«Մուլտի գրուպը» սկսել է լայն թափով շահագործել Մղարթի ոսկու հանքավայրը
Լոռու մարզի Թումանյանի տարածաշրջանի չքնաղ բնաշխարհում հանքահումքային արդյունաբերությունն անարգել ծավալվում է: Այստեղ պղնձի եւ ոսկու հարուստ պաշարները վերահսկում են Հայաստանի 3 խոշոր կազմակերպություններ: Թեղուտի հանքավայրը պատկանում է «Վալլեքս գրուպ»-ին, Շամլուղի 12 հանքավայրերըգ «Մեթըլ Փրինս Էլ-թի-դի» կորպորացիային, իսկ Մղարթի ոսկու հանքավայրըգ «Մուլտի գրուպ»-ին:
Վաճառելով հանքանյութերը` այս ընկերությունները ստանում են մեծ շահույթներ: Դրանցից «Մեթըլ Փրինս Էլ-թի-դի» կորպորացիան համայնքին չի վճարում հանքավայրերի զբաղեցրած հողատարածքների հարկը: Վտանգավորության աստիճանի համեմատ` խիստ ցածր է այս ընկերությունների կողմից աշխատողների սահմանված աշխատավարձը: Թվում է` այստեղ գրեթե բոլոր բնակավայրերն ընդգրկող վտանգավոր արտադրության ծավալների համեմատ, բնակչությունը սոցիալական հիմնախնդիրներ չպետք է ունենար, մինչդեռ այս տարածաշրջանում բնակչությունն ամենաաղքատն է: Վերջերս «Մուլտի գրուպ» ընկերությունը (սեփականատեր` Գագիկ Ծառուկյան) Մղարթում, կրկին առանց հանրային իրազեկման, վերսկսել է ոսկու 40 հա տարածք ընդգրկող բաց հանքավայրի շահագործումը, իսկ նրան պատկանող Մղարթի ոսկու խտանյութի հարստացուցիչ կոմբինատի վարչական տարածքում, հին պոչամբարի կողքին, արդեն գործում է 2-րդ պոչամբարը:
«Հանքը վնասից եդը, մեր գեղին օգուտ էլ չի տալիս: Արոտավայրերը չիմ փչացրել ա: Բլդուզերներով հանքը բացելիս արոտավայրերի ճամփեքը արոտի համար լրիվ փակել ա: Մի էրկու մարդ ա գեղիցն ընդի ըշխատում»,- ասաց մղարթցի Սամսոն Դալլաքյանը: «Մուլտի գրուպը» երկրաբանահետախուզական աշխատանքների համար Մղարթի համայնքապետարանից վարձակալել է եւս 447 հա արոտավայր, որտեղ նույնպես լայնածավալ աշխատանքներ են նախատեսվում: Ընկերությունը հետախուզական աշխատանքներ է կատարում նաեւ Արդվի եւ Հագվի գյուղերում:
«Նախկինում կոմբինատը էլի է աշխատել: Այս տարվա մայիսից վերագործարկվել է հարստացուցիչ կոմբինատը, որը պատկանում է «Մուլտի գրուպ» կոնցեռնին»,- տեղեկացրեց կոմբինատի տնօրեն Վարուժան Ավդալյանը:
«Հետքը» 2008 թ. փետրվարի 4-ին անդրադարձել է Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող «Ջի Էմ Մաղարո» ընկերության` Մղարթի ոսկու հանքավայրում 46 աշխատակիցների 2007 թ.-ից չվճարված աշխատավարձի խնդրին: Վ. Ավդալյանից փորձեցինք պարզելգ այդ մարդիկ ստացե՞լ են իրենց աշխատավարձը, թե` ոչ:
«Ես տեղյակ չեմ դրանից: Ես այդ ժամանակ չեմ աշխատել, այդ ժամանակ հանքավայրը չի պատկանել «Մուլտի գրուպ» կոնցեռնին: Էդ ժամանակ «Ջի Էմ Մաղարոն» «Մուլտի գրուպ»-ին պատկանող այդ ոսկու հանքավայրը օգտագործել է վարձակալությամբ, որի դեպքում նրա գործունեության համար մեր ընկերությունը պատասխանատվություն չի կրում»,- ասաց Վ. Ավդալյանը:
Տնօրենը տեղեկացրեց, որ ներկայումս հարստացուցիչ կոմբինատը հանքաքարից արտադրում է ոսկու խտանյութ:
