ՊՆ-ի դեպքում «ինքնասպանությունը շատ «լավ» նպատակներ է հետապնդում»
Բանակում գրանցվող մահացության դեպքերի առնչությամբ պաշտպանության նախարարությունը կարծես մի նոր բան է գտել. քրեական գործերի մեծ մասը հարուցվում է «ինքնասպանության հասցնելու» հոդվածով, ինչի «շնորհիվ» ՊՆ-ն պատասխանատվությունից խուսափում է, եւ ամբողջ խնդիրը դնում ծնողի վրա: Սա «Լրագրողները հանուն մարդու իրավունքների» ՀԿ նախագահ Ժաննա Ալեքսանյանի կարծիքն է:
Այսօր մի շարք իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ ասուլիս էին հրավիրել՝ արտահայտելու իրենց մտահոգությունը հայկական բանակում տիրող իրավիճակի կապակցությամբ:
«Երեկ զինդատախազն իր ասուլիսի ժամանակ ասաց, որ իրենք գործը հարուցում են այդ պահին առկա ապացույցների հիման վրա: Բայց նախաքննության ընթացքում, մեր դիտարկումներով, չի փոխվել որեւէ գործ, որը կարող էր սպանության վերաորակում ստանալ կամ մեկ ուրիշ բան: Ամեն դեպքում, գործը դատարան է հասնում ինքնասպանության շրջանակներում»,- ասում է Ժ. Ալեքսանյանը:
Ըստ նրա՝ չի կարելի ասել, թե հուզականության պատճառով է, որ մահացած զինվորների ծնողներն ինքնասպանության վարկածը մերժում են: Իրականում կասկածահարույց հանգամանքները սովորաբար շատ են. «Այսինքն՝ հիմնավոր են ծնողների մտահոգությունները, որ կատարվածը ոչ թե ինքնասպանություն է, այլ սպանություն»:
Ալեքսանյանի խոսքերով՝ գրեթե բոլոր դեպքերում «ինքնասպանության» գործերով հայտնաբերվում են գրություններ, որոնք էլ հիմնավորում են ինքնասպանության վարկածը. «Ընդ որում՝ բոլոր դեպքերում ձեռագրաբանական փորձաքննությունները հաստատել են, որ դա ինքնասպանություն է: Այսինքն՝ նաեւ նախաքննության ընթացքում փաստաբանը կամ ծնողը հնարավորություն չունի այդ գրությունը ներկայացնել մեկ այլ փորձաքննության, որպեսզի հակառակն ապացուցի»:
Նման վարքագծի հիմնական պատճառներից մեկը, բանախոսի կարծիքով, զոհված զինվորի իրավահաջորդին փոխհատուցում չտրամադրել է: Ալեքսանյանը նշում է, որ թեմայի շուրջ խոսել է նույնիսկ ՊՆ իրավաբանական վարչության պետի հետ: Վերջինս էլ հաստատել է՝ ինքնասպանության դեպքում փոխհատուցում չի տրամադրվում:
«Սա եւս պատասխանատվությունից խուսափելու միջոց է, այսինքն՝ ինքնասպանությունը շատ «լավ» նպատակներ է հետապնդում. տղան ինքնասպան է եղել, նշանակում է՝ զորամասում բռնության մթնոլորտ չկա»,- ասում է Ժաննա Ալեքսանյանը:
Նրա փոխանցմամբ՝ ինքնասպանության վարկածն առաջ քաշելուց բացի, որը «ծնողին կոտրելու ձեւ է», վերջինիս նկատմամբ դրսեւորվում է նաեւ բացասական վերաբերմունք: Օրինակ՝ դատախազությունը, որ ի պաշտոնե պետք է պաշտպանի տուժողի շահերը, տուժողին վերաբերվում է շատ վատ:
«Այսինքն՝ պրոբլեմն ամբողջությամբ բանակից դուրս են հանում: Սա (ՊՆ-ին) շատ ձեռնտու տարբերակ է, եւ դեպքերն էլ շատ-շատ են»,- ասում է Ժաննա Ալեքսանյանը:

В случае с МО “самоубийство преследует “очень хорошие” цели”
В связи с имевшими место в армии случаями смерти военнослужащих Министерство обороны как будто нашло выход: большая часть уголовных дел возбуждается по статье “доведение до самоубийство”, благодаря чему МО избегает ответственности и вся проблема ложится на родителей. Такое мнение высказала председатель общественной организации “Журналисты во имя прав человека” Жанна Алексанян.
Сегодня представители ряда правозащитных общественных организаций созвали пресс-конференцию для того, чтобы выразить озабоченность ситуацией, царящей в армянской армии.
“Вчера на пресс-конференции военный прокурор сказал, что они возбуждают дело на основе имеющихся на данный момент доказательств. Однако, по нашим наблюдениям, в ходе предварительного следствия ни одно дело не было изменено, хотя статья могла быть переквалифицирована на статью об убийстве или какую-либо другую статью. В любом случае дело передается в суд по статье “самоубийство“,- отметила Ж.Алексанян.
По ее словам, родители умерших солдат отвергают версию самоубийстве не в силу эмоционального подхода. На самом деле подозрительных обстоятельств бывает много. “Так что подозрения родителей относительно того, что произошедшее является не самоубийством, а убийством, обоснованы“,- добавила председатель ОО. Почти во всех случаях по делам “о самоубийствах“ находят записки, которыми и обосновывают версию самоубийства. “При этом во всех случаях графологическая экспертиза показывает, что произошедшее – самоубийство. И в ходе предварительного следствия ни адвокат, ни родители не имеют возможности передать эту записку на экспертизу в другую организацию, чтобы доказать обратное“,- подчеркнула Жанна Алексанян.
Основная причина подобного поведения, по словам журналистки, состоит в том, чтобы не выплатить компенсацию правопреемнику погибшего солдата. По этому вопросу Алексанян говорила даже с начальником юридическлого управления МО, который подтвердил, что в случае самоубийства компенсация не выплачивается.
“Это тоже способ избежать ответственности. То есть самоубийство преследует “очень хорошие“ цели: парень покончил собой, следовательно в воинской части отсутствует атмосфера насилия“,- говорит Жанна Алексанян. Она также отмечает, что помимо выдвижения версии самоубийства к родителям проявляется негативное отношение. Например, прокуратура, которая по долгу службы должна защищать интересы потерпевших, относится к ним очень плохо.
“Таким образом, проблема полностью выводится из армии. Это очень выгодный вариант для МО, и таких случаев очень много“,- сказала Ж.Алексанян.