրական փաթեթը, որը այժմ պետք է քննարկման դրվի Ազգային ժողովում: «Հայելի» ակումբում այս թեմայով այսօր բանավիճում էին ԱԺ Կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը և «Հետք» թերթի գլխավոր խմբագիր Էդիկ Բաղդասարյանը:
Արտակ Դավթյանը նշեց, որ Վիկտոր Դալլաքյանը այդ փաթեթը ուղարկել է 45 լրատվամիջոցների, որոնցից միայն երեքն են արձագանքել այդ նախագծին: Իրենց հանձնաժողովում օրենսդրական փոփոխությունների քննարկման ժամանակ էլ որևէ ԶԼՄ-ի ներկայացուցիչ չի մասնակցել քննարկմանը: Է. Բաղդասարյանն էլ նշեց, որ «Հետքը» Վ. Դալլաքյանից նման նամակ չի ստացել: «Ինչո՞ւ են ուզում նոր օրենք ընդունել, ինչո՞ւ են կպել մամուլին ու նոր օրենք ուզում: Գործող օրենքն իսկապես լավն է: Հայաստանում օրենքի խնդիր չկա, ուղղակի օրենքները չեն գործում: Ու պարոն Դալլաքյանը չգիտեմ ինչու է որոշել, որ պետք է մամուլի մասին նոր օրենք գրել»,- ասաց «Հետքի» խմբագիրը, նշելով, որ եթե Վ. Դալլաքյանը շատ է մտահոգված Հայաստանով, թող գործող օրենքները կատարելով զբաղվի, երաշխիք կանգնի, որ օրենքները կատարվեն: «Օրենքով ԱԺ պատգամավորներն իրավունք չունեն բիզնեսով զբաղվելու, մինչդեռ նրանց հիմնական մասը զբաղված է բիզնեսով: Մեկ շաբաթ առաջ Սամվել Ալեքսյանյանի օղու արտադրությանը տուգանեցին 1,5 մլն դրամով: ԱԺ պատգամավորը կեծղօղի է արտադրել, և նրան ընդամենը 1,5 միլիոն դրամով են տուգանում: Թող Դալլաքյանը ստեղծի հանձնաժողով, որը կզբաղվի նրանով, թե ինչու են պատգամավորները բիզնեսով զբաղվում»,- ասաց նա: Ա. Դավթյանը նշեց, որ «Զանգվածային լրատվամիջոցների մասին» օրենսդրական փոփոխություններում հետաքրքիր նորամուծություններ կան, օրինակ` գաղտնի ձայնագրումն է թույլատրվում, սահմանվել են իրավունքներ և պարտականություններ: «Կոնկրետ իմ կարծիքով` դրականը այս փաթեթում գերակշռում է»,- ասաց նա: Ի պատասխան` Է. Բաղդասարյանը վստահություն հայտնեց, որ եթե անգամ ինչ որ բաներ են ավելանալու, ապա դրանք ի վնաս լրատվամիջոցների են ավելանալու: «Լրագրողներն իրավունք կունենան թաքնված գրառում անելու: Սա մի՞թե ձեր շահերից չի բխում»,- հարցրեց Ա. Դավթյանը: Ի պատասխան` Է. Բաղդասարյանը նշեց, որ ինքը` որպես լրագրող, դեմ է գաղտնի ձայնագրությանը: Սակայն եթե հանրային մեծ հնչեղություն ունեցող հարց է` միևնույնն է` իրենք դա անում են` անկախ ամեն ինչից: «Երբ լրագրողը գիտի, որ դա հասարակական մեծ նշանակություն ունի, դա անում է: Չգիտեմ, օրենքով ինչո՞ւ են ամրագրում դա, երբ միևնույնն է` դա անում ենք»,- ասաց «Հետքի» խմբագիրը:

Edik Baghdasaryan:Changes to “Mass Media Law” Will Only Hurt Journalists
11_11-Davtyan-BaxdasaryanAt a press conference today, Edik Baghdasaryan, Chief Editor of "Hetq", squared off with Artak Davtyan, President of the Parliamentary Standing Committee on Education, Science, Culture, Sports and Youth Affairs, on the issue of proposed modifications to the RoA Law on the Mass Media.
The modifications had been submitted for review several months back by MP Viktor Dallakyan and are to be now discussed in the Armenian parliament. Mr. Davtyan claimed that the bill had been sent to some 45 media outlets but that only three had expressed their views on the package now before the parliament. Mr. Baghdasaryan stated that "Hetq" had received no such notice from MP Dallakyan and questioned the necessity of such legislation.
"Why do they want this bill to pass and why do they want to hit the media with such legislation. The law on the books now is quite adequate. It’s not a question of the law in Armenia but that the laws don’t work. I have no clue as to what prompted Mr. Dallakyan to come up with such a bill," the "Hetq" editor stated. "According to the law, MP’s are prohibited from engaging in business but the majority do. A week ago they fined Samvel Aleksanyan 1.5 million AMD. The MP was producing bootleg spirits and they only fined him 1.5 million. Let Dallakyan set up a committee to look into these matters," Mr. Baghdasaryan added. Mr. Davtyan pointed out that there are interesting changes contained in the proposed modifications and cited the fact that secret wiretaps and recordings would be allowed, albeit with restrictions. "In my opinion most of what’s in the package is positive," he stated. Mr. Baghdasaryan countered by saying that in the end, whatever is included in the draft legislation will be used against journalists. "Reporters will be able to make secret recordings. Doesn’t this work to your benefit?" asked Mr. Davtyan. Mr. Baghdasaryan answered that as a journalist he was opposed to such recordings but said that it is done regardless. "When a reporter knows that such a thing has great significance on the part of the public, they do it. I just don’t understand the need to codify the practice."