«Իրացում առայժմ չկա, հանքում եւ կոմբինատում միասին աշխատում են 54 աշխատողներ: Մոտ 10 աշխատող գործուղմամբ են աշխատում կոմբինատում: Աշխատողներ ունենք Երեւանից, Արարատից, Մղարթից եւ էս կողքի Ղաչաղան գյուղից: Միջին աշխատավարձը 40-50 հազար դրամ է, 30 հազար էլ կա»,- տեղեկացրեց տնօրենը: Նա չափազանց զուսպ էր կոբինատին վերաբերող տեղեկատվություն տալու հարցում:
«Որքա՞ն արտադրանք է տալիս կոմբինատը» հարցին պրն Ավդալյանը պատասխանեց. «Ուրեմն, քանակը ես չեմ կարող ասել` որքան ենք արտադրում, բնական է, գաղտնիք էլ չէ, բայց նպատակահարմար էլ չենք գտնում ասել: Բայց արտադրանքը հանքաքարի ոսկու խտանյութն է, մենք, ասենք, այն տարիներին իրացրել ենք, մենք տեղափոխել ենք Ալավերդի` Վալերի Մեջլումյանի հիմնարկը, նրանց մոտ արդեն բաժանվել ա, ոսկին, պղինձը եւ առկա այլ հանքանյութերը: Էսպես է եղել, իսկ այժմ մայիսից որ աշխատում ենք, իրացում չենք արել, ապրանքը մեզ մոտ է»: Վ. Ավդալյանից փորձեցինք տեղեկանալ նաեւ 2007 թ.-ին Ալավերդու «Էյ-Սի-Փի» ընկերության եւ «Մուլտի գրուպի» միջեւ առաջացած վեճին:
Հիշեցնենք, որ «Էյ-Սի-Փի» ընկերությունը հայտարարել էր եւ դիմում ներկայացրել դատախազություն, որ «Մուլտի գրուպ»-ից ստացած խտանյութի մեջ ոսկու պարունակությունը սահմանվածից ցածր էր, եւ ինքը կրել է մոտ 2 մլն դոլարի վնաս: Այդ ժամանակ «Էյ- Սի-Փի»-ի ղեկավարությունը աշխատանքից հեռացրեց ընկերության մի քանի պատասխանատու աշխատողների: «Ես տեղյակ չեմ դրանից»,- պատասխանեց Վ. Ավդալյանը:
Ըստ կոմբինատի տնօրենի` ոսկու խտանյութի արտադրությունը շրջակա միջավայրի վրա բնապահպանական վնասակար ազդեցություն չի թողնում. «Ամեն ինչ նորմալ արված ա, մենք քիմիական ցիանացում, ոչ մի բան չունենք, ամբարները, ամեն ինչ տեղը տեղին է»: Պոչամբարների պարունակության մասին էլ ասաց. «Ամենակարեւորը` շրջակա միջավայրի համար վնասակար ոչինչ չկա»: Մղարթ համայնքի բյուջեին հողի հարկի պարտավորությունները ընկերությունը կատարել է: Մղարթի համայնքապետարանից մեզ տեղեկացրին, որ ոսկու հանքավայրի զբաղեցրած 40 հա տարածքի համար «Մուլտի գրուպը» արդեն վճարել է այս տարվա 1մլն 444 հազար 500 դրամ հողի հարկը եւ արոտավայրերի վարձակալության շուրջ 1,4մլն դրամ վճարները: Մղարթի համայնքապետարանին ցուցաբերած աջակցությունների ու կոմբինատի այլ բարեգործությունների մասին էլ Վ. Ավդալյանն ասաց. «Ինչ հարցով կոմբինատին դիմել են` ապահովել ենք»: Որպես դրա վկայություն նա հիշատակեց, որ մի քանի տարի առաջ իրենցից գյուղի կարիքների համար հող տեղափոխելու ավտոմեքենաներ էին խնդրել, իրենք էլ տրամադրել էին:

“MultiGroup” to the Rescue? Company Resumes Operations at Mghart Gold Mine
The mining sector in the district of Tumanyan, nestled in the picturesque natural splendor of Lori Marz, is expanding without hindrance. The rich copper and gold reserves found here are controlled by three of Armenia’s biggest companies. The mine at Teghut is owned by Vallex Group; Metal Prince Ltd. owns the twelve mines in Shamlugh and the Mghart gold mine is in the hands of Gagik Tsarukyan’s Multi Group.
These companies have made super-profits by selling the mineral ore underground. Metal Prince pays no property tax to the local municipality. This company pays its employees relatively low wages in light of the dangerous conditions they must work in to mine the precious metals. One would think that such a community, despite the production dangers involved, would have seen some trickle-down benefits from such an operation and that the residents would be relatively well-off. However, local residents can be counted amongst the poorest in the district.
“The mine has just done us damage”
Recently, and again without any public notice, Gagik Tsarukyan’s Multi Group resumed operations at the forty hectare open pit gold mine in the village of Mghart and a second tailings dam has now appeared alongside the old one on the grounds of the ore processing plant that he owns in the community. Mghart resident Samson Dallakyan says, “Other than doing damage, the mine brings the village no benefit. All the pasture land has been destroyed. Bulldozers brought in to excavate the pit have blocked off roads leading to our pastures. Only two guys from the village work at the mine.” Multi Group has leased an additional 447 hectares of prime pasture land from the Mghart Municipality for exploratory purposes and large-scale construction is planned for the site. The company is also carrying out exploratory testing in the nearby villages of Ardvi and Hagvi.
Plant Director Varuzhan Avdalyan said, “The former processing plant that belongs to Multi Group was put back on line in May of this year.” On February 4, 2008, “Hetq” covered the issue of back wages owed forty six employees at the Mghart gold mine owned by Gagik Tsarukyan’s “GM Magharo” company. We tried to find out from Mr. Avdalyan whether the workers were ever paid the wages owed them. “I have no information about that. I wasn’t employed by the company back then. The mine didn’t belong to Multi Group at the time in question. Back then, “GM Magharo” leased the gold mine from Multi Group and operated it. Thus our company isn’t responsible for its actions,” argued Mr. Avdalyan. He told us that the processing plant is now producing gold concentrate from the mined ore.
Workers at the mine average 40,000-50,000
“Nothing is being sold right now. There are fifty-four people working in the plant and ten are on assignment. The workers hail from Yerevan, Ararat, Mghart and the nearby village of Ghachaghan. The average wage is 40,000-50,000 AMD per month. Some just get 30,000,” the director said. He was very hesitant about divulging any information on the plant. When asked about the plant’s production numbers he responded, “I really can’t reveal any numbers regarding production. It’s not that they are a secret but we don’t go around advertising those figures. The gold ore used to be sold off to the Alaverdi plant owned by Valery Mejlumyan. They would separate the gold, copper and other minerals from the ore. Today, we don’t sell any of what we mine. The ore stays here.” We also attempted to get Mr. Avdalyan to tell us something about the dispute that flared-up in 2007 between ACP (Armenian Copper Programme) and “Multi Group”. (ACP, a Vallex Group holding, had filed suit with the courts alleging that the mineral content of Multi Group ore was actually less than reported and that, as a result, ACP had incurred $2 million in losses. After the suit, ACP fired some of the employees involved.) Al Mr. Avdalyan could say was, “I have no knowledge of the matter.”
According to Director Avdalyan, the processing plant is not negatively affecting the local environment. “Everything is operating normally; the chemical processes and the tailings dams.” The Mghart Municipality informed us that the company has also paid its property taxes for the forty hectares on the mine site. This year MultiGroup has paid 1,444,500 in property taxes and 1.4 million for the rent on the pasture land it has leased. Plant Director Avdalyan also said that the company has never turned down a request by the village for help and that MultiGroup has contributed in various ways to the well-being of Mghart. As an example he stated that a few tears ago the village asked them to spare a few of their dump trucks to ferry in some soil and that the company didn’t hesitate to pitch in.